123. Вівчар Наталія Мирославівна. Клініко-патогенетичне обгрунтування застосування моексиприлу та емоксипіну в комплексній терапії хворих на есенціальну артеріальну гіпертензію в поєднанні з остеоартрозом: дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Івано-Франківська держ. медична академія. - Івано-Франківськ, 2004.
Анотація до роботи:
Вівчар Н. М. Клініко-патогенетичне обгрунтування застосування моексиприлу та емоксипіну в комплексній терапії хворих на есенціальну артеріальну гіпертензію в поєднанні з остеоартрозом. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Івано-Франківська державна медична академія, Івано-Франківськ, 2004.
Результати дослідження свідчать, що до спільних патогенетичних ланок розвитку і прогресування артеріальної гіпертензії та остеоартрозу належать порушення периферичної гемомікроциркуляції, зниження кисневого забезпечення тканин організму, порушення перекисноокисних процесів з розвитком синдрому капіляро-трофічної недостатності, яка пиводить до структурно-функціональних змін в серцево-судинній та кістковій системах організму таких хворих.
Включення в комплексну терапію інгібітора АПФ моексиприлу та антиоксиданта з ангіопротекторною дією емоксипіну дозволяє нормалізувати параметри ДМАТ у 79,4 % (в групі порівняння – 48,6 %) хворих на АГ в поєднанні з ОА, суттєво зменшити активність ПОЛ, відновити кровопостачання і кисневий режим тканин у 88,2 % обстежених, в т.ч. у пацієнтів похилого віку, при тяжкому перебігу АГ і наявності супутніх остеопорозу, реактивного синовіту, ожиріння.
У дисертації подано теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, яка полягає у оптимізації лікування хворих на артеріальну гіпертензію в поєднанні з остеоартрозом шляхом диференційованої корекції периферичної гемомікроциркуляції, кисневого режиму і вільнорадикального окислення ліпідів інгібітором АПФ моексиприлом та синтетичним антиоксидантом емоксипіном.
1. У хворих на артеріальну гіпертензію в поєднанні з остеоартрозом спостерігаються різнонаправлені зміни мінеральної щільності кісткової тканини: у 49,5 % обстежених за денситометричними даними поперекового відділу хребта відмічено остеосклероз, у 21,1% пацієнтів – остеопенію і у 29,4 % випадків діагностовано остеопороз.
2. За результатами добового моніторування артеріального тиску у 70,7 % обстежених хворих на артеріальну гіпертензію діагностовано порушення циркадного ритму АТ, при цьому: у 54,1 % пацієнтів відмічено недостатнє зниження тиску вночі; у 11,1 % - рівень нічного АТ був вищим, ніж середньоденний; у 5,5 % хворих середньонічне зниження АТ перевищувало 20 % та одночасно спостерігалось збільшення індексу часу підвищеного артеріального тиску в 7-8 разів та величини і швидкості ранкового підйому АТ в 3-5 разів від вихідного рівня.
3. Вираженість клінічних проявів артеріальної гіпертензії, остеоартрозу та ступінь демінералізації осьового скелету взаємозвязані з порушеннями периферичної гемомікроциркуляції та розладами процесів перекисного окислення ліпідів і знаходяться в прямопропорційній залежності від біологічного віку пацієнтів, тяжкості пребігу АГ, ступеня гіпертрофії лівого шлуночка і його дисфункції, наявності супутнього реактивного синовіту та аліментарно конституційного ожиріння.
4. Порушення периферичної гемомікроциркуляції, кисневого режиму в тканинах нижніх кінцівок, в тому числі і кістковій, підвищення активності перекисного окислення ліпідів та зниження функціональної здатності антиоксидантних систем захисту організму, що супроводжуються розвитком синдрому капіляро-трофічної недостатності, є спільними і взаємообтяжуючими факторами прогресування як артеріальної гіпертензії, так і остеоартрозу в даної категорії хворих.
5. Використання курсу фонової медикаментозної терапії у хворих на АГ в поєднанні з остеоартрозом дозволяє досягти цільового рівня АТ у 48,6 % обстежених та клінічної ремісії остеоартрозу у 67,6 % , але при цьому у них не наступає нормалізації параметрів про- і антиоксидантного захисту, периферичної гемоциркуляції та кисневого забезпечення тканин нижніх кінцівок, тобто залишаються умови і субстрат для прогресування патологічного процесу.
6. Комплексна медикаментозна терапія з включенням інгібітора АПФ моексиприлу сприяла більш повному відновленню кровопостачання і кисневого режиму тканин нижніх кінцівок та процесів ліпопероксидації, що супроводжувалось нормалізацією рівня АТ і його циркадного ритму у 63,2 % хворих та клінічною ремісією остеоартрозу у 71,1 % пацієнтів молодого та літнього віку з мякою та помірною тяжкістю АГ, при відсутності супутніх остеопорозу, реактивного синовіту та ожиріння.
7. Поєднане застосування в комплексній терапії інгібітора АПФ моексиприлу та синтетичного антиоксиданту емоксипіну виявилось найбільш ефективним, оскільки під його впливом нормалізувались параметри добового моніторування артеріального тиску у 79,4 % хворих на АГ в поєднанні з остеоартрозом, суттєво зменшується продукція перекисних форм ліпідів і кисневий режим тканин гомілок у 88,2 % обстежених, в т.ч. у пацієнтів похилого віку, при тяжкому перебігу АГ і наявності супутніх остеопорозу, реактивного синовіту, ожиріння.
8. Тривале 6-місячне використання терапії інгібітором АПФ моексиприлом та препаратом кальцій-D3-нікомед у хворих на артеріальну гіпертензію у поєднанні з остеоартрозом засвідчило не лише їх позитивний гемодинамічний та метаболічний вплив, але й відсутність прогресування демінералізації кісткової тканини.
Публікації автора:
1. Вівчар Н.М. Ефективність, переносимість та безпечність моексиприлу у хворих на артеріальну гіпертензію// Вісник наукових досліджень.-2002.-№2.-С.37-39.
2. Вівчар Н.М. Корекція моексиприлом системної та внутрішньосерцевої гемодинаміки у хворих на артеріальну гіпертензію// Галицький лікарський вісник.- 2002.- том 9., № 4 - С.12-14.
3. Швед М.І., Вівчар Н.М. Клінічна ефективність комплексної терапії з включенням моексиприлу, емоксипіну та кальцій D3 – нікомеду у хворих на артеріальну гіпертензію в поєднанні з остеоартрозом.//Вісник наукових досліджень.-2003- №3.- С. 54-57. Здобувачем проведено інформаційний пошук, підбір та комплексне обстеження хворих, статистичний аналіз отриманих результатів та підготовку статті до друку. Швед М.І. визначив напрямок дослідження та провів редагування тексту.
4. М.І. Швед, Н.М. Вівчар, С.Н. Вадзюк.- Порушення перекисного окислення ліпідів та їх корекція у хворих з артеріальною гіпертензією в поєднанні з остеоартрозом// Медична хімія.- 2003 - №3.- С.76-80. Здобувачем проведено огляд літератури, підбір контингенту обстежених хворих, біохімічне визначення показників перекисного окислення ліпідів. Швед М.І. визначив напрямок дослідження, провів узагальнення результатів; С.Н. Вадзюк провів статистичну обробку отриманих результатів.
5. М.І.Швед, Н.М. Вівчар Остеопротекторні властивості моексиприлу// Галицький лікарський вісник. -2003.- №1.- С.69.- Всеукраїнська науково-практична конференція “ Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування”, тези доповідей. Здобувачем проведено клінічне обстеження хворих, опрацювання літературних джерел, аналіз даних денситометричного обстеження, підготовлено тези до друку. Швед М.І. визначив напрямок дослідження, провів узагальнення результатів.
6. М. І. Швед, Р.Я. Боднар, Н.М. Вівчар – Поєднаний вплив артеріальної гіпертензії та гіперурикемії на перебіг гострого інфаркту міокарда. Галицький лікарський вісник.-2003.- №1.- С.68.- Всеукраїнська науково-практична конференція “ Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування”, тези доповідей Здобувачем проведено статистичну обробку матеріалу, приймала участь в клінічному обстеженні хворих. Швед М.І. визначив напрямок дослідження, провів наукову корекцію тез; Р.Я. Боднар підготувала огляд літературних джерел, проводила підбір контингенту обстежених.
М.І. Швед, Н.М. Вівчар. Вплив моексиприлу на системну та внутрішньосерцеву гемодинаміку у хворих на гіпертонічну хворобу// Здобутки клінічної та експериментальної медицини.- 2002.- Випуск 7.- С.58.- Збірник наукових праць XLV підсумкової (міжрегіональної) конференції. Здобувачем проведено огляд літератури, підбір контингенту обстежених хворих, підготовка тез до друку, статистична обробка матеріалу. Швед М.І. визначив науковий напрямок дослідження, провів редагування тексту.
М. Швед, Н. Вівчар. Мінеральна щільність кісткової тканини у хворих на артеріальну гіпертензію в поєднанні з остеоартрозом // Українські медичні вісті.- 2003.-Т.5.-№1.-С.75.- Тези доповідей VII зїзду Всеукраїнського лікарського товариства. Здобувачем проведено підбір та опрацювання літературних джерел, клінічне обстеження хворих, оцінку мінеральної щільності кісткової тканини за результатами денситометричного обстеження, підготовка тез до друку. Швед М.І. визначив напрямок дослідження, провів наукову корекцію тез.
9. Вплив артеріальної гіпертензії на міжшлуночкову взаємодію у хворих із гострим переднім інфарктом міокарда / М.І. Швед, Р.Р. Коморовський, Л.М. Охримович, М.В. Гребеник, Н.М. Вівчар // Матеріали Української науково-практичної конференції “Профілактика і лікування артеріальної гіпертензії в Україні в рамках реалізації національної програми” (тези наукових доповідей).- Київ,2002.- С.121. Здобувач приймала участь у тематичному підборі хворих, статистичній обробці матеріалу, підготуванню тез до друку. Швед М.І. визначив напрямок дослідження; Гребеник М.В., Охримович Л.М. провів огляд літературних джерел, аналіз результатів дослідження; Коморовський Р.Р. проводив доплерехокардіографічне дослідження пацієнтів.
10. Дисперсія інтервалу Q-Т у хворих на артеріальну гіпертензію в гострий період інфаркту міокарда / М.І. Швед, М.В. Гребеник, Л.М. Охримович, Л.М. Грубяк, Р.Р. Коморовський, О.А. Огер , Н.М. Вівчар // Матеріали Української науково-практичної конференції “Профілактика і лікування артеріальної гіпертензії в Україні в рамках реалізації національної програми” (тези наукових доповідей).- Київ,2002.- С.120. Здобувач приймала участь клінічному обстеженні хворих, сатистичній обробці матеріалу, оформленні тез до друку. Швед М.І. визначив напрямок дослідження; Гребеник М.В. провів статистичну обробку матеріалу; Охримович Л.М провів огляд літературних джерел; Коморовський Р.Р. проводив доплерехокардіо-графічне дослідження; Л.М. Грубяк, О.А Огер проводили підбір тематичних хворих.
А. М. Швед, Н.М. Вівчар. - Компютерна реоофтальмографія - обєктивний експрес-метод оцінки ретинальної вазоактивності антигіпер-тензивних препаратів при діабетичній та гіпертонічній ретинопатії.- Вісник Вінницького державного медичного університету.- 2003.-№1/2.-С.393.- Всеукраїнська науково-практична конференція “Проблеми діагностики та лікування ендокринопатій”, тези доповідей. Здобувачем проведено огляд літератури, статистична обробка матеріалу. Швед А М. визначив науковий напрямок дослідження, аналіз результатів дослідження.
Артеріальна гіпертензія і постінфарктні розриви міокарда / М. І. Швед, М. В. Гребеник, Л. М. Грубяк, Л. В. Садлій, Н. М. Вівчар // Матеріали регіональної науково-практичної конференції “ Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування”(тези наукових доповідей).- Івано-Франківськ, 2004.- С 114-115. Здобувач приймала участь в клінічному обстеженні хворих, сатистичній обробці матеріалу, оформленні тез до друку. Швед М. І. визначив напрямок дослідження; Гребеник М. В. провів огляд літературних джерел; Грубяк, Л. М. провела статистичну обробку матеріалу; Садлій Л. В. проводив підбір тематичних хворих.