Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Воробйова Ольга Володимирівна. Клініко-імунологічні особливості раннього неонатального періоду у недоношених новонароджених групи ризику з внутрішньоутробного бактеріального інфікування: дисертація канд. мед. наук: 14.01.10 / Харківська держ. медична академія післядипломної освіти. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Воробйова Ольга Володимирівна. Клініко-імунологічні особливості раннього неонатального періоду у недоношених новонароджених групи ризику з внутрішньоутробного бактеріального інфікування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2003.

Робота присвячена питанням зниженню частоти реалізації внутрішньоутробного інфікування у недоношених дітей від матерів з обтяженим інфекційним анамнезом шляхом застосування лаферону в системі „мати-плід-новонароджений” із профілактичною метою. Вивчено стан гуморальної, клітинної ланок імунітету, рівень прозапальних імуноцитокінів, С3а-комплементу, показники периферійної крові, лейкоцитарного індексу інтоксикації та індексу зрушення нейтрофілів. На їх підставі доведена доцільність застосування лаферону в комплексній терапії у недоношених новонароджених групи ризику з внутрішньоутробного бактеріального інфікування (ВУБІ). Досягнуто значне зниження відсотка реалізації ВУБІ у даного контингенту дітей в інфекційний процес. Запропоновано прогнозування стану здоров`я недоношених новонароджених методом інформаційної ентропії по п`яті елементам білої крові.

У дисертації наведено теоретичне та практичне обґрунтування однієї з основних проблем неонатологіі – удосконалення критеріїв ранньої діагностики та прогнозу внутрішньоутробного інфікування в системі „мати-плід-новонароджений” на підставі визначення факторів ризику, стану навколоплідних оболонок, клініко-імунологічних особливостей перебігу раннього неонатального періоду у недоношених новонароджених від матерів з обтяженим інфекційним анамнезом, а також доцільність проведення профілактичних заходів.

1. Частота реалізації ВУБІ, характер перебігу періоду ранньої адаптації в недоношених дітей групи ризику внутрішньоутробного бактеріального інфікування плоду і новонародженого знаходяться в прямій залежності від стану плодових оболонок у жінок з загрозою переривання вагітності та обтяженим інфекційним анамнезом.

2. Встановлено провідні материнські фактори ризику розвитку ВУБІ плоду та новонародженого. Значну роль у розвитку передчасних пологів серед обстежених жінок відіграють хронічні запальні захворювання статевих органів, повторні вагітності, загроза аборту та хронічна патологія нирок, частота визначення зазначених станів коливається в межах від 28,6% до 90%. Найбільш питома вага перерахованих факторів відзначена серед вагітних з порушеною цілісністю плодових оболонок.

3. Істотно розрізняються клінічний перебіг періоду ранньої адаптації в недоношених новонароджених від матерів групи ризику розвитку ВУБІ плоду і новонародженого з цілими плодовими оболонками від дітей, матері яких мали обтяжений інфекційний анамнез і порушену цілісність амніону, на тлі дисбалансу показників білої крові, клітинного й гуморального ланок імунітету, прозапальних імуноцитокінів та С3а-комплементу. Перераховані показники більш виразні та негативні у дітей, матері яких мали обтяжений інфекційний анамнез і порушену цілісність плодових оболонок.

4. Доведено, що рівні прозапальних цитокінів (ІЛ-1, ФНП-, -інтерферону), С3а-комплементу доцільно використовувати як діагностичні критерії стану компонентів імунної системи, виразності реакції системної запальної відповіді й адекватності реагування імунної системи на проведену профілактику рекомбінантним -2b-інтерфероном. Визначено зниження рівнів сироваткових фактору некрозу пухлин і інтерлейкіну-1 в 2 рази, спонтанного -інтерферону в 3 рази впродовж раннього неонатального періоду. Встановлено, що С3а компонент комплементу більш чутливий до мінімальних зрушень в імунній системі, особливо, при внутрішньоутробній інфекційній бактеріальній агресії. У недоношених новонароджених групи ризику розвитку ВУБІ його зміни знаходяться в межах 380±19 – 310±22 на 0-у добу та 138±17 – 110±28 на 7-му добу життя і не залежать від запропонованого профілактичного заходу.

5. Використання профілактичної терапії лафероном в системі „мати-дитина” суттєво покращує показники імунологічного статусу й дозволяє поліпшити клінічній перебіг раннього неонатального періоду у недоношених новонароджених групи ризику реалізації ВУБІ, а саме зменшити частоту реалізації внутрішньоутробної пневмонії, респіраторних розладів, гіпербілірубінемії, проявів локальних інфекцій, гастроінтестінального синдрому - в 1,4 – 2 рази, кардіоваскулярних порушень – в 3,4 рази, проявів інтоксикації - практично в 8 разів, кількість курсів і антибіотиків - до одного, тривалість антибіотикотерапії скорочується на 3-4 доби. Прояви ВУІ найчастіше відзначаються в групі дітей від матерів з порушеною цілісністю плодових оболонок, та цей показник коливається в межах 36,8% - 100% в залежності від обраної комплексної терапії з урахуванням використання лаферону впродовж раннього неонатального періоду. У групах дітей від матерів з цілими плодовими оболонками питома вага неспецифічних симптомів ВУІ складає значно менше, досягаючи повної їх відсутності.

6. Оцінка ефективності профілактики ВУБІ плоду і новонародженого лафероном за показниками білої крові до профілактики та після, а також їх співвідношенням з використанням інформаційної ентропії підтверджена пряма залежність між рівнем стану здоров`я обстежених дітей і показниками імунітету. При прогнозуванні стану здоров`я дітей слід враховувати, що при hn<1 і h<0,64 вважати поліпшення, а при hn>1 і h>0,60 - погіршення стану здоров'я дітей. Ретроспективний аналіз і порівняльна оцінка стану здоров'я дітей, що отримували і не отримували лаферон у ранньому неонатальному періоді, впродовж перших двох років життя побічно підтвердило позитивний ефект застосування рекомбінантного -2b-інтерферону в недоношених новонароджених від матерів з обтяженим інфекційним анамнезом та загрозою переривання вагітності.

Публікації автора:

  1. Питання профiлактики внутрiшньочеревної iнфекцii у недоношених новонароджених // Дитячі iнфекцiї. – Укр. мiжвiдомча сбiрка. – Киiв. – 2001. - №28. – С. 224-230 (співавт. Лiнчевський Г.Л., Лiнчевський О.Г., Прилуцький О.С., Подоляка В.Л.). Здобувач провела розробку схеми застосування лаферону, клінічні спостереження, аналіз і оцінку отриманих результатів, статистичну обробку даних, написала і підготувала роботу до друку.

  2. Влияние преждевременного излития околоплодных вод на течение периода адаптации недоношенных новорожденных // Медико-соцiальнi проблеми сiм`ї. – 2001. – Том 6, №4. – С. 42-46 (співавт. Линчевский Г.Л., Линчевский А.Г.). Здобувач провела клінічні спостереження, сформулювала мету, описала матеріали та методи дослідження, провела аналіз материнського анамнезу та оцінку отриманих результатів, статистичну обробку даних, написала і підготувала роботу до друку.

  3. Диференційна діагностика раннього уродженого сифілісу // Перинатологія та педіатрія. – 2002. - №2. – С. 19-21 (співавт. Лінчевський Г.Л., Левицька О.М., Левченко Л.А., Головко О.К., Цибровська Г.Є.). Здобувач сформулювала мету, описала матеріали та методи дослідження, провела клінічні спостереження, аналіз та оцінку отриманих результатів, статистичну обробку даних, написала і підготувала роботу до друку.

  1. Прогнозирование течения беременности у женщин с угрозой преждевременных родов и состояния здоровья их новорожденных детей с помощью информационной энтропии // Український медичний альманах. – 2002. – Том 5, №4. – С. 89-92 (співавт. Линчевский Г.Л., Герасимов И.Г., Линчевский А.Г., Левченко Л.А.). Здобувач сформулювала мету, описала матеріали та методи дослідження, провела обробку даних інформаційною ентропією, аналіз та оцінку отриманих результатів, статистичну обробку даних, оформила роботу до друку.

  2. Лаферон в профилактике внутриутробной инфекции у недоношенных новорожденных // Вопросы экспериментальной и клинической медицины. – Сборник статей. – Донецк. – 1998. – Том 1, вып. 2 – С. 110-112 (співавт. Линчевский Г.Л., Лаврова Н.С.). Здобувач провела клінічні спостереження, аналіз та оцінку отриманих результатів, статистичну обробку даних, написала і підготувала роботу до друку.

  3. Влияние лаферона на иммунный статус недоношенных новорожденных группы риска внутриутробного бактериального инфицирования / Актуальные вопросы инфектологии в акушерстве и гинекологиии. - Материалы международного конгресса. – Донецк. – 17-19 июня. – 1998. – Том 1. – С. 76-77 (співавт. Линчевский Г.Л., Линчевский А.Г., Головко О.К., Парапинская Н.Г.). Здобувач провела аналіз імунологічних показників, оцінку отриманих результатів, статистичну обробку даних, оформила роботу.

  4. Про роль синдрому ендогенної інтоксикації у системи мати-плацента-плід-новонароджений // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – Матеріали 10-го з`їзду педіатрів України “Проблеми педіатрії на сучасному етапі”. – Київ. – 13-14 жовтня. – 1999. - №4. – С. 23-24 (співавт. Лінчевський Г.Л., Левицька О.М., Головко О.К., Лаврова Н.С., Лінчевський О.Г., Левченко Л.А.). Здобувач провела проведення частини клінічних спостережень, оцінку отриманих результатів, статистичну обробку даних, формулювання висновків

  5. Использование лаферона в системе «мать-плод-новорожденный» с целью профилактики внутриутробной инфекции // Матеріали конференції “Перинатальні інфекції – сучасний погляд на проблему”. – 14-15 грудня. – Киев. - 1999. – С.16-17 (співавт. Линчевский Г.Л., Прилуцкий А.С., Линчевский А.Г.). Здобувач провела розробку схеми застосування лаферону, клінічні спостереження, аналіз та оцінку отриманих результатів, статистичну обробку даних, написала і підготувала роботу до друку.

  6. Особенности проявления эндотоксикоза при внутриутробных инфекциях у новорожденных //Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. – Матеріали Пленуму Правління Асоціації анестезіологів України. – Ялта. - 2001. - №2. – С. 63-64 (співавт. Левицкая Е.М., Левченко Л.А., Линчевский Г.Л., Головко О.К., Лаврова Н.С.). Здобувач провела клінічні спостереження, оцінку отриманих лабораторних показників, узагальнення результатів, статистичну обробка даних, оформила роботу.

  7. Стосовно питання про причини розладу функцій ЦНС у недоношених новонароджених // Соціальна педіатрія. - Сбірка статтей. – Розділ: Медіко-соціальні аспекти реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи. – Випуск I, присвячений V Міжнародному Українсько-Баварському симпозіуму. – Київ. – 2001. – С. 118-120 (співавт. Лінчевський Г.Л., Левицька О.М. Головко О.К., Лаврова Н.С., Подоляка В.Л.). Здобувач сформулювала мету, описала матеріали та методи дослідження, провела клінічні спостереження за недоношеними дітьми з перинатальним ураженням ЦНС, оцінку стану новонароджених, аналіз та узагальнення отриманих результатів, оформила роботу

  8. Шляхи профiлактики внутрiшньочеревного бактерiального iнфiкування у новонароджених / Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – Материали конференции «Сучаснi аспекти неонатологii». – Тернопiль. - 2001. - №2. – С. 53-54 (співавт. Лiнчевський Г.Л., Лiнчевський О.Г., Левченко Л.А. та iнш.). Здобувач провела клінічні спостереження, оцінку стану гомеостазу недоношених дітей, аналіз та узагальнення отриманих результатів, оформила роботу.

  9. Течение периода адаптации у недоношенных новорожденных при преждевременном излитии околоплодных вод / Материалы ІІІ международной медицинской конференции студентов и молодых ученых «Медицина – здоровье XXI века». – Днепропетровск. – 2002. – 26-28 сентября. - С. 143 (співавт. Линчевский А.Г.). Здобувач провела усі клінічні спостереження, аналіз та оцінку отриманих результатів, статистичну обробку даних, підготувала роботу для друку.