Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Савчук-Поліщук Таїсія Олександрівна. "Кокурентноспроможність машинобудівної продукції на зовнішніх ринках"" : Дис... канд. наук: 08.05.01 - 2004.



Анотація до роботи:

Савчук-Поліщук Таісія Олександрівна “Конкурентноспроможність машинобудівної продукції на зовнішніх ринках”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет, Донецьк, 2004.

Дисертацію присвячено розробці науково-методичних підходів щодо оцінки конкурентноспроможності машинобудівної продукції на зовнішніх ринках.

У роботі подано аналіз понять конкуренції і конкурентноспроможності продукції як категорій економічної теорії конкуренції, систематизовано чинники міжнародної конкурентноспроможності продукції машинобудування, розкрито механізми виявлення уподобань споживача машинобудівної продукції, уточнено систему базових понять теорії конкуренції за рахунок введення поняття “продуктна конкурентноспроможність підприємства”.

Здійснено оцінку конкурентноспроможності машинобудівної продукції України на зовнішніх ринках, сучасних тенденцій ринку продукції вагонобудування України, і проведено порівняльну характеристику конкурентів і продукції на ринку продукції машинобудування країн СНД і Балтії. Запропоновано подвійно-суміжний метод оцінки конкурентноспроможності продукції вагонобудування України на зовнішніх ринках і розроблено рекомендації щодо збільшення обсягів збуту продукції вагонобудування України на зовнішніх ринках на основі максимально повного використання її конкурентних переваг.

В дисертації здійснено вирішення важливої наукової задачі – розроблено науково-методичні підходи щодо оцінки конкурентноспроможності машинобудівної продукції на зовнішніх ринках.

В результаті проведеного дослідження зроблено наступні висновки:

  1. Уточнено основоутворюючі поняття економічної теорії конкуренції. Зокрема, під конкуренцією пропонується розуміти такий стан економіки, який характеризується суперництвом суб’єктів економіки за життєво важливі ресурси з метою виживання у якості самостійних економічних одиниць.

  2. Обґрунтовано, що конкурентноспроможність є властивістю, яка може бути притаманна лише суб’єктам, а не об’єктам економіки. У зв’язку з цим поняття конкурентноспроможності продукції (послуги, товару) автор пропонує замінити поняттям продуктної конкурентноспроможності підприємства (фірми), тобто такою складовою конкурентноспроможності підприємства, яка обумовлена властивостями продукту і особливостями діяльності підприємства у зв’язку з даним продуктом на протязі всіх стадій його життєвого циклу.

  3. Сформульовано систему теоретико-методологічних принципів оцінки конкурентноспроможності продукції і розробки методів побудови таких оцінок. Найбільш важливими з конструктивної точки зору є принципи множинності оцінок, раціональності поведінки суб’єктів ринку, паритетності економічних інтересів споживачів і виробників і принцип об’єктивності чинника невизначеності в задачах оцінки конкурентноспроможності продукції. Використання цих принципів при створенні методів оцінки конкурентноспроможності продукції і проведенні відповідної аналітичної діяльності дозволяє підвищити дієвість методів, що застосовуються і обґрунтованість отриманих за їх допомогою оцінок.

  1. В результаті порівняльного аналізу рівня конкурентноспроможності продукції вагонобудування, як типової для дослідження проблеми кількісної оцінки конкурентноспроможності машинобудівної продукції на зовнішніх ринках, виявлено, що реальний попит не зовсім відповідає споживчим властивостям вагонів-цистерн. Має місце недоврахування переваг продукції ВАТ “Азовмаш”, головні причини якого полягають в недоліках маркетингової діяльності підприємства.

  2. Розроблено подвійно-суміжний метод оцінки конкурентноспроможності продукції машинобудування на зовнішніх ринках, який базується на представленні задачі оцінки конкурентноспроможності продукції системою суміжних задач оцінки її конкурентноспроможності з позицій споживача і з позицій виробника з урахуванням вимог і правил міжнародної торгівлі.

  3. Визначено, що для успішного входження машинобудування України в світогосподарську систему необхідні зусилля як на державному і галузевому рівнях (створення загальнодержавної служби аналізу і управління конкурентноспроможністю економіки і окремих галузей, національна програма підвищення конкурентноспроможності, удосконалення системи оподаткування, ціноутворення, фінансово-кредитної політики), так і на рівні машинобудівних підприємств (розробка систем управління конкурентноспроможністю, розробка ефективних конкурентних стратегій, розвиток коопераційних зв’язків з провідними зарубіжними підприємствами – лідерами в галузі, – з метою освоєння нових ринків збуту машинобудівної продукції, підвищення ефективності використання внутрішньогосподарських резервів і маркетингу).

  4. Запропонований методичний інструментарій характеризується значною практичною ефективністю, що має прояв у врахуванні всіх найважливіших аспектів конкуренції машинобудівної продукції на міжнародних ринках, змістовних оцінках рівня конкурентноспроможності і тісному пов’язуванні їх значень із врахованими чинниками конкурентноспроможності, у низькій обчислювальній складності аналітичних розрахунків.

Публікації автора за темою дисертації у наукових фахових виданнях

  1. Полищук Т.А. Методологические принципы оценки продукции производственного назначения на международных рынках // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 201. – Дніпропетровськ: “Наука і освіта”, 2003. – С.64-76.

  2. Полищук Т.А. Об одном методическом подходе к оценке конкурентоспособности продукции машиностроения на внешних рынках // Матеріали ІІ міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень – 2002”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 18-21.

  3. Полищук Т.А. Оценка конкурентоспособности промышленной продукции на различных рынках сбыта // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сб. науч. тр. Часть 1. – 2003. – С.320-323.

  4. Полищук Т.А. Инвестиционная деятельность как ведущий фактор и показатель конкурентоспособности // Донбасс-Инвест. – 2002. – №5-6. – С.107-108.

  5. Полищук Т.А. Конкурентоспособность машиностроительной продукции на внешнем рынке // Донбасс-Инвест. – 2001. – №1-3. – С. 171-172.

  6. Савчук А.В., Полищук Т.А. Факторы и показатели конкурентоспособности промышленного производства // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сб. науч. тр. Часть 2. – 2001. – С.537-539.

Особистий внесок здобувача: автором сформульовано чинники конкурентноспроможності, характерні для промислового виробництва.

  1. Савчук-Полищук Т.А. Сравнительный анализ конкурентоспособности вагонов-цистерн на рынке стран СНГ и Балтии // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті. – Вип.17. – Одеса: ОНМУ, 2003. – С. 178-195.

  2. Савчук-Полищук Т.А. Конкурентоспособность продукции машиностроения: проблема количественной оценки. – Донецк: ДонНУ, 2003. – 144 с.

Публікації в інших виданнях

  1. Савчук-Полищук Т.А. Внешнеэкономические связи и конкурентоспособность промышленных предприятий // Старопромислові регіони Західної та Східної Європи в умовах інтеграції. Зб. наук. праць. – Донецьк, 2003. – С.436-440.