Гасюк Наталія Іванівна. Клініко-морфологічні аспекти первинних уражень легень у передчасно народжених дітей : Дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Вищий держ. навчальний заклад України "Українська медична стоматологічна академія". — Полтава, 2005. — 183арк. — Бібліогр.: арк. 158-183.
Анотація до роботи:
Гасюк Н.І. Клініко-морфологічні аспекти первинних уражень легень у передчасно народжених дітей. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2006.
Дисертація присвячена проблемі оптимізації виходжування передчасно народжених дітей з респіраторним дистрес-синдромом шляхом дослідження ембріогенезу легень, особливостей патоморфогенезу хвороби гіалінових мембран та аналізу факторів перинатального ризику, які впливають на тяжкість перебігу даної патології.
В роботі досліджено епідеміологію дихальних розладів у передчасно народжених дітей, та виявлені основні тенденції щодо захворюваності та смертності при даній патології. В результаті проведених морфологічних досліджень показано особливості ембріогістогенезу паренхіматозно-судинного компоненту бронхо-легеневої системи на різних стадіях ембріогенезу, уточнені окремі ланки патогенезу первинних уражень легень у передчасно народжених дітей, а також встановлено зв’язок між ступенем зрілості легень та патоморфологічною формою ХГМ. На основі комплексного аналізу пренатального онтогенезу визначені вірогідні фактори, що затримують дозрівання легеневої тканини та викликають розвиток респіраторного дистрес-синдрому у передчасно народжених немовлят. З метою прогнозування тяжкості перебігу даної патології та можливості летального наслідку, встановлено найвагоміші фактори пренатального ризику та визначені їх коефіцієнти співвідношення шансів.
Обґрунтована необхідність врахування особливостей клінічного перебігу РДС в залежності від патоморфологічної форми ХГМ для більш раціонального та адекватного підходу до лікування та виходжування новонароджених.
У дисертації наведено теоретичне обґрунтування та нове вирішення актуальної задачі сучасної неонатології - оптимізації виходжування передчасно народжених дітей з респіраторним дистрес-синдромом шляхом дослідження ембріогенезу легень, особливостей патоморфогенезу хвороби гіалінових мембран та аналізу факторів перинатального ризику, які впливають на тяжкість перебігу даної патології.
Популяційна частота респіраторних розладів передчасно народжених дітей в Полтавській області за останні роки характеризується стабільністю, займаючи ІІ місце в структурі захворюваності, що складає від 175,6 до 269,1, та І місце в структурі смертності, що складає від 10,46 до 12,32, має тенденцію до збільшення і переважає загальноукраїнські показники.
На тяжкість перебігу РДС у передчасно народжених дітей вірогідно впливають: комбінація патології соматичного, репродуктивного та акушерського анамнезу матері, а також малий гестаційний вік, внутрішньоутробна гіпоксія, тяжка асфіксія при народжені та внутрішньоутробне інфікування дитини.
При різних патоморфологічних формах ХГМ легенева тканина нагадує ту, чи іншу стадію ембріогенезу легень: при ХГМ з набряково-геморагічним синдромом – залозисту, при переважанні гіалінових мембран – каналікулярну, при ателектазах – альвеолярну, що свідчить про різну ступінь її зрілості при даній патології.
Поряд із дефіцитом синтезу сурфактанту, показана значна роль судинно-стромального компоненту легень, а саме незрілості еластики, клітин APUD-системи, незрілості системи кровоплину та лімфовідтоку в патогенезі ХГМ.
Встановлено, що синдром аспірації навколоплідними водами та меконієм у передчасно народжених немовлят з ХГМ, викликає масивний геморагічний синдром, що в значній мірі впливає на перебіг даного захворювання.
ХГМ з набряково-геморагічним синдромом достовірно частіше зустрічається при наявності соматичних захворювань у матері, багатоводдя, кровотечі при пологах та кесарського розтину, превалювання гіалінових мембран – при урогенітальних інфекціях матері, хронічній фетоплацентарній недостатності та гестозі, а ателектази – при низькій оцінці стану новонародженого на 1 хвилині життя за шкалою Апгар та високій за шкалою Downes.
Ризик смерті новонароджених з первинними ураженнями легень вірогідно і незалежно підвищували: соматичні захворювання матері (КСШ-3,22), гестоз (КСШ-2,4), фетоплацентарна недостатність (КСШ-2,86), багатоводдя (КСШ-6,9), внутрішньоутробна гіпоксія (КСШ-7,18), кровотеча (КСШ-10,8), оцінка за шкалою Апгар на 1 хв. життя <4 балів (КСШ-3,64), оцінка за шкалою Апгар на 5 хв. життя <5 балів (КСШ-4,46), наявність тяжкої асфіксії (КСШ-4,76).
Публікації автора:
1. Гасюк Н.І. Морфологічні особливості різних форм пневмопатій у недоношених дітей // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2003. – Т.3, випуск 2 (6). – С. 72-74.
2. Ройко Н.В., Гасюк Н.І. Патогістологічна характеристика окремих форм пневмопатій // Буковинський медичний вісник. – 2004. – Т.8, № 3-4. – С. 210-212. (Автор проводила збір матеріалу, приймала участь у проведенні морфологічних досліджень, аналізі й узагальненні отриманих даних, підготовці статті до друку).
3. Гасюк Н.И. Особенности васкуляризации легких в ходе эмбриогенеза // Вісник проблем біології і медицини. – 2005. – № 1. – С. 68-71.
4. Траверсе Г.М., Ковальова О.М., Гасюк Н.І. Прогнозування перебігу та наслідків респіраторного дистрес-синдрому у передчасно народжених дітей // Вісник проблем біології і медицини. – 2005. – № 4. – С. 113-117. (Автор провела клінічні спостереження, статистичну обробку результатів, аналіз і узагальнення отриманих даних, підготувала статтю до друку).
5. Гасюк Н.І. Морфологічні особливості пневмопатій у недоношених дітей // “Актуальні проблеми сучасної медицини”: Матеріали 58 науково-практичної конференції студентів та молодих вчених Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця з міжнародною участю. – Київ, 2003. – С. 104-105.
6. Гасюк Н.І. Перинатальні фактори ризику синдрому дихальних розладів у новонароджених // Матеріали ІX міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених. – Тернопіль, 2005. – С. 86.