Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Сулік Роман Володимирович. Клініко-інструментальна характеристика і лікування хворих з атеротромботичним і кардіоемболічним підтипами ішемічного інсульту : дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2007. — 251арк. — Бібліогр.: арк. 223-251.



Анотація до роботи:

Сулік Р.В. Клініко-інструментальна характеристика і лікування хворих з атеротромботичним і кардіоемболічним підтипами ішемічного інсульту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 – нервові хвороби. – Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, Київ, 2007.

Дисертація присвячена оптимізації діагностично-лікувальних засобів у хворих з атеротромботичним і кардіоемболічним підтипами півкульового ішемічного інсульту. Виявлені закономірності динаміки неврологічного дефіциту при підтипах ішемічного інсульту, проведено систематизацію допплерографічних показників у гострому періоді ІМ з виокремленням 4 характерних допплерографічних патернів для АТ підтипу ішемічного інсульту і 6 – для КЕ. Показано короткострокову прогностичну цінність кожної із методик обстеження у гострому періоді ІМ, запропоновано ІІТ як найбільш інформативний показник короткострокового прогнозу неврологічного дефіциту в найгострішому періоді ІМ, розроблено методики діагностики неврологічного дефіциту в найгострішому періоді ІМ. Виділено характерні ЕЕГ особливості півкульового ІМ АТ і КЕ генезу із визначенням BSI як найбільш інформативного критерію для вивчення динаміки неврологічного дефіциту у відновному періоді ІМ. Доведений позитивний вплив курсу терапії препаратом Болюси Хуато у хворих із АТ і КЕ підтипами півкульового ІМ у відновному періоді на швидкість і якість відновлення неврологічного дефіциту, нормалізацію показників інтегративної діяльності мозку, нейропсихологічного статусу в порівнянні з групою контролю, і показників УЗДГ і ЕЕГ в порівнянні з даними до лікування.

  1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми діагностики і прогнозу неврологічного дефіциту, оцінки нейропсихологічного статусу у пацієнтів з АТ і КЕ підтипами півкульового ІМ у гострому і відновному періоді. Поєднання методів УЗДГ (УЗДС), МРТ і ЕЕГ дозволяє отримати необхідну інформацію про стан церебральної гемодинаміки, розміри і локалізацію ділянки інфаркту мозку, порушення електрогенезу.

  2. В гострому періоді АТ півкульового ІМ доцільно виділяти 4 самостійних типи порушень церебральної гемодинаміки: 1) патерн стенозу СМА І; 2) залишковий кровоплин СМА І; 3) патерн стенозу СМА ІІ чи залишковий кровоплин СМА ІІ; 4) залишковий кровоплин СМА ІІІ. Для гострого періоду КЕ ІМ в каротидному басейні характерні 6 типів порушень гемодинаміки: 1) симетричний магістральний; 2) гіперперфузія; 3) оклюзія М2 сегменту СМА; 4) оклюзія М1 сегменту СМА;
    5) оклюзія ВСА; 6) утруднення перфузії на фоні набряку ГМ. Кожному із виділених типів кровоплину відповідає різний ступінь неврологічного дефіциту.

  3. Питома вага хворих, обстежених у гострому періоді ішемічного інсульту із глибинним обширним інфарктом мозку і тотальним була достовірно вища при КЕ підтипі (67,7%) в порівнянні з АТ (16,7%). Кірково-підкіркові інфаркти мозку були зареєстровані у 23,5% і 38,9% випадків відповідно. Більш легкі форми інфаркту мозку діагностовані у 44,4% пацієнтів з АТ варіантом ІМ і лише у 8,8% пацієнтів із КЕ. ЛІ мозку зареєстрований лише у випадку АТ ґенезу ІМ.

  4. Пацієнтам з АТ підтипом ІМ і 1 або 2 типом кровоплину (за даними УЗДГ, УЗДС) притаманні лакунарний, малий кірковий і кірково-підкірковий інфаркт мозку (за даними МРТ). У випадку 3 типу кровоплину – малий кірковий, кірково-підкірковий і обширний глибинний інфаркти мозку, у разі 4 типу – кірково-підкірковий, глибинний обширний і тотальний інфаркти мозку. При КЕ ІМ із симетричним магістральним типом кровоплину, гіперперфузією чи оклюзією М2 сегменту ВСА із КО>1,2 виявлялися малі кіркові і кірково-підкіркові інфаркти мозку. Оклюзія М2 сегменту СМА із (КО<1,2), оклюзія М1 сегменту СМА, оклюзія ВСА, утруднення кровоплину на фоні набряку ГМ поєднувались із глибинним обширним і тотальним ІМ.

  5. На основі співставлення допплерографічно-МРТ даних запропоновано методику визначення Інтегрального індексу тяжкості, як найбільш достовірного критерію короткострокового прогнозу (на 21 добу захворювання) для АТ і КЕ півкульових ІМ.

  6. Хворі з ІМ АТ генезу характеризуються більш вираженим зниженням когнітивних функцій, ніж пацієнти з КЕ. Виражений рівень тривожності у пацієнтів з КЕ ІМ зумовлює збільшення в даній групі числа хворих з вираженою депресією (46,9% і 34,4% пацієнтів відповідно з субклінічною і клінічною формами депресії). Максимальна вираженість дезадаптації при оцінці за RAP у пацієнтів з АТ інфарктом мозку спостерігалась у профілях “спілкування” і “відношення до оточуючого середовища”, в той час як у пацієнтів з КЕ ІМ у профілях “мобільність” і “зайнятість”.

  7. Порушення електрогенезу у ГМ реєструються протягом тривалого часу у відновному періоді півкульового ІМ АТ і КЕ ґенезу, на відміну від порушень мозкової гемодинаміки. Більш тяжкі порушення біоелектричної активності ГМ виявлені в ураженій півкулі ГМ у випадку лівопівкульної локалізації вогнища ураження, що поєднувались із більш тяжкими порушеннями в інтактній півкулі. Дані зміни більш виражені у випадку КЕ ІМ.

  8. Встановлено, що асиметрія середньої потужності спектру з симетричних ділянок ГМ, оцінена з допомогою BSI (за даними ЕЕГ), найбільш повно відображає динаміку відновлення біоелектричної активності ГМ і має високий ступінь кореляції з неврологічним дефіцитом (r=0,67), розташуванням і величиною вогнища ураження (r=0,76).

  9. У хворих, які перенесли півкульовий ІМ АТ чи КЕ ґенезу, курсовий прийом препарату БХ позитивно впливає на динаміку неврологічного дефіциту, показники нейропсихологічного статусу, церебральну гемодинаміку і біоелектричну активність мозку, що дає підставу рекомендувати включення препарату БХ в систему реабілітації хворих з даною патологією.

Публікації автора:

  1. Сулік Р.В. Нейропсихологічне дослідження пацієнтів з різними підтипами ішемічного інсульту // Збірник наукових праць співробітників НМАПО імені П.Л. Шупика. - 2006. - С. 540-548.

  1. Мачерет Є.Л., Сулік Р.В. Фактори ризику і профілактика інфаркту мозку // Практична медицина. - 2006. - №2. - С. 124-128. (Дисертантом проведені всі клінічні спостереження і статистична обробка даних, підготовлена до друку стаття).

  2. Мачерет Є.Л., Сулік Р.В. Допплерографічні критерії в діагностиці кардіоемболічного підтипу ішемічного інсульту // Кровообіг та гемостаз: практично-науковий журнал. - 2006. - №3. - С. 83-88. (Дисертантом зібрано матеріал дослідження, взято участь в обробці і аналізі даних, підготовлена до друку стаття).

  3. Мачерет Є.Л., Сулік Р.В. Прогнозування неврологічного дефіциту на кінець гострого періоду кардіоемболічного підтипу ішемічного інсульту // Кровообіг та гемостаз: практично-науковий журнал. - 2006. - №4. - С. 101-106. (Дисертантом проведено всі клінічні спостереження, аналіз даних, написано та підготовлено до друку статтю).

  4. Мачерет Є.Л., Сулік Р.В. Клініко-інструментальна характеристика підтипів ішемічного інсульту у відновний період // Кровообіг та гемостаз: практично-науковий журнал. - 2007. - №2. - С. 66-77. (Дисертантом проведено інформаційний пошук та огляд літератури, зібрано і проведено обробку матеріалу, написаний текст статті та взята участь у її доопрацюванні).

  5. Мачерет Є.Л., Чуприна Г.М., Сулік Р.В., Коркушко О.О. Фітотерапія у комплексному лікуванні хворих з ішемією головного мозку // Український неврологічний журнал. - 2006. - №1. - С. 100-106. (Дисертант провів огляд літератури, зібрав матеріал, взяв участь у написанні тексту статті, підготував її до друку).

  6. Мачерет Є.Л., Сулік Р.В. Нейропсихологічне дослідження ефективності фітотерапії у хворих після ішемічного інсульту // Український неврологічний журнал. - 2007. - №2. - С. 74-78. (Дисертантом проведено всі клінічні спостереження, здійснено аналіз даних, обґрунтовано положення роботи і висновки, написано і подано до друку статтю).

  7. Мачерет Є.Л., Сулік Р.В. Дослідження ефективності застосування Болюсів Хуато у відновному періоді ішемічного інсульту // Міжнародний неврологічний журнал. - 2005. - №3. - С. 90. (Дисертантом виконано всі клінічні спостереження, здійснено аналіз даних, написано і подано до оргкомітету тези).

  8. Мачерет Е.Л., Чуприна Г.Н, Сулик Р.В., Синько И.В. Применение фитопрепарата “Болюсы Хуато” в комплексном лечении больных с цереброваскулярной патологией // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю “Теоретичні та клінічні аспекти рефлексотерапії і нетрадиційної медицини”. - Київ, 2005.
    - С. 15-20. (Дисертантом проведено всі клінічні спостереження, здійснено аналіз даних, обґрунтовано положення роботи і висновки).

  9. Сулік Р.В., Чуприна Г.М. Дослідження ефективності застосування Болюсів Хуато при різних підтипах ішемічного інсульту // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю “Теоретичні та клінічні аспекти рефлексотерапії і нетрадиційної медицини”. - Київ, 2005. - С. 172-174. (Дисертантом проведено всі клінічні спостереження, здійснено аналіз даних, написано і відправлено тези до оргкомітету).

  10. Мачерет Є.Л., Сулік Р.В. Оцінка прогнозу ішемічного інсульту на основі клініко-гемодинамічного співставлення // Матеріали науково-практичної конференції “Установчий з’їзд лікарів швидкої і невідкладної медичної допомоги та медицини катастроф”. - Київ, 2005. - С. 109-111. (Дисертантом проведено всі клінічні спостереження, здійснено аналіз даних, обґрунтовано основні положення роботи).

  11. Сулік Р.В., Дригант Л.П. Кількісний електроенцефалографічний аналіз в прогнозуванні неврологічного дефіциту на кінець гострого періоду кардіоемболічного інсульту // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю “Сучасні досягнення та подальші шляхи розвитку рефлексотерапії і нетрадиційної медицини в Україні”. - Київ, 2006. - С. 183-185. (Самостійно проведено ЕЕГ дослідження, аналіз отриманих даних, написані і подані до оргкомітету тези).

  12. Сулік Р.В., Чуприна Г.М., Дригант Л.П. Фітотерапія у комплексі лікувальних міроприємств у хворих з наслідками ішемічного інсульту // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю “Сучасні досягнення та подальші шляхи розвитку рефлексотерапії і нетрадиційної медицини в Україні”. - Київ, 2006.
    - С. 185-186. (Дисертантом проведені всі клінічні дослідження, аналіз і обробка даних, подані до оргкомітету тези).

  13. Мачерет Є.Л., Сулік Р.В. Гемодинамічний патерн при підтипах ішемічного інсульту // Матеріали ХІ конгресу світової федерації українських лікарських товариств. - Полтава – Київ – Чикаго, 2006.
    - С. 392-393. (Дисертантом проведені УЗДГ дослідження МАГ і шиї, обробка і аналіз отриманих результатів, подані до оргкомітету тези).

  14. Macheret E.L., Sulik R.V. Alternative therapies in patients with cerebrovascular disorders // International congress & fachmesse, Euromedica.
    - Gannover (Germany), 2006. - Р. 46-47. (Дисертантом виконано всі клінічні спостереження, здійснено аналіз даних, написано і подано до оргкомітету тези).

  15. Патент України №23262. Спосіб короткострокового прогнозування неврологічного дефіциту при атеротромботичному і кардіоемболічному підтипах ішемічного інсульту // Мачерет Є.Л., Сулік Р.В., Сулік В.В. – Заявлено 16.02.2007. Опубл. 10.05.2007. Бюл. №6. (Дисертантом проведені інформаційний пошук і огляд літератури, обробка і аналіз отриманих даних, написаний текст заявки).

  16. Патент України №23263. Спосіб визначення неврологічного дефіциту у пацієнтів з атеротромботичним або кардіоемболічним підтипами ішемічного інсульту // Мачерет Є.Л., Сулік Р.В., Чуприна Г.М., Сулік С.І. – Заявлено 16.02.2007. Опубл. 10.05.2007. Бюл. №6. (Дисертантом проведені інформаційний пошук і огляд літератури, обробка і аналіз отриманих даних, написаний текст заявки).