Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Сороколєтова Алла Борисівна. Клініко-патогенетичне обґрунтування застосування омега-3 поліненасичених жирних кислот при затяжному перебігу діареї у дітей раннього віку. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2008.



Анотація до роботи:

Сороколєтова А.Б. Клініко-патогенетичне обґрунтування застосування омега-3 поліненасичених жирних кислот при затяжному перебігу діареї у дітей раннього віку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія – ДУ „Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМН України” – Київ, 2008.

В рамках роботи проведено аналіз причин затяжних діарей у дітей раннього віку. Встановлено, що за даними госпітальної статистики постінфекційний ентероколіт (69%), гастроінтестінальні прояви харчової алергії (14%) та спадкові хвороби (14%) переважають серед причин затяжних діарей у дітей раннього віку.

Визначено, що затяжний перебіг діареї супроводжується дисбалансом жирних кислот в сироватці крові, що має прозапальну направленість і проявляється тенденцією до зменшення частки насичених, збільшенням ненасичених жирних кислот за рахунок -6 поліненасичених жирних кислот. Визначення співвідношення арахідонової до лінолевої кислоти (коефіцієнту К) відображає тяжкість запального процесу в кишечнику і може бути використане не тільки для оцінки важкості затяжної діареї, а і для характеристики стану -3/-6 жирних кислот в організмі та ефективності засобів його корекції.

Доведено, що кишечне запалення у дітей з затяжним перебігом діареї супроводжується характерною системною відповіддю, яка опосередковується підвищеним синтезом прозапальних (IL-6, IL-6R, TNF-) та незбалансованою продукцією фагоцитами протизапальних цитокінів (IL-10).

Включення в терапію затяжної діареї у дітей раннього віку комплексу омега-3 поліненасичених жирних кислот забезпечує стійкій регрес клінічних проявів захворювання, позитивно впливає на баланс жирних кислот, рівень про- та протизапальних цитокінів в сироватці крові та попереджує рецидиви діареї у дітей раннього віку.

У дисертації наведено теоретичне обгрунтування та нове вирішення актуальної наукової задачі сучасної педіатрії: підвищення ефективності лікування затяжної діареї у дітей раннього віку на підставі патогенетично обгрунтованого застосування омега-3 ПНЖК шляхом вивчення жирнокислотного спектру ліпідів, та цитокінового статусу.

1. В етіології затяжних діарей у дітей грудного та раннього віку за даними госпітальної статистики переважає постінфекційний ентероколіт (69%), гастроінтестінальні прояви харчової алергії (14%) та спадкові хвороби (14%).

2. Серед факторів ризику у формуванні затяжного діарейного синдрому у дітей грудного віку та важкого перебігу діареї у дітей старше року провідну роль відіграють ускладнення періоду вагітності, патологічний перебіг пологів та пізнє прикладання до грудей і раннє штучне вигодовування.

3. В клінічній картині затяжної діареї у дітей раннього віку домінуючим є інтоксикаційний, діарейний і диспептичний синдроми, частота і вираженість яких залежить від тривалості захворювання та ступеню дисбіотичних змін в кишечнику.

4. Затяжний перебіг постінфекційного ентероколіту відбувається на фоні дисбалансу жирних кислот в сироватці крові за рахунок збільшення частки -6 ПНЖК.

5. У дітей з затяжним перебігом діареї встановлені зміни співвідношення арахідонової до лінолевої кислоти (коефіцієнт К), які відображають тяжкість запального процесу та стан ПНЖК в організмі хворих.

6. Кишечне запалення у дітей із затяжним перебігом постінфекційного ентероколіту супроводжується характерною системною відповіддю, яка опосередковується підвищеним синтезом прозапальних (IL-6, TNF-) та незбалансованою продукцією фагоцитами протизапальних цитокінів (IL-10).

7. Включення в терапію затяжної діареї у дітей раннього віку комплексу омега-3 ПНЖК прискорює темп зворотнього розвитку клінічних проявів періоду загострення хвороби, позитивно впливає на баланс жирних кислот та рівень про- та протизапальних цитокінів в сироватці крові.

8. Застосування удосконаленого терапевтичного комплексу з включенням омега-3 ПНЖК попереджує рецидиви постінфекційного ентероколіту у дітей раннього віку.

Публікації автора:

1. Сороколєтова А.Б. Жирно-кислотний склад ліпідів сироватки крові у дітей раннього віку із затяжним ентероколітом // Перинатология и педиатрия.-2007.-№4(32).-С.104-107 (співав.: Шадрін О.Г., Брюзгіна Т.С., Місник В.П.) (відбір та аналіз матеріалу, обґрунтування висновків).

2. Сороколєтова А.Б. Особливості фармакотерапії затяжних ентероколітів асоційованих з умовно-патогенною флорою, у дітей раннього віку // Перинатология и педиатрия.-2007.-№3(31).-С.50-52 (співав.: Шадрін О.Г., Басараба Н.М.) (аналіз літератури за темою публікації, клінічні спостереження, підготовка до друку).

3. Сороколєтова А.Б. Клініко-параклінічна характеристика та особливості лікування дітей раннього віку з функціональною діареєю // Репродуктивное здоровье женщины.-2007.-№5(34).-С.190-192 (співав.: Шадрін О.Г., Басараба Н.М.) (аналіз літератури за темою публікації, клінічні спостереження, оцінка отриманих клінічних даних, підготовка до друку).

4. Сороколєтова А.Б. Шляхи оптимізації терапії затяжних діарей у дітей раннього віку // Сучасна педіатрія.-2008.-№2(19).-С.51-53 (співав.: Шадрін О.Г., Місник В.П., Марушко Т.Л., Басараба Н.М.) (відбір та аналіз матеріалу, обґрунтування висновків).

5. Сороколєтова А.Б. Морфологічна характеристика кишечника при затяжних ентероколітах у дітей раннього віку // Матеріали ІІІ конгресу педіатрів України „Сучасні проблеми клінічної педіатрії”. Київ, 2006.-С.199-200 (співав.: Шадрін О.Г., Басараба Н.М., Ковальчук А.А., Горчакова Т.М.) (оцінка отриманих даних, підготовка до друку).

6. Сороколєтова А.Б. Жирнокислотний склад ліпідів сироватки крові у дітей раннього віку з затяжними ентероколітами // Матеріали ІV конгресу педіатрів України „Сучасні проблеми клінічної педіатрії”. Київ, 2007.-С.95 (співав.:
Шадрін О.Г., Місник В.П., Ковальчук А.А., Бондаренко Н.Ю.) (аналіз літератури за темою публікації, відбір та аналіз матеріалу, обґрунтування висновків).

7. Патент на корисну модель № 28601 „Спосіб оцінки тяжкості запального процесу у дітей з хронічною діареєю”.