Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Слугоцька Ірина Володимирівна. Клініко-патогенетичні передумови розвитку та лікування безсимптомної дисфункції лівого шлуночка серця у хворих на залізодефіцитну анемію з метаболічною кардіоміопатією : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2009.



Анотація до роботи:

.. - . – .

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Донецький національний медичний університет ім.М. Горького МОЗ України, Донецьк, 2008.

Об’єкт дослідження –150 хворих на залізодефіцитну анемію віком 19-55 років тривалістю від 2 до 14 років, із різними ступенями важкості анемії та різними проявами дисфункції лівого шлуночка; методи – клінічні, інструментальні, біохімічні, фільтраційний, імуноферментні; встановлено взаємозв’язок між показниками лейкоцитограми, гемограми, вмістом TNF-альфа і TGF-бета в плазмі хворих на ЗДА із зрушеннями скоротливості міокарда; клініко-інструментальна верифікація безсимптомної дисфункції міокарда, як раннього прояву метаболічної кардіоміопатії в умовах хронічного залізодефіциту можлива шляхом оцінки стану серцевої гемодинаміки в умовах стрес-тестів; розроблений алгоритм лікування хворих на ЗДА із безсимптомною дисфункцією лівого шлуночка серця; застосування на фоні стандартного лікування атенололу, АТФ-лонгу та кардонату дозволяє стримати прогресування порушень скоротливості міокарда.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та нове практичне вирішення актуального питання з оцінки перебігу, механізмів розвитку та лікування безсимптомної дисфункції лівого шлуночка, як раннього прояву метаболічної кардіоміопатії, у хворих на залізодефіцитну анемію.

1. У хворих на залізодефіцитну анемію має місце тісний взаємозв’язок між показниками лейкоцитограми, гемограми, рівнем сироваткового заліза, здатністю еритроцитів до деформації, вмістом TNF- і TGF- в плазмі крові та клініко-інструментальними проявами порушень скоротливості міокарда, які залежать від ступеня анемії та її тривалості.

2. Клініко-інструментальна верифікація безсимптомної дисфункції лівого шлуночка міокарда у хворих на залізодефіцитну анемії можлива шляхом оцінки стану серцевої гемодинаміки в умовах стрес-тестів. Для хворих на залізодефіцитну анемію жінок із безсимптомною дисфункцією міокарда характерними є зменшення метричних та об’ємних показників лівого шлуночка, наявність його діастолічної дисфункції за типом “порушення розслаблення” та зміни варіабельності серцевого ритму. Важливими проявами патогенетичних змін є зменшення кількості лімфоцитів до 1,55±0,08109 в 1 л, зниження здатності еритроцитів до деформації до 0,82±0,05 ум.од. та збільшення рівнів TNF- і TGF- в плазмі крові, відповідно, 170,83±19,60 пг/мл і 234,02±19,45 пг/мл.

3. Застосування атенололу на фоні стандартного лікування у хворих на залізодефіцитну анемію із безсимптомною дисфункцією міокарда сприяє зменшенню клінічних ознак захворювання, особливо таких, як нервове напруження, кардіальгія, тахікардія, що є наслідком корекції проявів діастолічної дисфункції лівого шлуночка, нормалізації зменшених при залізодефіцитній анемії об’ємних характеристик лівого шлуночка та в цілому приросту його фракції викиду. Включення до лікувального комплексу атенололу дозволяє знизити рівень в плазмі крові TNF-, покращити функціональний стан еритроцитів, сприяє зменшенню ризику виникнення ускладнень (клінічний перебіг ЗДА без будь-яких подій упродовж 1 року спостереження мав місце у 45,5 % хворих).

4. Застосування кардонату у комплексному лікуванні хворих на залізодефіцитну анемію із безсимптомною дисфункцією міокарда забезпечує корекцію провів вторинного імунодефіциту, нормалізацію рівня сироваткового заліза, рівнів в плазмі крові TNF- і TGF-, що супроводжує корекцію порушень скоротливості і забезпечує позитивну динаміку фракції викиду лівого шлуночка, знижує частоту респіраторних ускладнень, покращує клінічний перебіг захворювання ( перебіг ЗДА без будь-яких подій упродовж 1 року спостереження мав місце у 85% хворих).

5. Використання АТФ-лонгу на фоні стандартного лікування у хворих на ЗДА сприяє покращенню функціональних властивостей еритроцитів та мікрореології крові, в тому числі і в умовах in vitro, помірному зниженню рівня в плазмі крові TNF- і TGF-, покращенню діастолічної функції лівого шлуночка, зменшенню клінічних провів порушень мікроциркуляції. Клінічний перебіг ЗДА без будь-яких подій упродовж 1 року спостереження мав місце у 80% хворих, що отримували АТФ-лонг.

6. Застосування розробленого алгоритму диференційованого лікування хворих на залізодефіцитну анемію із безсимптомною дисфункцією міокарда лівого шлуночка із використанням атенололу, АТФ-лонгу і кардонату на фоні стандартної терапії сорбіфером-дурулес сприяє не лише зменшенню клініко-інструментальних проявів захворювання, але й дозволяє стримати подальше прогресування порушень скоротливості міокарда, зменшити ризик виникнення ускладнень впродовж 12 місяців спостережень.

Публікації автора:

1. Слугоцька І.В. Клініко-гемодинамічна характеристика дисфункції серця у хворих на залізодефіцитну анемію / І.В Слугоцька, Н.М. Середюк, І.П Вакалюк, А.М. Сєрна // Лікарська справа.- 2002.- № 2.- С. 141-142. (Здобувачем особисто проведено збір матеріалу, його аналіз, підготовка статті до друку, формулювання висновків ).

2. Середюк Н.М. Застосування кардонату для оптимізації лікування метаболічної кардіоміопатії у хворих на залізодефіцитну анемію / Н.М. Середюк, І.П. Вакалюк, Н.Л. Глушко, С.В. Видиборець, П.П. Звонар, Г.І. Михайлова, І.В. Слугоцька // Здоровье мужчины. - 2003.- № 4(7).- С. 15-18. (Здобувачем проведено збір матеріалу, його аналіз, повну статистичну обробку результатів).

3. Коваль Н.М. Мікрореологічні властивості крові та показники кардіогемодинаміки у хворих на залізодефіцитну анемію / Н.М. Коваль, І.П. Ва калюк, І.В. Слугоцька // Гематологія і трансфузіологія : фундаментальні та прикладні питання.-2005.- № 4 (5). – С. 83-84. (Здобувачем самостійно проведені лабораторні дослідження in vitro, аналіз і статистична обробка отриманих результатів, підготовка статті до друку, формулювання висновків).

4. Вакалюк І.П. Корекція кардонатом клініко - інструментальних ознак безсимптомної дисфункції міокарда у хворих на залізодефіцитну анемію / І.П. Вакалюк, І.В. Слугоцька // Сімейна медицина.- 2006.- № 2.- С. 93-94. (Здобувачем самостійно проведені оцінка і аналіз порушень функції серцево- судинної системи у хворих на ЗДА, виконано статистичну обробку матеріалу, підготовка статті до друку).

5. Вакалюк І.П. Ефективність атенололу у лікуванні хворих на залізодефіцитну анемію із безсимптомною дисфункцією міокарда / І.П. Вакалюк, І.В. Слугоцька // Галицький лікарський вісник.- 2006.- т.13 №1.- С. 15-17. (Здобувачем проведено збір матеріалу, дослідження внутрішньосерцевої гемодинаміки, його аналіз, статистична обробка отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку).

6. Вакалюк І.П. Вплив АТФ-лонг на гнучкість еритроцитів та мікрореологічні властивості крові у хворих на залізодефіцитну анемію із безсимптомною дисфункцією міокарда / І.П. Вакалюк, І.В. Слугоцька // Вісник наукових досліджень.-2007.- № 1. C. 84-86 (Здобувачем проведено збір матеріалу, проведення досліджень, проаналізовано вплив інкубації розчину АТФ-лонг на гнучкість еритроцитів (експериментальне дослідження in vitro), підготовка статті до друку, формулювання висновків).

7. Cлугоцька І.В. Деформованість еритроцитів та цитокіновий профіль в умовах гемічної гіпоксії у хворих на залізодефіцитну анемію / І.В. Слугоцька // Галицький лікарський вісник.-2006.-т.13 № 4.-С. 81-83. (Робота виконана здобувачем самостійно).

8. Вакалюк І.П. Закономірності змін варіабельності серцевого ритму у хворих на залізодефіцитну анемію в залежності від проявів дисфункції міокарда / І.П. Вакалюк, І.В. Слугоцька // Варіабельність серцевого ритму: від найсміливіших ідей до найпрактичнішого втілення : матеріали науково-практичного симпозіуму, 17-18 квітня 2003р. : тези доп. - Вісник Харківського Національного університету ім. В.Н. Каразіна.- 2003.- № 581, вип.5. - С. 82-83. (Здобувачем проведено збір матеріалу, його аналіз, підготовка тез до друку).

9. Вакалюк І.П. Ефективність атенололу у лікуванні хворих на залізодефіцитну анемію із безсимптомною дисфункцією міокарда / І.П. Вакалюк, І.В. Слугоцька // Актуальні проблеми сучасної науки : матеріали першої Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції, 28-31 жовтня 2005р. : тези доп. – Київ, ТОВ ”ТК “Меганом”, 2005.- С.17-20. (Здобувачем проведено збір матеріалу, його аналіз, підготовка тез до друку).

10. Вакалюк І.П. Порушення скоротливості міокарда та динаміка рівнів цитокінів TGF- і TNF- в плазмі крові хворих на залізодефіцитну анемію / І.П. Вакалюк, І.В. Слугоцька // Імунологічні аспекти в клініці внутрішньої медицини та фтизіатрії : науково-практична конференція, 9-10 жовтня 2007р. : тези доп.- Тернопіль, ТДМУ “Укрмедкнига”, 2007.-С. 13-14.(Здобувачем проведено збір матеріалу, клінічне та інструментальне обстеження, імуноферментні дослідження, їх статистичний аналіз, підготовка тез до друку).

11. Слугоцька І.В. Баланс цитокінів TGF- і TNF- в плазмі крові хворих на залізодефіцитну анемію / І.В. Слугоцька, І.П. Вакалюк // Анемічний синдром в клініці внутрішніх хвороб : всеукраїнська науково-практична конференція, 3-4 квітня 2008р. : тези доповідей. - Івано-Франківськ, 2008.– С. 155-156. (Здобувачем проведено збір матеріалу, лабораторні дослідження, їх аналіз, оформлені тези, підготовка тез до друку).