Дарій Володимир Іванович. Клініко-патогенетичні особливості інтрацеребрально ускладненого мозкового інсульту і оптимізація тактики його лікування: дисертація д-ра мед. наук: 14.01.15 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2003.
Анотація до роботи:
Дарій В.І. Клініко-патогенетичні особливості інтрацеребрально ускладненого мозкового інсульту і оптимізація тактики його лікування.- Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.15 - Нервові хвороби. - Харківська медична академія післядипломної освіти, Харків, 2003.
Дисертація присвячена питанням підвищення рівня діагностики та оптимізації лікувальних заходів у хворих на інтрацеребрально ускладнений мозковий інсульт.На підставі узагальнення результатів комплексного обстеження 501 хворого на мозковий інсульт визначена поширеність інтрацеребральних ускладнень на МІ, сформульована концепція патогенезу та вирізнені критерії діагностики, з’ясовано їх вплив на наслідки МІ.
Виявлено, що прогресування мозкового інсульту і погіршення клінічного стану хворих пов’язано з приєднанням інтрацеребральних ускладнень ізольовано, чи в сукупності один з одним при різних варіантах. Інтрацеребрально ускладнені МІ мають свої особливості, вони погіршують біоелектричний стан, призводять до значних гемодинамічних розладів та структурних змін мозку поза основним вогнищем. В залежності від локалізації та вираженості цих структурних змін, ІУМІ мають свої варіанти клінічного перебігу. Доведено, що великий вплив на розвиток і прогнозування ІУМІ мають процеси, пов’язані з вільно-радикальним окисленням та зі змінами імунологічних показників крові та ліквору. Установлено, що ІУМІ має вплив на виникнення екстрацеребральних ускладнень. Створена діагностично-прогностична система ІУМІ й патогенетично обгрунтована оптимізація лікування.
У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове рішення актуальної наукової проблеми, що виявляється в розробці концепції патогенезу інтрацеребрально ускладнених мозкових інсультів, вирізненні критеріїв клінічної і параклінічної діагностики, прогнозування, лікувальної тактики.
Встановлено, що інтрацеребрально ускладнений варіант перебігу зустрічається у 69,6% хворих МІ. Він має свої визначені клінічні, структурні, біоелектричні, гемодинамічні, біохімічні й імунологічні особливості, що відрізняють його від неускладнених церебральних інсультів.
Інтрацеребрально ускладнений півкульний МІ розвивається в результаті ізольованих і, найчастіше, по-різному поєднаних процесів: масивного набряку ураженої(поза основним вогнищем) та неураженої півкулі головного мозку; дислокації й компресії мозкових структур і корінців черепних нервів; прориву крові чи некротичних мас у шлуночки мозку; рефлекторного вазоспазму чи вазопарезу; ішемічно-некротичних чи геморагічних порушеннь паренхіми мозку поза основним вогнищем; гострої гідроцефалії; блокади лікворопровідних шляхів; геморагічних півкульних ускладнень при ішемічному інфаркті; компресійно-ішемічних порушеннь корінців черепних нервів.
Клінічними критеріями ІУМІ є додаткові симптоми ураження мозку поза основним вогнищем: порушення свідомості (у 81,7% хворих), порушення вітальних функцій (у 36,0% хворих), сегментарні ядерно-корінцеві прояви стовбура і черепних нервів різної локалізації (у 75,9% хворих), м’язово-дистонічний синдром (у 44,1% хворих), діенцефальні порушення (у 45,6% хворих), гомолатерально-пірамідний синдром (у 65,6% хворих). Вони зустрічаються як ізольовано, так і в різних поєднаннях один з одним.
Виділено чотири клінічні варіанти ІУМІ: 1) з повною клінічною картиною інтрацеребральних ускладнень, при якому уражуються рівною мірою всі структури мозку (48,1%); 2) зі стійкими та ранніми порушеннями свідомості, при якому має місце глибоке ураження діенцефальних, мезенцефальних, півкульних структур поза основним вогнищем (33,1%); 3) із клінічно окресленою вогнищевою стовбуровою симптоматикою, при якому розвивається виражене ураження ядер і корінців черепних нервів (10,9%); 4) з відсутністю в дебюті чітких вогнищевих стовбурово-корінцевих проявів і порушень свідомості (7,9%).
Критерієм несприятливого прогнозу ІУМІ є: раннє глибоке порушення свідомості за типом сопор-кома, поява неврологічних ознак ураження середнього мозку; великі розміри півкульного вогнища (більше 30 см3), прояви генералізованного чи тотального набряку мозкових структур та зміщення відразу двох чи трьох утворень мозку (прозорої перетинки, епіфіза чи оральних структур) на КТ; значне зниження амплітуди і частоти альфа-ритму в ЕЕГ – патерні; зниження середнього РБІ (менше 0,75 при ГІ та менше 0,65 при ІІ); підвищення індексу ДК/каталаза в лікворі; виражене зниження активності каталази ліквору та крові; дуже висока концентрація Ig G, Ig A та Ig М в лікворі (при ГІ).
Доведено, що імовірність виникнення крововиливів у стовбур мозку хворих інтрацеребрально ускладненим півкульним ІІ в найгострішому періоді зростає при КТ ознаках сумарного обсягу півкульного вогнища та перифокального набряку або обсягу набряку ураженної півкулі понад 30 см3; при дислокації серединних структур мозку (зміщення прозорої перетинки на 3мм і більше) і асиметричній деформації шлуночків мозку. Ризик появи стовбурових геморагій при півкульному інфаркті збільшується при зниженні ретино-брахіального індексу нижче 0,65.
Показано значимість методу офтальмодинамометрії в ранній діагностиці ІУМІ та прогнозуванні його перебігу. Асиметрія середнього ретино-брахіального індексу (0,03 і більше) в сукупності з його зниженням (для ІУІІ менше 0,75; для ІУГІ менше 0,85) є раннім діагностичним критерієм ІУМІ. Відмінними ознаками ІУІІ та ІУГІ при несприятливому перебігу є більш виражені показники середніх АРТ та РБІ при геморагічному вогнищі порівняно з ішемічним, а також асиметрія середніх АРТ (5 мм рт.ст. і більше) та РБІ (0,03 і більше) з перевагою на гомолатеральному боці при ГІ та на гетеролатеральному при ІІ.
Виявлено особливості церебральної гемодинаміки (за даними доплерографії) у хворих ІУМІ. На відміну від неускладненого ІІ, у хворих ІУІІ відзначається збільшення СДВ і зменшення показників середньої ЛШК в двох басейнах - у каротидному й вертебро-базилярному. Порівняльний аналіз доплерографічних і комп'ютерно-томографічних даних у хворих ІУМІ показав, що при зміщенні серединних структур на КТ (прозора перетинка зміщена на 3мм і більше) спостерігається асиметрія систоло-діастолічного відношення (0,4 і більше) з перевагою на гомолатеральному боці та її відсутністю на гетеролатеральному, що вказує на значну інтенсивність гемодинамічних змін в ураженій півкулі під впливом дислокаційного процесу.
Розвинені при ІУМІ дисфункції можуть приводити до недостатності серотонінергічної системи, значимих змін процесів вільно-радикального окислювання, ступінь вираженості яких прямо пропорційний важкості стану. Прогностично важливим показником імовірності виникнення ІУМІ є величина і співвідношення параметрів АОС і ПОЛ ліквору і крові. Накопичення ШО в лікворі і крові у хворих із прогностично сприятливим ІУМІ засвідчує стимуляцію в них процесів ПОЛ. Збільшення потужності антиоксидантної системи ліквору (каталаза) і крові (каталаза, SH-групи) у цих хворих, порівнянно з групою з фатальним кінцем, свідчить про підтримку в них високих резервних можливостей антиоксидантних систем організму. Накопичення продуктів ПОЛ в умовах різкого обмеження величини вивчених показників АОС у лікворі і крові визначає несприятливий кінець ІУМІ вже в гострій стадії.
У хворих ІУМІ, що завершився сприятливим результатом, порівнянно з групою неускладненого МІ, у лікворі встановлено помірне підвищення Ig A, Ig M при ГІ та Ig M при ІІ. Дуже високі імунні показники ліквору відбивають ушкоджуючий характер і є одним з несприятливих критеріїв закінчення ІУГІ. Встановлено, що підвищення показників Ig G, Ig A, Ig M у лікворі більш виражені в хворих ІУГІ. Застосування імунодепресивної терапії при високій концентрації Ig M у лікворі при ІУМІ дозволяє поліпшити результати лікування. У хворих ІУІІ має місце висока концентрація Ат до GFAP, що вказує на участь цих білків у аутоімунній агресії стосовно мозкової тканини.
У 31,8% хворих інтрацеребрально ускладненим МІ розвивається набряк легенів, у 20,0% - бронхопневмонія, яка частіше виникає з появою клінічних ознак ураження діенцефально-мезенцефальних відділів мозку, прориву вогнищевих мас в шлуночкову систему, при обсязі півкульного вогнища чи обсязі набряку мозку понад 30 см3, асиметрично-гідроцефальних проявів на КТ, зниженні загального імунного статусу в найгострішій стадії і наявності цукрового діабету.
Публікації автора:
Дарий В.И. Особенности антикоагулянтной терапии больных с мозговым полушарным ишемическим инсультом, осложненным вторичным стволовым синдромом // Вісник проблем біології і медицини. - 1999.- Випуск 14.- С. 71- 75.
Дарий В.И Показатели перекисного окисления липидов у больных с осложненным мозговым инсультом // Український вісник психоневрології.- 2000.- Т. 8, вип. 3 (25). - С. 10 – 12.
Дарій В.І. Вміст серотоніну у крові хворих з ускладненим церебральним інсультом // Медичні перспективи.- 2001.- Том VI, № 3, ч.1.-С.33-35.
Дарий В.И Особенности некоторых звеньев антиоксидантной системы организма у больных с осложненным мозговым инсультом // Лікарська справа.- 2001.- № 1.-С. 46 – 49.
Дарий В.И Оценка регионарной гемодинамики у больных с осложненным мозговым полушарным геморрагическим инсультом методом офтальмодинамометрии // Експериментальна і клінічна медицина .- 2001.- №4.- С. 93-95.
Дарий В.И Изменение нейроспецифичных белков у больных с интрацеребрально осложненным мозговым ишемическим инсультом // Запорожский медицинский журнал. – 2001.- № 5-6.-С.33-35.
Дарий В.И. Коррекция иммунного статуса больных в острой стадии интрацеребрально осложненного мозгового инсульта // Експериментальна і клінічна медицина.- 2002 .- №4.-С. 101-104.
Дарий В.И. Локальный иммунный статус у больных с интрацеребрально осложненным мозговым полушарным инсультом // Таврический медико-биологический вестник.-2002.- Том 5, № 2.-С. 55 – 57.
Дарий В.И Варианты течения интрацеребрально осложненного мозгового инсульта // Таврический медико-биологический вестник.- 2002.- Том 5, № 4. -С. 120 – 122.
Дарий В.И. Патогенетические особенности развития интрацеребрально осложненного мозгового инсульта // Український медичний альманах.- 2002.- Том 5, №2. -С.28-30.
Дарий В.И., Туманский В.А. Компьютерно-томографические и патологоанатомические признаки геморрагического и ишемического вторичного стволового синдрома у больных ишемическим полушарным инсультом // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Зб. наукових статей. Випуск IV.-Запоріжжя, 1999. -С. 148 – 152. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, клініко-неврологічне обстеження хворих, аналіз нейровізуалізаційних та патологоанатомічних змін, проведена статистична обробка отриманих результатів, наукові висновки).
Козелкин А.А., Дарий В.И., Кузнецов Д.А. Клинико-допплерографические сопоставления у больных с различными формами цереброваскулярной патологии // Експериментальна і клінічна медицина.-1999.- Том 2, № 1. -C. 31 – 34. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, клініко-неврологічне обстеження хворих, аналізувались доплерографічні зміни, сформульовані наукові висновки).
Козелкин А.А., Дарий В.И., Кузнецов Д.А. Клинико-допплерографические корреляции у больных, перенесших мозговой полушарный ишемический инсульт в процессе восстановления двигательных нарушений // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Зб. наукових статей. Випуск V.-Запоріжжя, 1999. -С. 133 – 136.(Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, проводилось клініко-неврологічне обстеження хворих, аналізувались доплерографічні зміни, проведена статистична обробка матеріалів, сформульовані наукові висновки).
Козелкин А.А., Дарий В.И., Ломейко И.А., Козелкина С.А. Гемодинамические особенности ишемических нарушений мозгового кровообращения в зависимости от биоритмологических характеристик // Український медичний альманах.-2000.-T.3 , №4 . -C.95-97. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, проводилось клініко-неврологічне обстеження хворих, аналізувались гемодинамічні зміни, проведена статистична обробка отриманих результатів, сформульовані наукові висновки).
Козелкин А.А., Дарий В.И., Колос Н.А. Особенности течения ишемического инсульта в зависимости от типа работоспособности больного и от состояния нейромедиаторных систем // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Зб. наукових статей. Випуск VI.-Запоріжжя, 2000. -С. 199 – 203. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, проводилось клініко-неврологічне обстеження хворих, аналіз біохімічних змін, проведена статистична обробка отриманих результатів, сформульовані наукові висновки).
Дарий В.И., Козелкин А.А., Тыртышный С.И. Особенности легочных нарушений у больных с осложненным полушарным мозговым инсультом // Український медичний часопис.- 2001.-№ 3. -С.60-62. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, проводилось клініко-неврологічне обстеження хворих, аналіз нейровізуалізаційних, імунологічних, патологоанатомічних змін, проведена статистична обробка отриманих результатів, сформульовані наукові висновки).
Дарій В.І., Козьолкін О.А. Взаємозв’язок показників продуктів пероксидної оксидації ліпідів і антиоксидантної системи у хворих на ускладнений мозковий інсульт // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія.- 2001.-№ 2. -С. 41 – 43. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, клініко-неврологічне обстеження хворих, аналіз біохімічних змін, проведена статистична обробка отриманих результатів, наукові висновки).
Дарий В.И., Козелкин А.А., Завгородняя Н.Г., Дарий Е.В., Сыч Н.С. Оценка регионарной гемодинамики у лиц с осложненным мозговым ишемическим инсультом методом офтальмодинамометрии // Український медичний альманах. - 2000.- Т.3, №6. - С.75-78. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, клініко-неврологічне обстеження хворих, аналіз офтальмодинамометричних змін, проведена статистична обробка отриманих результатів, наукові висновки).
Дарий В.И., Козелкин А.А., Туманский В.А., Меховский В.М. Особенности течения полушарных ишемических инсультов, осложненных прорывом некротических масс в желудочковую систему // Український вісник психоневрології .- 2002.- Том 10, вип.1(30) -С. 33 – 34. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, клініко-неврологічне обстеження хворих, аналіз нейро-візуалізаційних та патологоанатомічних змін, проведена статистична обробка отриманих результатів, наукові висновки).
Дарий В.И., Козелкин А.А., Туманский В.А. Клинические особенности интрацеребрально осложненного полушарного мозгового инсульта // Запорожский медицинский журнал. – 2002.-№ 3.-С.79-80. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, клініко-неврологічне обстеження хворих, аналіз нейро-візуалізаційних та патологоанатомічних змін, проведена статистична обробка отриманих результатів, наукові висновки).
Дарий В.И., Козелкин А.А., Кузьменко Л.В., Березовская Н.В. Состояние гуморального иммунитета у больных с интрацеребрально осложненным мозговым инсультом // Запорожский медицинский журнал. – 2002.-№ 6.-С.21-22. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, клініко-неврологічне обстеження хворих, аналіз імунологічних змін, проведена статистична обробка отриманих результатів, наукові висновки).
Козелкин А.А., Дарий В.И., Сикорская М.В., Козелкина С.А., Меховский В.М., Бережная Н.В. Допплерографические особенности мозговых инсультов с интрацеребральными осложнениями в остром периоде заболевания // Український вісник психоневрології .- 2002.-Том 10, №4(33).-С.12-14. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, проводилось клініко-неврологічне обстеження хворих, аналізувались доплерографічні зміни, проведена статистична обробка матеріалів, сформульовані наукові висновки).
Козелкин А.А., Дарий В.И., Козелкина С.А., Никулина Р.П., Столбинская О.В. Компьютерно-томографические и допплерографические корреляции у больных с полушарными мозговыми инсультами с интрацеребральными осложнениями в остром периоде // Український медичний альманах.- 2002.- №6. -С.62-64. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, проводилось клініко-неврологічне обстеження хворих, аналізувались нейровізуалізаційні та гемодинамічні зміни, проведена статистична обробка матеріалів, сформульовані наукові висновки).
Тертышный С.И., Дарий В.И. Выраженность сосудистых осложнений при мозговом инсульте у лиц разного возраста // Проблемы старения и долголетия.- 2002.- Том 11, №2.-С.140-144. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, проводилось клініко-неврологічне обстеження хворих, аналізувались патологоанатомічні зміни, проведена статистична обробка матеріалів, сформульовані наукові висновки).
Дарий В.И., Козелкин А.А., Сикорская Н.И., Рыжова Н.А. Особенности биоэлектрической активности мозга у больных в острейшем периоде полушарного инсульта с интрацеребральными осложнениями // Запорожский медицинский журнал. – 2003.-№ 1 (17).-С.46-47.(Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, проводилось клініко-неврологічне обстеження хворих, аналізувались нейровізуалізаційні та електрофізіологічні зміни, проведена статистична обробка матеріалів, сформульовані наукові висновки).
Дарий В.И., Козелкин А.А. Показатели системного клеточного иммунного статуса больных с интрацеребрально осложненным мозговым инсультом // Запорожский медицинский журнал. – 2003.-№ 2.-С.49-50. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, проводилось клініко-неврологічне обстеження хворих, аналіз клініко-імунологічних змін, проведена статистична обробка матеріалів, сформульовані наукові висновки).
Дарий В.И., Козелкин А.А. Клинические особенности интрацеребрально осложненного мозгового инсульта// Материалы международной научно-практической конференции ”Физические методы в современной неврологии и нейрохирургии”, Ялта, 2002г.,-С.51-53. (Дисертантом здійснювався підбір літератури, проводилось обстеження хворих, аналізувався отриманий матеріал, проведена статистична обробка отриманих результатів, сформульовані наукові висновки).
Дарий В.И., Козелкин А.А. Глюкокортикоиды и их синтетические аналоги в лечении интрацеребрально осложненного геморрагического мозгового инсульта // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Зб. наукових статей. Випуск Х .-Запоріжжя, 2003. - С. 38-40. (Дисертантом здійснювався підбір літератури, клініко-неврологічне обстеження хворих, аналіз лікування глюкокортикоїдами, проведена статистична обробка отриманих результатів, сформульовані наукові висновки).
Дарій В.І., Козьолкін О.А. Клініко–комп’ютерно-томографічні особливості інтрацеребрально ускладненого мозкового інсульту // Матеріали науково -практичної конференції молодих вчених із міжнародною участю, Івано-Франківськ, 2003р.-С.50-52. (Дисертантом здійснювався підбір літератури, клініко-неврологічне обстеження хворих, аналіз нейровізуалізаційних та патологоанатомічних змін, проведена статистична обробка отриманих результатів, наукові висновки).
Пат. №59040 А Україна МК1 G01N 33/00. Спосіб лікування інтрацеребрально ускладнених мозкових інсультів / Дарій В.І., Козьолкін О.А.-№ 2002129896; Заявл.10.12.02; Опубл. 15.08.03; Бюл. № 8.-4с. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, клініко-неврологічне обстеження хворих, аналіз імунологічних змін, проведена статистична обробка отриманих результатів, наукові висновки, написання формули патенту)