Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Анохіна Світлана Валеріївна. Клініко-патогенетичне обґрунтування диференційованої дієтотерапії в лікуванні хворих на цукровий діабет 2-го типу, поєднаний з гіпертонічною хворобою : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Анохіна С.В. Клініко-патогенетичне обґрунтування диференційованої дієтотерапії в лікуванні хворих на цукровий діабет 2-го типу, поєднаний з гіпертонічною хворобою. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Луганський державний медичний університет, Луганськ, 2008.

Дисертація присвячена розробці диференційованої дієти та вивченню її впливу на вміст ліпідів, глюкози крові, структурно-функціональний стан еритроциту у хворих на ЦД 2-го типу, поєднаний з ГХ. Вперше проведена оцінка характеру харчування хворих та встановлено, що комплаєнтність до дієти вища у хворих, раціон яких багатий повноцінними білками. Виявлено, що у хворих має місце постпрандіальна дисліпідемія; порушення структурно-функціонального стану еритроцитів. Диференційована дієта з помірним зниженням енергетичної цінності, підвищеною квотою тваринного білка, фізіологічною кількістю жиру, збагачена вітамінами, мінералами, лецитином, омега-3 жирними кислотами сприяє зменшенню маси тіла, зменшенню харчової залежності, зниженню в крові вмісту ЗХ, ХЛПНЩ, ТГ, підвищенню концентрації Х-ЛПВЩ, зменшенню рівня глюкози та глікозильованого гемоглобіну, нормалізації структурно-функціонального стану еритроцитів, артеріального тиску.

В дисертації запропоновано теоретичне узагальнення і нове вирішення однієї із актуальних проблем медицини – підвищення ефективності лікування хворих на ЦД 2-го типу, поєднаний з ГХ на підставі вивчення клініко-біохімічних, мікроциркуляторних особливостей, структурно-функціонального стану еритроцитів, шляхом застосування диференційованої дієти, помірно обмеженої в енергетичній цінності, за рахунок вуглеводів, з фізіологічною нормою жиру, підвищеним вмістом тваринного білку та мікронутрієнтів (вітамінів, лецитину, омега-3 жирних кислот, магнію).

1. Клінічна картина у хворих на ЦД 2-го типу, поєднаного з ГХ характеризувалася наявністю підвищеної втомлюваності (94,1%), задишки при фізичних навантаженнях помірної інтенсивності (82,4%), схильністю до серцебиття (62,5%), особливо при виконанні фізичних навантажень, головного болю (16,9%), запаморочень (22,8%), а також проявами з боку травної системи: метеоризмом (99,3%), порушенням стільця (86,7%), тяжкістю в правому підребер’ї (76,5%), високою частотою ожиріння за абдомінальним типом, порушеннями харчової поведінки: зниженням відчуття ситості – у 77,2%, синдромом нічної їжі – у 76,5%, ранковою анорексією – у 72,1%, психологічною залежністю від їжі – у 68,4%. Комплаєнтність пацієнтів пов’язана з характером харчування та вища у хворих, які вживали більше тваринного білку (р<0,001).

2. Під впливом диференційованої дієти (хімічний склад: білку
1,4-1,8 г, жиру 1,4-1,5 г, вуглеводів 2-3 г на 1 кг ідеальної маси тіла), збагаченої мікронутрієнтами, виявлено покращення загального стану та фізичної активності, зменшення кількості хворих із задиханням при виконанні фізичних навантажень середньої інтенсивності з 82,9% до 51,4%; при виконанні помірних фізичних навантажень – з 82,9% до 7,1%, зниження артеріального тиску (р<0,01), зменшення ІМТ в 1,2 рази (р<0,01), ОТ – в 1,1 рази (р<0,05), зниження залежності від солодощів і переїдання при стресових ситуаціях до 50% обстежених через 3 місяці, та до 15,7% хворих через 6 місяців з початку лікування.

3. У хворих на ЦД 2-го типу в поєднані з ГХ має місце підвищення в крові вмісту ЗХ – у основній групі в 1,8 рази, контрольній – в 1,7 рази (р<0,001), Х-ЛПНЩ – в 2 та 1,9 рази (р<0,001), ТГ- в 2,6 та 2,5 рази (р<0,001), Х-ЛПВЩ- знижений в 1,6 та 1,5 рази відповідно (р<0,001). Виявлена парадоксальна реакція на вживання жиру: підвищення вмісту в крові ТГ через 3 години після жирового сніданку у хворих в 2,2 рази нижче, а через 9 та 12 годин в 2,1 рази вище порівняно із здоровими (р<0,001). Після завершення курсу лікування у хворих основної групи відмічено зниження в крові атерогенних ліпідів (ЗХ – в 1,3, Х-ЛПНЩ – в 1,8, ТГ – в 2,1 рази), підвищення рівня Х-ЛПВЩ (р<0,001), а також нормалізацію рівня глюкози крові та вмісту глікозильованого гемоглобіну (р<0,001).

4. Встановлено, що у хворих на ЦД 2-го типу, поєднаний з ГХ, мають місце зміни структурно-функціональних показників еритроцитів: зниження ІДЕ в 3,4 рази, УГЕ - в 1,5 рази; АТФ-азної активності - в 2 рази та ПРЕ - в 1,9 рази, підсилена ВВЕЕ в 1,9 рази (р<0,001). Між структурно-функціональними показниками еритроцитів та вмістом ліпідів і глюкози у крові хворих існує взаємозв’язок: між ІДЕ та Х-ЛПВЩ позитивний (r=+0,74), концентрацією ТГ – від’ємний, ВВЕС та ЗХ, Х-ЛПНЩ, ТГ позитивний, (r=+0,85), ВВЕС та Х-ЛПВЩ – від’ємний (r=-0,88). УГЕ зростає при збільшенні вмісту глюкози в крові від 4,0 ммоль/л до 6,0 ммоль/л, а при гіперглікемії більше 9,0 ммоль/л - зменшується; ВА АТФ-аз зростає при збільшенні концентрації глюкози крові до 8,0 ммоль/л, а при рівні глюкози вище 8,0 ммоль/л - знижується. Виявлений від’ємний кореляційний зв’язок між квотою тваринного жиру в раціоні та КАЕ і позитивний – з ВВЕС; від’ємну кореляцію між вмістом в раціоні рослинних олій та ВВЕС і ПРЕ.

5. Застосування диференційованої дієти, збагаченої мікронутрієнтами у хворих на цукровий діабет 2-го типу, поєднаний з ГХ, сприяє позитивній динаміці показників структурно-функціонального стану еритроцитів (нормалізації ІДЕ, ВВЕС, УГЕ, ВА АТФ-аз, ПРЕ), покращенню мікроциркуляторних показників (зменшенням частоти розширення вен, звуження артеріол, наявності мікроаневризм, точкових та плямистих геморагій, твердих та м’яких ексудатів), збільшення кількості хворих із нормальним станом судин очного дна із 8,6% до 28,6%, що свідчить про ефективність проведеного лікування.

Публікації автора:

1. Харченко Н.В., Анохіна С.В., Бойко С.В. Нові підходи до корекції порушень ліпідного обміну у хворих з метаболічним синдромом // Сучасна гастроентерологія. – 2006.- №1 (27). – С. 36-39. (Здобувачкою проведено підбір та обстеження хворих).

2. Анохіна С.В. Вплив дієти, збагаченої незамінними нутрієнтами та S-адеметіоніну на структурно-функціональний стан еритроцитів у хворих з метаболічним синдром // Лікарська справа. – 2006. – №5-6.
– С. 16-23.

3. Анохіна С.В. Корекція порушень структурно-функціонального стану еритроцитів у хворих на метаболічний синдром // Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія. – 2006. – №3 (47). – С. 26-28.

4. Анохіна С.В. Вплив комплексної терапії, збагаченої незамінними нутрієнтами та ессенціальними фосфоліпідами на структурно-функціональний стан еритроцитів у хворих на метаболічний синдром // Сучасна гастроентерологія. – 2007. – №2 (34). – С. 58-61.

5. Анохіна С.В. Особливості харчування хворих на цукровий діабет 2-го типу, поєднаний з гіпертонічною хворобою // Фітотерапія (часопис). – 2007. – №4. – С. 47-53.

6. Харченко Н.В., Анохіна С.В. Сучасні підходи до дієтотерапії хворих на неалкогольний стеатогепатит на тлі цукрового діабету //
Здоров’я України. – 2007. – №7/1. – С. 16-17. (Здобувачкою розроблена дієта, проведені дослідження хворих)

7. Анохіна С.В. Дієтотерапія порушень ліпідного та вуглеводного обмінів у хворих метаболічним синдромом // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ, 2006. – Вип. 15, кн. 1.
– С. 274-280.

8. Анохіна С.В. Вплив диференційованої дієтотерапії на структурно-функціональний стан еритроцитів у хворих на цукровий діабет 2-го типу, поєднаний з гіпертонічною хворобою // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології: Зб. наукових праць.- Київ; Луганськ; Харків.- 2006.- Вип. 6(75).- С.102-108.

9. Анохіна С.В. Вплив диференційованої дієтотерапії на ліпідний спектр крові у хворих з цукровим діабетом 2-го типу, поєднаним з гіпертонічною хворобою //Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології: Зб. наукових праць.- Київ; Луганськ; Харків.- 2007. - Вип. 3-4(78-79).- С.112-117.

10. Харченко Н.В., Анохіна С.В. Дієтологічна корекція структурно-функціонального стану еритроциту у хворих на метаболічний синдром
// ІV міжнародна науково-практична конференція “Актуальні питання гігієни харчування та безпечності харчових продуктів. Міжнародні, європейські і національні підходи до вирішення. Нові критерії оцінки ризику, показники, методи та регламенти. Питна вода – харчовий продукт №1. Проблеми функціонального харчування". - 2006. – С. 80. (Здобувачкою розроблена дієта та проведено дослідження хворих).