Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Кривоносова Олена Михайлівна. Клініко-патогенетичні і терапевтичні аспекти хронічних захворювань гастродуоденальної системи у хворих на цукровий діабет. : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Кривоносова О. М. Клініко-патогенетичні і терапевтичні аспекти хронічних захворювань гастродуоденальної системи у хворих на цукровий діабет. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Харківський державний медичний університет МОЗ України. – Харків, 2007 р.

Дисертація присвячена вивченню глибинних механізмів патогенезу уражень гастродуоденальної системи при ІЗЦД та розробленню нових підходів до лікування хворих з цією патологією.

Вивчено клінічні характеристики і функціональний стан слизової оболонки шлунка та ДПК хворих з ДГ, ХГ і ВХДПК на фоні ІЗЦД. Типовим було виникнення атрофічного гастриту на тлі гелікобактерної інфекції з пригніченням шлункової секреції, а при її компенсаторному підвищенні відмічалася тендеція до ульцерогенезу у ДПК.

Проведені дослідження дозволили встановити, що основними патогенетичнми моментами уражень шлунка та ДПК при ІЗЦД є порушення моторно-евакуаторної функції шлунка, аутоімунна реакція до H. pylori, cистемна запальна відповідь і оксидативний стрес.

Зроблено висновок про доцільність призначення антигелікобактерної терапії у сполученні з метаболічною (еспа-ліпон), прокінетичною (мотиліум) та імунотропною (циклоферон) терапією пацієнтам з ІЗЦД і захворюваннями органів гастродуоденальної системи. Запропонований комплексний метод лікування даного контингенту хворих сприяє відновленню функціонального стану гастродуоденальної системи та оптимізує перебіг ІЗЦД більшою мірою, ніж традиційне лікування.

1. У дисертаційній роботі проведено узагальнення результатів проведених досліджень, що розширюють і поглиблюють знання про механізми розвитку ДГ, ХГ, ВХДПК у хворих на ІЗЦД, які стосуються їх клініко-лабораторних проявів, частоти інфікованості пілоричними гелікобактеріями, структурно-функціональних змін слизової оболонки шлунка та ДПК у даного контингенту хворих, метаболічних, гормональних, імунологічних порушень, ефективності коригуючої терапії при захворюваннях гастродуоденальної системи на фоні ІЗЦД.

2. Хронічні захворювання гастродуоденальної системи (ДГ, ХГ, ВХДПК) при ІЗЦД мають перебіг з наявностю клініко-лабораторних порушень, що проявляються абдомінально-больовим (26%), диспептичним (100%), дискінетичним (71%) і астеновегетативним (87%) синдромами, які супроводжуються зниженням (при ДГ у 53%; ХГ у 82%; ВХДПК у 4%) або підвищенням (при ДГ у 13%, ХГ у 6% і ВХДПК у 52%) кислотоутворювальної функції шлунка.

3. Хронічні захворювання гастродуоденальної системи при ІЗЦД мають перебіг з наявністю гелікобактерної інфікованості слизової оболонки тіла шлунка у 10% хворих на ДГ, 6% – ХГ, слизової оболонки антрального відділу шлунка у 90% хворих на ДГ, 94% – ХГ і 100% контамінації слизової оболонки ДПК у групі хворих на ВХДПК, що сприяло прогресуванню атрофії слизової оболонки як результат аутоімунної реакції організму на подібні до гелікобактерних антигени.

4. Хронічні захворювання гастродуоденальної системи (ДГ, ХГ, ВХДПК) при ІЗЦД викликають виражені метаболічні порушення, що мають прояв у 43% спостережень у декомпенсації вуглеводного обміну, розвитку дисліпідемії у 42% хворих на ДГ, 64% хворих на ХГ і 21% хворих на ВХДПК та пригніченні протеінсинтетичної функції печінки у 32% хворих на ДГ, 58% хворих на ХГ і 92% хворих на ВХДПК.

5. В основі ураження слизової оболонки шлунка та ДПК у хворих на ІЗЦД лежить хронічний оксидативний стрес, пов’язаний з активацією процесів ПОЛ і виснаженням АОЗ, що мало прояв у підвищенні рівня МДА сироватки крові та еритроцитів, зниженням концентрації пероксидази, каталази та тіолових груп крові. Зниження антиокислювального потенціалу сироватки крові у хворих на ІЗЦД підтверджено вірогідним підвищенням реакції спонтанної хемілюмінесценції та показників хемілюмінесценції, яка була індукована як перекисом водню, так і двовалентним залізом.

6. Деструктивні зміни слизової оболонки шлунка та ДПК у хворих на ІЗЦД у багатьох випадках визначаються пригніченням клітинної та гуморальної ланок імунітету, що пов’язано з гіперергічним варіантом системної запальної відповіді на наявність гелікобактерної інфекції, і має прояв у зростанні кількості Т-хелперів і Т-супресорів, пригніченням В-клітинної ланки імунітету. Це характеризувало наявність аутоімунного процесу та супроводжувалося підвищенням концентрації імуноглобулінів класів А, G і М.

7. Гормональні показники стану гастродуоденальної системи (гастрин, кортизол) реагують змінами на знижену моторно-евакуаторну функцію, хронічний запальний процес слизової оболонки шлунка і ДПК та посередньо відображають ступінь компенсації вуглеводного обміну. Останнє підтверджено наявністю кореляційного взаємозв’язку між рівнем глікемії та кортизолом.

8. Використання антигелікобактерної терапії, що включала рабепразол у дозі 40 мг на добу, амоксицилін 1000 мг двічі на добу, кларитроміцин 500 мг двічі на добу у сполученні з метаболічною (еспа-ліпон), імунотропною (циклоферон) і прокінетичною (мотиліум) терапією сприяє відновленню морфофункціонального стану шлунка та ДПК у хворих на ІЗЦД, дозволяє поліпшити метаболічні, імунологічні й трофічні процеси, що оптимізує прогноз при даному захворюванні.

Публікації автора:

  1. Кривоносова Е.М. Влияние корригирующей терапии на метаболические процессы больных сахарным диабетом с хроническими заболеваниями гастродуоденальной системы // Медицина сьогодні і завтра. – 2006. – № 2. – С. 43–49.

  2. Кривоносова Е.М. Состояние антиокислительного потенциала крови у больных сахарным диабетом с заболеваниями гастродуоденальной системы под влиянием корригирующей терапии // Експериментальна і клінічна медицина. –2006.– № 3. – С. 95–99.

  3. Кривоносова Е.М. Морфофункциональное состояние слизистой оболочки желудка и двенадцатиперстной кишки у больных сахарным диабетом // Вісник Харківського національного университету імені В.Н.Каразіна. Медицина. – 2006. – № 738 (Випуск 13). – С.35–39.

  4. Хворостинка В.Н., Кривоносова Е.М. Патогенетические особенности состояния гастродуоденальной системы у больных сахарным диабетом // Врачебная практика. – 2004. – № 3. – С.9–13.

  5. Деклараційний патент України № 61645А. Спосіб визначення Н.руlori / Хворостінка В.М., Губіна-Вакулик Г.І., Кривоносова О.М. – Бюлетень № 11, 2003 р.

  6. Хворостинка В.Н., Сокруто О.В., Тихонова Т.М., Кривоносова Е.М, Гастропатии у больных сахарным диабетом // Актуальные вопросы гастроэнтерологии и эндокринологии: Сборник научных трудов. – Харьков, 2000. – С.155.

  7. Хворостинка В.Н., Кривоносова Е.М. Диабетические гастропатии: клиника, диагностика, лечение // Врачебная практика. – 2002. – № 1. – С.28–33.

  8. Хворостинка В.Н., Моисеенко Т.А., Кривоносова Е.М Инсулинотерапия сахарного диабета 1 типа: основные методы и варианты коррекции // Врачебная практика. – 2002. – № 1. – С.9–18.

  9. Хворостинка В.Н., Губина-Вакулик Г.И., Кривоносова Е.М. Н. руlori-позитивность в слизистой оболочке желудка больных сахарным диабетом 1 типа // Научная конференция, посвященная 180-летию со дня рождения заслуженного профессора Харьковского университета Л.С. Ценковского: Материалы конференции. – Харьков, 2003. – С. 77–78.

  10. Кривоносова О.М. Інфікованість Н. руlori у хворих на хронічний гастрит та цукровий діабет // Сучасна гастроентерологія. – 2002 – № 2 (8). – С.95.

  11. Кривоносова Е.М. Функциональное состояние желудка у больных сахарным диабетом // Эндокринология. – 2003. – № 3.– С. 139.

  12. Хворостінка В.М., Герасименко С.В., Шкляр С.П., Кривоносова О.М. Глікемічні реакції як етіопатогенетична основа моніторінгу хворих на цукровий діабет 1 типу: міждисциплінарний підхід // Медицина сьогодні і завтра. – 2003. – № 4. – С. 67–73.

  13. Хворостінка В.М., Герасименко С.В., Шкляр С.П., Кривоносова О.М. Механізми формування та класифікація глікемічних реакцій: гетерогенність нормоглікемії // Медицина сьогодні і завтра. – 2004. – № 1.– С. 123–127.

  14. Хворостинка В.Н., Кривоносова Е.М. Клинические аспекты диабетических гастропатий у больных сахарным диабетом // Ліки України. – 2004. – № 9. – С. 131–132.

  15. Кривоносова Е.М. Особенности нарушений метаболического и иммунного гомеостаза у болных сахарным диабетом с заболеваниями гастродуоденальной зоны // Вклад молодих вчених в розвиток медичної науки і практики: Матеріали Всеукраїнської практичної конференції, присвяченої пам’яти академіка Л.Т. Малої. – Харків, 2006. – С. 60.

  16. Хворостинка В.Н., Кривоносова Е.М. Роль геликобактерной и цитомегаловирусной инфекции в генезе диабетогенных поражений гастродуоденальной зоны // Актуальні проблеми внутрішньої медицини: Тези доповідей науково-практичної конференції. – Харків, 2006. – С. 60–61.

  17. Хворостинка В.Н., Кривоносова Е.М. Патогенетическое обоснование комплексной терапии заболеваний гастродуоденальной системы у больных сахарным диабетом // Актуальні проблеми внутрішньої медицини: Тези доповідей науково-практичної конференції. – Харків, 2006. – С. 58–59.

  18. Герасименко С.В., Кривоносова О.М., Філатова Н.М., Задонська Т.М. Принципи нутриціологічної корекції раціону при цукровому діабеті 1 типу // Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України: Тези доповідей науково-практичної конференції. – Київ, 2006. – С. 98–99.

  19. Кривоносова Е.М. Эффективность применения патогенетической терапии у больных сахарным диабетом с заболеваниями гастродуоденальной зоны // Сучасні досягнення молодих вчених на допомогу практичній медицині: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Харків, 2006. – С. 51–52.