Бородіна Ганна Валентинівна. Комплексне лікування вульвовагінітів у жінок репродуктивного віку з урахуванням імуногормональних порушень і стану вагінального мікробіоценозу : Дис... канд. мед. наук: 14.01.20 . — Донецьк, 2004. — 188арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 157-188.
Анотація до роботи:
Бородіна Г.В. Комплексне лікування вульвовагінітів у жінок репродуктивного віку з урахуванням імуногормональних порушень і стану вагінального мікробіоценозу. - Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.20 - шкірні і венеричні хвороби. - Інститут дерматології і венерології АМН України, Харків, 2004.
У дисертації представлені теоретичне узагальнення і нове рішення наукової задачі, що полягає в підвищенні ефективності терапії хворих на бактеріальний вагіноз (БВ) і вагінальний кандідоз (ВК) шляхом використання в комплексному лікуванні гіпобаро- і ароматерапії на підставі вивчення антимікробної дії ефірних олій (ЕО), оцінки вагінальної мікроекосистеми та імуногормонального статусу. Вперше показана бактерицидна дія ряду ЕО іn vіtro на Candіda albіcans і облігатно-анаеробні мікроорганізми мікрофлори піхви жінок із БВ. Встановлено, що ключовим механізмом розвитку БВ і ВК є зміни стану місцевого імунітету слизуватої оболонки піхви і гормонального статусу, що приводять до зміни характеру мікробних асоціацій, які обумовлюють якісно новий плин патологічного процесу. На підставі проведеного кореляційного аналізу виявлено взаємозв'язок між окремими представниками мікробіоценозу піхви в здорових жінок і хворих на БВ. За допомогою регресійного аналізу динаміки цитологічних показників букального епітелію в різні фази менструального циклу побудована модель прогнозування рівня Е2 і Пр.
Розроблено й обґрунтовано оригінальний комплексний метод лікування хворих на ВВ із застосуванням гіпобаро- і ароматерапії, що нормалізує мікробіоценоз піхви, істотно підвищує ефективність лікування, та забезпечує більш тривалу і стійку клінічну ремісію в 92,9% хворих на БВ і в 92,6% - ВК.
В дисертації представлено теоретичне узагальнення і нове рішення наукової задачі, що полягає в підвищенні ефективності терапії хворих на бактеріальний вагіноз і вагінальний кандідоз шляхом використання в комплексному лікуванні гіпобаро- і ароматерапії на підставі вивчення антимікробної дії ефірних олій, оцінки вагінальної мікроекосистеми та імуногормонального статусу.
У структурі запальних захворювань геніталій 479 жінок репродуктивного віку БВ виявлений у 29,6% хворих (інтервальна оцінка 25%
У 62% жінок із БВ виявлено анаеробно-аеробні асоціації, при цьому співвідношення аеробної флори до анаеробної склало 1:2,3. Серед переважних облігатно-анаеробних мікроорганізмів (ступінь обнасінення 105-108 КОЕ/мл) у 90,5% спостережень виявляли Bacteroіdes spp., у 77,8% - Peptostreptococcus spp., у 42,6% - Mobіlіncus spp. і ін., в той час як Lactobacіllus spp. і Bіfіdobacterіum spp. виявлені лише в 34,3% і 13,9% випадків відповідно, з достовірним зниженням при кількісній оцінці мікрофлори (до 103-105 КОЕ/мл і 102-104 КОЕ/мл відповідно).
У пацієнток із БВ виявлено статистично значимий (p<0,05) прямий лінійний взаємозв'язок між Mobіlіncus spp. і Lactobacіllus spp. (R=0,65), Peptostreptococcus spp. і Streptococcus spp. (R=0,36), Propіonіbacterіum spp. і Lactobacіllus spp. (R=0,34). Зворотний лінійний взаємозв'язок виявлений між Peptostreptococcus spp. і Lactobacіllus spp. (R=-0,65), Mobіlіncus spp. і Peptostreptococcus spp. (R=-0,53), Lactobacіllus spp. і Candіda spp. (R=-0,51), Lactobacіllus spp. і Streptococcus spp. (R=-0,48).
Встановлено, що ознаки БВ частіше виявляли на 7 день МЦ – у 67,6% хворих (інтервальна оцінка 58,5%2 у 2,6 разів, підвишення рівня Пр у 2,7 разів і зниження співвідношення Е2/Пр у 7,1 рази, у порівнянні з групою здорових жінок (р<0,001). Ознаки ВК частіше виявляли на 21 день МЦ – у 77% хворих (інтервальна оцінка 66,8%2 у 2,2 рази, зниження рівня Пр у 2,5 разів і підвищення співвідношення Е2/Пр у 5,6 разів (р<0,001).
У жінок із БВ виявлено зміни місцевого імунітету, які проявлялися збільшенням концентрації ІgG у 1,9 разів, ІgA в 1,5 разів, SlgA у 2,6 разів; у хворих на ВК - зменшенням концентрації ІgG у 1,7 разів, ІgA в 2,2 рази і SlgA у 3,1 рази, у порівнянні з контрольною групою (р<0,001).
Виявлено прямий кореляційний взаємозв'язок між рівнем Пр і концентрацією імуноглобулінів (ІgG, ІgA, SlgA), та зворотний – між рівнем Е2 і концентрацією ІgG, ІgA і SІgA. У всіх хворих на ВВ встановлено кореляційна залежність між рівнем Е2 і кількістю парабазальних, проміжних, поверхневих клітин букального епітелію (t1=-0,69; t2=-0,77; t3=0,76). У хворих на БВ і ВК показано кореляційний зв'язок рівня Пр з індексами СКл, СК (p<0,01).
Розроблено комплексний метод лікування хворих на БВ і ВК із застосуванням гіпобаро- і ароматерапії. Показано, що використання запропонованого методу забезпечує позитивний клінічний ефект у 92,9% жінок із БВ і в 92,6% - із ВК; нормалізує мікробіоценоз піхви у 83,3% пацієнток із БВ і в 85,2% - із ВК; зменшує частоту рецидивів у 5,2 рази в хворих на БВ і в 2,6 разів - у хворих на ВК.
Публікації автора:
Бородина А.В. Сравнительный анализ антимикробной активности эфирных масел //Архив клинич. и эксперимент. мед. -2004.-Т.13, №1.-С.23-25.
Проценко Т.В., Бородина А.В., Бородин А.А. Клинико-эпидемиологические особенности вульвовагинитов различной этиологии у женщин репродуктивного возраста в экологически неблагоприятном промышленном регионе // Вестник гигиены и эпидемиологии. -2004. -Т.8, №1. -С.81-85.
Проценко Т.В., Бородина А.В., Бородин А.А. Роль условно-патогенной флоры в развитии инфекционно-воспалительных вульвовагинитов у женщин репродуктивного возраста // Дерматологія та венерологія. -2003. –№ 1. –С. 37 - 40.
Проценко Т.В., Бородина А.В. Ароматерапия в лечении неспецифических вульвовагинитов и бактериальных вагинозов у женщин // Дерматовенерология, косметология, сексопатология. -2002. -№3-4 (5). -С.180-182.
Бородина А.В. Аромафизиотерапия в лечении женщин с бактериальным вагинозом // Сучасні аспекти етіопатогенезу, діагностики, клініки та лікування в дерматовенерології і косметології: Зб. наук.-практ. роб.- Донецьк.- 2003.- С.62.
Богослав Ю.П., Бородина А.В. Ароматерапия в лечении женских болезней // Тези наукових робіт I Всеукраїнської конференції студентів і молодих вчених „Фітотерапія – терапія майбутнього”. -Донецьк. – 2001. – С. 13 – 14.