Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Фатула Юрій Михайлович. Комплексне лікування перфоративних пілородуоденальних виразок з урахуванням гелікобактеріозу та стану кислотності шлунка: дисертація канд. мед. наук: 14.01.03 / Львівський держ. медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Фатула Ю.М. Комплексне лікування перфоративних пілородуоденальних виразок з урахуванням гелікобактеріозу та стану кислотності шлунка.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Львівський державний медичний університет ім. Данила Галицького, Львів, 2003.

Дисертація присвячена вивченню проблеми діагностики та лікування інфекції

Helicobacter pylori у хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки, ускладнену перфорацією.

Встановлено високий рівень інфікування та переважання важкого та середнього ступеня гелікобактеріозу у пацієнтів із перфоративними пілородуоденальними виразками. Встановлено кореляційний звязок між ступенем інфікованості Helicobacter pylori та вираженістю морфологічних змін перфоративних виразок: чим вищий ступінь інфікованості, тим більше виражені морфологічні зміни слизової в зоні виразки.

Розпрацьований та впроваджений у клінічну практику діагностично-лікувальний алгоритм при перфоративних пілородуоденальних виразках, що включає інтраопераційну діагностику інфекції Helicobacter pylori паралельно

двома методами (швидким уреазним тестом та цитологічним дослідженням мазків-відбитків), диференційоване призначення у післяопераційному періоді антигелікобактерної та антисекреційної медикаментної терапії з контролем ерадикації інфекції та стану кислотності шлунка. Проведення комплексного лікування хворих на перфоративні пілородуоденальні виразки з ерадикацією Helicobacter pylori та нормалізацією інтенсивності кислотоутворення дозволяє істотньо знизити рівень рецидивування виразки у віддаленому періоді після операції, чим суттєво покращує віддалені результати екстрених хірургічних втручань.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і вирішення наукового завдання діагностики та лікування гелікобактерної інфекції при перфоративних пілородуоденальних виразках: вивчено поширеність та важкість гелікобактеріозу при цій патології, взаємозвязок з вираженістю морфологічних змін, розпрацьовано та впроваджено патогенетично обґрунтований оптимальний комплексний метод діагностики та лікування, вивчено безпосередні та віддалені результати лікування, зважаючи на інфікованість Нelicobacter pylori та стан кислотності шлунка.

  1. Рівень інфікованості Helicobacter pylori хворих з перфоративними пілородуоденальними виразками становить 83,5% за вислідом швидкого уреазного тесту (Де-Нол тест) та 80,0% - за вислідом цитологічного методу.

  2. У більшості пацієнтів (83,4%) перфорація виразки відбувається на фоні гелікобактеріозу важкого та середнього ступеня.

  3. У хворих з рецидивною виразкою, які перенесли в анамнезі операцію з

приводу перфоративної гастродуоденальної виразки, здебільше є

високий рівень інфікованості Нelicobacter pylori (95,8%).

  1. Між важкістю гелікобактеріозу та вираженістю морфологічних змін при перфорації виразки існує кореляційний звязок: чим вищий ступінь інфікованості Нelicobacter pylori, тим більш виражені морфологічні зміни слизової в зоні виразки.

  2. Збереження інфікованості Нр та підвищеного кислотоутворення у хворих, які перенесли умовно радикальні та радикальні операції з приводу перфоративних пілородуоденальних виразок, у віддаленому періоді призводить до рецидиву виразкової хвороби у 27,3% пацієнтів.

  3. Проведення антисекреційно-антигелікобактерної терапії у післяопераційному періоді з ерадикацією Helicobacter pylori та нормалізацією кислотоутворення дозволяє знизити частоту рецидивування виразки до 4,9% у віддалений період спостереження.

  4. Впровадження у клінічну практику запропонованого діагностично-

лікувального алгоритму з огляду на інфікованість Нр та стан кислотності шлунка дозволяє суттєво покращити безпосередні та віддалені результати екстрених хірургічних втручань з приводу перфорації виразки, збільшивши відсоток відмінних та добрих результатів до 88,2% і знизивши рівень незадовільних до 5,9%.

Публікації автора:

1. Фатула Ю.М. Helicobacter pylori та ускладнена виразкова хвороба // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”.– 1997.– № 4.– С. 170–175.

2. Фатула Ю.М. Виразкова хвороба: причини виникнення та принципи лікування // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”.– 1998.– № 5.– С. 123–130.

3. Фатула Ю.М. Діагностика гелікобактеріозу у хворих з ускладненою виразковою хворобою // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”.– 1999.– № 7.– С. 235–238.

4. Фатула Ю.М., Шеремет П.Ф., Курах І.І. Діагностика та лікування виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, асоційованої з гелікобактерною інфекцією, ускладненої перфорацією та кровотечею // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”.– 1999.– Вип.8.– С. 36–38.

5. Фатула Ю.М. Етіопатогенетичні аспекти перфоративних пілородуоденальних виразок // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”.– 2000.– Вип. 11.– С. 200–203.

6. Фатула Ю.М. Прогнозування рецидивів ускладненої виразкової хвороби та спосіб їх профілактики // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”.– 2000.– Вип. 12.– С. 167–169.

7. Фатула Ю.М., Пацкан Б.М., Курах І.І., Ганчин В.В., Рішко В.В. Роль гелікобактерної інфекції у виникненні та рецидивуванні виразкової хвороби дванадцятипалої кишки, ускладненої перфорацією або шлунково-кишковою кровотечею // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”– 2002.– Вип. 18.– С. 190–193.

8. Патент 35122 А України, МПК 6А61В 5/00. Спосіб лікування хворих виразковою хворобою, ускладненою перфорацією або кровотечею / Ю.М. Фатула – № 99084698; Заявл. 17.08.1999 р. Опубл. 15.03.2001р.; Бюл. № 2.– 1 с.

9. Патент 38257 А України, МПК 7А61В5/00. Спосіб прогнозування та лікування рецидивів ускладненої виразкової хвороби / Ю. М. Фатула.–

№ 2000063438; Заявл. 12.06.2000р. Опубл. 15.05.2001р.; Бюл. № 4.– 1 с.

10. Фатула Ю.М., Курах І.І., Ганчин В.В. Гострокровоточиві дуоденальні виразки та гелікобактерна інфекція // Укр. ж. малоінвазивної ендоск. хір.– 2001.–Vol.5.– №1.– С. 34.

11. Фатула Ю.М., Пацкан Б.М., Курах І.І., Ганчин В.В. Вплив гелікобактерної

інфекції на віддалені результати лікування перфоративних та гострокровоточивих

пілородуоденальних виразок // Зб.наук.статей по матеріалах ХХ зїзду Хірургів

України.– Тернопіль, 2002.– Т. 1.– С. 284–285.