Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Пасюра Ігор Миколайович. Клініко-патогенетичне обґрунтування використання озонотерапії у комплексному лікуванні хворих на дисциркуляторну атеросклеротичну енцефалопатію : Дис... канд. наук: 14.01.15 - 2005.



Анотація до роботи:

Пасюра І.М. Клініко-патогенетичне обґрунтування використання озонотерапії у комплексному лікуванні хворих на дисциркуляторну атеросклеротичну енцефалопатію. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю: 14.01.15 — нервові хвороби. — Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України. — Харків, 2005.

Дисертація присвячена клініко-патогенетичному обґрунтуванню використання озонотерапії у хворих з дисциркуляторною енцефалопатією І та ІІ ст. атеросклеротичного генезу на основі дослідження порівняльного впливу медикаментозного лікування та його у поєднанні з внутрішньовенними інфузіями озонованого фізіологічного розчину натрію хлориду (ОФР) на клініко- неврологічну картину, стан активності перекисного окислення ліпідів, антиоксидантних ферментів, прозапального цитокіну фактору некрозу пухлин альфа (ФНП-a), ліпідний спектр сироватки крові та церебральну гемодинаміку.

Визначено, що додаткове використання ОФР покращує клініко- неврологічний стан хворих, покращує показники церебральної гемодинаміки, за рахунок підвищення активності основних антиоксидантних ферментів зменшує вміст продуктів перекисного окислення ліпідів, зменшує коефіцієнт атерогенності сироватки крові, а також знижує вміст ФНП-a. Запропоновано методику лікування з використанням медикаментів та озонотерапії.

1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове рішення актуальної наукової задачі: обґрунтування використання озонотерапії у комплексному лікуванні хворих з дисциркуляторною атеросклеротичною енцефалопатією на підставі комплексного клініко-інструментального і біохімічного досліджень. Розроблено лікувальні заходи з урахуванням отриманих даних.

2. На підставі поглибленого вивчення динаміки клініко- неврологічної картини у хворих з АДЕ визначено, що додаткове введення в комплекс лікувальних заходів озонованого фізіологічного розчину викликає більш виражені позитивні суб'єктивні й об'єктивні зміни стану хворих переважно з АДЕ І ст. у порівнянні з тільки медикаментозним лікуванням.

3. Додаткове застосування ОФР при лікуванні пацієнтів з АДЕ І ст. викликає статистично більш значиме зниження початково підвищеної активності процесів ПОЛ (за даними спонтанної й індукованої хемілюмінесценції на 15,1 % та 10,9 % відповідно, а також рівнів ДК і МДА на 10,6 % та 24,7 % відповідно) та підвищення активності антиоксидантних ферментів (СОД на 63%, ГР на 58,1 % та ГП на 92,7%). Застосування ОФР для лікування АДЕ ІІ ст. викликало достовірний ріст активності ГП і ГР до рівня контрольної групи (154,32±3,30 мкмоль GSH/гHb/хв та 13,11±0,23 НАДФ.Н2/М Hb/хв відповідно). Рівень активності СОД відновився до значень, не досягаючи такої контрольної групи (74,2 % від норми).

4. Уведення в схему лікування ОФР сприяє зниженню вмісту прозапального цитокіну ФНП-a у хворих АДЕ І ст. до рівня, порівняного з контрольною групою (у середньому до 31,18±0,67 пг/мл) і до достовірного зниження його рівня у хворих з АДЕ ІІ ст. (51,77±0,77 пг/мл, р<0,05).

5. Під впливом додаткового введення ОФР у хворих з АДЕ І ст. відбуваються статистично достовірні зміни ліпідного спектра, що виражаються в зменшенні коефіцієнта атерогенності (на 7,8 %, р<0,05) при збереженні рівня загального холестерину; у хворих АДЕ ІІ ст. ці зміни носять характер тенденції (р>0,05).

6. На відміну від медикаментозного лікування, додаткове проведення внутрішньовенних інфузій ОФР хворим з АДЕ І ст. за даними УЗДГ викликає підвищення ЛШК в хребцевих артеріях та СМА (порівняно з початковими значеннями на 65,8 % и 57,6 % відповідно, р<0,05), зменшення коефіцієнта міжпівкульної асиметрії (з 18,4±2,6 % до 7,8±0,5 % по СМА та з 11,1±0,2 % до 3,8±0,5 % по ХА) та пульсаційного індексу (ХА – на 6,1 %, основна артерія – на 7,8% і СМА – на 5,3 % порівняно з відповідними показниками до лікування); у хворих з АДЕ ІІ ст. при додатковому застосуванні ОФР відзначається лише тенденція до корекції міжпівкульної асиметрії церебрального кровотоку.

7. Комплексне лікування з додатковим застосуванням ОФР поряд з поліпшенням клініко-неврологічної картини захворювання викликає корекцію вузлових патогенетичних механізмів розвитку атеросклеротичного ураження церебральних судин і формування судинної енцефалопатії.

Публікації автора:

1. Малахов В.А., Белоус А.М., Пасюра И.Н., Дорошенко Г.И. Клеточно-метаболические аспекты патогенеза, лечения и профилактики хронических церебральных ишемий и нейродегенеративных процессов. – Харьков, 1999. – 172 с. (Дисертантом проведено літературний огляд, взято участь у зборі матеріалів та обробці отриманих даних для IV, V, VII розділів, підготував для друку роботу).

2. Хвисюк М.І., Малахов В.О., Ганічев В.В., Пасюра І.М. Озонотерапія для неврологів та вертебрологів. Монографія. — Харків. ХМАПО МОЗ України, Українська асоціація озонотерапевтів та виробників медобладнання, 2002. — 256 с. (Дисертантом проведено літературний огляд, взято участь у зборі матеріалів та обробці отриманих даних, підготовлено для друку роботу).

3. Малахов В.А., Гетманенко А.В., Пасюра И.Н., Кравец Л.А. Опыт практического применения паноксигенации при хронической цереброваскулярной патологии атеросклеротического и гипертонического генеза // Український вісник психоневрології. – 2001.– Т.9, вип. 1 (26) – С. 42-44. (Дисертантом проведено літературний огляд та взято участь у зборі матеріалів, підготовлено для друку роботу).

4. Малахов В.А., Гетманенко А.В., Пасюра И.Н., Степанская М.И., Дорошенко Г.И., Кравец Л.А., Феденко А.В. К вопросу о начальных формах сосудистых заболеваний головного мозга // Український вісник психоневрології. – 2000. – Т.8, вип. 3 (25). – С. 18-20. (Дисертантом взята участь у зборі матеріалів та обробці отриманих даних).

5. Пасюра И.Н. Влияние озонотерапии на некоторые патогенетические механизмы формирования атеросклеротической дисциркуляторной энцефалопатии // Український вісник психоневрології. – 2002. – Т.10, вип. 4 (33). – С. 40-42.

6. Пасюра И.Н. Озонотерапия в комплексном лечении дисциркуляторной атеросклеротической энцефалoпатии // Український вісник психоневрології. – 2002. – Т.10, вип. 1 (30). – С. 71-73.

7. Пасюра І.М., Малахов В.О. Стан перекисного окислення ліпідів та ферментативної антиоксидантної системи у хворих на дисциркуляторну енцефалопатію атеросклеротичного генезу в динаміці комплексного лікування з використанням озонотерапії // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика: Матеріали конференції “Медикаментозна та немедикаментозна профілактика та відновне лікування в клінічній практиці” (15-18 червня 2001 року). – Київ, 2001. – С. 275-281 (Дисертантом проведено літературний огляд та взято участь у зборі матеріалів, підготовці та обробці отриманих даних, підготовлено для друку роботу).

8. Хвисюк М.І., Малахов В.О., Ганічев В.В., Пасюра І.М. Досвід використання та перспективи розвитку озонотeрапії у клініці нервових захворювань // Український вісник психоневрології. – 2002. – Т.10, вип. 1 (30), додаток. – С.87. (Дисертантом проведено літературний огляд та взято участь у зборі матеріалів та обробці отриманих даних, підготовлено для друку роботу).

9. Хвисюк Н.И., Малахов В.А., Пасюра И.Н. Озонотерапия (обзор литературы) // Проблеми медичної науки та освіти. – 2001. – № 1. – С. 78-82. (Дисертантом проведено літературний огляд та взято участь у зборі матеріалів, підготовлено для друку роботу)

10. Хвисюк Н.И., Малахов В.А., Пасюра И.Н. Опыт применения озонотерапии в ангионеврологии и нейровертебрологии // Проблеми медичної науки та освіти. – 2001. – № 4. – С. 36-40. (Дисертантом проведено літературний огляд та взято участь у зборі матеріалів та обробці отриманих даних, підготовлено для друку роботу)

11. Патент України №43689 МПК7 А 61К 35/14 “Спосіб лікування початкової дисциркуляторної енцефалопатії гіпертонічного та атеросклеротичного генезу” / Малахов В.О., Гетманенко А.В., Пасюра І.М., Кравець Л.О., Ганічев В.В. Опубл. 17.12.2001 р. Бюл.№11 (Дисертантом проведено інформаційний пошук та огляд літератури, взято участь у зборі матеріалів та обробці отриманих даних, підготовлено для друку роботу)

12. Малахов В.А., Бондарь Т.Н., Гетманенко А.В., Пасюра И.Н., Володарская Н.М., Белевцова Е.Н., Краснорудская Т.В., Филиппов А.В., Войнилович Л.В., Стребкова Ю.В. Функциональное состояние эндотелия у больных начальной цереброваскулярной патологией в динамике озонотерапии // Матеріали науково-практичної конференції “Нові технології оздоровлення природними та преформованими факторами (фізіотерапія, озонотерапія, курортологія), присвяченої 80-річчю ХМАПО та 140-річчю Харківської фізіотерапевтичної школи (26-27 листопада 2002 р.). — Харків: ХМАПО, Українська асоціація озонотерапевтів і виробників медобладнання. — С. 162-163 (Дисертантом взято участь у зборі матеріалів та обробці отриманих даних).

13. Малахов В.А., Пасюра И.Н., Гетманенко А.В., Кравец Л.А. Клинико-патогенетическое обоснование применения озонотерапии хронических церебральных ишемий // Збірник наукових робіт Першої міжнародної науково-практичної конференції “Місцеве та парентеральне використання озонотерапії в медицині”. – Харків: Українська асоціація озонотерапевтів і виробників медобладнання, 2001. – С. 46-47. (Дисертантом проведено літературний огляд та взято участь у зборі матеріалів та обробці отриманих даних, підготовлено для друку роботу)

14. Пасюра И.Н. Озонотерапия в комплексном лечении хронической цереброваскулярной патологии атеросклеротического генеза // Медицина третього тисячоліття: Збірник тез конференції молодих вчених Харківського державного університету (Харків, 17-18 січня 2001 р.): У 3 ч. – Харків, 2001. – Ч. II. – С. 50-51.

15. Пасюра И.Н. Озонотерапия начальной дисциркуляторної енцефалопатії // Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених ХМАПО “Нові технології в медицині” 25 грудня 2001 року. – Харків, 2001. – С.60.

16. Пасюра И.Н. Отдаленные результаты применения озонотерапии при лечении энцефалопатий атеросклеротического генеза // Матеріали науково-практичної конференції “Нові технології оздоровлення природними та преформованими факторами (фізіотерапія, озонотерапія, курортологія), присвяченої 80-річчю ХМАПО та 140-річчю Харківської фізіотерапевтичної школи (26-27 листопада 2002 р.). — Харків: ХМАПО, Українська асоціація озонотерапевтів і виробників медобладнання. — С. 176-177.

17. Пасюра І.М. Гемодинамічні ефекти озонотерапії у хворих з хронічною церебральною ішемією // Международный медицинский журнал. — Третя Українська науково-практична конференція з міжнародною участю “Місцеве та парентеральне використання озонотерапії в медицині” (Харків, 23-24 вересня 2003 р.). Збірник наукових робіт. — Харьков, 2003 (приложение). — С.115.

18. Хвисюк М.І., Малахов В.О., Ганічев В.В., Пасюра І.М. Новий немедикаментозний метод лікування — озонотерапія // Х Юбилейная международная научно-техническая конференция «Экология и здоровье человека. Охрана водного и воздушного бассейнов. Утилизация отходов»: Сборник научных статей. — Щелкино, 2002. — Т. 1. — С. 164-166. (Дисертантом проведено літературний огляд, взято участь у зборі матеріалів)