Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка торгівлі та послуг


Шталь Тетяна Валеріївна. Комплексна оцінка ресурсного потенціалу підприємств роздрібної торгівлі : дис... канд. екон. наук: 08.07.05 / Харківський держ. ун-т харчування та торгівлі. - Х., 2006.



Анотація до роботи:

Шталь Т.В. Комплексна оцінка ресурсного потенціалу підприємств роздрібної торгівлі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.05 – економіка торгівлі та послуг. – Харківський державний університет харчування та торгівлі. - Харків, 2006.

У дисертації визначено теоретичні положення та розроблено методичний інструментарій комплексної оцінки ресурсного потенціалу підприємств роздрібної торгівлі.

Уточнено економічну сутність поняття «ресурсний потенціал», визначено його місце у складі економічного потенціалу підприємства. Визначено склад ресурсів роздрібного торговельного підприємства та виокремлено їх специфічні риси. Обґрунтовано зміст процесу оцінки та його місце в загальній системі управління ресурсним потенціалом на рівні господарюючих суб’єктів торгової галузі. Удосконалено класифікацію методичних підходів до оцінки ресурсного потенціалу підприємства торгівлі. Запропоновано систему одиничних та інтегральних показників оцінки ефективності ресурсного потенціалу господарюючих суб’єктів. Розроблено методики оцінки можливостей ресурсного потенціалу торговельного підприємства, що базуються на використанні методів декомпозиції, інтегральної та рейтингової оцінок. Побудовано лінійні та нелінійні моделі виробничих функцій для різних груп досліджуваних підприємств, обґрунтовано напрями їх використання.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, що виявляється в обґрунтуванні теоретико-методичних положень основних процедур комплексної оцінки ресурсного потенціалу підприємств роздрібної торгівлі. У процесі дисертаційного дослідження вдалося досягти поставленої мети та вирішити поставлені завдання.

В ході проведення досліджень були отримані такі результати:

1. Виділено основні характеристики поняття «ресурси підприємства», визначено їх відмінні риси та розмежовано з поняттям «фактори виробництва». Уточнено економічну суть поняття «ресурсний потенціал», що визначається можливостями сукупних ресурсів, які знаходяться у розпорядженні підприємства, та залежать від їх кількості, якісних параметрів, складу, співвідношення та відповідності цілям, що вирішуються підприємством на тому чи іншому етапі розвитку.

2. Визначено склад ресурсів підприємств роздрібної торгівлі, виділено загальні та підкреслено специфічні риси основних фондів, товарних, трудових та фінансових ресурсів. Доведено значення такого виду ресурсу як місцезнаходження підприємства та його вплив на ефективність використання ресурсного потенціалу. Врахування галузевої специфіки дозволяє чітко визначити об’єкт оцінки та підвищити ефективність управління ресурсним потенціалом.

3. Визначено місце процесу оцінки у загальній системі управління ресурсним потенціалом та його зміст, що розкривається через диференціацію та взаємодію цілей, завдань та етапів на рівні стратегічного, тактичного й оперативного управління, що дозволяє визначити цілі та завдання процесу оцінки. Виявлено основні компоненти оцінного процесу. Уперше запропоновано критерії оцінки та визначено основні принципи формування системи одиничних та інтегральних показників, що дозволяє систематизувати методичні підходи та методи оцінки ресурсного потенціалу.

4. Вперше підкреслено важливість класифікації методів оцінки за цілями дослідження, що дозволяє виділити такі напрямки, як: оцінка рівня, стану й розвитку; оцінка потреби й забезпеченості; оцінка можливостей; оцінка ефективності використання й формування; оцінка сукупної вартості за рівнем віддачі, що забезпечує комплексний та системний підхід до оцінки ресурсного потенціалу підприємств.

5. У результаті дослідження динаміки основних елементів ресурсного потенціалу у взаємозв'язку з товарообігом, оцінено рівень відповідності темпів їх зміни. Встановлено, що співвідношення різних складових ресурсного потенціалу досить стабільне під час їх визначення в натуральних показниках і мінливе під час вартісного виміру.

6. Доведено, що ефективність ресурсного потенціалу варто розглядати як такий спосіб його використання, за якого отриманий результат найповніше відповідає меті розвитку підприємства. Запропоновано систему одиничних та інтегральних показників оцінки ефективності використання ресурсного потенціалу підприємств торгівлі, застосування якої свідчить про істотний розкид значень більшості показників за аналізованими групами підприємств. При цьому не завжди високі значення показників ефективності відбивають високі можливості ресурсного потенціалу торговельних підприємств і навпаки.

7. Оцінено рівень впливу системи факторних показників на показники ефективності використання ресурсного потенціалу підприємств торгівлі та доведено, що він істотно відрізняється за силою і напрямками зв'язку у групах досліджуваних підприємств. Проведене дослідження дозволяє кількісно підтвердити значущість фактора місцезнаходження підприємства роздрібної торгівлі для формування результативних показників.

8. Запропоновано методичні підходи оцінки можливостей ресурсного потенціалу підприємства торгівлі, що побудовані на використанні методів декомпозиції, інтегральної та рейтингової оцінок. Перша з них дозволяє окремо оцінити ринкові та стратегічні складові ресурсного потенціалу, визначити сильні та слабкі сторони підприємства в конкурентній групі і, відповідно, прийняти правильні стратегічні рішення. Друга методика може бути використана в окремо взятому підприємстві як для укрупненої експрес-оцінки, так і для деталізованої поглибленої оцінки рівня ресурсного потенціалу.

9. Встановлено загальні та специфічні властивості й характеристики виробничих функцій для підприємств роздрібної торгівлі, виходячи з детермінованих зв'язків між обсягом товарообігу й елементами ресурсного потенціалу, розраховано лінійні та нелінійні їх моделі для різних за розміром груп підприємств. Доведено, що для підприємств роздрібної торгівлі найприйнятнішими є нелінійні моделі виробничих функцій типу Кобба-Дугласа.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

1. Шталь Т.В. Стан і тенденції розвитку ресурсного потенціалу торговельної галузі // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обґрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. пр. - Ч. 2 – Харків: ХДУХТ, 2003. – С. 415-423.

2. Шталь Т.В. Ресурсний потенціал торговельного підприємства як об’єкт управління // Вісник ДонДУЕТ. Серія: Економічні науки. – 2003. № 4. – С. 226-231.

3. Шталь Т.В. Ресурсы предприятий торговли как составная часть факторов производства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 189.- Том І. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2004. - С. 63-69.

4. Шталь Т.В. Комплексне оцінювання стану й ефективності використання ресурсного потенціалу торговельного підприємства // Держава та регіони. Серія: економіка та підприємництво. – 2004. № 4.- С.269-273.

5. Шталь Т.В. Особенности формирования ресурсного потенциала в торговле //Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр.- Вип. 201: Том ІІ . – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 462-473.

6. Шталь Т.В. Основные направления управления ресурсным потенциалом торгового предприятия // Вісник ХНУ присвяч. 200-річчю університету ХНУ ім. В.Каразіна. Економічна серія: Зб. наук. пр. - № 634. -Харків, 2005. – С. 123-129.

7. Андросова Т.В., Власова Н.О., Шталь Т.В. Метод декомпозиции при оценке ресурсного потенциала предприятий розничной торговки //Наукові праці національного університету харчових технологій: Зб. наук пр. - Спец. вип. Економічні науки № 17. – Київ: НУХТ, 2005.- С. 228-233. Здобувачеві належить обґрунтування технології оцінки можливостей ресурсного потенціалу підприємств роздрібної торгівлі у конкурентній групі з використанням методу декомпозиції та виконання необхідних розрахунків.

8. Власова Н.О., Шталь Т.В. Обґрунтування моделей виробничих функцій для підприємств торгівлі // Економічна стратегія і перспективи розвитку сфери торгівлі та послуг: Зб. наук. пр. - Вип. 1. – Харків: ХДУХТ, 2005.– С. 218-225. Здобувачеві належить обґрунтування можливостей використання моделей виробничих функцій та визначення їх параметрів.

Тези доповідей:

9. Шталь Т.В. Особливості розвитку ресурсного потенціалу торговельної галузі в умовах перехідної економіки // Управлінські та технологічні аспекти розвитку підприємств харчування та торгівлі: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 65-річчю з дня народження д.т.н., проф., члена-кореспондента ВАСГНІЛ Бєляєва М.І. – Харків: ХДУХТ, 2003. – С. 498-500.

10. Шталь Т.В. Основные методические подходы к оценке ресурсного потенциала предприятий торговки // Наука і освіта 2005: Матеріали VІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. - Том 90: Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. - С. 42-43.