Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ендокринологія


Маковійчук Антоніна Анатоліївна. Клініко-патогенетичне обгрунтування застосування пробіотиків у комплексному лікуванні хворих на дифузний токсичний зоб та гіпотиреоз : Дис... канд. мед. наук: 14.01.14 / Буковинська держ. медична академія. — К., 2004. — 178арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 157-178.



Анотація до роботи:

Маковійчук А.А. Клініко-патогенетичне обгрунтування застосування пробіотиків у комплексному лікуванні хворих на дифузний токсичний зоб та гіпотиреоз. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.14 – ендокринологія. Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка АМН України, Київ, 2005 р.

Дисертацію присвячено питанням діагностики та лікування порушень мікробіоценозу кишечнику при дисфункції щитоподібної залози. Вивчено видовий склад та популяційний рівень мікрофлори порожнини товстої кишки при дифузному токсичному зобі та гіпотиреозі, а також мукозної мікрофлори кишечнику у щурів за умов експериментального тиреотоксикозу та гіпотиреозу. Встановлено дисбіотичні зміни як порожнинної, так і мукозної мікрофлори досліджуваних біотопів. З метою корекції виявлених змін застосовано бактерійні препарати лінекс та біоспорин. Виявлена ефективність останніх щодо усунення дисбіотичних порушень як у хворих на дифузний токсичний зоб та гіпотиреоз, так і у тварин з експериментальним тиреотоксикозом та гіпотиреозом. Використання пробіотиків при експериментальному тиреотоксикозі та гіпотиреозі у щурів призводило до покращання морфологічних змін травного тракту, процесів ліпопероксидації та до певного відновлення ряду показників імунного захисту у обстежених хворих.

  1. У дисертації наведено узагальнення результатів вивчення стану мікробіоценозу кишечнику при функціональних порушеннях щитоподібної залози та нове вирішення наукової задачі, що полягає в клініко-патогенетичному обґрунтуванні доцільності і визначенні ефективності використання пробіотиків для покращання імунологічного статусу, морфологічного стану травного тракту, про- та антиоксидантного захисту при тиреотоксикозі та гіпотиреозі.

  2. Гіперфункція щитоподібної залози призводить до розвитку кишкового дисбактеріозу: експериментальний тиреотоксикоз викликає зростання ступеня елімінації біфідобактерій, лактобактерій, бактероїдів, ентерококів та колонізацію слизової оболонки тонкої кишки умовно патогенними ентеробактеріями, ешерихіями; у хворих на дифузний токсичний зоб подібні експериментальним зміни призводять до формування кишкового дисбактеріозу: І ступеня – у 3,8%, ІІ ступеня – 38,8%, ІІІ ступеня – 26,2%, ІV ступеня – 31,2% хворих.

  3. Недостатня секреція тиреоїдних гормонів сприяє порушенню мікробіоценозу кишечнику: при експериментальному гіпотиреозі за рахунок елімінації корисних біфідобактерій, лактобактерій та значного зниження популяційного рівня ентерококів з одночасним зростанням популяційного рівня факультативних умовно патогенних бактерій, а також контамінації порожнини товстої кишки клебсієлами; у хворих на гіпотиреоз аналогічні експериментальним зміни призводять до формування кишкового дисбактеріозу: І ступеня – у 4,6%, ІІ ступеня – 39,1%,
    ІІІ ступеня – 27,6%, ІV ступеня – 28,7% хворих.

  4. Використання пробіотиків лінексу та біоспорину при експериментальному тиреотоксикозі сприяє усуненню явищ гіперплазії та набряку слизової оболонки шлунка, строми кишкових ворсин, при експериментальному гіпотиреозі – зменшенню атрофічних та альтеративних явищ в органах травного тракту.

  5. Застосування пробіотиків лінексу та біоспорину за експериментального тиреотоксикозу та гіпотиреозу призводить до нормалізації стану про- та антиоксидантного захисту за рахунок відновлення в еритроцитах, плазмі крові та тканинах травного тракту рівня малонового альдегіду, окисної модифікації білків, відновленого глутатіону та активності каталази.

  6. Використання лінексу та біоспорину впродовж 14-15 днів призводить до зменшення ступеня вираженості дисбіотичних порушень кишечнику у всіх хворих на дифузний токсичний зоб і повної нормалізації кишкової мікрофлори у 44,4% та 16,6% пацієнтів відповідно.

  7. Бактеріотерапія лінексом та біоспорином впродовж 14-15 днів призводить до зменшення ступеня вираженості дисбіотичних порушень кишечнику у всіх хворих на гіпотиреоз і повної нормалізації мікробіоценозу кишечнику у 27,8% та 58,3% пацієнтів відповідно.

  1. Застосування пробіотиків в комплексному лікуванні хворих на дифузний токсичний зоб та гіпотиреоз сприяє нормалізації показників імунного статусу, що проявляється зростанням загальної кількості Т-лімфоцитів (CD3+), кількості Т-хелперів/індукторів (CD4+), Т-супресорів (CD8+) та збільшенням рівня IgA в сироватці крові.

Публікації автора:

1. Маковійчук А.А. Видовий склад та популяційний рівень мікрофлори порожнини товстої кишки у хворих на дифузний токсичний зоб // Бук. мед. вісник. - 2002. - Т.6, №3. - С. 61-66.

2. Маковійчук А.А., Давиденко І.С., Пашковська Н.В. Морфологічні зміни в органах травного каналу за умов експериментального гіпотиреозу // Бук. мед. вісник. - 2003. - Т. 7,№ 3. - С. 120-122.

Здобувачем самостійно висунуто ідею даного дослідження, проведено експериментальні дослідження. Аналіз літератури, статистична обробка та узагальнення результатів проводились авторським колективом.

3. Маковійчук А.А., Мещишен І.Ф. Вплив лінексу та біоспорину на про- та антиоксидантний стан крові та шлунково-кишкового тракту щурів за умов гіпотиреозу // Медична хімія. – 2003. - Т. 5, № 4. - С. 51-54.

Здобувачем самостійно проведено аналіз літератури, експерментальні дослідження, статистичну обробку та узагальнення результатів.

4. Маковійчук А.А. Вплив експериментального гіпотиреозу на фенотип мукозної мікрофлори кишечнику // Клін. та експерим. патол. – 2004. – Т. ІІІ, № 1. – С. 49-52.

5. Маковійчук А.А. Морфологічні особливості органів травного тракту при експериментальному гіпертиреозі // Вісник проблем біології та медицини. – 2004. – Вип. 1. - С. 70-73.

6. Маковійчук А.А., Мещишен І.Ф., Пашковська Н.В. Вплив лінексу та біоспорину на про- та антиоксидантний стан крові та шлунково-кишкового тракту щурів за умов гіпертиреозу // Ендокринологія. - 2004. - Т.9, № 1 - С. 65-69.

Здобувачем самостійно проведено аналіз літератури, експерментальні дослідження, статистичну обробку та узагальнення результатів.

7. Маковійчук А.А. Про – та антиоксидантний стан крові та тканин шлунково-кишкового тракту за умов експериментального тиреотоксикозу та гіпотиреозу
// Клінічна та експериментальна патологія. – 2004. –Т. ІІІ, №2. – С. 155-157.

8. Маковійчук А.А., Пашковська Н.В., Сидорчук І.Й. Видовий та кількісний склад мікрофлори порожнини товстої кишки у хворих на гіпотиреоз / Тези доповідей наукової конференції “Розвиток санітарної мікробіології в Україні”, присвяченої 100-річчю з дня народження проф. Г.П. Калини – Чернівці, 2002. –
С. 77-78.

9. Маковійчук А.А. Стан мікроекології порожнини товстої кишки при дифузному токсичному зобі / Тези доповідей наукової конференції “Розвиток санітарної мікробіології в Україні”, присвяченої 100-річчю з дня народження проф. Г.П. Калини. – Чернівці, 2002. – С. 78-79.

10. Маковійчук А.А. Мікроекологічні зміни мікрофлори порожнини товстої кишки у хворих на дифузний токсичний зоб / Пленум асоціації ендокринологів України присвячений 25-річчю кафедри ендокринології Львівського державного медичного університету ім. Данила Галицького – Львів, 2003. – С. 67.

11. Маковійчук А.А. Морфологічні зміни органів травлення у білих щурів при гіпертиреозі / 58 науково-практична конференція студентів та молодих вчених Національного мед. ун-ту ім. О.О.Богомольця з міжнародною участю “Актуальні проблеми сучасної медицини” - Київ, 2003. - С. 57.

12. Маковійчук А.А., Пашковська Н.В., Сидорчук І.Й. Вплив лінексу на мікрофлору порожнини товстої кишки у хворих на дифузний токсичний зоб
/ Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Пробіотики – ХХІ століття. Біологія. Медицина. Практика” – Тернопіль, 2004. – С. 209-211.

13. Маковійчук А.А. Стан окиснювальної модифікації білків у крові та тканинах шлунково-кишкового тракту у щурів при тиреотоксикозі / Матеріали наукової конференції студентів та молодих вчених з міжнародною участю - Вінниця, 2004. – С. 62.

14. Маковійчук А.А., Пашковська Н.В., Пішак М.М., Кривич Л.С., Глуговська С.В. Ефективність застосування біоспорину у комплексному лікуванні хворих на гіпотиреоз / Х Конгрес Світової Федерації Українських лікарських товариств – Чернівці – Київ – Чікаго, 2004. – С. 378.