Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Виговська Оксана Валентинівна. Клініко-патогенетична роль порушень показників клітинної ланки гемостазу при дифтерії у дітей : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2003.



Анотація до роботи:

Виговська О.В. Клініко-патогенетична роль порушень показників клітинної ланки гемостазу при дифтерії у дітей. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – Педіатрія. – Національний медичний університет ім. акад. О.О. Богомольця МОЗ України. – Київ, 2003.

Дисертація присвячена вивченню морфофункціональних властивостей тромбоцитів, еритроцитів периферичної крові, стану системи зсідання крові й фібринолізу при дифтерії у дітей. Відображено результати обстеження 112 дітей у віці від 1 до 15 років, хворих на різні форми дифтерії. Встановлено, що при всіх формах захворювання у дітей визначаються порушення показників, які характеризують морфофункціональні властивості тромбоцитів та еритроцитів периферичної крові у вигляді змін кількісних, якісних параметрів клітин крові та порушення їх функціональної активності. Вираженість, характер, тривалість виявлених порушень залежали від ступеня тяжкості дифтерії, періоду захворювання, наявності ускладнень у вигляді токсичного міокардиту. У дітей виявляються порушення в показниках системи зсідання крові й фібринолізу у вигляді гіпер-, гіпокоагуляції та пригнічення фібринолізу. Визначені критерії тяжкості та прогнозу перебігу захворювання на підставі досліджуваних показників систем клітинного, коагуляційного гемостазу й фібринолізу.

У роботі вирішено актуальне науково- медичне завдання – поліпшена діагностика дифтерії у дітей та рання діагностика уражень серцево-судинної системи у разі цього захворювання на основі вивчення морфофункціональних показників тромбоцитів та еритроцитів крові у хворих.

  1. У сучасних умовах серед хворих на дифтерію дітей переважають легкі (33,0%) та середньотяжкі (55,4%) форми захворювання. Питома вага щеплених серед захворілих на дифтерію дітей становить 80,4%. Тяжкі форми дифтерії спостерігаються переважно у нещеплених (61,5%) та щеплених з порушеннями в проведені схеми імунізації проти дифтерії (38,5%) дітей.

  2. Характерні для дифтерії ускладнення виявили у 58,0% хворих. У дітей з легкими та середньотяжкими формами дифтерії вони розвиваються у 52,5% випадків. При тяжких формах ускладнення відзначаються у 100% випадків. На дифтерійний міокардит припадає 80,0% усіх ускладнень, токсичний нефрозо-нефрит – 13,8%, токсичну полінейропатію – 3,6% випадків.

  3. При всіх формах дифтерії у дітей визначаються порушення показників, які характеризують морфофункціональні властивості тромбоцитів крові у вигляді зменшення кількісних параметрів тромбоцитів (зменшення середньої кількості тромбоцитів, їхнього середнього об’єму, тромбокриту) та пригнічення функціональної активності тромбоцитів (порушення адгезивно-агрегаційної здатності). Вираженість, характер, тривалість виявлених порушень залежать від ступеня тяжкості дифтерії, періоду захворювання та наявності ускладнень.

  4. У всіх дітей, хворих на дифтерію, спостерігаються порушення морфофункціональних показників еритроцитів периферичної крові у вигляді зменшення їхньої кількості, середнього об’єму, вмісту гемоглобіну, середнього вмісту гемоглобіну в одному еритроциті, ступеня агрегації еритроцитів, підвищення середньої концентрації гемоглобіну в одному еритроциті, кількості ретикулоцитів. Ці показники можна використовувати як додаткові критерії визначення тяжкості й прогнозу дифтерії.

  5. У дітей виявляються порушення в показниках систем зсідання крові й фібринолізу у вигляді гіпер-, гіпокоагуляції та пригнічення фібринолізу.

  6. Встановлено, що у випадках розвитку дифтерійного міокардиту у дітей, на відміну від неускладненого перебігу дифтерії, на початку хвороби мають місце більш виражені зміни кількісних параметрів еритроцитів та тромбоцитів крові, їхньої функціональної активності. В динаміці захворювання при дифтерійному міокардиті відбуваються подальші зміни в клітинній ланці системи гемостазу, які зберігаються в періоді ранньої реконвалесценції. У дітей з неускладненим перебігом дифтерії в динаміці захворювання відмічають поліпшення морфофункціональних властивостей клітин крові.

  7. Враховуючи, що зміни у показниках клітинного, коагуляційного гемостазу й системі фібринолізу зберігаються в періоді ранньої реконвалесценції необхідне подальше диспансерне спостереження за всіма хворими, які перенесли дифтерію, і після виписки із стаціонару.

Публікації автора:

  1. Крамарєв С.О., Виговська О.В., Дорошенко В.О. Показники тромбоцитарної ланки системи гемостазу при дифтерійній інфекції у дітей // Галицький лікарський вісник.– 2000.– Т.7, №4.– С.99 - 100 (Дисертантом особисто проведено дослідження морфофункціональних показників тромбоцитів периферичної крові при дифтерійній інфекції у дітей, проведено аналіз, статистичну обробку одержаних даних, підготовлено роботу до друку).

  2. Виговська О.В., Литвиненко Н.Г., Дорошенко В.О., Юхименко Г.Г. Стан системи коагуляційного, тромбоцитарного гемостазу і фібринолізу при дифтерії у дітей // Український науково-медичний молодіжний журнал.– 2000.– №2 - 3.– С.59 - 62 (Дисертантом особисто проведені дослідження, зібрано та оброблено клінічний матеріал, проведено аналіз одержаних даних, підготовлено роботу до друку).

  3. Виговська О.В., Дорошенко В.О., Головач О.В., Мхітарян Л.С., Цициліано А.Ф. Морфофункціональні властивості еритроцитів периферичної крові при дифтерії у дітей // Дитячі інфекції, Укр. міжвідомча збірка.– 2001.– №28.– С.52 - 59 (Дисертантом особисто проведено дослідження морфометричних параметрів еритроцитів крові, аналіз та статистична обробка результатів, підготовлено роботу до друку).

  4. Крамарєв С.О., Виговська О.В., Дорошенко В.О., Юхименко Г.Г., Мхітарян Л.С. Морфофункціональні властивості еритроцитів та тромбоцитів при дифтерійних міокардитах у дітей // Педіатрія, акушерство і гінекологія.– 2001.– №4.– С.40 - 44 (Особисто проведено дослідження, зібрано та оброблено клінічний матеріал, підготовлено роботу до друку).

  5. Виговська О.В., Дорошенко В.О., Юхименко Г.Г., Мхітарян Л.С. Тромбоцити та еритроцити крові при дифтерійній інфекції у дітей // Педіатрія, акушерство і гінекологія.– 2001.– №5.– С.21 - 25 (Дисертантом особисто проведено аналіз, статистичну обробку отриманих результатів, підготовлено роботу до друку).

  6. Виговська О.В. Стан тромбоцитарної ланки гемостазу в дітей при дифтерійній інфекції // Матеріали наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України “Вікові особливості інфекційних хвороб”.– Мукачево, 1998.– С.23 - 24 (Особисто проведено аналіз даних лабораторних досліджень, статистичну обробку результатів, підготовлено роботу до друку).

  1. Крамарєв С.О., Виговська О.В., Дорошенко В.О., Головач О.В., Мхітарян Л.С. Морфофункціональні властивості тромбоцитів і еритроцитів периферичної крові в дітей, хворих на дифтерію // Матеріали наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України “Нейроінфекції. Інші інфекційні хвороби”. – Харків, 2001.– С.226 - 227 (Особисто проведено аналіз історій хвороб, аналіз даних лабораторних досліджень, статистична обробка результатів, підготовлено роботу до друку).

  2. Крамарєв С.О., Виговська О.В., Дорошенко В.О. Морфофункціональні влвстивості клітин крові при дифтерійному носійстві, яке супроводжується висівом патогенної мікрофлори з ротогорла у дітей // Матеріали наук.-практ. конф. “Актуальні питання інфекційних захворювань у дітей”. – Одеса, 2001.– С.53 - 54 (Особисто проведено дослідження тромбоцитарно-еритроцитарної ланки системи гемостазу при дифтерійному носійстві у дітей, аналіз, статистичну обробку результатів).

  3. Виговська О.В., Крамарєв С.О., Дорошенко В.О., Шпак І.В. Особливості сучасного перебігу дифтерії у дітей // Дитячі інфекції, Укр. міжвідомча збірка.– 2002.– № 29.– С.3-10 (Особисто проведено аналіз історій хвороб, аналіз одержаних даних, підготовлено роботу до друку).

  4. Дорошенко В. О., Бодакіна І.Г., Виговська О.В., Головач О.В. Диференціальна діагностика локалізованої дифтерії мигдаликів та ангіни у дітей // Педіатрія, акушерство і гінекологія.– 2003.– №4.– С.48 - 50 (Дисертантом особисто проведено клінічний аналіз, статистичну обробку отриманих результатів).