Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Мікробіологія


Мішина Марина Мітрофанівна. Комбінована дія протимікробних засобів і імуномодуляторів при протейній інфекції (експериментальне дослідження). : Дис... канд. наук: 03.00.07 - 2004.



Анотація до роботи:

Мішина М.М. Комбінована дія протимікробних засобів і імуномодуляторів при протейній інфекції (експериментальне дослідження). – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 03.00.07 – мікробіологія. – Інститут мікробіології та імунології ім. І.І. Мечникова АМН України. Харків, 2004.

Дисертація присвячена визначенню етіологічної ролі бактерій роду Proteus та проблемі лікування протейної інфекції. У роботі подана мікробіологічна оцінка застосування протимікробних засобів та імуномодуляторів, наведено результати порівняльного вивчення протимікробних засобів та імуномодуляторів, як per se, так і в комбінації. Дано експериментальне обґрунтування застосування ципрофлоксацину та поліоксидонію для лікування локалізованої гнійно-некротичної протейної інфекції та протейного сепсису. Виявлено порушення імунологічного статусу, клітинного метаболізму та морфогенезу. Експериментально доведено, що комбіноване застосування ципрофлоксацину та поліоксидонію цілком відновлює імунні, окислювально-відновні і морфофункціональні процеси в організмі, що дає підставу рекомендувати цей метод для підвищення ефективності лікування хворих на протейну інфекцію.

У дисертації наведене нове розв’язування наукових питань, що виявляється у визначенні етіологічної значущості окремих видів протейних мікробів у рановій, урологічній, ЛОР, стоматологічній патологіях і чутливості виділених збудників до протимікробних препаратів, розробці методики експериментального відтворення локалізованої гнійно-некротичної протейної інфекції та встановлені на моделі інфікованих тварин порушення імунного статусу у вигляді лімфопенії з пониженням абсолютних значень усіх субпопуляцій Т-лімфоцитів, а також пригнічення метаболічних процесів у крові і тканинах внутрішніх органів, спричиняючи розвиток окислювального стресу (активація ПОЛ і виснаження АОС), що дозволило розробити концептуальну модель імунопатологічних механізмів інгібування клітинного імунітету й факторів неспецифічного захисту і запропонувати ефективні схеми комбінованого застосування протимікробних препаратів – вибору (ципрофлоксацин або ципробай) сумісно з імуномодуляторами (поліоксидоній чи тималін), за допомогою яких загоювання некротичних вогнищ скорочувалось на 3-5 діб, летальність при септичній патології знижувалась на 85%, а сумарна тривалість життя складала 90,0 - 95,5%.

На підставі одержаних результатів дослідження були зроблені наступні висновки:

1. З клінічного матеріалу 412 хворих з рановими, урологічними, ЛОР, стоматологічними, кишковими інфекціями та 225 змивів з об’єктів лікарняного середовища вилучено 103 штами бактерій роду Proteus, серед яких 44,7% становлять P.vulgaris, 53,4% - P.mirabilis і 1,9% - P.penneri. Серед штамів, ізольованих у дітей з кишковими інфекціями, переважно вилучалися P.vulgaris, а серед культур, вилучених у хворих з гнійними ускладненнями після хірургічного втручання, урологічних, ЛОР, стоматологічних і з об’єктів шпитального середовища - P.mirabilis.

Встановлено переважання ДНК-азоактивних культур серед ЛОР (69,6%) і урологічних (66,7%) штамів протеїв. Найбільш гемолітично активними були штами, вилучені у хворих з рановими інфекціями. У культур протеїв, вилучених у хворих з рановими, урологічними, стоматологічними та кишковими інфекціями, встановлено сполучення гемолітичної та лецитиназної активностей та їх кореляція з ДНК-азною активністю.

2. У 85% культур протеїв, циркулюючих в клініках різного профілю м.Харкова, виявлено множинну стійкість до антибактеріальних препаратів (ампіциліну, бензилпеніциліну, доксицикліну, карбеніциліну, рифампіцину, стрептоміцину, поліміксину, тетрацикліну, еритроміцину) та висока чутливість до цефалоспоринових антибіотиків і фторхінолонів, а особливо до ципрофлоксацину (98,2%) і цефотаксиму (96,4%).

3. Розроблено методику відтворення локалізованої гнійно-некротичної протейної інфекції без переходу в генералізовану форму шляхом дрібного введення інфікуючої дози: на першу добу – внутрішньошкірна ін’єкція інфікуючої дози лабораторного штаму Proteus mirabilis з розрахунку 300 мільйонів мікробних клітин в об’ємі 0,1 мл фізіологічного розчину; на другу добу в інфільтрат, що утворився, вводили 150 мільйонів мікробних клітин в 0,1 мл фізіологічного розчину.

4. Утановлено, що при лікуванні мишей з локалізованою гнійно-некротичною протейною інфекцією, найбільш ефективною є комбінація антибактеріального препарату ципрофлоксацину й імуномодулятора поліоксидонію, що приводить до загоювання некротичного вогнища на 5-ту добу.

5. Установлено, що при лікуванні мишей з протейним сепсисом найбільш міцний терапевтичний ефект має комбінація ципрофлоксацину (ципробаю) і поліоксидонію, при якій летальність тварин становила 15%, а тривалість життя – 95,5%.

6. При протейній інфекції виявлено порушення імунного статусу у вигляді лімфопенії з пониженням абсолютних значень усіх субпопуляцій Т-лімфоцитів у сироватці крові. Під час лікування інфікованих тварин комбінацією препаратів ципрофлоксацину і поліоксидонію показники клітинного, гуморального імунітету та цитокінового статусу нормалізувались.

7. Установлено пригнічення метаболічних процесів у крові і тканинах внутрішніх органів інфікованих тварин у вигляді окислювального стресу (активація ПОЛ і виснаження АОС); комбінована терапія ципрофлоксацином та поліоксидонієм повністю знімає інтоксикаційне навантаження і запальний процес, активує репаративні процеси, нормалізує енергетичний обмін.

8. При локалізованій гнійно-некротичній протейній інфекції в стромі органів виявлено інтерстиціальні колагени. Ступінь експресії ендотеліну ендотеліоцитами помірний, у внутрішніх органах виражена макрофагальна реакція і бластна трансформація лімфоцитів, посилена продукція протизапальних інтерлейкінів. При протейному сепсисі виявлено системне порушення строми та судин внутрішніх органів (серця, печінки, нирок): фібриноїдне набрякання, вогнищевий фібриноїдний некроз, посилення експресії ендотеліну. При лікуванні інфікованих тварин ципрофлоксацином і поліоксидонієм в органах імунної системи спостерігається відновлення їх структури і зменшення виразності морфологічних проявів антигенної стимуляції.

9. Концептуальна модель імунопатологічних механізмів інгібування клітинного імунітету й факторів неспецифічного захисту полягає в тому, що в основі розвитку імунного розладу при протейній інфекції лежать процеси, які активують вільнорадикальне та перекисне окислення мембранних ліпідів, що приводить до виснаження антиоксидантної системи й розвитку окислювального стресу, що, у свою чергу, приводить до пригнічення метаболізму та біоенергетики клітин, а активація цитокінового каскаду ФНП і IL-6, як прояв гіперреактивності, є основою для розвитку супресії клітинного імунітету на етапах диференціювання та проліферації Т-клітин.

10. Обгрунтовано методику підвищення ефективності лікування хворих на протейну інфекцію, яка полягає в комбінованому застосуванні протимікробних засобів і імуномодуляторів.

Публікації автора:

  1. Мишина М.М. Этиологическая роль бактерий рода PROTEUS, выделенных у больных с гнойно – септическими осложнениями при помощи наборов МИКРО – ЛА – ТЕСТ // Експериментальна і клінічна медицина. - 2003. - № 1. – С. 9 - 11.

  2. Мишина М.М. Частота высеваемости энтеробактерий у больных с гнойно – воспалительными осложнениями после хирургического вмешательства и исследование их антибиотикочувствительности // Медицина сегодня и завтра. - 2003. - № 3. – С. 106 - 110.

  3. Циганенко А.Я., Мішина М.М., Оветчин П.В. Моделювання локалізованої гнійно–некротичної протейної інфекції // Медицина сегодня и завтра. - 2004. - № 1. – С. 5 - 9. (Дисертантом проведено експерименти за методом дрібного введеня інфікуючої дози P.mirabilis у інфільтрат, що утворивсь на другу добу та проведені спостереження за тваринами і бактеріологічне дослідження вмісту некротичної рани).

  4. Мишина М.М. Антибиотикорезистентность штаммов бактерий рода PROTEUS, выделенных от больных с гнойной патологией после хирургического вмешательства // Експериментальна і клінічна медицина. - 2004. - № 1. – С. 37 - 42.

  5. Пат. № 62515А, UA, МПК 7 G09В23/28. Спосіб моделювання локалізованої гнійно-некротичної протейної інфекції. Циганенко А.Я., Мішина М.М., Оветчин П.В. – З. № 2003042999; Заявл. 07.04.2003; Опубл. 15.12.2003. Бюл. №12. (Дисертантом проведено експерименти по підбору інфікуючих доз P.mirabilis для відтворення локалізованої гнійно-некротичної протейної інфекції в експерименті).

  6. Мишина М.М. Экспериментальное обоснование комплексного применения антибиотиков и иммуностимуляторов при протейной инфекции //Пр. міжвузівської конференції молодих вчених “Медицина третього тисячоліття”. - Харків, 2003. - С. 24 - 25.

  7. Мишина М.М. Экспериментальное изучение действия антибиотиков и иммуностимуляторов при протейной инфекции // Пр. VІІ Міжнародного медичного конгресу. - Тернопіль, 2003. - С.293.

  8. Мишина М.М. Иммунный ответ при экспериментальной локализованной гнойно-некротической протейной инфекции и при ее комбинированном лечении // Пр. Міжнародної наук. – практ. конф. «Клінічна фармація: 10 років в Україні». - Харків, 2003. - С. 44.

  9. Цыганенко А.Я., Мишина М.М., Павленко Н.В. Состояние клеточного иммунитета при экспериментальном протейном сепсисе // Тр. Межд.науч.конф. «Актуальные вопросы борьбы с инфекционными заболеваниями», Анали Мечниківського інституту. - Харків, 2003. - № 4-5.-С.142-143. (Дисертантом проведено вивчення стану клітинного імунітету із застосуванням моноклональних антитіл у реакції мембранної імунофлюоресценції CD3+, CD4+, CD5+, CD8+ та визначення рівнів цитокінів і IgA та IgM – методом твердофазного імуноферментного аналізу).

  10. Мішина М.М. Визначення антибіотикорезистентних штамів Proteus mirabilis, виділених у хворих із гнійними ускладненнями після хірургічного втручання // Пр. Міжнародної наково-практичної конференції молодих вчених «Вчені майбутнього». - Одеса, 2003. – С.11.

  11. Мишина М.М. Методика воспроизведения протейной инфекции в эксперименте // Пр. міжвузівської конференції молодих вчених та спеціалістів “Медицина третього тисячоліття”, м. Харків, 20 січня, 2004. – С. 29-30.

  12. Мишина М.М. Особенности метаболизма при комбинированном лечении протейного сепсиса //Вестник Российского государственного медицинского университета. - 2004. – №3 (34). – С. 171.

  13. Цыганенко А.Я., Мишина М.М., Оветчин П.В. Этиологическая роль и биологические свойства современного протея // Зб. наук. пр. наук. прак. конф. “Сучасні проблеми дерматології, косметології та управління охороною здоровья”. - Харків, 2004. – С.23-25. (Дисертантом проведені дослідження по вивченню біологічних властивостей протея та визначення факторів патогеності та вірулентності).

  14. Цыганенко А.Я., Мишина М.М., Минухин В.В., Васильченко В.Н., Габышева Л.С. Перспективы антибиотикотерапии сепсиса у больных с нозокомиальными инфекциями //Пр. наук.-практ. конф. з міжнародною участю “Сепсис, патогенез, діагностика та терапія”. - Харків, 2004. – С. 232-233. (Дисертантом проведені експерименти по відтворенню протейного сепсису та визначення імунологічного стану та цитокінового статусу при протейному сепсисі).