Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Костюріна Наталія Олександрівна. Клініко-імунологічна характеристика гіпермобільного синдрому та артритів на його фоні у дітей та підлітків: Дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / АМН України; Інститут охорони здоров'я дітей і підлітків. - Х., 2001. - 157арк. - Бібліогр.: арк. 132-157.



Анотація до роботи:

Костюріна Н.О. Клініко-імунологічна характеристика гіпермобільного синдрому та артритів на його фоні в дітей та підлітків.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10- педіатрія.- Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2002.

Дисертація присвячена визначенню ролі гіпермобільності суглобів у розвитку артритів у дітей та підлітків на підставі вивчення Т- і В-систем імунітету й моноцитарно-фагоцитарної його ланки.

Виявлено особливості клінічних проявів гіпермобільного синдрому, які свідчать про полісистемний характер цієї патології. Вперше у дітей та підлітків з ГМС встановлені зміни імунного статусу, які можуть призводити до формування аутоімунних процесів і розвитку запальних хвороб суглобів. Показано звязок імунологічних змін зі ступенем ГМС. Установлено, що серед хворих на артрити велика питома вага гіпермобільності суглобів, особливо при ЮХА. Відзначені відносно сприятливі прояви суглобового синдрому при запальних хворобах суглобів, що перебігають на фоні ГМС. Порушення в імунному гомеостазі при артритах із ГМС асоціюються переважно з поліморфізмом клінічних проявів захворювання і в меншій мірі – із ГМС. Обґрунтована доцільність включення дітей та підлітків з ГМС у групу ризику за можливим розвитком запальних хвороб суглобів. Ці пацієнти повинні підлягати диспансерному спостереженню з проведенням реабілітаційних заходів.

1. У дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення та досягнуто нове рішення наукової задачі - встановлення особливостей клінічних проявів і змін у клітинній і гуморальній ланках імунітету в дітей та підлітків з гіпермобільним синдромом й артритами на його фоні, що з'явилися підставою для пропозицій з профілактики запальних хвороб суглобів.

2. Клінічна симптоматика гіпермобільного синдрому в дітей та підлітків характеризується помірно вираженою артралгією (60,0%), диспластичною конфігурацією (22,7%) і хрустом у суглобах, швидко минаючою їхньою набряклістю (12,7%). Наявність у всіх хворих численних стигм дизембріогенезу й малих структурних аномалій внутрішніх органів свідчить про полісистемний характер даної патології.

3. У більшості дітей та підлітків гіпермобільний синдром перебігає з імунологічними змінами, які проявляються пригніченням моноцитарно-фагоцитарної ланки і Т-системи при активації В-ланки імунітету, утворенням антитіл до колагену й підвищенням рівня ІЛ-1b, виразність яких зв'язана зі ступенем ГМС. Зазначені імунологічні порушення створюють передумови для розвитку запальних хвороб суглобів й аутоімунних реакцій.

4. На фоні гіпермобільності суглобів у 72,9% хворих розвинулися артрити ревматоїдної та неревматоїдної природи. Ювенільний хронічний та реактивний артрити відрізняються найбільшою частотою підвищеної рухливості суглобів, високим ступенем стигматизації, вираженою набряклістю суглобів при збереженні їхньої функціональної здатності.

5. Клініка ЮРА на фоні ГМС в основному визначається варіантом перебігу, активністю й тяжкістю процесу й у меншій мірі мається зв'язок з гіпермобільністю. Суглобовий синдром при цьому характеризується більш сприятливим перебігом - рідше зустрічаються поліартрити, менш виражені інтенсивність і тривалість болю, ранкової скутості, порушення функції суглобів, рідше розвиваються контрактури та аміотрофії. Уражаються більш навантажені суглоби нижніх кінцівок (колінні, гомілковостопні) й дрібні суглоби кістей.

6. Порушення імунного статусу у хворих на ЮРА з ГМС характеризуються підвищеним вмістом інтерлейкіна-1b, депресією Т-ланки імунітету, підвищенням активності клітин моноцитарно-фагоцитарної ланки на фоні зниження їхнього числа, активацією В-системи імунітету з гіперпродукцією IgА і IgG, С3-компонента комплементу, антитіл до колагену, еластину й нативної ДНК. При артритах неревматоїдної природи з ГМС відзначається гіперпродукція антитіл до антигенів колагену при менш виражених порушеннях інших показників імунологічного гомеостазу (вмісту Т-лімфоцитів, кількості фагоцитуючих клітин та їх метаболічної активності, концентрації IgА та ІgM, С-3 компонента комплементу).

7. У хворих на артрити не виявлено істотних розходжень у частоті й виразності змін імунного статусу в залежності від наявності ГМС. Порушення в імуногенезі переважно асоціюються з особливостями клінічних проявів, тяжкістю процесу, характером перебігу й тривалістю захворювання.

Публікації автора:

1.Клиническая характеристика гипермобильного синдрома // Експериментальна і клінічна медицина.-2000.-№ 4.-С.67-69.

2. Клинико-иммунологические особенности гипермобильного синдрома у детей и подростков // Ортопедия, травматология и протезирование.-2001.-№2.- С. 70-73. – у співавт. з Коренєвим М.М.

3. Клинико-иммунологические проявления ювенильного ревматоидного артрита при гипермобильности суставов // Медицина сегодня и завтра.- 2001.- № 2.- С. 120-122.

4. Особливості суглобового синдрому у дітей та підлітків із системною дисплазією сполучної тканини // Сучасні проблеми дитячої кардіоревматології: Матер. 3 наук.-прак. конф. // Педіатрія, акушерство та гінекологія.- 2000.- №2.- С. 59. – у співавт. з Неліною І.М. Автором здійснено набір клінічного матеріалу, обстеження хворих.

5. Клинические особенности системной дисплазии соединительной ткани у младших школьников // Здоровя школярів на межі тисячоліть: Матер. наук.-практ. конф.- Харків, 2000.- С. 108-109. – у співавт. з Бориско Г.А., Рак Л.І., Кашіною В.Л., Автор приймав участь у наборі клінічного матеріалу, обстеженні хворих, оцінював отримані результати.

6.Характеристика хронических артритов у детей и подростков с гипермобильным синдромом // Тез. доп. 3 Націон. Конгресу геронтологів і геріатрів України.-К., 2000.- С.117.

7.Особенности метаболизма соединительной ткани и иммунологической реактивности у мальчиков с системной дисплазией соединительной ткани // Актуальні проблеми профілактичної медицини: Тез. доп. Всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених.- К., 2000.- С.14-15. – у співавт. з Кашіною В.Л. Автором здійснено набір клінічного матеріалу, оцінка отриманих результатів імунологічних досліджень хлопчиків.

8. Клинико-иммунологические параллели хронических артритов у детей и подростков с гипермобильностью суставов // Матер. 3 Націон. конгресу ревматологів України.- К., 2001.- С.65-66.

9. Клінічні та імунологічні ознаки гіпермобільного синдрому у дітей та підлітків // МОЗ України, Інформаційний лист, Київ.- № 91-2001.