Башкірова Людмила Михайлівна. Клініко-параклінічна характеристика та стан забезпечення макро- та мікроелементами у хворих з пароксизмальними станами при хронічних порушеннях мозкового кровообігу : Дис... канд. наук: 14.01.15 - 2008.
Анотація до роботи:
Башкірова Л.М. Клініко-параклінічна характеристика та стан забезпечення макро- та мікроелементами у хворих з пароксизмальними станами при хронічних порушеннях мозкового кровообігу. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 – нервові хвороби. – Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л.Шупика МОЗ України. – Київ, 2007.
Дисертацію присвячено проблемі дослідження особливостей показників церебральної гемодинаміки, біоелектричної активності головного мозку, магнітно-резонансної томографії головного мозку, вмісту 28 макро- та мікроелементів (МЕ) у волоссі в осіб з вегетативними кризами (ВК) при хронічних порушеннях мозкового кровообігу (ХПМК), дисциркуляторній енцефалопатії (ДЕ) І ст. без ВК; порівнянню вмісту МЕ у хворих з ВК при ДЕ і церебральних арахноїдитах (ЦА).
На достатньому клінічному матеріалі (252 хворих) виявлено, що при ДЕ І ст. без ВК переважав гіпертонічний тип реоенцефалограм і ІІІ тип електроенцефалограм, а при ДЕ І ст. з ВК – змішаний тип реоенцефалограм і І тип електроенцефалограм. У хворих з ВК при ХПМК виявлено тенденцію до зростання кальцію, молібдену, кадмію і тенденцію до зниження калію, заліза, міді. При ДЕ І ст. з ВК, на відміну від ДЕ І ст. без ВК, виявлено різницю у вмісті міді, сірки, йоду, селену, брому, титану, кадмію, рубідію. Показники вмісту кальцію, брому, міді, кадмію, цирконію у хворих з ВК можна використовувати в якості додаткових діагностичних заходів при ДЕ і ЦА. Показана клінічна ефективність застосування солкосерилу у хворих з ВК при ХПМК за рахунок позитивного впливу на
церебральну гемодинаміку. Виявлено, що солкосерил містить 10 есенціальних МЕ: селен, цинк, марганець, сірку, калій, кальцій, мідь, хром, бром, залізо.
1. У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення актуальної наукової проблеми, що полягає в уточненні деяких особливостей клініко-параклінічної характеристики захворювань у хворих з пароксизмальними станами при хронічних порушеннях мозкового кровообігу, що базується на комплексному дослідженні показників вмісту макро- і мікроелементів.
2. Встановлено, що у формуванні хронічних порушень мозкового кровообігу певна роль належить комплексу факторів ризику, до яких слід відносити перенесені упродовж життя гострі та хронічні захворювання, травми, що сприяють формуванню недостатності вегетативного забезпечення, що призводить до розвитку і прогресування цереброваскулярних захворювань.
3. У хворих з вегетативними кризами при хронічних порушеннях мозкового кровообігу зміни вегетативної нервової системи, наростають по мірі прогресування захворювання. Особливістю клінічних проявів дисфункції вегетативної нервової системи у хворих з вегетативними кризами при хронічних порушеннях мозкового кровообігу є поліморфність, з домінуванням проявів з боку серцево-судинної системи як у міжкризовому періоді, так і під час кризу.
4. Встановлено, що у хворих з вегетативними кризами при хронічних порушеннях мозкового кровообігу в більшій мірі патологічні зміни спостерігались у судинах вертебро-базилярного басейну. У пацієнтів з дисциркуляторною енцефалопатією І ст. перманентного перебігу переважав гіпертонічний тип реоенцефалограм (у 64,3 %), а у хворих з наявністю вегетативних кризів при дисциркуляторній енцефалопатії І ст. – змішаний тип реоенцефалограм (у 69,4 %).
5. Встановлено, що у хворих з вегетативними кризами при хронічних порушеннях мозкового кровообігу вираженість неспецифічних дифузних змін біоелектричної активності головного мозку корелював зі стадією прогресування захворювання. Виявлено, що у хворих з вегетативними кризами при дисциркуляторній енцефалопатії І ст. частіше визначався І тип електроенцефалограм (у 48,1 %), а у з пацієнтів з дисциркуляторною енцефалопатією І ст. перманентного перебігу – ІІІ тип електроенцефалограм (у 48,4 %).
6. У волоссі хворих з вегетативними кризами при хронічних порушеннях мозкового кровообігу у залежності від стадії прогресування хвороби, у порівнянні зі здоровими особами контрольної групи, виявлено тенденцію до зростання вмісту таких есенціальних МЕ як кальцій, молібден та токсичного мікроелементу кадмію. При подальшому поглибленні стадії ХПМК зміни таких есенціальних МЕ як калій, залізо та мідь мали тенденцію до зниження рівня.
7. При дисциркуляторній енцефалопатії І ст. з наявністю вегетативних кризів на відміну від дисциркуляторної енцефалопатії І ст. перманентного перебігу виявлені певні відмінності у показниках вмісту есенціальних (міді, сірки, йоду, селену, брому) та токсичних (титану, кадмію, рубідію) макро- та мікроелементів. Так, у волоссі хворих з дисциркуляторною енцефалопатією І ст. з наявністю вегетативних кризів дисбаланс вмісту міді був достовірним у 28,8 %, а при ДЕ І ст. перманентного перебігу вміст міді знаходився у межах норми; вміст сірки мав тенденцію до дисбалансу лише у хворих з ДЕ І ст. з вегетативними кризами (у 7,3 %); при ДЕ І ст. з вегетативними кризами у 51,6 % хворих відмічався дисбаланс вмісту йоду.
8. Встановлено відмінності кількісних показників вмісту есенціальних (кальцій, бром, мідь) та токсичних (кадмій, цирконій) макро- та мікроелементів у волоссі хворих з вегетативними кризами при хронічних порушеннях мозкового кровообігу і церебральних арахноїдитах. Так, у хворих з церебральним арахноїдитом з наявністю вегетативних кризів, на відміну від пацієнтів з дисциркуляторною енцефалопатією І ст. з вегетативними кризами, достовірно підвищувався вміст кальцію (у 80,8 %), достовірно знижувався рівень брому (73,1 %), відмічалися тенденції до підвищення рівню цирконію (у 15,4 %), зниження рівню міді (у 38,5 %).
9. У складі препарату солкосерил виявлено наявність таких есенціальних макро- та мікроелементів як калій, селен, цинк, кальцій, мідь, залізо, бром, марганець, сірка та хром, що розширює терапевтичні можливості його використання при цереброваскулярних захворюваннях. Застосування солкосерилу у хворих з вегетативними кризами при хронічних порушеннях мозкового кровообігу позитивно впливає як на загальний стан хворих, так і на показники церебральної гемодинаміки з позитивними змінами РЕГ у 72,4 % хворих.
Практичні рекомендації
1. Для поліпшення якості діагностики, а також для оцінки стадії хронічних порушень мозкового кровообігу, в комплексі клініко-параклінічних методів діагностики варто проводити дослідження показників вмісту есенціальних і токсичних макро- та мікроелементів у волоссі хворих методом рентгено-флуоресцентної спектрометрії.
2. Визначення показників вмісту есенціальних (кальцій, молібден, калій, залізо, мідь, сірка, йод, селен, бром) та токсичних (кадмій, титан, рубідій) макро- та мікроелементів у волоссі хворих з вегетативними кризами методом рентгено-флуоресцентної спектрометрії можуть бути використаними для уточнення механізмів патогенезу та перебігу патологічного процесу при хронічних порушеннях мозкового кровообігу.
3. Враховуючи особливості змін вмісту есенціальних макро- і мікроелементів у волоссі хворих з хронічними порушеннями мозкового кровообігу, істотне діагностичне значення має вивчення їх показників. Виявлені зміни вмісту есенціальних макро- і мікроелементів можуть бути використані при розробці обґрунтованої терапії, як медикаментозної, так і немедикаментозної.
4. Показники вмісту есенціальних (кальцій, бром, мідь) та токсичних (кадмій, цирконій) макро- та мікроелементів у волоссі хворих з вегетативними кризами можуть бути використані при проведені додаткових діагностичних заходів при диференційній діагностиці між хронічними порушеннями мозкового кровообігу та церебральними арахноїдитами.
5. Для вторинної профілактики прогресування хронічних порушень мозкового кровообігу доцільно розробити індивідуалізовану дієтотерапію збагачену певними есенціальними макро- та мікроелементами, з урахуванням тих, що були виявлені в недостатності у пацієнта.
6. Слід рахувати за доцільне призначення хворим з вегетативними кризами при хронічних порушеннях мозкового кровообігу препарату солкосерил (у дозі 2 мл розчину внутрішньовенно струйно на 0,9 % розчині натрію хлориду) в якості нейропротективного засобу, що має вторинний неспецифічний позитивний вплив на церебральну гемодинаміку і загальний неврологічний стан.
Публікації автора:
1. Башкірова Л.М., Руденко А.Ю., Михайленко І.А. Аналіз мікро- та макроелементного забезпечення хворих з ранніми формами цереброваскулярних захворювань // Ювілейний збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика, присвячений 85-річчю КМАПО. – Київ, 2003. – Вип. 12, кн.1. – С. 376 – 380. (Особисто дисертантом проведено збір матеріалу, його аналіз, написання тексту, подано статтю до друку).
2. Руденко А.Ю., Башкірова Л.М., Корженевський Л.В. До питання про класифікацію, клініку та перебіг ранніх форм цереброваскулярних захворювань // Український медичний часопис. – 2003. – № 3 / 35 (V – VI). – С. 54 – 60. (Особисто дисертантом проведено огляд літератури, його аналіз, написання тексту, подано статтю до друку).
3. Руденко А.Ю., Башкірова Л.М., Михайленко І.А. Солкосерил: нові можливості застосування // Лікарська справа. – 2003. – № 5 – 6. – С. 77 – 79. (Особисто дисертантом проведено збір матеріалу, його аналіз, написання тексту, подано статтю до друку).
4. Руденко А.Ю., Башкірова Л.М. Солкосерил – новий засіб патогенетичного лікування хворих з пароксизмальними станами при судинній патології головного мозку // Лікарська справа. – 2003. – № 7. – С. 110 – 113. (Особисто дисертантом проведено збір матеріалу, його аналіз, написання тексту, подано статтю до друку).
5. Башкірова Л.М. Додаткові фактори ризику порушень мозкового кровообігу у хворих з вегетативно-судинними пароксизмами // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. – Київ, 2004. – Вип. 13, кн. 2 – С. 283 – 289.
6. Башкірова Л.М., Руденко А.Ю. Біологічна роль деяких есенційних макро- та мікроелементів (огляд) // Ліки України. – 2004. – № 10. – С. 59 – 65. (Особисто дисертантом проведено огляд літератури, його аналіз, написання тексту, подано статтю до друку).
7. Башкірова Л.М. Сучасні підходи до медикаментозного лікування хворих із вегетативно-судинними пароксизмами // Ліки України. – 2005. – № 11. – С. 34 – 39.
8. Башкірова Л.М. Пароксизмальні стани при ранніх формах судинної патології головного мозку // Кардіальний, церебральний та периферійний атеросклероз. Актуальні питання діагностики та лікування: Матеріали наук.-практ. конф. молодих вчених із міжнародн. участю (15 – 16 травня 2003 р.). – Івано-Франківськ, 2003 р. – С. 49-50.
9. Руденко А.Ю., Башкірова Л.М., Михайленко І.А. Показники мікро- та макроелементного забезпечення при ранніх формах цереброваскулярних захворювань // Часопис всеукраїнського лікарського товариства, “Український медичний вісник”. – 2003. – Т.5 – 1 (63). – С. 119. (Особисто дисертантом проведено збір матеріалу, його аналіз, написання тексту, подано тези до друку).
10. Башкірова Л.М. Макро- та мікроелементний стан у хворих з артеріальною гіпертензією, що ускладнилась розвитком дисциркуляторної енцефалопатії // Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування: Матеріали наук.-практ. конференції (5 лютого 2004 р.). – Івано-Франківськ, 2004 р. – С. 6 –7.
11. Башкірова Л.М. Застосування солкосерилуу комплексному лікуванні хронічних форм цереброваскулярних захворювань пароксизмального перебігу // Вчені майбутнього: Матеріали Міжнародної наук.-практ. конференції молодих вчених (14 – 16 жовтня 2004 р.). – Одеса, 2004 р. – С. 144.
12. Башкірова Л.М. Оцінка елементного гомеостазу людини на основі аналізу волосся методом рентгено-флуоресцентної спектрометрії // Сучасні методичні підходи до аналізу стану здоров’я: Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конференції (14 – 16 травня 2007 р.). – Луганськ, 2007 р. – С. 4 – 5.
13. Башкирова Л.М. Оценка элементного статуса у больных с хроническими нарушениями мозгового кровообращения // ХVI Всероссийская конференция «Нейроиммунология» «Нейроимидж» и научно-практическая конференция неврологов (23 – 26 мая, 2007 г.). – Санкт-Петербург, 2007 г. – С.11.
14. Руденко А.Ю., Башкірова Л.М., Михайленко І.А. Вторинна профілактика та лікування хворих з хронічними формами цереброваскулярних захворювань // Інформаційний лист про нововведення в системі охорони здоров’я. – 2006. – № 41, Вип. № 1. – 4 с. (Особисто дисертантом проведено написання тексту, підготовку до друку, подано лист до друку).
15. Руденко А.Ю., Башкірова Л.М. Застосування препарату „СОЛКОСЕРИЛ” у комплексному лікуванні хворих з пароксизмальними станами при хронічних формах цереброваскулярних захворювань // Інформаційний лист про нововведення в системі охорони здоров’я. – 2006. – № 42, Вип. № 2. – 4 с. (Особисто дисертантом проведено написання тексту, підготовку до друку, подано лист до друку).