Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Салаймєх Раєд Хішам. Комплексна оцінка ефективності використання брефо-керамічного пластичного матеріалу в профілактиці післяопераційної атрофії альвеолярного відростка : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2002.



Анотація до роботи:

Салаймех Р.Х. «Комплексна оцінка ефективності використання брефо-керамічного пластичного матеріалу в профілактиці післяопераційної атрофії альвеолярного відростка.» Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кадидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22- стоматолоія. Національний медицний університет ім. О.О. Богомольця МОЗ Украъни, Київ, 2002р.

Дисертацію присвячено розробци методу замищення дефектів альвеолярних відростків щелеп, які виникають після видалення зубів. Проведено обстеження і лікування 128 хворих, які звернулися в стоматологічну поліклініку для видалення зуба з приводу ускладненого карієсу. Всіх обстежених пацієнтів було розподілено на 3 клінічні групи залежно від методики проведеного лікування. Контроль за перебігом запальних реакцій на операційну травму і відновних процесів здійснювали за допомогою клінічних, біохімічних (крові і слини), цитохімічних (крові) і спеціальних (рентгенографія, термографія, антропометрія) методів дослідження.

В результаті проведених антропометричних досліджень розмірів альвеолярних відростків щелеп до хірургічного втручання і в післяопераційному періоді було встановлено, що темпи зменшення кістки найбільш виражені протягом першого місяца після виконання операції видалення зуба (горизонтальна атрофія -13,2%, вертикальна -11,8%), в подальшому вони суттєво знижуються і в період спостережень з 4 до 12 місяців залишаються на рівні 1-2%.

Динаміка змін кілінічних симптомів та локальної температури тканин в зоні проведеної операції, а також комплексу біохімічних показників свідчить про те, що найменш виражена місцева запальна реакція на хірургічну травму розвивається у пацієнтів при закритті кісткової рани брефо-керамічним матеріалом. Найбільш яскраво виявляється процес запалення після заміщення лунки згустком крові. Його згасання за даними комплексних показників відбувається на 10-у добу, тоді як при використанніі брефо-керамічного матеріалу -на 7-у добу піляопераційного періоду.

Введення в лунку зуба препарату Кергап знижує темпи атрофії на 4,5% (протягом 3 місяців) і на 7% (через 1 рік). Найбільш виражений ефект стримування атрофії кісткової тканини отримано при заміщенні післяопераційного дефекту альвеолярного відростка брефо-керамічнм матеріалом (на 7,2% за підсумками 3 місяців і на 11,4% через 1 рік).

В роботі вирішене актуальне медичне завдання – поліпшення якості лікування хірургічних хворих після екстракції зуба, зменшення частоти ускладнень та ступеня атрофічних процесів кісткової тканини щелеп за рахунок використання брефокерамічного остеопластичного матеріалу.

1. До основних причин атрофії кісткової тканини щелеп, що спостерігається після видалення зуба, крім вивчених раніше (часткова втрата згустку крові, що заміщує дефект кістки, розвиток запальної реакції тканин у відповідь на хірургічну травму) варто віднести порушення метаболізму, що виявляються при дослідженні біохімічних показників крові і слини до виконання операції і є відображенням змін, що розвиваються в структурних елементах альвеолярного відростка на фоні прогресування осередку хронічної одонтогенної інфекції.

2. Темпи зменшення кісткової тканини альвеолярних відростків щелеп найбільш виражені протягом першого місяця після видалення зуба (горизонтальна атрофія 13,2%, вертикальна - 11,8%), надалі вони істотно знижуються і у період з 4 до 12 місяців залишаються на рівні 1-2% на місяць.

3. Основні заходи щодо стримування процесу зменшення кісткової тканини щелепи необхідно здійснювати в ході операції видалення зуба, вони повинні бути спрямовані на заміщення дефекту кістки остеопластичним матеріалом і закриття устя лунки захисною пов'язкою, при цьому доцільно використовувати засоби, що мають виражені репаративні, остеоіндуктивні, протизапальні ефекти, стійкістю до впливу мікрофлори і гіпоксії, а також короткий термін біодеградації.

4. Зіставлення біохімічних показників змішаної слини (антиоксидантна активність, загальна концентрація білка, концентрація окислено-модифікованих білків), цитохімічних показників периферичної крові (СДГ, ЛДГ), а також рівня протеолітичної активності може бути використане в якості додаткового об'єктивного діагностичного критерію для оцінки характеру перебігу ранового процесу після операції видалення зуба та контролю за ефективністю лікування.

5.Динаміка змін клінічних симптомів, локальної температури тканин у зоні проведеної операції, а також комплексу біохімічних показників свідчать про те, що найменш виражена місцева запальна реакція на хірургічну травму розвивалася у пацієнтів при закритті кісткової рани брефо-керамічним матеріалом. Найбільш яскраво проявляється процес запалення після заміщення лунки зуба згустком крові. Його згасання , відбувається на 10+1,2 добу, тоді як при використанні брефо-керамічного матеріалу - на 7+1,1 добу післяопераційного періоду.

6. Зменшення кісткової тканини альвеолярного відростка щелеп за даними антропометричних вимірів висоти і ширини в різні терміни спостережень найбільш інтенсивно відбувається після закриття дефекту кістки згустком крові ( у середньому 21% протягом 3 місяців і 30,7% протягом 1 року). При введенні в лунку зуба препарату Кергап темпи атрофії знижуються (до 16,5% і 23,7% відповідно). Найбільш виражений ефект стрімування атрофії кісткової тканини отриманий при заміщенні післяопераційного дефекту альвеолярного відростка брефо-керамічним матеріалом (13,8%-за підсумками трьох місяців і 19,3% року спостережень).