Чернишов Павло Вікторович. Клініко-імунологічна оцінка ефективності лікування псоріазу комплексом n-3 поліненасичених жирних кислот, вітамінами D, A та ультрафіолетовим опроміненням: дисертація канд. мед. наук: 14.01.20 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Чернишов П.В. Клініко-імунологічна оцінка ефективності лікування псоріазу комплексом n-3 поліненасичених жирних кислот, вітамінами D, А та ультрафіолетовим опроміненням. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. Національний медичний університет імені О.О. Богомольця Міністерства охорони здоров’я України, Київ, 2003.
Дисертація присвячена актуальній проблемі дерматології – вивченню імунологічних показників при псоріазі та пошуку ефективних методів його лікування.
У роботі знайдено зміни низки імунологічних показників у хворих на псоріаз. Встановлено кореляційні залежності між клінічним показником PASI та деякими імунологічними показниками у хворих на псоріаз. Імунологічні зміни та кореляційні залежності у хворих на псоріаз свідчать про порушення нормальної міграції Т-хелперів до лімфатичних вузлів, властивість до активної міграції Т-хелперів у місця запалення та перевагу Th1 типу імунної вдповіді при псоріазі.
Розроблений новий метод лікування псоріазу із застосуванням комплексу n-3 поліненасичених жирних кислот, вітамінів D, А та УФО, показана його клінічна ефективність. Встановлений вплив застосованих методів лікування на показники імунітету, нормалізацію зміненого до лікування балансу Th1/Th2 імунної відповіді, що супроводжувалось позитивною клінічною динамікою (вірогідним зниженням клінічного показника PASI).
У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення актуальної медичної задачі по оптимізації лікування хворих на псоріаз комплексом n-3 поліненасичених жирних кислот, вітамінів D, А та УФО на підставі вивчення імунологічних порушень та корекції імунопатологічних механізмів.
1. Дебют псоріазу в основному припадає на працездатний вік (16-45 років). Близько 17 % пацієнтів мають обтяжений сімейний анамнез за псоріазом, переважно по чоловічій лінії.
2. Встановлено, що у хворих на псоріаз знижені рівні наївних Т-лімфоцитів-хелперів, котрі несуть молекулу клітинної адгезії PECAM-1, що відповідає перевазі Th1 типу імунної відповіді при псоріазі. У хворих на псоріаз встановлено зниження рівнів Т-лімфоцитів-хелперів, які мають на своїй поверхні L-селектин; це свідчить про порушення нормальної міграції Т-лімфоцитів-хелперів до лімфатичних вузлів. Підвищення відсоткового рівня CD3+CD4+CD44+++ вказує на спроможність до активної міграції Т-лімфоцитів-хелперів у місця запалення при псоріазі. Знайдено підвищені рівні ФНП та його розчинних рецепторів ФНП-Р1 та ФНП-Р2 у сироватці крові хворих на псоріаз.
3. Встановлено позитивну кореляційну залежність PASI від рівня активованих Т-лімфоцитів (CD3+CD25+), а також CD3+CD4+CD57+. Визначено негативну кореляцію між PASI та рівнями наївних Т-лімфоцитів, які несуть молекулу тромбоцитарної клітинної адгезії та В-1а-лімфоцитами, що підтверджуює Тh1 тип імунної відповіді та пригнічення антитілоутворення при псоріазі. Рівні PASI у хворих на псоріаз позитивно корелювали з рівнями прозапальних чинників - розчинними рецепторами ФНП-Р1 та ФНП-Р2. Індекс PASI корелює з патогенетично значущими імунологічними показниками, відображає активність псоріазу на різних стадіях захворювання, тому є не лише математичною моделлю клінічних проявів псоріазу, а й показником глибоких патогенетичних змін.
4. Знайдено кореляційні зв’язки, які зникали при покращенні клінічного стану, наївних Т-лімфоцитів, що несуть молекулу клітинної адгезії PECAM-1, В-1а-лімфоцитів з розчинними рецепторами ФНП-Р1 та ФНП-Р2. Це підтверджуює роль системи ФНП у регуляції балансу Th1/Th2 імунної відповіді та перевагу Th1 типу імунної відповіді при псоріазі.
5. Лікування комплексом n-3 поліненасичених жирних кислот, вітамінів D та А виявилося клінічно ефективним, що підтверджується зниженням PASI з 20,47+2,26 до 9,62+ 0,94 та приводило до позитивної корекції імунологічних порушень: підвищувались рівні наївних Т-лімфоцитів-хелперів, наївних Т-лімфоцитів-хелперів позитивних за CD31 та CD62L, молекули клітинної адгезії CD44+++ на Т-лімфоцитах-хелперах, В-лімфоцитів, В-1а-лімфоцитів, знижувались рівні ФНП.
6. Комбіноване лікування хворих на псоріаз УФО та комплексом n-3 поліненасичених жирних кислот, вітамінів D та А приводило до більш швидкої регресії псоріатичних висипань, та зниження показника PASI з 18,71+1,96 до 8,22+1,02, що супроводжувалось підвищенням рівнів В-1а-лімфоцитів, зменшенням кількості CD3+CD57+, CD3+CD4+CD57+, CD3+CD8+CD57+, активованих за IL-2 рецептором цитотоксичних Т-лімфоцитів.
7. Запропоновані та апробовані нами методи лікування хворих на псоріаз можуть призначатися хворим як в стаціонарних, так і в амбулаторних умовах. При цьому, крім високої ефективності, перевагою запропонованих методів є також відсутність ускладнень та покращення показників імунного статусу.
Публікації автора:
Коляденко В.Г., Чернышов П.В. Характеристика клеточного иммунитета у больных псориазом // Сучасні інфекції. - 2000. - N 2. - С.55-60.
Чернишов П.В. Імунологічні механізми псоріазу // Український журнал дерматології, венерології, косметології. – 2001. - N 2-3. - С.61.
Чернишов П.В., Водяник М.А., Коляденко К.В. Поліпептидний цитокін-фактор некрозу пухлин-a (TNF-a) та його розчинні рецептори (TNF-R55, TNF-R75) при псоріазі // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - 2002.
- N 2. - С.19-21.
Чернишов П.В., Коляденко К.В., Водяник М.А. Визначення молекул адгезії, наївних та ефекторних Т-лімфоцитів, В1-а-лімфоцитів при оцінці ефективності лікування хворих на псоріаз з використанням n-3 поліненасичених жирних кислот, вітамінів D, А та ультрафіолетового опромінення // Український журнал дерматології, венерології, косметології. –2002. - N 3. - C.18-21.
Чернишов П.В., Водяник М.А., Коляденко К.В. Значення системи фактора некрозу пухлин при псоріазі та його лікуванні // Імунологія та алергологія. – 2002. - N 4. C.51-55.
Чернишов П.В. Субпопуляції лімфоцитів, молекули активації та адгезії на лімфоцитах периферичної крові у хворих на псоріаз // Український журнал дерматології, венерології, косметології. – 2002. - N 4. - C.6-9.
Чернишов П.В. Особливості дебюту та клінічного перебігу псоріазу у чоловіків // Актуальные проблемы медицины и биологии. – 2002. – N 2. – С.172-181.
Чернишов П.В. Ефективність лікування псоріазу комплексом n-3 поліненасичених жирних кислот, вітамінами D3 та А // Збірник науково-практичних робіт “125 років Центральній міській клінічній лікарні”. – Київ, 2000. – С.162-164.
Kolyadenko V.G., Chernyshov P.V., Vodyanik M.A. Lymphocyte subsets, activation and adhesion molecules in peripheral blood of psoriatic patients // Central Eastern European Dermato-Venereological Assoсiation Bulletin. – 2002. - N 4. - P.13-17.
Kolyadenko V.G., Chernyshov P.V., Vodyanik M.A. Activated T-lymphocytes and cell adhesion molecules in psoriatic patients // Immunology Letters. – 2000. – Vol.73, N 2-3, - Р.276.
Chernyshov P.V., Kolyadenko V.G., Vodyanik M.A. Activated T lymphocytes, cell-adhesion molecules, TNF-R1 in psoriatic patients and modulation by n-3 polyunsaturated fatty acids treatment // Experimental Dermatology. – 2001. - Vol.10, N 3. - P.217.
Chernyshov P.V., Kolyadenko V.G., Vodyanik M.A. TNF-R1, activated T lymphocytes, cell-adhesion molecules in psoriasis // Scandinavian Journal of Immunology. - 2001. - Vol.54, Suppl.1. - P.96.
Chernyshov P.V., Vodyanik M.A., Kolyadenko K.V. Lymphocyte subsets, activation and adhesion molecules in peripheral blood of psoriatic patients // Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. – 2002. - Vol.16, Suppl. 1. - P. 288.
Kolyadenko V.G., Chernyshov P.V. Tumour necrosis factor and its soluble receptors in chronic plaque psoriasis // Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. – 2003. - Vol.17, Suppl.1. - P. 65.