Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія неорганічних речовин


Саломахіна Світлана Олександрівна. Комплексна технологія утилізації некондиційних продуктів виробництва концентрованої азотної кислоти : Дис... канд. наук: 05.17.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Саломахіна С.О. Комплексна технологія утилізації некондиційних продуктів виробництва концентрованої азотної кислоти. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.17.01 – технологія неорганічних речовин. - Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”, Харків, 2006.

Дисертація присвячена розробці комплексної технології переробки некондиційних меланжів на основі НNO3 з вилученням сполук йоду та обгрунтуванню науково-технічних заходів при консервації обладнання виробництва концентрованої НNO3

Дослідженна фазова рівновага у системах НNO3 – H2O – N2O4 – I2 – HIO3 і НNO3 – H2O – HIO3, установлено залежності розчинності йоду і йодноватої кислоти у системі НNO3 – H2O від складу та температури, визначено оптимальні умови вилучення сполук йоду із системи НNO3 – H2O – N2O4 – I2 – HIO3 методами ректифікації і осадженням солями Ca(NO3)2 і КNO3. Досліджено вплив технологічних та гідродинамічних параметрів на процес ректифікації йодовмісних меланжів на основі НNO3. На підставі проведених досліджень запропоновано принципову технологічну схему переробки некондиційних йодовмісних меланжів на основі НNO3 з використанням існуючого обладнання виробництва концентрованої НNO3 закритого акціонерного товариства "Сєвєродонецьке об'єднання Азот”.

Запропоновано технологію приготування реагенту-консерванту для обробки технологічного обладнання при консервації виробництва концентрованої НNO3. Розроблено технологічну схему переробки стічних вод, які утворюються при підготовці устаткування виробництва концентрованої НNO3 до консервації, на очисних спорудах ЗАТ “Сєвєродонецьке об’єднання Азот”.

Дисертаційна робота присвячена рішенню науково-практичної задачі розроблення технології переробки некондиційних йодовмісних меланжів на основі НNO3 з одержанням корисних продуктів для промисловості України та обгрунтуванню науково-технічних заходів з консервації технологічного обладнання виробництва концентрованої НNO3.

1. Теоретичними й експериментальними дослідженнями встановлена можливість повного вилучення йоду і його сполук із системи НNO3 – H2O – N2O4 – I2 – HIO3 різними способами, що підтверджує імовірність комплексної переробки некондиційних йодовмісних меланжів на основі НNO3.

2. Досліджена рівновага в системі HNO3 – N2O4 – H2O – I2 – HIO3 і встановлено, що в процесі ректифікації п’ятикомпонентної суміші буде відбуватися повне перетворення йоду в його кисневі сполуки. Показано, що в кубовому залишку буде знаходитись водний розчин НNO3 і HIO3 . Експериментальні дослідження фазової рівноваги у системі НNO3 – H2O – HIO3 указують на те, що при збільшенні концентрації НNO3 у рідкій фазі і відповідно зменшенням у ній вмісту йодноватої кислоти, концентрація HIO3 в паровій фазі зменшується. Отримані результати показують, що для виділення HIO3 із системи HNO3 – H2O – HIO3 досить провести випарювання розчину при температурі 353-363 К і тиску 26,7-33,3 кПа.

3. Досліджена розчинність йоду і йодноватої кислоти у системі HNO3 – H2O і встановлено, що в інтервалі масових концентрацій азотної кислоти 20 – 80 % розчинність HIO3 зменшується в 162 рази, а в інтервалі 80 – 98 % НNO3 - тільки в 10 разів. Виявлено, що криві розчинності йоду мають мінімуми при масовій концентрації НNO3 70 - 80 %. На підставі експериментальних даних запропоновано емпіричні рівняння залежності розчинності I2 і HIO3 у системі НNO3 – H2O від температури і масової концентрації НNO3. Установлена залежність ступеня вилучення йоду з йодовмісних розчинів НNO3 – H2O – N2O4 від часу випарювання розчину і масової концентрації НNO3.

4. Теоретично та експериментально обгрунтовано вибір нітрату кальцію і нітрату калію для вилучення йоду і його сполук із йодовмісних меланжів на основі HNO3. Визначено, що ступінь вилучення йоду значною мірою залежить від кількості реагенту та часу його взаємодії з розчином. Запропоновано рівняння залежності ступеня вилучення йоду від масової концентрації НNO3 і часу взаємодії при масовому співвідношенні Са(NO3)2 : I2 = 1,3 : 1 або КNO3 : I2 = 1,6 : 1 в інтервалі температур 273-313 К. Показано, що повне вилучення сполук йоду відбувається при температурі 293 К, атмосферному тиску, масовому співвідношенні Ca(NO3)2 : I2 = (1,2-1,6):1 і КNO3 : I2 = (1,4-2,0):1 та часу взаємодії 40-50 год. Установлено математичну залежність часу взаємодії, необхідного для повного вилучення йоду з йодовмісних розчинів HNO3 – N2O4 – H2O від масового співвідношення Са(NO3)2 : I2 і КNO3 : I2 та масової концентрації HNO3 в інтервалі 90-98 %.

5. На розробленій експериментальній установці з використанням насадкової ректифікаційної колонки проведено дослідження з вивчення впливу технологічних та гідродинамічних параметрів на процес ректифікації йодовмісних меланжів на основі НNO3. Показано, що повне вилучення йоду з дистиляту відбувається при числі теоретичних тарілок рівному 6-8, якому відповідає щільність зрошення 760- 350 кг/(годм2), лінійній швидкості пари 0,15-0,22 м/с під час ректифікації розчинів з масовою концентрацією НNO3 92 - 98 %. Установлено, що процес ректифікації розчину з масовою концентрацією НNO3 98 % доцільно проводити при лінійній швидкості пари 0,21 м/с, щільності зрошення 430 кг/ (годм2) і флегмовому числі 0,3 – 0,5.

6. Обгрунтовано науково-технічні заходи з консервації технологічного обладнання виробництва концентрованої НNO3 закритого акціонерного товариства “Сєвєродонецьке об'єднання Азот”. Доведено, що основними відходами при підготовці обладнання до консервації є стічні води, для нейтралізації яких доцільно використовувати лужні стоки виробництва адипінової кислоти. На підставі наукових висновків розроблено та випробувано в промислових умовах технологічну схему очищення стічних вод, які утворюються при підготовці обладнання виробництва концентрованої НNO3 до консервації, на біохімічних очисних спорудах ЗАТ “Сєвєродонецьке об'єднання Азот". Запропоновано технологію приготування реагенту-консерванту для обробки технологічного обладнання при консервації виробництва концентрованої НNO3. Спроектовано експериментально-промислову установку з приготування реагенту-консерванту на базі науково-технічного центру ЗАТ "Сєвєродонецьке об'єднання Азот" і розроблено “Технічні умови” на випуск його дослідно-промислової партії.

7. На підставі проведених досліджень і техніко - економічних розрахунків розроблено технологічну схему переробки некондиційних йодовмісних меланжів на основі НNO3 з описом основних стадій з використанням існуючого обладнання виробництва концентрованої HNO3 закритого акціонерного товариства “Сєвєродонецьке об'єднання Азот”. Показано, що очікуваний економічний ефект від впровадження наукових розробок складає 1227 грн/т, а екологічний – 1762 грн/т некондиційного продукту (за цінами на 01.11.2005 р.).

Публікації автора:

1. Дослідження процесу ректифікації водних розчинів азотної кислоти та оксидів азоту, які містять йод / Созонтов В.Г., Кармазін І.Г., Мітронов О.П., Саломахіна С.О.// Хімічна промисловість України. – Київ.-1999.- № 4.- С. 23-26.

Здобувачем проведено дослідження впливу технологічних параметрів на процес ректифікації йодовмісних розчинів HNO3 – N2O4 – H2O та визначено оптимальні параметри процесу ректифікації.

2. Розчинність йодноватої кислоти та йоду у водних розчинах азотної кислоти /Созонтов В.Г., Кармазін І.Г., Мітронов О.П., Саломахіна С.О. // Хімічна промисловість України. – Київ.- 2000. - № 3. - С. 24-27.

Здобувачем проведено дослідження розчинності I2 і HIO3 у системі HNO3 – H2O та на підставі експериментальних даних одержано математичні залежності.

3. Исследование состава паровой фазы над водными растворами азотной кислоты и оксидов азота, содержащими йод /Созонтов В.И., Гринь Г.И., Кошовец Н.В.,Саломахина С.А. // Вісник Національного технічного університету "ХПІ" – Харків: НТУ “ХПІ”. – 2001. – № 20.- С. 20-24.

Здобувачем досліджено фазову рівновагу багатокомпонентної системи HNO3 – N2O4 – H2O – I2 – HIO3 та вплив складу рідини на вміст йоду в паровій фазі.

4. Влияние технологических параметров на процесс выделения йода из растворов HNO3 – H2O – N2O4 / Созонтов В.И., Гринь Г.И., Азаров Н.И.,Саломахина С.А. // Вісник Національного технічного університет "ХПІ" – Харків: НТУ “ХПІ”. – 2001. –№.23, т.1. – С. 99-104.

Здобувачем проведено дослідження процесу вилучення сполук йоду з йодвмісних розчинів HNO3 – H2O – N2O4 шляхом переведення його в нерозчинні сполуки та вплив різних параметрів на ступінь вилучення йоду.

5. Азотная кислота. Технология реагентной обработки водооборотного цикла производства. / Саломахина С.А., Гринь Г.И., Лобойко А.Я., Роменский А.В. // Хімічна промисловість України. - Київ. – 2003. - № 3. – С. 16-19.

Здобувачем запропонована технологія реагентної обробки водообігового циклу виробництва концентрованої НNO3, яка дозволяє істотно знизити корозію в теплообмінній апаратурі.

6. Ингибиторы и диспергенты коррозии. Технологическая схема производства. /Саломахина С.А., Гринь Г.И., Лобойко А.Я., Роменский А.В. // Хімічна промисловість України. - Київ. – 2003. - № 5. – С. 47-50.

Здобувачем розроблено технологію приготування реагенту-консерванту для обробки технологічного обладнання при консервації виробництва концентрованої НNO3.

7. Отходы производства концентрированной азотной кислоты. Технология утилизации. /Саломахина С.А., Гринь Г.И., Лобойко А.Я., Роменский А.В. // Хімічна промисловість України. – Київ. – 2004. - № 2. – С. 55-58.

Здобувачем наведено механізм переробки азотовмісних стічних вод виробництва концентрованої НNO3 на біохімічних очисних спорудах ЗАТ “ Сєвєродонецьке об'єднання Азот" під час проведення консервації технологічного обладнання.

8. Водные растворы азотной кислоты и оксидов азота. Кинетика выделения кислородных соединений йода. /Саломахина С.А., Созонтов В.И., Гринь Г.И., Лобойко А.Я.// Хімічна промисловість України. – 2004. - № 3. – С. 44-47.

Здобувачем проведено дослідження кінетики вилучення йоду та його сполук з йодвмісних розчинів HNO3 – H2O – N2O4.

9. Пат. 67084 А України, МПК 7 С02F3/00 № 2003076313 (UA). Спосіб очистки стічних вод / Кунченко О.П., Волохов І.В., Роменский О.В., Саломахіна С.О. та ін. Заявл.08.07.2003; Опубл.15.06.2004; Бюл. № 6.

Особиста участь дисертанта в роботі над деклараційним патентом полягає в обґрунтуванні новизни та особливостей патентованого способу.

10. Пат. 72175 України, МПК 7 С06В47/04, С01В21/38 № 98073603 (UA). Спосіб переробки окислювача на основі азотної кислоти /Созонтов В.Г., Лобойко О.Я., Гринь Г.І., Кармазін І.Г., Казаков В.В.,Мітронов О.П., Саломахіна С.О. Заявл. 07.07.1998; Опубл. 15.02.2005; Бюл. № 2.

Особиста участь дисертанта в роботі над патентом полягає в підготовці експериментальних даних і обґрунтуванні формули винаходу.

11. Созонтов В.И., Гринь Г.И., Саломахина С.А. Технология утилизации йодсодержащих растворов азотной кислоты и оксидов азота // Сборник докладов Международной научно-методической конференции “Экология – образование, наука и промышленность”. – Белгород: БелГТАСМ, – 2002.-Ч.3. – С. 225-227.

Здобувачем проведено аналіз способів переробки йодвмісних розчинів HNO3 – H2O – N2O4 у корисні для промисловості продукти.

12. Комплексная технология утилизации отходов производства концентрированной азотной кислоты / Волохов И.В., Саломахина С.А., Казаков В.В., Лобойко А.Я., Гринь Г.И., Роменский А.В. // Збірка тез доповідей IV Всеукраїнської науково-методичної конференції з міжнародною участю "Екологія та інженерія. Стан, наслідки, шляхи створення екологічно чистих технологій". – Дніпродзержинськ: ДДТУ. – 2002. – С. 123-124.

Здобувачем запропоновано науково-технічні заходи при консервації виробництва концентрованої HNO3.

13. Саломахина С.А., Гринь Г.И., Лобойко А.Я. Комплексная технология утилизации некондиционных продуктов производства концентрированной азотной кислоты// Збірник праць II Міжнародної конференції "Чистота довкілля в нашому місті". - Київ: ВАТ “УкрНДІСВД”. – 2004. – С. 157-159.

Здобувачем запропоновано технологію переробки йодовмісних меланжів на основі НNO3 з використанням технологічного обладнання виробництва концентрованої HNO3 ЗАТ “ Сєвєродонецьке об'єднання Азот".

14. Саломахина С.А., Роменский А.В., Гринь Г.И. Новая технологическая схема утилизации отходов на БХО Северодонецкого ГПП “Объединение Азот”// Труди III науково-технічної конференції "Нові технології та обладнання по переробці промислових та побутових відходів і їх медико-екологічне забезпечення". – Київ.: Товариство “Знання” України, – 2004. – С. 87-89.

Здобувачем запропоновано технологічну схему переробки стічних вод виробництва концентрованої HNO3, яка дозволила скоротити витрати природного газу.

15. Технология производства фосфатних ингибиторов коррозии. /Саломахина С.А., Роменский А.В., Лобойко А.Я., Гринь Г.И. // Збірник (частина 3) тез доповідей науково-практичної конференції студентів, аспірантів і молодих учених "Технологія-2004". – СТІ СНУ ім.В.Даля, - Сєвєродонецьк, – 2004. – С. 31-32.

Здобувачем розраховано матеріальний баланс виробництва реагенту-консерванту для розроблення “Технічних умов” на випуск його дослідно-промислової партії.