Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Співак Анжела Володимирівна. Клініко-патогенетичне обгрунтування диференційно-реабілітаційної терапії у жінок після тубектомії : Дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Буковинська держ. медична академія. — Чернівці, 2004. — 150арк. — Бібліогр.: арк. 130-150.



Анотація до роботи:

Співак А.В. Клініко-патогенетичне обґрунтування диференційно-реабілітаційної терапії у жінок після тубектомії.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство і гінекологія.- Львівський національний медичний університет ім. Д. Галицького МОЗ України, Львів, 2004.

Робота присвячена питанням етіопатогенезу трубної вагітності і оптимізації лікувально-реабілітаційних заходів з урахуванням локалізації та причин, що призвели до ектопічної вагітності. У 61 пацієнтки з ПМВ та 25 – контрольної групи досліджено рівень жіночих статевих гормонів, IgG антитіл до хламідій, уреоплазми, мікоплазми, та вірусу простого герпесу, визначених імуноферментним методом; вивчено фібринолітичну та протеолітичну активність тканин маткової труби. Проведено мікробіологіче дослідженням вагінальних виділень та секрету видалених труб.

Встановлено, що в механізмах розвитку ектопічної вагітності в інтерстиціальному відділі маткової труби визначну роль відіграють інфекційні агенти (коефіцієнт кореляції розташування плодовмісту та інфекційного процесу становив + 0,478 (р=0,015)), в ампулярному – зміни гормонального статусу жінки (коефіцієнт кореляції рівня досліджуваних гормонів становив + 0,529 (р=0,011)), а в істмічному – їх поєднання. При перериванні ПМВ як шляхом розриву труби, так і трубного аборту в системах тканинного фібринолізу та протеолізу відбуваються порушення, які сприяють підвищеному злукоутворенню. Зазначені зміни негативно впливають на організм жінки в цілому і відновлення репродуктивної функції зокрема.

Використання запропонованого диференційно-реабілітаційного комплексу у жінок з ПМВ після тубектомії та реконструктивно-пластичних операцій на трубі дозволяє у значного числа пацієнток відновити репродуктивну функцію, знизити кількість повторних трубних вагітностей та неплідних шлюбів.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення основних положень етіопатогенезу трубної вагітності в залежності від локалізації плідного яйця, обґрунтовані діагностичні алгоритми обстеження жінок після операції на матковій трубі, розроблена та впроваджена комплексна диференційно-реабілітаційна терапія, спрямована на підвищення ефективності відновлення репродуктивної функції у жінок після перенесеної ектопічної вагітності.

  1. Позаматкова вагітність, особливо перша (16,1%), становить високу групу ризику щодо відновлення репродуктивної функції жінки. Повторна позаматкова вагітність виникає у 5,0% пацієнток, а показник вторинного непліддя після тубектомії становить 45,0%.

  2. Жінки із запальними процесами статевих органів (70,0%) складають високу групу ризику щодо виникнення трубної вагітності в інтерстиціальному відділі труби (коефіцієнт кореляції + 0,478, р=0,015), з порушеннями менструальної функції - в ампулярному відділі труби (23,4 %) (коефіцієнт кореляції + 0,529, р=0,011), в істмічному – поєднані причини.

  3. При ампулярній локалізації ектопічної вагітності, що переривається шляхом трубного аборту сумарна фібринолітична активність тканини маткових труб зменшується за рахунок зниження ФФА (в 1,6 раза) та спостерігається значне зростання інтенсивності протеолітичної деструкції низько- і високомолекулярних білків (відповідно в 1,4 та 1,3 раза) за суттєвого пригнічення колагенолітичної активності (в 1,5 раза). Інтерстиціальне та істмічне розміщення плідного яйця, що супроводжується розривом маткових труб відбувається на фоні різкого зменшення інтенсивності ФФА (в 2,2 раза), що супроводжується значним збільшенням інтенсивності лізису високомолекулярних білків (в 1,6 раза) та пригніченням локального колагенолізу (в 2,2 раза).

  4. При співставленні результатів ідентифікації мікрофлори піхви та цервікального каналу і вмісту видаленої маткової труби встановлено повне їх співпадіння у 50,82% пацієнток, що визначає діагностичні переваги обстеження тканини маткової труби над бактеріологічними дослідженнями виділень з піхви та цервікального каналу з метою вибору адекватної антибіотикотерапії хворих з ПМВ.

  5. Найбільш виражені гормональні порушення зареєстровано у жінок з ампулярною локалізацією плідного яйця. Порівняно з даними контрольної групи рівень естрадіолу в 1,3 раза був більшим, вміст прогестерону в 2,2 раза нижчим, а тестостерон в 2,3 раза перевищував дані групи порівняння (р<0,05). У пацієнток з інтерстиціальним та істмічним розташуванням плідного яйця рівні зазначених гормонів достовірно не відрізнялись між групами та контролем.

  6. Застосування запропонованого диференційно-реабілітаційного комплексу у жінок оперованих з приводу трубної вагітності протягом 6 місяців дозволяє відновити нормальну менструальну функцію у 86,9% пацієнток, порівняно з традиційним лікуванням покращити репродуктивну функцію в 1,7 раза, в 3 рази знизити кількість повторних трубних вагітностей та майже в 2 рази - безплідних шлюбів (коефіцієнт Чупрова 23,1%).

Публікації автора:

  1. Співак А.В. Оцінка факторів ризику як причин виникнення трубної вагітності // Буковинський медичний вісник.- 2001.-Т.5, № 2-3.- С. 178-179.

  2. Співак А.В. Характеристика змін інтенсивності фібринолізу в тканині маткових труб при порушеній трубній вагітності // Вісник наукових досліджень.- 2002.- № 2.- С. 282-284.

  3. Співак А.В. Характеристика змін інтенсивності протеолізу в тканині маткової труби при порушеній трубній вагітності // Вісник наукових досліджень.- 2003.- № 1.- С. 161-162.

  4. Співак А.В. Особливості контамінації та персистенції мікроорганізмів в тканині маткової труби при ектопічній вагітності // Вісник наукових досліджень.- 2003.- № 1.- С. 160.

  5. Співак А.В. Особливості акушерсько-гінекологічного анамнезу у жінок з позаматковою вагітністю залежно від її локалізації // Педіатрія, акушерство та гінекологія.- 2004.- № 1.- С. 104-106.

  6. Співак А.В. Особливості перебігу, тактики ведення та відновлення репродуктивної функції у жінок з позаматковою вагітністю // Педіатрія, акушерство та гінекологія.- 2004.- № 2.- С. 93-94.

  7. Кравченко О.В., Співак А.В. Клінічна оцінка ефективності комплексної диференційно-реабілітаційної терапії у жінок з ПМВ // Вісник наукових досліджень.- 2004.- № 2(35).- С.69-70 (Автором самостійно проведено забір матеріалу для дослідження, обробку та інтерпритацію отриманих результатів).

  8. Кравченко О.В., Співак А.В. Характеристика гормональних показників при порушеній трубній вагітності залежно від локалізації плідного яйця // Вісник наукових досліджень.- 2004.- № 2(35).- С. 268-269 (Автором самостійно проведено забір матеріалу для дослідження, обробку та інтерпритацію отриманих результатів).

  9. Деклараційний патент на винахід 2001042666 Україна, А61В17/42 А.В. Співак, О.В. Кравченко. Спосіб реабілітації жінок після оперативного втручання з приводу позаматкової вагітності. Заяв. 19.04.01; опубл. 15.11.01, Бюл. № 10, 2001р. (Автором самостійно проведено забір матеріалу для дослідження, обробку, інтерпритацію отриманих результатів та розробку способу реабілітації жінок після перенесеної позаматкової вагітності).

  1. Співак А.В. Особливості локалізації трубної вагітності в залежності від ендокринних порушень // Українські медичні вісті.- 2001.-Т.4, № 1.-С.97.

  2. Капоріна Н.В., Співак А.В. Стан репродуктивної функції у жінок, що перенесли тубектомію з приводу позаматкової вагітності // Збірник наукових праць. Асоціація акушерів-гінекологів України. - К.: „Фенікс,” 2001. - С. 310-311 (Автором самостійно проведено забір матеріалу для дослідження, обробку та інтерпритацію отриманих результатів).

  3. Співак А.В. Роль окремих видів TORCH-інфекцій у формуванні позаматкової вагітності // Імунологія та алергологія.- 2001.-№ 4.- С. 56.

  4. Кравченко О.В., Співак А.В. Фактори ризику виникнення ектопічної вагітності в різних відділах маткової труби // Стан репродуктивного здоров’я в Україні та шляхи його покращення: Збірник статей. - Київ, 2002. - С. 110-112 (Автором самостійно проведено забір матеріалу для дослідження, обробку та інтерпритацію отриманих результатів).

  5. Співак А.В. Особливості репродуктивної функції у жінок з позаматковою вагітністю // Актуальні питання клінічної та експериментальної медицини (Матеріали 83-ї підсумкової наукової конференції співробітників Буковинської державної медичної академії, присвяченої 10-й річниці незалежності України).- Чернівці, 2002.- С. 102-104.

  6. Співак А.В. Особливості мікробіоценозу маткових труб у жінок з позаматковою вагітністю // Актуальні питання клінічної та експериментальної медицини (Матеріали 84-ї підсумкової наукової конференції, присвяченої 60-річчю Буковинської державної медичної академії).- Чернівці, 2003.- С. 119-121.

  7. Співак А.В. Спосіб реабілітації жінок після оперативного втручання з приводу позаматкової вагітності // Українські медичні вісті.- 2003.- Т.5, № 1.- С. 49.

  8. Співак А.В. Ектопічна вагітність як фактор ризику порушень репродуктивної функції // Екологічні проблеми міст і промислових зон: шляхи їх вирішення: тези доповідей Міжнародної конференції студентів і молодих вчених.- Львів, 2003.- С. 131-133.

  9. Співак А.В. Характеристика гормональних показників при порушеній трубній вагітності // Актуальні питання клінічної та експериментальної медицини (Матеріали 85-ї підсумкової наукової конференції).- Чернівці, 2004.- С. 224-226.

  10. Співак А.В., Кравченко О.В. Спосіб реабілітації жінок після оперативного втручання з приводу позаматкової вагітності Інформаційний лист № 133-2003 (затверджено ПК “Акушерство та гінекологія”, випуск 8, протокол від 24.04.2003 р.) (Автором самостійно проведено забір матеріалу для дослідження, обробку, інтерпритацію отриманих результатів та розробку способу реабілітації жінок після перенесеної позаматкової вагітності).

  11. Співак А.В., Кравченко О.В. Спосіб реабілітації жінок після оперативного втручання з приводу позаматкової вагітності // Реєстр галузевих нововведень. - 2003. – Вип. № 252 (19). – С. 176-177 (Автором самостійно проведено забір матеріалу для дослідження, обробку, інтерпритацію отриманих результатів та розробку способу реабілітації жінок після перенесеної позаматкової вагітності).

  12. Співак А.В. Спосіб реабілітації жінок після оперативного втручання з приводу позаматкової вагітності: Раціоналізаторська пропозиція № 12/01 від 13.12.01р.