Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Возіанова Світлана Віталіївна. Клініко-патогенетичні особливості формування та перебігу розацеа у жінок та чоловіків, їх порівняльна характеристика та розробка диференційованого алгоритму лікування : Дис... д-ра наук: 14.01.20 - 2008.



Анотація до роботи:

Возіанова С.В. Клініко-патогенетичні особливості формування та перебігу розацеа у жінок та чоловіків, їх порівняльна характеристика та розробка диференційованого алгоритму лікування. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Державна установа ”Інститут дерматології та венерології АМН України”. - Харків, 2008.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню наукової проблеми підвищення ефективності лікування хворих на розацеа з урахуванням патофізіологічних, морфологічних, гормональних та імунологічних змін.

Особливості клінічного перебігу розацеа зумовлені гендерними відмінностями гормонального гомеостазу, системи гемоциркуляції, супутніх захворювань. Встановлена системність гемоциркуляторних порушень.

Імуногістохімічним, електронномікроскопічним та морфометричним методами виявлено активацію процесів неоангіогенезу при запальній формі розацеа; посилення процесів проліферації в епідермісі та дермі хворих на ринофіму.

Розроблено оригінальний метод лікування хворих на розацеа із застосуванням препаратів флєбодіа (600), кратал та ербісол. Терапевтичний ефект досягнуто у 77,6 - 83,3 % пацієнтів.

В дисертації дано теоретичне обґрунтування та нове вирішення наукової проблеми підвищення ефективності лікування хворих на розацеа жінок та чоловіків з урахуванням патофізіологічних, морфологічних, гормональних та імунологічних змін.

1. У зв’язку з високою розповсюдженістю дерматозу, суперечливістю та відсутністю системності в трактуванні гемоциркуляторних порушень у хворих на розацеа, дисфункцій гормональної системи, недостатнім вивченням молекулярних факторів у патогенезі захворювання та недостатньою ефективністю загальноприйнятої терапії, поглиблене дослідження патогенетичних механізмів, оптимізація діагностики та розробка диференційованих алгоритмів лікування є надзвичайно актуальними для сучасної дерматології.

2. Клінічний перебіг розацеа у жінок та чоловіків має певні особливості, які зумовлені гендерними відмінностями гормонального гомеостазу, системи гемоциркуляції, а також відмінностями впливу на розвиток дерматозу тригерних факторів, супутніх захворювань, типу шкіри. У обстежених нами 160 хворих (80 жінок та 80 чоловіків) виявлено: спадкова обтяженість у обстежених хворих визначалась у 32 (40%) жінок та 14 (17,5% ) чоловіків. У жінок серед запальних форм переважали менш тяжкі папульозні (57,8%), у чоловіків більшість випадків складали папуло- пустульозні та конглобатні - (65,5%). Інфільтративно-продуктивна форма зустрічалася частіше у чоловіків - 25% хворих, у жінок – 2,5%.

3. Зрушення балансу статевих та гонадотропних гормонів у чоловіків, хворих на розацеа, залежало від віку обстежених та форми захворювання. У обстежених чоловіків розвиток розацеа супроводжувався абсолютною або відносною гіперестрогенією та гіпоандрогенією, яка визначалась у всі вікові періоди , що може зумовлювати дизрегуляцію судинного тонусу та розвиток процесів неоангіогенезу, посилювати проліферативні процеси в шкірі та слугувати одним із патогенетичних механізмів захворювання. У хворих на судинну форму розацеа чоловіків у віці до 45 років реєструвалось достовірне збільшення рівня пролактину (17,7 ± 2,39 нг/мл проти 10,07 ± 0,89 нг/мл в контролі); у віці 45-59 років визначалась відносна гіперпрогестеронемія ( Т/П у хворих складав 8,34 ± 2,6 проти 21,43 ± 3,3 в контролі, Р < 0,05).

4. При дослідженні змін гормональної системи жінок, хворих на розацеа, найбільш суттєві зміни виявилися в активному репродуктивному періоді. Встановлено достовірне зменшення рівня естрадіолу в першу фазу менструального циклу - 0,26 ± 0,02 нмоль/л проти 0,57 ± 0,1 нмоль/л (у здорових жінок відповідного віку) та значне достовірне збільшення вмісту прогестерону в другу фазу менструального циклу 54,8 ±7,9 нмоль/л проти 15,2 ±1,5 нмоль/л (в контрольній групі). В цей період певна роль у розвитку патології у жінок належить гіперпролактинемії: рівень пролактину в крові обстежених хворих (27,7 ± 6,9 нг/мл) удвічі перевищував аналогічний показник у контрольній групі. В період перименопаузи мало місце достовірне зниження рівней ФСГ та прогестерону; відхилення показників статевих гормонів мали різноспрямований характер: у більшості обстежених 28 (73,7%) концентрація естрадіолу в крові знижувалась, у 10 (26,3%) достовірно перевищувала показник контрольної групи. У постменопаузальному періоді у хворих на розацеа жінок визначена достовірні гіпоестрогенія ( 0,18 ± 0,05нмоль/л) та гіпоандрогенія ( 1,21 ± 0,20 нмоль/л).

5. При комплексному обстеженні хворих на розацеа з використанням сучасних апаратних методів виявлено порушення гемоциркуляції, які мають системний характер:

- при допплерографії судин голови та шиї виявлено зниження лінійних та об'ємних швидкостей кровотоку в зовнішній сонній артерії, зменшення її діаметру відповідно аналогічних показників здорових людей. Виявлені зміни свідчать про зменшення притоку крові до м'яких тканин голови, шкіри лиця;

- при ультразвуковій допплерографії лицевої вени встановлено достовірне зниження пікової систолічної швидкості кровотоку і збільшення діаметру лицевої вени, що свідчить про уповільнений венозний відтік від тканин лиця;

- при бульбарній мікроскопії судин кон'юнктиви виявлено розширення та повнокров'я венулярної ланки гемомікроциркуляторного русла у хворих на розацеа, збільшення проникності судин. Ці зміни прогресували від судинної до запальної форми.

6. Встановлено гендерні відмінності взаємозв'язків між показниками кровотоку в магістральних судинах каротидного басейну та вмістом гіпофізарних та статевих гормонів у крові хворих на розацеа. У хворих на розацеа жінок встановлено збільшення кількості кореляційних зв’язків між показниками гемодинаміки в екстракраніальних судинах каротидного басейну та вмістом лютеінізуючого гормону, пролактину, тестостерону, прогестерону у крові (відповідно 9 проти 2 – в контрольній групі). У обстежених хворих чоловіків має місце незначне зменшення кількості взаємозв'язків ( 11 проти 14 в контрольній групі), проте відзначається якісний їх перерозподіл, який характеризується формуванням кореляційних зв’язків гемодинаміки з вмістом тестостерону в крові та зменшенням удвічі кореляційних зв’язків показників кровотоку з вмістом лютеінізуючого гормону та прогестерону.

7. Імуногістохімічним, електронномікроскопічним та методом морфометрії виявлено активацію процесів неоангіогенезу при запальній та інфільтративно-продуктивній формах розацеа. У пацієнтів із запальною формою та ринофімою виявлено збільшення відповідно в 2,7 та 2,1 рази кількості новоутворених судин у дермі в порівнянні з контрольною групою. Більше вираженим визначено розвиток неоангіогензу при запальних формах захворювання, який проявлявся збільшенням експресії судинного ендотеліального фактору росту (VEGF) у епідермісі та дермі хворих. Так, індекс експресії VEGF у епідермісі хворих склав 5,2 ± 0,8 , в контрольній групі 2,6 ± 0,2, Р < 0,05; індекс експресії VEGF у дермі 3, 6 ± 0,5 та 2,1 ± 0,3, Р < 0,05, відповідно.

У хворих із інфільтративно-продуктивною формою розацеа (ринофімою) активізуються процеси проліферації клітин та волокнистих структур. Визначено достовірне збільшення індексу експресії рецепторів росту фібробластів (FGFR-3) у хворих на ринофіму: в клітинах епідермісу - 5,2 ± 1,1, в контрольній групі - 2,9 ± 0,3, Р < 0,05; індекс експресії FGFR-3 у дермі - 4,5 ± 0,5 в контрольній групі - 1,9 ± 0,3, Р < 0,05 відповідно. Виявлено достовірне підвищення експресії проліферативного ядерного антигену (PCNA) клітинами епідермісу хворих на ринофіму. Так, індекс експресії PCNA у хворих на ринофіму склав 5,6 ± 0,7, в контрольній групі - 3,7 ± 0,5, Р < 0,05.

8. Розроблено комплексний патогентично обґрунтований алгоритм лікування хворих на розацеа із застосуванням препаратів, які мають вазорегулюючу, венотонічну та метаболічну дії (флєбодіа (600) та кратал) та препарату з імунокорегуючою дією (ербісол). Значний терапевтичний ефект в залежності від форми захворювання досягнуто у 77,6 % - 83,3% пацієнтів.

Використання комплексної програми терапії хворих на розацеа, яка включає алгоритми лікування хворих в період загострення хвороби та в період ремісїї в залежності від форми захворювання та гендерних відмінностей, сприяло досягненню стійких ремісій, запобіганню появі ускладнень, покращенню якості життя.

Публікації автора:

1. Возіанова С. В. Сучасний погляд на систему мікроциркуляторного русла шкіри та його зміни при розацеа / С. В. Возіанова // Дерматологія та венерологія. - 2004. - № 4 (26). - С. 43-47.

2. Возіанова С. В. Сучасні аспекти етіології та патогенезу розацеа, роль змін гемімікроциркуляторного русла в розвитку дерматозу / С. В. Возіанова, В . В. Верещака // Зб. наук. праць співробітників НМАПО ім. П.Л.Шупика. – К. : [б. в.], 2005. - Вип.14, - С. 423-426.

3. Калюжная Л. Д. Клинико-иммунологическая оценка состояния боль-ных с различными клиническими формами розацеа / Л. Д. Калюжная, О. В. Стоянова., С. В. Возианова // Дерматологія та венерологія. - 2006. – № 3 (33). – С. 55–61.

4. Возіанова С. В. Експресія судинного ендотеліального фактора росту в місі та дермі хворих на розацеа / С. В. Возіанова // Дерматологія та венерологія. – 2007. - № 1 (35). - С. 32-35.

5. Возіанова С. В. Роль факторів росту фібробластів та їх рецепторів в патогенезі розацеа / С. В. Возіанова // Журнал дерматовенерології та косметології ім. М. О. Торсуєва. - 2007.- № 1-2 (14). - С. 10-14.

6. Возіанова С. В. Молекулярні аспекти ангіогенезу у хворих на розацеа / С. В. Возіанова // Зб. наук. праць співробітників НМАПО ім. П.Л.Шупика – К. : [б. в.], 2007. - Вип. 16. - С. 423-426.

7. Возіанова С. В. Експресія проліферативного ядерного антигену в епідермісі хворих на розацеа / С. В. Возіанова // Дерматовенерология. Косметология. Сексопатология. - 2007. - № 1-4 (10). – С. 83-85.

8. Возіанова С. В. Біомікроскопічні дослідження судин бульбарної кон'юнктиви у хворих на розацеа / С. В. Возіанова // Український бальнеологічний журнал. - 2007. – № 4. – С. 81-85.

9. Возіанова С. В. Зміни гормонального гомеостазу хворих на розацеа жінок, їх роль в розвитку дерматозу / С. В. Возіанова, З. Б. Хомінська // Дерматологія та венерологія. - 2008. - № 2 (40). - С. 29-34.

10. Возіанова С. В. Дослідження вмісту пролактину у хворих на розацеа / С. В. Возіанова // Львівський медичний часопис. – 2008. – Т. XIV, № 1-2. – С. 11-14.

11. Калюжна Л. Д. Вікові аспекти патогенезу хронічних дерматозів у жінок / Л. Д. Калюжна Л.Д., Ж. В. Корольова., С. В. Возіанова, В. В. Верещака, Є. М. Міхньова, І. М. Бондаренко // Зб. наук. праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. – 2008. - Вип. 17, кн. 2. – С. 127-132.

12. Возіанова С. В. Розацеа: патогенез, лікування та перспективи нових досліджень / С. В. Возіанова // Актуальные проблемы транспортной медицины. - 2008. – № 2 (12). - С. 127-132.

13. Возіанова С. В. Ультраструктурні особливості судин гемомікро-циркуляторного русла при різних формах розацеа, молекулярні основи неоангіогенезу / С. В. Возіанова, С. В. Базалицька // Зб. наук. праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2008. - Вип.17, кн. 3 - С. 80-87.

14. Возіанова С. В. Ультразвукова допплерографія в оцінці артеріального мозкового кровообігу у хворих на розацеа / С. В. Возіанова, С. Г. Мазур // Журнал дерматовенерології та косметології ім. М. О. Торсуєва. - 2008. - № 1- 2 (16). – С. 45-49.

15. Возианова С. В. Взаимосвязь показателей гемодинамики и содержа-ния в крови гормонов у больных розацеа / С. В. Возіанова // Репродуктивное здоровье женщины. – 2008. - № 3 (37). – С. 235-238.

16. Возіанова С. В. Вікові аспекти змін гормонального гомеостазу чоло-віків, хворих на розацеа / С. В. Возіанова // Галицький лікарський вісник. - 2008. - Т. 15, № 2. – С. 16-18.

17. Возіанова С.В. Ринофіма: сучасні клініко- патогенетичні аспекти; зміни гормонального гомеостазу / С. В. Возіанова // Зб. наук. праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2008. - Вип.17, кн. 4. - С. 301-307.

18. Калюжна Л. Д. Розацеа: сучасні аспекти патогенезу та лікування / Л. Д. Калюжна, С. В. Возіанова // Ліки України. – 2008. - № 4 (120). - С. 204-207.

19. Возіанова С. В. Патоморфологічні зміни в шкірі хворих на ринофіму; роль молекулярних факторів у розвитку патологі / С. В. Возіанова // Вісник проблем біології і медицини. – 2008. – Вип. 2. – С. 64-66.

20. Возіанова С. В. Допплерографія лицевої вени / С. В. Возіанова // Український бальнеологічний журнал. - 2008. – № 1. – С. 11-13.

21. Возіанова С. В. Процеси неоангіогенезу у хворих на розацеа: мор-фологічні та морфометричні дослідження / С. В. Возіанова., С. В. Базалицька // Український бальнеологічний журнал. - 2008. – № 2. – С. 60-64.

22. Пат. 21701 Україна, МПК8 А 61 В 5/02, А 61 В 8/06, G 01 Р 3/36. Спосіб діагностики порушень кровообігу в зовнішній сонній артерії у хворих на розацеа / С. В. Возіанова, С. Г. Мазур, О. В. Стоянова. - № u 2006 13209 ; заявл. 14.12.2006; опубл. 15.03.2007, Бюл. № 3.

23. Пат. 23579 Україна, МПК8 А 61 Р 17/00, А 61 К 35/12. Спосіб корекції порушень імунного статусу хворих на запальну форму розацеа /О.В. Стоянова, С. В. Возіанова.- № u 200702117; заявл. 27.02.2007 ; опубл. 25.05.2007. Бюл.№7.

24. Пат. 24015 Україна, МПК8 G 01 N 33/53. Спосіб діагностики пору-шень імунного статусу хворих на запальну форму розацеа / О. В. Стоянова, С. В. Возіанова. - № u 2007 02116 ; заявл. 27.02.2007; опубл. 11.06.2007. Бюл. № 8.

25. Калюжна Л. Д. Розацеа / Л. Д. Калюжна, С. В. Возіанова // Les Nouvelles Esthetiques Україна. - 2003-2004. - № 6 (22). – С. 16-19.

26. Возіанова С. В. Дослідження гемоциркуляторних змін у хворих на розацеа / С. В. Возіанова, В. В. Верещака, О. Г. Черкасова // Матеріали науково- практ. конф. „ Вік та шкіра”, 3 - 4 червня 2004 р., м. Київ. – К. : [б. в.], 2004. - С. 38-40.

27. Возіанова С. В. Дослідження гормонального статусу у хворих на розацеа чоловіків / С. В. Возіанова, О. Г. Черкасова // Зб. наук. практ. робіт лікарського складу Центрального Київського госпіталю ДПС України, К. : [б. в.], 2004. - С. 239-240.

28. Возианова С. В. Исследование гормонального статуса у больных розацеа / С. В. Возианова, С. И. Шармазан // Дерматология. Косметология. Сексопатология. – 2004. - № 1-2 (7). – С. 218.

29. Возианова С. В. Роль эндокринных дисфункций в патогенезе розацеа / С. В. Возианова, Е. Г. Черкасова // Матеріали науково- практ. конф. «Шкіра та внутрішні хвороби, дерматологічні синдроми», 24-25 лютого 2005 р., Київ. – К. : [б. в.], 2005. - С. 21-22.

30. Возіанова С. В. Сучасні аспекти етіопатогенезу розацеа / С. В. Возіанова // Український журнал дерматол., венерол., косметол. : тези допов. І (VIІІ) зїзду Української асоціації лікарів-дерматовенерологів і косметологів, 20-23 вересня 2005 р, м. Київ. - К. : [б. в.], 2005. – С. 165-169.

31. Возіанова С. В. Дослідження вмісту пролактину у хворих на розацеа чоловіків / С. В. Возіанова, І. В. Ковальчук // Матеріали науково- практ. конф. «Дерматовенерологія в проблемі сімейного лікаря», 30-31 березня 2006 р., м. Київ. - К. : [б. в.], 2006. - С. 21-32.

32. Vozianova S. Study of hormonal status in mail patients with rosacea / S. Vozianova, E. Stoyanova // Abstracts of the 16 th Congress of the European Academy of Dermatology and Venereology, 16-20 May 2007, Vienna, Austria. 2007. – P. 18-24.

33. Основні аспекти етіопатогенезу, клініки і лікування розацеа: методич-ні рекомендації / уклад. С. В. Возіанова, Л. Д. Калюжна, О. Г. Черкасова [та інш.] ; Міністерство охорони здоров’я України, Академія медичних наук України. – К. : [б. в.], 2005. – 42 с.