Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Триус Юрій Васильович. Комп'ютерно-орієнтовані методичні системи навчання математичних дисциплін у вищих навчальних закладах : дис... д-ра пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Триус Ю. В. Комп’ютерно-орієнтовані методичні системи навчання математичних дисциплін у вищих навчальних закладах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук зі спеціальності 13.00.02 – теорія та методика навчання інформатики. – Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова. – Київ, 2005.

Дисертаційне дослідження присвячено актуальній проблемі підвищення якості вищої математичної освіти в умовах інформатизації, глобалізації та інтелектуалізації суспільства.

На основі загальних закономірностей і принципів, сучасних підходів і концепцій педагогіки та психології вищої школи обґрунтовано і побудовано концепцію створення і використання комп’ютерно-орієнтованих методичних систем навчання у вищих навчальних закладах, розглянуто інноваційні методи навчання у вищій школі (метод проектів, навчання у співпраці, ситуаційне навчання, продуктивне навчання), обґрунтовано доцільність їх використання при навчанні математичних дисциплін.

Описано структуру і зміст розроблених конкретних комп’ютерно-орієнтованих методичних систем навчання математичних дисциплін, зокрема методів оптимізації для студентів математичних спеціальностей, методику використання систем комп’ютерної математики при розв’язуванні екстремальних задач. Наведено результати педагогічного експерименту, які підтверджують ефективність запропонованих компонентів комп’ютерно-орієнтованих методичних систем навчання, теоретичні та практичні рекомендації щодо їх впровадження і використання у навчальному процесі вищих навчальних закладів.

Сучасний етап розвитку вищої освіти в Україні вимагає якісних змін у системі підготовки фахівців у галузі природничо-математичних і комп’ютерних наук, перегляду цілей і завдань, змісту, форм і засобів навчально-пізнавальної діяльності студентів. Перебудова системи вищої математичної освіти насамперед зумовлює врахування можливостей сучасних інформаційних технологій, використання яких створює не лише реальні умови для розширення й поглиблення змісту математичної освіти, а й сприяє інтенсифікації процесу навчання, його результативності, інтелектуальному розвитку студентів, формуванню конкурентноспроможного фахівця в галузі математики і системного аналізу.

У даному дослідженні доводиться, що одним з реальних шляхів підвищення якості професійної підготовки майбутніх фахівців на рівні ВНЗ, є розробка науково-обґрунтованих методичних систем навчання з фахових дисциплін, які б сприяли активізації навчально-пізнавальної, науково-дослідної діяльності студентів, розкриттю їх творчого потенціалу, збільшенню ролі самостійної та індивідуальної роботи і ґрунтувалися б на широкому впровадженні у навчальний процес новітніх педагогічних та інформаційних технологій. Такі методичні системи одержали назву комп’ютерно-орієнтованих методичних систем навчання.

В даній роботі при створенні комп’ютерно-орієнтованих методичних систем навчання математичних дисциплін використані концептуальні положення як традиційного підходу до створення методичних систем навчання, так і нові підходи, які використовуються науковцями при розробці комп’ютерно-орієнтованих методичних систем навчання інформатики та математики для загальноосвітніх шкіл і для ВНЗ.

Одним з основних положень концепції комп’ютерно-орієнтованих методичних систем навчання математичних дисциплін, яка запропонована у дисертації, є те, що досягнення якісно нового рівня у підготовці фахівців з вищою освітою неможливе без забезпечення розвитку вищої школи на основі нових прогресивних концепцій, запровадження сучасних педагогічних та інформаційних технологій, науково-методичних досягнень, відходу від засад авторитарної педагогіки і застарілих технологій навчання. Проведене дослідження показало, що серед педагогічних інновацій, використання яких може забезпечити підвищення якості вищої математичної освіти, сприяти пізнавальній активності студентів і набуттю ними комунікативних умінь і навичок, формуванню вмінь самостійно конструювати свої знання та орієнтуватися в інформаційному просторі, є технологія модульно-рейтингового навчання, навчання в співпраці, метод проектів, ситуаційне та продуктивне навчання.

Кожна із зазначених вище інноваційних педагогічних технологій, інтегруючись з інформаційно-комунікаційними технологіями, повинна зайняти своє місце в навчально-виховному процесі ВНЗ, поступово витісняючи пасивні методи й форми навчання. Це згодом надасть можливість організувати навчальний процес у вищих навчальних закладах на високому рівні, з урахуванням специфіки вітчизняної вищої школи й національного культурного середовища.

Одним із завдань дисертаційного дослідження було проаналізувати стан вищої математичної освіти в Україні. В результаті цього були виявлені деякі негативні тенденції у вищий математичній освіті та сформульовано конкретні пропозиції щодо їх подолання.

Увесь хід об’єктивного розвитку інформатики як науки свідчить про те, що математика була не тільки материнською наукою для інформатики, але й сама інформатика в міру свого становлення i відокремлення в своїх основах i методах неухильно математизується. Також з'являється все більше i більше свідчень того, що методи інформатики, інформаційні технології проникають у глибини математики, впливають на деякі риси стилю, техніки i змісту математичної роботи. Зокрема це стосується використання математичних моделей та інформаційних технологій як одного з найпотужніших засобів пізнання реального світу для дослідження об’єктів дійсності, розв’язування практичних задач, що виникають у різних сферах діяльності людини. Тому не випадково, що при підготовці у ВНЗ фахівців у галузі математики, фізики, природничих наук, техніки, економіки побудові математичних моделей та їх дослідженню за допомогою інформаційних технологій приділяється значна увага.

Останнім часом акцент використання математичного моделювання та інформаційних технологій як засобу наукових, і зокрема математичних досліджень, зміщується з традиційного підходу, який ґрунтувався на розробці дослідницьких програм за допомогою проблемно-орієнованих мов програмування у бік використання інтегрованих візуальних середовищ, які базуються на об’єктно-орієнтованих мовах, а також зростає роль систем комп’ютерної математики.

Є кілька вагомих причин, які вимагають від професіоналів у галузі математики і науково-технічних досліджень знань основ роботи з кількома системами комп’ютерної математики: необхідність оптимального вибору систем комп’ютерної математики з урахуванням специфіки задач, що розв’язуються; необхідність розв’язування складних задач за допомогою різних систем, щоб перевірити правильність результатів, не покладаючись на одну систему (збільшити ймовірність правильності одержаного результату); необхідність підготовки математичних документів (статей, звітів, книг, навчальних занять і т.д.) підвищеної якості.

Комп’ютерно-орієнтовані методичні системи навчання у ВНЗ повинні створюватися на основі новітніх педагогічних та інформаційно-комунікаційних технологій, які повинні забезпечити створення у ВНЗ єдиного освітньо-наукового інформаційного середовища, в якому навчальна діяльність буде своєрідною моделлю майбутньої професійної діяльності студентів в умовах інформаційного суспільства. У межах дисертаційного дослідження за єдиною концепцією створено комп’ютерно-орієнтовані навчально-методичні комплекси таких математичних дисциплін, як: “Математична логіка і теорія алгоритмів”, “Комп’ютерна математика”, “Математичні методи оптимізації” для студентів математичних і комп’ютерних спеціальностей, “Математичне програмування” і “Дослідження операцій” для студентів економічних спеціальностей, які є основою освітньо-наукового інформаційного середовища математичних дисциплін ВНЗ.

Запропонований підхід щодо створення комп’ютерно-орієнтованих методичних систем навчання виявився досить ефективним, про що говорять результати тривалого педагогічного експерименту, численні впровадження створених автором навчально-методичних комплексів у практику ВНЗ України.

Проведене дослідження щодо удосконалення методики навчання математичних дисциплін у вищих навчальних закладах на основі широкого використання новітніх педагогічних технологій та ІКТ відкриває нові перспективи в подальших наукових пошуках зазначеного спрямування. Передусім потребують подальшого розв’язання проблеми розробки комп’ютерно-орієнтованих методичних систем навчання математичних дисциплін, які вивчаються у ВНЗ III–IV рівнів акредитації, створення освітньо-наукових інформаційних середовищ математичних дисциплін на основі портальних технологій; дослідження особливостей використання технологій дистанційного навчання на денній і заочній формах навчання, подання та ефективного використання інформаційних ресурсів дистанційних курсів математичних дисциплін; забезпечення персоніфікованого доступу до освітньо-наукових інформаційних ресурсів ВНЗ студентів різних форм навчання; розробки гнучкої системи індивідуальних траєкторій організації навчально-пізнавальної діяльності студентів, ефективної системи зворотного зв’язку на основі результатів поточного контролю, зокрема тестування в онлайн і офлайн режимах; інтеграція в системи дистанційного навчання навчальних модулів, розроблених у різних середовищах; вивчення психолого-педагогічних особливостей і створення методик навчання математичних дисциплін в умовах дистанційного навчання.

Публікації автора:

Монографії, навчальні посібники

  1. Триус Ю. В. Комп’ютерно-орієнтовані методичні системи навчання математики. – Черкаси: Брама-Україна, 2005. – 400 с.

  2. Триус Ю. В., Бушин И. Н., Богатырев А. О. Введение в системное программирование // Учебное пособие. – Черкассы: ЧГПИ, 1995. – 208 с. (особистий внесок – 1 д.а. та загальне редагування).

  3. Триус Ю. В., Жалдак М. І. Основи теорії і методів оптимізації: Навчальний посібник. – Черкаси: Брама-Україна, 2005. – 608 с. (особистий внесок – 14,78 д.а.).

  4. Триус Ю. В., Любченко К. М. Елементи математичної логіки з комп’ютерною підтримкою / Посібник для вчителів: Черкаси: Видавничий відділ ЧНУ, 2004. – 88 с. (особистий внесок – 1,45 д.а. та загальне редагування).

Статті у фахових виданнях

  1. Триус Ю. В., Богатирьов О. О. Органiзацiя роботи та використання можливостей сумiщеного текстово-графiчного режиму екрану на ПК ”YAMAHA” // Використання нової iнформацiйної технологiї в навчальному процесi. – К.: КДПI, 1990. – С. 48–56. (особистий внесок – 0,25 д.а. та загальне редагування).

  2. Триус Ю. В., Гуменюк О. В. Проблеми вивчення інформаційно-пошукових систем та їх розробки у системі CLARION. – Проблеми інформатизації освіти: Збірник наукових праць. – К.: УДПУ, 1994. – С.160–171. (особистий внесок – 0,3 д.а. та загальне редагування).

  3. Триус Ю. В. Многозначні відображення комбінованої структури в задачах негладкої умовної оптимізації. – Вісник Черкаського університету. Серія Природничі науки. – Випуск 1. – Черкаси, 1997. – С. 7–19.

  4. Триус Ю. В. Методична система навчання курсу “Основи теорії оптимізації”: Сучасні інформаційні технології в навчальному процесі: Зб. наук. пр. / Редкол. – К.: НПУ, 1997. – С. 64–76.

  5. Триус Ю. В., Любченко К. М. Вивчення проблем інтелектуалізації інформаційних систем у вищих педагогічних навчальних закладах: Наука і освіта // Збірник наукових праць / Академія наук вищої школи України. – К., Хрещатик, 1997. – Кн. ІІІ. – С. 58–60 (особистий внесок – 0,05 д.а. та загальне редагування).

  6. Триус Ю. В., Бугаєнко Г. О., Яриніч Ю. О. Лінійні динамічні системи і їх комп’ютерне моделювання: Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання: Збірник наукових праць / Редкол. – К.: “Комп’ютер у школі та сім’ї”. – 1998. – С. 62–70. (особистий внесок – 0,15 д.а.).

  7. Триус Ю. В., Любченко К. М., Латанюк І. В., Дяченко А. Ю. Комплекс інструментально-контролюючих програм для вивчення теоретичних основ інформатики: Комп’ютер у школі та сім’ї. – 2000. – №1. – С. 23–28. (особистий внесок – 0,2 д.а. та загальне редагування).

  8. Триус Ю. В. Технологія використання рейтингової системи оцінювання навчальної діяльності студентів // Вісник Черкаського університету. Серія Педагогічні науки. – Випуск 26. – Черкаси, 2001. – С.141–151.

  9. Триус Ю. В., Богатирьов О. О., Гришко Л. В. Особливості створення методичної системи навчання основ програмування для підготовки майбутніх інженерів-програмістів // Вісник Черкаського університету. Серія Педагогічні науки. – Випуск 35. – Черкаси, 2002. – С.133–141. (особистий внесок – 0,15 д.а. та загальне редагування).

  10. Триус Ю. В., Бакланова М. Л. Проблеми вивчення математичних дисциплін у коледжах та шляхи їх подолання // Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова. – Випуск 6. – 2003. – С. 118–137. (особистий внесок – 0,5 д.а. та загальне редагування).

  11. Триус Ю. В., Соловйов В. М., Сердюк О. А. Організаційні особливості створення регіонального освітнього порталу // Теорія та методика навчання фундаментальних дисциплін у вищій технічній школі: Зб. наук. праць. – Кривий Ріг: Видавничий відділ НМетАУ, 2003. – С. 225–234. (особистий внесок – 0,2 д.а. та загальне редагування).

  12. Триус Ю. В. Концепція неперервної підготовки педагогічних працівників вищої школи до використання НІТН у професійній діяльності // Вісник Черкаського університету. Серія Педагогічні науки. – Випуск 43. – Черкаси, 2003. – С. 105–110.

  13. Триус Ю. В. Мережевий навчально-контролюючий комплекс з математичних основ інформатики // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики: Збірник наукових праць. Випуск 4: В 3-х томах. – Кривий Ріг: Видавничий відділ НМетАУ, 2004. – Т. 3: Теорія та методика навчання інформатики. – С. 310–320.

  14. Триус Ю. В. Використання систем комп’ютерної математики при вивченні і розв’язуванні задач оптимізації. – Проблеми сучасного підручника: Зб. наук. праць / Ред. кол. – К.: Педагогічна думка, 2004. – Вип. 5. – Ч.ІІ. – С. 191–200.

  15. Триус Ю. В., Бесєдков С. В., Пустовіт В. А. Освітньо-науковий портал як прототип цифрового університету // Вісник Харківського національного університету. – №629. – Серія „Математичне моделювання. Інформаційні технології. Автоматизовані системи управління”. – Випуск 3. – Харків. – 2004. – С. 100–114. (особистий внесок – 0,2 д.а. та загальне редагування).

  16. Триус Ю. В., Соловьев В. Н., Сердюк А. А., Пискун О. В. Региональный образовательный портал как основной информационный ресурс поддержки непрерывного и открытого образования // Управляющие системы и машины. – Международный научный журнал. – №4 (192). – 2004. – С. 74–81. (особистий внесок – 0,1 д.а. та загальне редагування).

  17. Триус Ю. В., Бакланова М. Л. Проблеми і перспективи вищої математичної освіти // Дидактика математики: проблеми і дослідження: Міжнародний збірник наукових робіт. – Вип. 23. – Донецьк, 2005. – С. 16–26. (особистий внесок – 0,37 д.а. та загальне редагування).

  18. Триус Ю. В. Розв’язування екстремальних задач за допомогою пакету Matlab 6.5. – Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. – Серія 2. – Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць / Редкол. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова. – №2(9) . – 2005. – С. 61–79.

  19. Триус Ю. В. Методика використання пакету Maple 7 для розв’язування екстремальних задач // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики: Збірник наукових праць. Випуск V: В 3-х томах. – Кривий Ріг: Видавничий відділ НМетАУ, 2005. – Т. 1: Теорія та методика навчання математики. – С. 282–296.

  20. Триус Ю. В., Бакланова М. Л. Інноваційні методи навчання у вищий математичній освіті // Вісник Черкаського університету. Серія Педагогічні науки. – Випуск 70. – Черкаси, 2005. – С. 159–170. (особистий внесок – 0,37 д.а. та загальне редагування).

  21. Триус Ю. В. Система формування інформаційної культури студентів вищих навчальних закладів як важлива складова їх професійної підготовки. – Вісник Черкаського університету. Серія Педагогічні науки. – Випуск 73. – Черкаси, 2005. – С. 122–130.

  22. Триус Ю. В. Метод негладкої оптимізації з усередненням e-субградієнтів // Вісник Черкаського університету. Серія Математика. Прикладна математика. – Випуск 63. – Черкаси, 2004. – С.134–156.

  23. Триус Ю. В., Бесєдков С. В., Пустовіт В. А., Бодненко Д. М. Система дистанційного навчання освітньо-наукового порталу університету // Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. – Серія 2. – Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова. – № 3(10). – 2005. – С. 250–266. (особистий внесок – 0,2 д.а. та загальне редагування).

Статті, матеріали і тези доповідей

  1. Триус Ю. В., Соловйов В. М., Сердюк О. А. Перспективи розвитку дистанційних і традиційних форм навчання у вищій економічній освіті черкаського регіону // Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі: Проблеми науки, практики та освіти: Зб. наук. праць VIII Міжнародної наук.-практ. конф. – Київ, 12–13 груд. 2002 р. у 2 ч. – Ч 2. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2003. – С. 64–68. (особистий внесок – 0,1 д.а. та загальне редагування).

  2. Триус Ю. В., Бакланова М. Л. Продуктивне навчання вищої математики на основі інформаційно-комунікаційних технологій // Теорія та методика навчання фундаментальних дисциплін у вищій школі: Зб. наук. праць. – Кривий Ріг: Видавничий відділ НМетАУ, 2004. – С. 193–194. (особистий внесок – 0,06 д.а. та загальне редагування).

  3. Триус Ю. В. Нові інформаційні технології у навчальному процесі вищої школи // Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці та освіті: Збірник наукових праць. – Черкаси: Брама ІСУЕП, 2003. – С. 159–160.

  4. Триус Ю. В., Мещеряков А. П., Коваль Н.О. Віртуальне середовище для дистанційного навчання в Internet // Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці та освіті: Збірник наукових праць. – Черкаси: Брама ІСУЕП, 2003. – С. 161–165. (особистий внесок – 0,08 д.а. та загальне редагування).

  5. Триус Ю. В., Нечаєнко Г. П. Підхід до створення педагогічних програмних засобів навчання // Науково-педагогічні проблеми підготовки вчителя у вузі / Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції. – К.: КДПI, 1991. – С. 170–171. (особистий внесок – 0,05 д.а. та загальне редагування).

  6. Триус Ю. В., Бушин И. Н. Использование персональных компьютеров для построения и исследования алгоритмов решения задач негладкой оптимизации // Новые информационные технологии в учебном процессе и управлении / Тезисы докладов на VIII Республиканской научно-практической конференции. – Омск, 1991. – С. 163. (особистий внесок – 0,025 д.а. та загальне редагування).

  7. Триус Ю. В., Бушин І. М. Вивчення мов програмування низького рівня студентами спеціальності “Математика та інформатика” // Використання сучасної інформаційної технології в навчальному процесі (29–30 жовтня 1991р.). Матеріали міжвузiвської науково-практичної конференції. – К.: КДПI, 1992. – С. 73–75. (особистий внесок – 0,07 д.а. та загальне редагування).

  8. Триус Ю. В., Нечаєнко Г. П. Методика вивчення арифметичних, логічних i фізичних основ інформатики за допомогою персональних комп'ютерів // Використання сучасної інформаційної технології в навчальному процесі (29–30 жовтня 1991р.) / Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції. – К.: КДПI, 1992. – С. 48–53. (особистий внесок – 0,15 д.а. та загальне редагування).

  9. Триус Ю. В., Бушин І. М. Вивчення основ програмування на мові низького рівня та їх роль в формуванні інформаційної культури вчителя інформатики. – Використання персональних ЕОМ в навчальному процесі ВУЗу (10–12 листопада 1992р.). Матеріали республіканської науково-методичної конференції. – Львів: ЛДУ, 1992. – С. 3–4. (особистий внесок – 0,05 д.а. та загальне редагування).

  1. Триус Ю. В. Інтелектуалізація ЕОМ та її вплив на розвиток інтелектуальних здібностей учнів в процесі вивчення математики та інформатики. – Формування інтелектуальних умінь учнів в процесі вивчення математики та інформатики // Міжвузівська науково-практична конференція: Тези доповідей. – Суми: СДПI, 1995. – С. 146–148.

  2. Триус Ю. В., Бугаєнко Г. О., Яриніч Ю. О. Комп'ютерне моделювання коливальних процесів. – Нові інформаційні технології в навчальному процесі загально-освітньої школи та вузу (Київ, 15–18 листопада 1995 р.) // IV Міжвузівська науково-практична конференція: Тези доповідей. – Київ: УДПУ, 1995. – С. 22–24. (особистий внесок – 0,03 д.а. та загальне редагування).

  3. Триус Ю. В. Використання засобів нових інформаційних технологій при вивченні i розв'язуванні екстремальних задач. – Нові інформаційні технології в навчальному процесі загальноосвітньої школи та вузу (Київ, 15–18 листопада 1995 р.) // IV Міжвузівська науково-практична конференція: Тези доповідей. – Київ: УДПУ, 1995. – С. 91–93.

  4. Триус Ю. В., Любченко К. М. Вивчення основ штучного інтелекту в середніх навчальних закладах. – Матеріали IV Всеукраїнської конференції “Використання персональних ЕОМ у навчальних закладах”. – Львів: ЛДУ, 1996. – С. 24–25. (особистий внесок – 0,05 д.а. та загальне редагування).

  5. Триус Ю. В., Копаєв О. В. Використання технології візуального програмування для створення програмних педагогічних засобів. – Матеріали Всеукраїнської конференції молодих науковців “Інформаційні технології в науці та освіті” (ІТОН–97). – Ч.1. – Черкаси, 1997. – С.15–20. (особистий внесок – 0,125 д.а. та загальне редагування).

  6. Триус Ю. В., Ковба І. В. Використання інструментальних програмних засобів для розв`язування задач оптимізації. – Матеріали Всеукраїнської конференції молодих науковців “Інформаційні технології в науці та освіті” (ІТОН–97). – Ч.1. – Черкаси, 1997. – С. 114–128. (особистий внесок – 0,3 д.а. та загальне редагування).

  7. Триус Ю. В., Любченко К. М. Програмне забезпечення курсу математичної логіки. – Матеріали Всеукраїнської конференції молодих науковців “Інформаційні технології в науці та освіті” (ІТОН–97). – Ч.1. – Черкаси, 1997. – С. 191–195. (особистий внесок – 0,1 д.а. та загальне редагування).

  8. Триус Ю. В., Гришко Л. В., Нечаєнко Г. П. Проблеми створення методичних систем навчання на основі нових інформаційних технологій. – Матеріали Всеукраїнської конференції молодих науковців “Інформаційні технології в науці та освіті” (ІТОН–97). – Ч.1. – Черкаси, 1997. – С. 196–211. (особистий внесок – 0,4 д.а. та загальне редагування).

  9. Триус Ю. В., Мандро В. В. Побудова, дослідження та аналіз графів за допомогою комп’ютера. – Тези доповідей другої Всеукраїнської конференції молодих науковців “Інформаційні технології в науці та освіті” (ІТОН–2000). – Черкаси, 2000. – С.81–82. (особистий внесок – 0,025 д.а. та загальне редагування).

  10. Триус Ю. В., Онищенко Б. О., Ковба І. В., Монова О. С., Шаповал Є. В. Використання сучасних інформаційних технологій в курсі “Математичні методи оптимізації”. – Тези доповідей другої Всеукраїнської конференції молодих науковців “Інформаційні технології в науці та освіті” (ІТОН–2000). – Черкаси, 2000. – С.84. (особистий внесок – 0,01 д.а. та загальне редагування).

  11. Триус Ю. В., Копаєв О. В. Фундаментальний аспект базового курсу інформатики. – Сучасний стан і перспективи шкільних курсів математики та інформатики у зв’язку з реформуванням у галузі освіти (Дрогобич, 14–16 листопада 2000 р.) // Всеукраїнська науково-практична конференція: Тези доповідей. – Дрогобич: ДДПУ, 2000. – С. 138–140. (особистий внесок – 0,05 д.а. та загальне редагування).

  12. Триус Ю. В., Прокопенко Л. І. Науково-педагогічні основи підготовки студентів університету до роботи в сільській малокомплектній школі. – Сільська школа: проблеми, пошуки, перспективи // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (Черкаси, 10–13 травня 2000). – Черкаси, ОІПОПП, 2000. – С. 29–35. (особистий внесок – 0,15 д.а. та загальне редагування).

  13. Триус Ю. В., Онищенко Б. О. Використання MATHCAD 2000 PROFESSIONAL для розв’язування задач оптимізації. – Матеріали міжнародної конференції, присвяченої 200-річчю з дня народження М. В. Остроградського (Полтава, 26–27 вересня 2001 р.). – Полтава, 2001. –С. 46–48. (особистий внесок – 0,05 д.а. та загальне редагування).

  14. Триус Ю. В., Бакланова М. Л. Про шляхи підвищення рівня математичної підготовки студентів коледжів на основі використання нових інформаційних технологій навчання. – Матеріали третьої Всеукраїнської конференції молодих науковців “Інформаційні технології в науці, освіті і техніці” (ІТОНТ–2002). – Черкаси, 2002. – С. 105–107. (особистий внесок – 0,1 д.а. та загальне редагування).

  15. Триус Ю. В., Волошин А. В. Інструментальний програмний засіб для розв’язування лінійних моделей оптимізації. – Матеріали третьої Всеукраїнської конференції молодих науковців “Інформаційні технології в науці, освіті і техніці” (ІТОНТ–2002). – Черкаси, 2002. – С.116–117. (особистий внесок – 0,05 д.а. та загальне редагування).

  16. Триус Ю. В., Онищенко Б. О. Комп’ютерно-орієнтована система навчання курсу “Математичні методи оптимізації”. – Матеріали третьої Всеукраїнської конференції молодих науковців “Інформаційні технології в науці, освіті і техніці” (ІТОНТ–2002). – Черкаси, 2002. – С.155–156. (особистий внесок – 0,05 д.а. та загальне редагування).

  17. Триус Ю. В. Інформаційні технології в математичних дослідженнях. – Матеріали тринадцятої наукової сесії Наукового Товариства ім. Шевченка у Черкасах. – Черкаси, 2002. – С. 50–54.

  18. Триус Ю. В. Інформаційні технології у викладанні прикладних математичних дисциплін. – Информационные технологии в учебном процессе: Сборник трудов четвертого научно-методического семинара. – Одесса: ЮГПУ им. К.Д. Ушинского, 2003. – С. 120–123.

  19. Триус Ю. В., Соловйов В. М., Сердюк О. А. Технічні та програмні особливості створення регіонального освітнього порталу // Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці та освіті: Збірник наукових праць. – Черкаси: Брама ІСУЕП, 2003. – С. 137–139. (особистий внесок – 0.03 д.а. та загальне редагування).

  20. Триус Ю. В., Соловйов В. М., Сердюк О. А., Нагібас А. О. Моделювання економічних і фінансових ринків методами теорії випадкових матриць. – Теорія і практика сучасної економіки. Матеріали IV міжнародної науково-практичної конференції: Черкаси, 15–17 жовтня 2003р. / Відповід. ред. В. І. Хомяков. – Черкаси: ЧДТУ, 2003. – 92 с. (особистий внесок – 0,01 д.а. та загальне редагування).

  21. Триус Ю. В. Создание образовательно-научных информационных серед учебних дисциплін. – Мережене суспільство – Е-технології для всіх. – Матеріали Міжнародного семінару: Київ, 25–27 листопада 2003 р. – С. 101.

  22. Триус Ю. В. Особливості створення освітньо-наукового інформаційного середовища математичних дисциплін. – Методы совершенствования фундаментального образования в школах и вузах / Материалы IX международной научно-методической конференции преподавателей Украины, России, Беларуси. – 22–26 сентября 2003 г., г. Севастополь. – С. 41–45.

  23. Триус Ю. В., Соловйов В. М., Триус В. Ю. Сучасні методи комп’ютерного аналізу часових рядів. – Матеріали IV Всеукраїнської конференції молодих науковців “Інформаційні технології в освіті, науці і техніці” (ІТОНТ–2004). – Черкаси: РВВ ЧНУ, 2004. – Ч.1. – С.203–204. (особистий внесок – 0,03 д.а. та загальне редагування).

  24. Триус Ю. В., Бєседков С. В., Василенко О. С, Пустовіт В. А. Структурні та технологічні особливості створення освітньо-наукового порталу ВНЗ. – Матеріали IV Всеукраїнської конференції молодих науковців “Інформаційні технології в освіті, науці і техніці” (ІТОНТ–2004). – Черкаси: РВВ ЧНУ, 2004. – Ч.2. – С.6–9. (особистий внесок – 0,05 д.а. та загальне редагування).

  25. Триус Ю. В., Бакланова М. Л. Інновації навчання математики та інформаційно-комунікаційні технології. – Матеріали IV Всеукраїнської конференції молодих науковців “Інформаційні технології в освіті, науці і техніці” (ІТОНТ–2004). – Черкаси: РВВ ЧНУ, 2004. – Ч.2. – С.68–69. (особистий внесок – 0,05 д.а. та загальне редагування).

  26. Триус Ю. В. Використання систем комп’ютерної математики при вивченні і розв’язуванні задач оптимізації. – Інформатика та комп’ютерна підтримка навчальних дисциплін у середній і вищій школі // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Бердянськ, 23–26 червня 2004 року). – Бердянськ, 2004. – С. 115–117.

  27. Триус Ю. В., Бесєдков С.В., Пустовіт В.А. Освітньо-науковий портал як прототип цифрового університету. – Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Інформаційні технології в системі керування вищою освітою України” (Херсон, 26–27 серпня 2004). – С.19–20. (особистий внесок – 0,03 д.а. та загальне редагування).

  28. Триус Ю. В., Бакланова М. Л. Проблеми і перспективи вищої математичної освіти. – Інформатизація освіти та дистанційна форма навчання: сучасний стан і перспективи розвитку: Збірник матеріалів VI Міжнародної науково-методичної конференції. – Суми: Вид-во СумДУ, 2004. – С. 121–128. (особистий внесок – 0,2 д.а. та загальне редагування).

  29. Триус Ю. В., Бойко С. В. Програмне забезпечення для дослідження лінійних моделей оптимізації. – Комп’ютерне моделювання в освіті / Матеріали науково-методичного семінару: Кривий Ріг, 29 березня 2005 р. – Кривий Ріг: КДПУ, 2005. – С. 74–75. (особистий внесок – 0,05 д.а. та загальне редагування).

  30. Триус Ю. В. Проблеми і перспективи математичної освіти в Черкаському регіоні. – Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції “Проблеми математичної освіти” (ПМО–2005), м. Черкаси. – Черкаси: Вид. від. ЧНУ ім. Б. Хмельницького, 2005. – С. 13–14.

  31. Триус Ю. В., Бакланова М.Л. Інноваційні методи навчання у вищий математичній освіті. – Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції “Проблеми математичної освіти” (ПМО–2005), м. Черкаси. – Черкаси: Вид. від. ЧНУ ім.. Б. Хмельницького, 2005. – С. 301–303. (особистий внесок – 0,07 д.а. та загальне редагування).

Методичні рекомендації

  1. Триус Ю. В. Язык программирования PASCAL: Методические рекомендации и указания для проведения лабораторных работ на ПЭВМ "YAMAHA". – Черкасы: ЧГПИ, 1992. – 60 с.

  1. Триус Ю. В., Любченко К. М. Мова логічного програмування ТURBO-PROLOG: Методичні вказівки та рекомендації для проведення лабораторних робіт. – Черкаси: ЧДУ, 1997. – 57 с. (особистий внесок – 1,2 д.а. та загальне редагування).

  2. Триус Ю. В., Артюшенко О. Ф., Архипова С. П., Глазиріна В. М. Кваліфікаційна і дипломна робота // Методичні матеріали для студентів вищих навчальних закладів, керівників кваліфікаційних і дипломних робіт. – Черкаси: ЧДУ, 1997. – 28 с. (особистий внесок – 0,3 д.а. та загальне редагування).