Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Медична психологія


Вовк Вікторія Ігорівна. Клініко-психопатологічні та патопсихологічні розлади у хворих на ВІЛ-інфекцію та їх психокорекція : Дис... канд. наук: 19.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

В.І. Вовк. Клініко-психопатологічні та патопсихологічні розлади у хворих на ВІЛ-інфекцію та їх психокорекція. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 19.00.04 – медична психологія. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України. – Харків, 2008.

Дисертація присвячена вивченню розладів психічної сфери у хворих на ВІЛ-інфекцію. В ході проведеного дослідження обстежено 104 ВІЛ-інфікованих хворих з установленим діагнозом ВІЛ-інфекції зі статевим шляхом інфікування, які не вживали психоактивних речовин и на момент обстеження не приймали антиретровірусну терапію. Вік хворих був 19 – 35 років. На основі комплексного психопатологічного, психодіагностичного та статистичних методів досліджено особливості структури розладів у хворих на ВІЛ-інфекцію. Вивчено провідні синдроми психічних розладів у вказаного контингенту хворих. Виявлено емоційні та когнітивні порушення, особливості самооцінки, колірних виборів, емоційних компонентів відносин, особистостісних особливостей в залежності від стадії перебігу інфекційного захворювання та статі досліджених. Запропоновано комплекс корекції виявлених розладів у ВІЛ-інфікованих хворих, який складався з фармакотерапії та методів психотерапії. Застосування розробленого комплексу виявилося достатньо ефективним у зазначеного контингенту хворих.

1. У дисертації наведені результати аналізу, теоретичне узагальнення і нове рішення наукової задачі поліпшення диференціації і корекції розладів у хворих на різних стадіях ВІЛ-інфекції на підставі вивчення патопсихологічних і психопатологічних проявів.

2. Психопатологічний аналіз дозволив виділити основні синдроми, обумовлені невротичними розладами: тривожно-депресивний (50,00% і 60,53%), фобічний (31,03% і 23,68%), іпохондричний (32,76% і 23,68%), астенічний (51,72% і 50,00%), обсесивний (17,24% і 5,26%) на ранніх та пізніх стадіях ВІЛ-інфекції відповідно. Патохарактерологічні зміни, обумовлені патологічною адаптацією до факту ВІЛ-інфікування, спостерігалися на ранніх стадіях ВІЛ у 71,21% хворих, на пізніх стадіях ВІЛ – у 47,37% хворих. У ВІЛ-інфікованих чоловіків прогресування захворювання супроводжується зростанням частоти тривожно-депресивної симптоматики (p<0,01), у жінок – зниженням частоти обсесивних проявів (p<0,05) і патохарактерологічних змін (p<0,05).

3. Стан когнітивних функцій характеризується формуванням нейропсихологічного дефіциту на пізніх стадіях ВІЛ-інфекції, який проявляється симптомами операційно-мнестичної дисфункції – звуженням об'єму і зниженням міцності запам'ятовування вербального матеріалу, ослабленням концентрації уваги і виснажуваністю.

4. Використання шкали HADS виявило домінування тривоги на початкових стадіях в порівнянні з пізніми (p<0,05), а депресивних симптомів – на пізніх стадіях ВІЛ-інфекції в порівнянні з ранніми (p<0,05); у чоловіків на початкових стадіях у порівнянні з пізніми домінує тривога (p<0,01), на пізніх стадіях ВІЛ зростає рівень депресії (p<0,01), тоді як у жінок з наростанням стадії ВІЛ зростає рівень тривоги (p<0,05). Вегетативні компоненти емоційних порушень у хворих обох статей на пізніх стадіях ВІЛ-інфекції виражені значно сильніше, ніж на ранніх етапах (p<0,01).

5. Вивчення самооцінки показало, що хворі на ранніх стадіях ВІЛ-інфекції досить активні, експансивні, мають високу мотивацію до досягнення і самоствердження, емоційно лабільні. На пізніх стадіях виражена астенізація, схильність до стресових перевантажень, відгородженість, слабкість, загальна дезадаптація, емоційна напруга. З посиленням тяжкості захворювання знижується самооцінка за шкалами «здоров'я» у чоловіків і жінок (p<0,01), «настрій» (у чоловіків, p<0,01), «щастя» (у жінок, p<0,01), «характер» (у жінок, p<0,05). За шкалою «успішність в роботі» на пізніх стадіях ВІЛ-інфекції у порівнянні з ранніми показники вище у чоловіків (p<0,01) і нижче у жінок (p<0,01).

6. На всіх стадіях інфекційного процесу, згідно з кольоровизначенням, в системі значущих цінностей найбільш негативне значення мають поняття «минуле», «стан після встановлення діагнозу ВІЛ» і «хвороба», а найбільш емоційно позитивними виявилися «бажане майбутнє», «мама», «діти», власне «я». У чоловіків на пізніх стадіях ВІЛ-інфекції менш значущі поняття «робота» (p<0,01) та «здоров'я» (p<0,01), більш значущі – «поведінка» (p<0,05). У жінок на пізніх стадіях у порівнянні з ранніми поняття «тато» мало більш негативне значення (р<0,05).

7. Структура особистості ВІЛ-інфікованих хворих характеризується значною тяжкістю патопсихологічної симптоматики на момент обстеження, дисгармонією особистісних рис і емоційного стану пацієнтів як на ранніх, так і на пізніх стадіях ВІЛ-інфекції. У чоловіків з наростанням симптомів СНІДу з'являється емоційна нестійкість, схильність до конформності, несумлінності, нетактовності, безвідповідальності, ощадливості, залежність від групи, недостатність самоконтролю (фактори C, E, G, N, Q2, Q3). У жінок на пізніх стадіях виявляються довірливість, схильність ділитися проблемами, емоційна нестійкість (фактори L, С).

8. Запропонований комплекс корекції розладів психічної діяльності у ВІЛ-інфікованих хворих, де велику питому вагу складає психотерапія, дозволяє поліпшити їх психічний стан і досягти ефективної адаптації у 71,15% хворих. Проведене катамнестичне дослідження через один рік показало, що його позитивні результати утримувалися у 58,65% пацієнтів.

Публікації автора:

  1. Вовк В. И. Клинико-психопатологическая структура психических расстройств у больных ВИЧ-инфекцией / В. И. Вовк // Український вісник психоневрології. – 2007. – Том 15, вип. 1(50), додаток. – С. 164-165.

  2. Вовк В. І. Показники самооцінки у хворих на ВІЛ-інфекцію / В. И. Вовк // Український вісник психоневрології. – 2008. – Том 16, вип.1(54). – С. 7-9.

  3. Вовк В. И. Клинико-психопатологические особенности ВИЧ-инфицированных лиц / В. И. Вовк // Международный медицинский журнал. – 2008. – Том 14, №1. – С. 23-25.

  4. Вовк В. И. Личностные особенности больных ВИЧ-инфекцией с учетом гендерных различий и стадии инфекционного процесса / В. И. Вовк // Проблеми сучасної медичної науки та освіти. – 2008. – №1. – С. 64-67.

  5. Вовк В. И. Особенности нарушений памяти и внимания у ВИЧ-инфицированных больных / В. И. Вовк // Медицинская психология. – 2008. – Том 3, №1. – С. 33-35.

  6. Вовк В. И. Особенности психоэмоционального состояния у женщин на ранних и поздних стадиях ВИЧ-инфекции / В. И. Вовк // Психічне здоров’я. – 2008. – №1(18). – С. 4-7.

  7. Вовк В. И. Особенности тревожно-депресссивных расстройств и вегетативных нарушений у больных ВИЧ-инфекцией / В. И. Вовк // Архів психіатрії. – 2008. – Т. 14. – № 2. – С. 17-19.

  8. Вовк В. І. Актуальність дослідження психічних розладів у хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД / В. І. Вовк // Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених «Досягнення молодих вчених – майбутнє медицини», Харків, 2005. – С. 22.

  9. Вовк В. І. Афективні розлади у хворих на ВІЛ-інфекцію та їх корекція / В. І. Вовк // Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених «Від фундаментальних досліджень до медичної практики», Харків, 2006. – С. 20.

  10. Вовк В. І. Структура клініко-психопатологічних порушень у ВІЛ-інфікованих жінок і чоловіків / В. І. Вовк // Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених «Медична наука: сучасні досягнення та інновації», Харків, 2007. – С. 17.

  11. Вовк В. І. Проблема суїциду серед ВІЛ-інфікованих осіб з урахуванням гендерних відмінностей і стадії інфекційного процесу / В. І. Вовк // Матеріали науково-практичної конференції «Профілактика аутоагресивної поведінки при психічних розладах», Харків, 2008. – С. 73.