Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Томашівська Тетяна Володимирівна. Клініко-патогенетичні механізми перебігу та оптимізація комплексного лікування позалікарняних пневмоній у дітей раннього віку : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2009.



Анотація до роботи:

Томашівська Т.В. Клініко-патогенетичні механізми перебігу та оптимізація комплексного лікування позалікарняних пневмоній у дітей раннього віку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Державний вищий навчальний заклад «Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського» МОЗ України, Тернопіль, 2009.

Дисертація містить нове вирішення актуального наукового завдання –підвищення ефективності лікування позалікарняної пневмонії у дітей раннього віку із врахуванням провідних етіологічних та клініко-патогенетичних механізмів перебігу за допомогою застосування в комплексній терапії імуномодулятора рослинного походження.

Досліджено клініко-патогенетичні особливості перебігу хвороби залежно від етіології, наявності бронхообструктивного синдрому, зв`язок з імунним статусом та обміном сполучної тканини, методи лікування, реабілітація. Встановлено, що у дітей раннього віку з позалікарняною пневмонією, за даними дослідження мікробного пейзажу верхніх дихальних шляхів, найчастіше виділялись різні збудники та їх асоціації. Серед бактерій домінувала кокова флора, зокрема Streptococcus viridans (73,8 %) і пневмокок (43,8 %). Позитивні результати вірусологічного обстеження отримані у 43,4 % хворих, у всіх випадках поєднувались з бактерійною флорою. З числа обстежених на хламідіоз 45,2 % пацієнтів виявились серопозитивними за діагностично значущими титрами IgG до Chlamydophila рneumoniae. Відзначено особливості перебігу пневмонії у дітей, серопозитивних щодо хламідійної інфекції.

Встановлено дисбаланс показників клітинного та гуморального імунітету, що проявилось пригніченням клітинної ланки імунітету. Відсутність лейкоцитозу є додатковим маркером імунної дисфункції. Встановлено високу інтенсивність і частоту змін показників церулоплазміну та метаболізму сполучної тканини (оксипроліну, серомукоїду, сіалових кислот у сироватці крові) в гострому періоді пневмонії, що дозволило використати їх як чутливі маркери активності запального процесу, а також для контролю повноти одужання.

Представлено клініко-імунологічне обґрунтування та вивчено ефективність застосування імуномодулятора рослинного походження на етапі реконвалесценції.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання педіатрії – підвищення ефективності лікування та реабілітації дітей раннього віку, що перенесли гостру пневмонію, визначено необхідність застосування рослинних імуномодуляторів в комплексній терапії, що забезпечило хорошу клінічну ефективність та знизило частоту повторних захворювань органів дихання.

1. У дітей раннього віку з позалікарняною пневмонією мікробний пейзаж верхніх відділів дихальної системи в усіх випадках представлений асоціаціями збудників: бактерійних (Streptococcus viridans – 73,8 %, Streptococcus pneumoniae – 43,8 % й інші) та вірусних (парагрип - 25,0 %, респіраторно-синцитіальний вірус - 13,5 %). Загалом вірусно-бактерійні асоціації склали 43,4 %. З числа обстежених на хламідіоз дітей 45,2 % пацієнтів виявились серопозитивними за діагностично значущими титрами IgG до Chlamydophila psittaci і Chlamydophila рneumoniae.

2. Встановлено, що у 48,3 % дітей раннього віку позалікарняна пневмонія супроводжувалась бронхообструктивним синдромом, що визначало достовірно тяжчий перебіг захворювання, в основному за рахунок дихальної недостатності. Встановлено особливості перебігу пневмонії у пацієнтів, серопозитивних щодо хламідійної інфекції: хвороба частіше розвивалась у дітей, які перебували на штучному вигодовуванні (p<0,05); на початку захворювання за наявності катаральних явищ не було підвищення температури тіла (p<0,05) або лише гарячка без них (p<0,05); локальна легенева симптоматика часто маскувалась бронхообструктивним синдромом (p<0,05); у гематологічній картині – прискорена ШОЕ при помірному лейкоцитозі.

3. У дітей раннього віку з позалікарняною пневмонією встановлені зміни імунної системи, які характеризувались дисбалансом показників клітинного (суттєвим зниженням відносних показників CD3 та їх субпопуляцій - CD4, CD8 (р<0,05) при достовірному зростанні імунорегуляторного індексу, р<0,05) та гуморального імунітету (в розпалі хвороби – збільшення вмісту IgM (р<0,05) у сироватці крові і за наявності бронхообструкції - зменшення концентрації IgA, р<0,05), достовірним збільшенням рівня циркулюючих імунних комплексів (р<0,05).

4. Перебіг позалікарняної пневмонії у дітей, не залежно від виявлених збудників, супроводжувався підвищеною інтенсивністю сполучнотканинного метаболізму, що підтверджувалось збільшенням (р<0,05) вмісту у сироватці крові оксипроліну, серомукоїду, сіалових кислот та білка гострої фази запалення церулоплазміну (р<0,01). У періоді реконвалесценції відзначено тенденцію до нормалізації «гострофазових» показників, а також стабілізацію метаболічних процесів у сполучній тканині, про що свідчить достовірне зменшення в сироватці крові вмісту оксипроліну (p<0,05), серомукоїду (p<0,05) та церулоплазміну (p<0,01), порівняно з гострим періодом хвороби.

5. Застосування в комплексі лікувально-реабілітаційних заходів імуномодулятора рослинного походження іммуналу забезпечило достатній клінічний ефект протягом наступних 12 місяців: частота епізодів ГРЗ реєструвались в 1,7 разу рідше (p<0,05), бронхіту – зменшилась у 5 разів (p<0,01), повторних пневмоній не спостерігали. Загалом 47,4 % не хворіли протягом даного періоду, тоді як у групі порівняння лише у 15,2 % реконвалесцентів не реєструвались ГРЗ.

6. Застосування імуномодулятора рослинного походження сприяло ліквідації дисбалансу показників клітинного і гуморального імунітету: досягнуто нормалізації відносної і абсолютної кількості лімфоцитів і суттєве підвищення числа CD3 та їх субпопуляцій – CD4, CD8 (р<0,05). Встановлено істотне зростання рівнів IgA (p<0,01), IgG (p<0,05), нормалізація IgM (p<0,001) у крові. Натомість, у групі порівняння була лише тенденція до нормалізації досліджуваних показників.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НАУКОВОГО І ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЗДОБУТИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

1. Дітям раннього віку, хворим на позалікарняну пневмонію, в гострому періоді рекомендується визначати вміст церулоплазміну, оксипроліну, серомукоїду, сіалових кислот у сироватці крові, оскільки дані показники є чутливими маркерами активності запального процесу і можуть бути використані для оцінки повноти одужання.

2. У випадку нетипового та ускладненого перебігу позалікарняної пневмонії доцільним є додаткове визначення антитіл до Chlamydophila pneumoniae в сироватці крові, що дозволяє своєчасно призначити адекватну терапію.

3. Вважати за доцільне проводити імунологічне обстеження дітям раннього віку з позалікарняною пневмонією, особливо за відсутності лейкоцитозу, для встановлення глибини імунологічних зрушень і визначення необхідності імунокорекції.

4. З метою корекції виявлених імунних розладів та покращення ефективності лікування на етапі ранньої реконвалесценції позалікарняної пневмонії дітям старше 1 року рекомендується застосування іммуналу за схемою: по 20 крапель тричі на день протягом 4 тижнів.

Публікації автора:

  1. Томашівська Т. В. Роль бактеріальних та вірусних збудників у розвитку позалікарняних пневмоній у дітей раннього віку / Т. В. Томашівська // Вісник наукових досліджень. - 2007. - № 1. – С. 28–30.

  2. Банадига Н. В. Особливості перебігу позалікарняної пневмонії хламідійно-бактерійного ґенезу у дітей раннього віку / Н. В. Банадига, Т. В. Томашівська, Н. А. Васильєва // Інфекційні хвороби. – 2007. - № 3. – С. 53–57. (Здобувач провела підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, узагальнення результатів, підготувала матеріал до друку).

  3. Банадига Н. В. Стан клітинного та гуморального імунітету у дітей раннього віку з позалікарняною пневмонією / Н. В. Банадига, Т. В. Томашівська // Современная педиатрия. - 2008. - № 2. – С. 36–39. (Здобувачем проведено підбір і клінічне обстеження хворих, статистична обробка та інтерпретація отриманих даних).

  4. Патент на корисну модель UА. 27643, U МПК А 61 P 31/00. Спосіб лікування дітей, хворих на позалікарняну пневмонію / Банадига Н. В., Томашівська Т. В., Васильєва Н. А.; заявник і патентовласник Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського. - № u 2007 07094; заявл. 25.06.2007 ; опубл. 12.11.2007. - Бюл. № 18. (Здобувач проаналізувала дані літератури, провела підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу).

  5. Банадига Н. В. Комплексна терапія тяжких форм пневмонії у дітей / Н. В. Банадига, Т. В. Томашівська, О. М. Дутчак // Актуальні проблеми ведення тяжкохворих дітей у стаціонарі : наук.-практ. конф. з міжнародною участю, 21-22 квітня 2005 р. : матеріали конф. - Чернівці, 2005. - С. 3–4. (Здобувач провела підбір та обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу).

  6. Банадига Н. В. Вплив виду вигодовування на перебіг позалікарняних пневмоній у дітей раннього віку / Н. В. Банадига, Т. В. Томашівська // Здорова дитина : здорова дитина та генетичні аспекти її розвитку : IV міжнарод. наук.-практ. конф., 28-29 вересня 2006 р. : матеріали конф. - Чернівці, 2006. - С. 58–59. (Здобувач провела підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, підготовку до друку).

  7. Томашівська Т. В. Значення медико-соціального статусу матерів у становленні та розвитку дітей раннього віку / Т. В. Томашівська // Екопатологія в педіатрії : наук.-практ. конф., 2-3 жовтня 2006 р. : матеріали конф.– Тернопіль, 2006. - С. 61-63.

  8. Банадига Н. В. Особливості анамнезу життя дітей раннього віку з пневмоніями на фоні хронічної хламідійної інфекції / Н. В. Банадига, Т. В. Томашівська, Я. І. Довганик, В. В. Задорожна, О. І. Дейнека // Українські медичні вісті / ІХ з’їзд ВУЛТ, м. Вінниця, 10-12 травня 2007 р. : матеріали з’їзду. - 2007. - Т. 7, № 1-2 (66-67). – С. 147–148. (Здобувач провела підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, формулювання висновків, підготовку до друку).

  9. Банадига Н. В. Особливості діагностики цитомегаловірусної та хламідійної інфекції у дітей / Н. В. Банадига, Т. В. Гаріян, Т. В. Томашівська, В. В. Задорожна // TORCH-інфекції: діагностика, лікування та профілактика : Всеукр. наук.-практ. конф., 21-22 березня 2007 р. : матеріали конф. - Тернопіль, 2007. - С. 12–14. (Здобувач провела підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів).

  10. Банадига Н. В. Місце хламідійної інфекції в етіології пневмоній у дітей раннього віку / Н. В. Банадига, Т. В. Томашівська, Р. М. Сабала // Медико-соціальні проблеми дитячого віку : наук.-практ. конф., 12-13 квітня 2007 р. : матеріали конф. - Тернопіль, 2007. - С. 13–14. (Здобувач провела та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, формулювання висновків, підготовку до друку).

  11. Томашівська Т. В. Організація медичної допомоги дітям раннього віку з позалікарняною пневмонією / Т. В. Томашівська, Р. О. Книш, Г. Я. Дубровіна, О. Є. Сохар, Н. М. Бенцал // Діагностичні центри: медіко-біологічні аспекти діагностичного процесу : наук.-практ. конф., 2-3 листопада 2007 р. : матеріали конф. – Рівне, 2007. – С. 163–165. (Здобувач провела підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, формулювання висновків, підготовку до друку).

  12. Томашівська Т. В. Маркери гострого запального процесу у дітей раннього віку з позалікарняною пневмонією / Т. В. Томашівська // Проблемні питання патології у дітей та підлітків : Всеукр. наук.-практ. конф., 3-4 квітня 2008 р. : матеріали конф. - Тернопіль : ТДМУ, Укрмедкнига, 2008. - С. 34–35.