Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гастроентерологія


183. Гречана Тетяна Олександрівна. Клініко-імунологічні особливості та корекція антибіотико-асоційованих порушень мікробіоценозу кишечника: дис... канд. мед. наук: 14.01.36 / Дніпропетровська держ. медична академія. - Д., 2004.



Анотація до роботи:

Гречана Т.О. Клініко-імунологічні особливості та корекція антибіотико-асоційованих порушень мікробіоценозу кишечника.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.36 – гастроентерологія. – Дніпропетровська державна медична академія МОЗ України та Інститут гастроентерології АМН України, 2004.

Дисертацію присвячено удосконаленню корекції антибіотико-асоційованого дисбіозу кишечника застосуванням пре- та пробіотиків у комплексі з імуномодулятором рослинного походження імуналом.

На основі експериментального дослідження показаний негативний вплив антибіотиків бета-лактамного ряду на МБЦК дослідних тварин. Доведена можливість корекції виникаючих дисбіотичних змін застосуванням біфідобактерину, лактулози та окаріну.

На підставі комплексного клінічного, бактеріологічного та імунологічного дослідження обґрунтовано призначення біфідобактерину, лактулози та їх комбінації, а також окаріну й імуналу в лікуванні антибіотико-асоційованого дисбіозу кишечника. Встановлено, що дисбіоз кишечника негативно впливає на перебіг основного захворювання, знижує значення показників природженого та адаптивного імунітету. Експериментально та клінічно доведена ефективність застосування біфідобактерину, лактулози, окаріну та імуналу в реабілітаційній терапії порушень мікробіоценозу кишечника. Установлено, що поэднання біфідобактерину з лактулозою позитивно впливає на загальний стан хворих, ефективно відновлює мікрофлору кишечника, покращує гематологічні показники, активує фагоцитарну активність нейтрофілів, нормалізує вміст популяцій та субпопуляцій лімфоцитів у крові, позитивно впливає на В-лімфоцити та синтез сироваткових імуноглобулінів.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється в удосконаленні лікування антибіотико-асоційованих порушень мікробіценозу кишечника застосуванням біфідобактерину, лактулози, окаріну та імуналу.

1. З урахуванням клініко-лабораторних критеріїв при застосуванні бета-лактамних антибіотиків розвиток дисбіозу кишечника реєструвався у 144 (78,7%) хворих, серед них - І ступеня - у 63,9 % хворих, ІІ ступеня – у 13,7 % та ІІІ ступеня – у 1,1 % пацієнтів. Одночасне призначення двох антибіотиків призводило до зменшення вмісту аутохтонної мікрофлори на 12,5 % та збільшення умовно-патогенної мікрофлори на 46,2 %, ніж за умов проведення монотерапії.

2. У пацієнтів з антибіотико-асоційованими порушеннями мікробіоценозу кишечника встановлено зниження фагоцитарної активності нейтрофілів (при хронічному бронхіті на 34,7 %, при пневмонії – на 14,8 %) та киснезалежної бактерицидної здатності (на 44,1 % та на 40 % відповідно). Відзначено зменшення загальної кількості Т-лімфоцитів (при хронічному бронхіті на 20,6% та на 7,3 % при пневмонії), зниження імуно-регуляторного індексу (на 15,1 % та на 14,4 % відповідно). Прогресування дисбіотичних змін призводило до вірогідного зниження фагоцитарного індексу, тенденції до зниження вмісту лімфоцитів та сироваткових Ig M і Ig G, зростання (на 9,4 %) вмісту сироваткового Ig A.

3. Пероральне введення експериментальним тваринам антибіотиків бета-лактамного ряду призводить до розвитку у мишей дисбіозу зі зниженням вмісту біфідобактерій на 14,4 %, лактобактерій на 15,2 %, ешерихій на 17,7 % з порушенням якісного складу та зростанням вмісту умовно-патогенної флори на 35,4 %. Застосування лактулози, біфідобактерину та окаріну сприяє відновленню нормофлори кишечника.

4. Призначення лактулози з імуналом знижує частоту проявів основного захворювання та дисбіотичних порушень на 81,4 %, окаріну – на 81,6 %, лактулози з біфідобактерином – на 77,3 % та забезпечує відновлення нормобіоценозу кишечника.

5. Застосування біфідобактерину з лактулозою обумовлює підвищення фагоцитарної активності нейтрофілів (на 14,5 %) та бактерицидної їх здатності (на 18,5 %), зростання вмісту Т- та В-лімфоцитів (на 26,9 % та 43,5 % відповідно), нормалізацію вмісту сироваткових імуноглобулінів, що разом із покращанням загального стану пацієнтів, відновленням еубіозу кишечника свідчить про ефективність і патогенетичну обґрунтованість призначення зазначеної комбінації пацієнтам, які у складі комплексної терапії отримують антибіотики бета-лактамного ряду.

Публікації автора:

  1. Гречана Т.О. Вплив окаріну на стан мікробіоценозу кишечника у хворих з хронічними неспецифічними захворюваннями легень, які отримали курс лікування антибіотиками беталактамної групи // Актуальні проблеми сучасної медицини.-2002.-Том 2, вип.1.- С.65-67.

  2. Гречана Т.О. Стан неспецифічної імунологічної резистентності у пацієнтів з хронічними захворюваннями легень на фоні антибіотико-асоційованого дисбіозу // Військова медицина України.-2002.-Т.2.-№3.- С.67-70.

  3. Гречана Т.О. Вивчення впливу харчового бактеріального концентрату окаріну на деякі показники імунітету при антибіотико-асоційованому дисбіозі // Військова медицина України.-2003.-Т.3.-№ 1-2.-С.82-86.

  4. Гречана Т.О., Нарожнов В. В., Гречаний Л.А. Дисбіоз кишечника та принципи його корекції в системі екстреної медичної допомоги. Огляд літератури // Проблеми медицини катастроф та екстреної медичної допомоги: Зб. наук. пр. УВМА / За ред. В.Я.Білого.-Київ,2000.-Вип.7.-С.402-406.

Здобувачем проводився аналіз даних літератури з зазначеної проблеми.

  1. Наукове обґрунтування створення вітчизняного препарату та бактерійного концентрату на основі ербісолу та окаріну для активізації імунної системи / Нарожнов В.В., Ульберг З.Р., Гречана Т.О., Николаєнко А.Н., Немиро С.А., Бойко А.Г. // Проблеми військової охорони здоров’я: Зб. наук. пр. УВМА / За ред. В.Я.Білого.-Київ,2000.-Вип.7.-С.181-185.

Здобувачем проводився аналіз літературних джерел, обгрунтування

можливості застосування імуномодуляторів в корекції дисбіотичних змін.

  1. Гречана Т.О., Нарожнов В.В. Вплив ампіоксу та його комбінації з бакконцентратом окаріном на мікрофлору кишечника мишей // Проблеми військової охорони здоров’я: Зб. наук. пр. УВМА / За ред. В.Я.Білого.-Київ, 2002.-Вип.9.-С.266-273.

Здобувачем проведені експериментальні дослідження на мишах з

відтворення дисбіозу кишечника та його корекції окаріном.

  1. Гречана Т.О., Нарожнов В.В. Дисбіотичні зміни мікрофлори кишечнику мишей при застосуванні цефаклору та їх корекція бактерійним препаратом окаріном // Проблеми військової охорони здоров’я: Зб. наук. пр. УВМА / За ред. В.Я.Білого.-Київ,2002.-Вип.10.-С.215-220.

Здобувачем у модельному експерименті доведена можливість застосування

окаріну в корекції дисбіотичних змін кишечника мишей.

  1. Застосування пробіотиків в корекції антибіотико-асоційованих порушень мікробіоценозу кишечника / Гречана Т.О., Катеренчук І.П., Овчаренко Л.К., Циганенко І.В., Гречаний Л.А. // Вісник проблем біології і медицини.-2004.-Вип.3.- С.59-64.

Здобувачем проаналізовані отримані результати, проведена їх статистична

обробка.

  1. Пат. № 60995 А України МПК 7 А 61К31/00. Спосіб корекції антибіотико-асоційованого дисбіозу у хворих пульмонологічного профілю / І.П.Катеренчук, Т.О. Гречана, Л.А. Гречаний, В.В.Нарожнов (Україна).-№ 20021210311; Заявл. 19.12.2002; Опубл. 15.10.2003.-Бюл.№10.

Здобувачеві належить ідея, розробка, матеріал дослідження, практичне

застосування та впровадження представленого способу.

  1. Гречана Т.О., Нарожнов В.В., Ульберг З.Р., Николаєнко А.Н., Немиро С.А., Бойко А.Г. Застосування окаріну та ербісолу в корекції дисбіотичних та імунологічних змін // Матер. науч. тр. Республ. науч.- практ. конф. “Роль первичной и вторичной профилактики основных терапевтических заболеваний в улучшении качества жизни” (19-20 апреля 2001 г.).- Харьков, 2001.-С.38-39.

Здобувачем проводився аналіз літературних джерел, обгрунтування

можливості застосування окаріну в корекції дисбіотичних змін.

  1. Нарожнов В.В., Ульберг З.Р., Гречана Т.О., Николаєнко А.Н., Немиро С.А. Деякі питання лікування та профілактики дисбактеріозів у дітей // Проблеми екології та медицини.-2000.-№4.-С.21-22.

Здобувачем проводився аналіз причин та розповсюдженості дисбіозів

кишечника, обгрунтування можливості застосування окаріну в корекції

дисбіотичних змін.

  1. Катеренчук І.П., Гречана Т.О., Циганенко І.В., Овчаренко Л.К. Аналіз імунологічних зсувів у хворих пульмонологічного профілю на фоні антибіотико-асоційованого дисбіозу // Проблеми екології та медицини.-2002.-Том 6.- №3-4.-С.15-16.

Здобувачем проводився відбір та обстеження хворих, статистична обробка

отриманих даних.

  1. Гречана Т.О., Томенко В.В., Сало Л.М. Зміни мікрофлори кишечнику дослідних тварин під впливом антибіотиків беталактамного ряду та їх корекція окаріном // Матеріали наук.-практ. конф. “Акт. питання клінічної медицини”.- Полтава, 2002.-С.15.

Здобувачем відтворювався дисбіоз у тварин, проаналізовані отримані

результати.

  1. Гречана Т.О., Циганенко І.В., Сало Л.М. Застосування бакконцентрату окаріну в корекції постхіміотерапевтичного дисбактеріозу// Матер. IV Всеукраинской научно - практич. конф. с междунар. участием “Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов”.-Харьков, 30-31 мая 2002.-С. 80-81.

Здобувачем проводився підбір хворих, проаналізовані отримані результати.

  1. Гречана Т.О., Циганенко І.В. Вплив антибіотико-асоційованого дисбактеріозу кишечнику на деякі показники неспецифічного захисту // Матер. наук.-практ. конф., присвяченій 80-річчю ХМАПО „Внесок молодих вчених в медичну науку” (18-19 листопада 2003 р.).-Харків,2003.-С.21.

Здобувачем проводився підбір хворих, проаналізовані отримані результати.