Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Дубинська Ольга Ігорівна. Клініко-функціональні та метаболічні кореляції у хворих на повторні ішемічні інсульти : Дис... канд. наук: 14.01.15 - 2009.



Анотація до роботи:

Дубинська О. І. Клініко-функціональні та метаболічні кореляції у хворих на повторні ішемічні інсульти. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15.— нервові хвороби.— ДУ «Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України».— Харків, 2009.

В дисертаційній роботі наведені критерії прогнозування перебігу і розроблення реабілітаційних заходів відновного періоду у хворих на повторні ішемічні інсульти з урахуванням клініко-функціональних показників, стану плазмової і клітинної ланок ліпідного обміну, оксидантно-антиоксидантної системи з застосуванням клінічного обстеження, КТ, МРТ, ЭЭГ, УЗДГ, вивчення ліпідів плазми, ліпідвміщуючих лейкоцитів, спонтанної та індукованої біохемілюмінісценції плазми. Вперше введена «Шкала оцінки важкості стану хворих що перенесли гостре порушення мозкового кровообігу». Доведено, що у хворих які перенесли повторні ішемічні інсульти в каротидних і вертебро-базилярному басейнах, існують більш глибокі порушення ліпідного обміну і оксидантно-антиоксидантної системи, що свідчить про декомпенсацію регуляторних механізмів при одночасному втягненні стовбурових і напівкульових структур. Отримана математична модель, що дозволила виділити прогностично значущі клініко-параклінічні і дісметаболічні маркери розвитку повторних ішемічних інсультів. Доведена ефективність застосування аторвастатина в комплексі лікування хворих що перенесли повторні ішемічні інсульти.

  1. В дисертації наведене теоретичне обґрунтування і нове рішення наукової задачі по вивченню клініко-неврологічних, клініко-параклінічних і метаболічних критеріїв перебігу відновного періоду після повторних ішемічних інсультів залежно від локалізації процесу і важкості стану. Отримані дані дозволили виділити ряд цілеспрямованих інформативних діагностичних засобів і запропонувати використання в комплексній терапії патогенетично обґрунтованих медикаментозних засобів корекції порушень функціонального стану і метаболічного гомеостазу.

  1. Проведене дослідження показало, що клініко-функціональний стан хворих, що визначався по шкалі Бартела, залежав від локалізації ішемічних інсультів, так коефіцієнт Бартела в групі хворих, що перенесли повторні ішемічні інсульти в каротидній і вертебро-базилярній системах був в 1,5 раза нижче, ніж в групах хворих, що перенесли ПІІ в одному каротидному басейні і в обох каротидних басейнах. Таким чином, чим більше басейнів було задіяно — тим гіршим був даний показник.

  2. При вивченні функціонального стану кори у обстежених хворих шляхом проведення ЭЭГ-дослідження виявлена перевага IV типу ЭЭГ за класифікацією Жирмунської (дезорганізована ЭЭГ). У хворих I групи погіршення клініко-функціонального стану найбільш корелювало з наявністю вогнищевої повільнохвильової активності
    (r = –0,75), у хворих II і III груп — з наявністю поліморфної дифузної повільнохвильової активності (r = –0,64; r = –0,75), що говорить про перевагу ролі загальномозкових процесів у випадках втягнення декількох судинних басейнів протягом хвороби, в той час як при участі одного судинного басейну важкість стану хворого більше залежить від активності постінсультних вогнищ.

  3. Вивчення стану церебрального судинного резерву шляхом проведення УЗДГ, виявило зниження його анатомічної і функціональної ланок у хворих, що перенесли ПІІ. У випадках розвитку ПІІ в одному судинному басейні була виявлена більш висока кореляційна залежність між заглибленням клініко-функціональних порушень і зниженням коллатерального резерву мозкового кровообігу (r = 0,67), в той час як при розвитку ПІІ в різних судинних басейнах, особливо при втягненні вертебро-базилярного басейну, і, відповідно, стовбурових структур головного мозку, більш виражений зв’язок був виявлений між клініко-функціональним станом і ИВМР (r = 0,82), як показником зниження функціональної ланки церебрального судинного резерву.

  4. Проведений аналіз клініко-функціонального стану хворих, що перенесли повторні ішемічні інсульти, дозволив створити «Шкалу визначення ступеня важкості стану хворих, що перенесли гострі порушення мозкового кровообігу» і надалі використовувати для аналізу зв’язку клініко-функціонального стану і метаболічних показників. Середній бал по створеній Шкалі склав в I групі (хворі, у яких ПІІ розвивалися в одному і тому ж басейні) склав 254 ± 17. В II групі (хворі, у яких було задіяно обидва каротидних басейна) — 294 ± 19, що в 1,2 раза вище показника хворих I групи. В III групі хворих, що перенесли ПІІ в каротидній і вертебро-базилярній системах той же показник склав 358 ± 25, що в 1,4 раза більше ніж в I групі.

  5. При вивченні ліпідного обміну спостерігалася зміна плазмово-клітинних показників по атерогенному типу, найбільш висловлене в групі хворих, що перенесли повторні ішемічні інсульти як в каротидній, так і вертебро-базилярній системах, у вигляді підвищення рівня ЗХ в 1,8 раз, ХС ЛПНЩ — в 1,3 разу, ТГ — в 1,4 разу, КА —
    в 2,4 разу, зниження рівня ХС ЛПВЩ в 2,6 разу, зниження СГК
    в 1,2 разу, що свідчило про зниження фагоцитарної та елімінуючої активності лейкоцитів, пригніченні біоенергетичних процесів. Були виявлені сильні кореляційні залежності між показниками порушення ліпідного обміну і клініко-функціональним станом хворих, що перенесли повторні ішемічні інсульти.

  6. При вивченні вмісту в крові первинних і вторинних продуктів ПОЛ у хворих, що перенесли ПІІ, спостерігалися ознаки підсилення вільнорадикального окислення ліпідів (ДК в 2,6 рази, МДА в 1,7 раз), напруга і виснаження антиоксидантної ланки (зниження концентрації SH-груп в 1,3 рази, Глу — в 1,45 рази), найбільш висловлене при розвитку інсультів в каротидній і вертебро-базилярній судинних системах головного мозку. Вивчення спонтанного та індукованого БХЛ обстежених хворих, виявило дисбаланс між оксидантною та антиоксидантною системою, коли на фоні підвищення вільнорадикального окислення ліпідів, спостерігалося виснаження антиоксидантних факторів, що виражався інтегральним коефіцієнтом хемілюмінесценції (I). При розвитку повторних ішемічних інсультів в каротидній і вертебро-базилярній системах явища оксидантного стресу були найбільш вираженими і I перевищував такі у контрольній групі в 3,9 раз.

  7. Застосування аторвастатина протягом 2-х місяців не тільки сприяло нормалізації плазмово-клітинних показників ліпідного обміну (вміст ЗХ знизився в 1,3 рази, ХС ЛПНЩ — в 1,4 раза, зміст ХС ЛПВЩ підвищився в 1,4 раза, СГК знизився в 1,1 раза), але і покращував клініко-функціональний стан хворих, що перенесли повторні ІІ, а також призводив до оптимізації процесів вільнорадикального окислення ліпідів, що виражалося в зниженні показників оксидантної ланки (ДК в 1,4 раза, МДА в 1,5 раза) і підсиленні роботи антиоксидантної системи (вміст SH-груп підвищився в 1,25 раза, Глу — в 1,7 раза), зменшенні дисбалансу між оксидантною та антиоксидантною ланками СРО, що висловлювалося в підвищенні I в 3,3 раза.

  8. За допомогою засобу логістичної регресії були отримані рівняння, що описують імовірність розвитку повторних ішемічних інсультів, що демонструють різну значущість предикторів залежно від локалізації вогнищ відносно судинних басейнів. Отримані рівняння можуть служити основою для диференційованого підходу до розробки комплексу лікувально-реабілітаційних і профілактичних заходів у хворих, що перенесли повторні ішемічні інсульти, залежно від їхньої локалізації.

Публікації автора:

  1. Дубинская О. И. Клинико-инструментальные критерии и состояние липидного обмена у больных, перенесших повторные нарушения мозгового кровообращения / О. И. Дубинская // Медицина сегодня и завтра.— 2003.— № 3.— C. 45—49.

  2. Дубинская О. И. Состояние оксидантно-антиоксидантной системы у больных с повторными нарушениями мозгового кровообращения / О. И. Дубинская // Медицина сегодня и завтра.— 2004.—
    № 3.— С. 32—35

  3. Григорова И. А. Изучение продуктов перекисного окисления липидов у больных с повторными нарушениями мозгового кровообращения / И. А. Григорова, О. И. Дубинская // Актуальные проблемы медицины и биологии.— Киев, 2005.— № 2.— С 49—50. (Внесок дисертанта: підбір хворих з повторними ішемічними інсультами, підготовка до друку)

  4. Григорова И. А. Показатели липидного обмена у больных с повторными нарушениями мозгового кровообращения / И. А. Григорова, О. И. Дубинская // Український медичний альманах.— 2005.— Т. 8, № 4.— С. 38—39. (Внесок дисертанта: підбір хворих з повторними ішемічними інсультами, підготовка до друку)

  5. Применение аторвастатина в лечении больных, перенесших повторные ишемические инсульты / И. А. Григорова, О. И. Дубинская, В. И. Сало и др. // Медицина сегодня и завтра.— 2005.— № 4.— С. 124—129 (Внесок дисертанта: підбір хворих з повторними ішемічними інсультами, підготовка до друку).

  6. Дубинская О. И. Клинико-функциональные и плазменно-клеточные показатели липидного обмена у больных, перенесших повторные ишемические инсульты / О. И. Дубинская // Судинні захворювання головного мозку.— 2006.— № 4.— С. 54—56.

  7. Дубинская О. И. Повторные нарушениямозгового кровообращения при артериальной гипертнзии / О. И. Дубинская // Нові напрямки в діагностиці, лікуванні і профілактиці артеріальної гіпертензії та її ускладнень: матеріали наукових праць Української наук.-практ. конф. з міжнародною участю, 19—20 листопада 2002 р.—
    Харків, 2002.— С. 75—76.

  8. Дубинская О. И. Изучение клинико-инструментальных показателей и состояния липидного обмена при повторных нарушениях мозгового кровообращения / О. И. Дубинская, А. А Гелетка // Кардіальний, церебральний та переферійний атеросклероз. Актуальні питання діагностики та лікування: матеріали наук.-практ конф. молодих вчених із міжнародною участю, 15—16 травня 2003 р.— Івано-Франківськ, 2003.— С. 54. (Внесок дисертанта: підбір хворих з повторними ішемічними інсультами, підготовка до друку).

  9. Дубинская О. И. Изучение клинических, функциональных и метаболических особенностей повторных нарушениймозгового кровообращения / О. И. Дубинская // Медицина третього тисячоліття: зб. тез міжвузівської конф. молодих вчених, 20 січня 2003 р.— Харків, 2003.— С. 170—171.

  10. Шевченко Е. Т. Динамика показателей окислительного гомеостаза у пациентов в состоянии после первого и повторного ишемического инсульта / Е. Т. Шевченко, О. И. Дубинская // International journal on immunorehabilitation.— 2004.—Т. 6, № 1.— С. 178. (Внесок дисертанта — збирання первинного матеріалу з клінічним обстеженням хворих зі станом після ішемічного інсульту, аналіз результатів дослідження окислювального гомеостазу, формулювання висновків, підготовка тез до друку).

  11. Григорова И. А. Опыт применения антигомотоксических препаратов в клинике нервных болезней / И. А. Григорова, О. И. Дубинская, Е. Т. Шевченко // Перспективи застосування антигомотоксичних препаратів в клініці нервових хвороб: матеріали наук.-практ. симпозіума, 20 березня 2004 р.— Київ, 2004.— С. 18—21. (Внесок дисертанта — збирання первинного матеріалу з впровадженням до комплексного обстеження хворих на повторний ішемічний інсульт, підготовка тез до друку)

  12. Дубинская О. И. Клініко-функціональні, гемодінамічні, та метаболічні показники у хворих з повторними порушеннями мозкового кровообігу: постерный доклад / О. И. Дубинская // Психоневрологія XXI століття: II Національний Конгрес неврологів, психіатрів та наркологів України, 11—14 червня 2002 р.— Харків, 2002.— С. 61.

  13. Дубинська О. І. Повторні порушення мозкового кровообігу при артеріальній гіпертензії: постерний доклад / О. І Дубинська // Нові напрямки в діагностиці, лікуванні і профілактиці артеріальної гіпертензії та її ускладнень: Українська наук.-практ. конф. з міжнародною участю, 19—20 листопада 2002 р.— Харків, 2002.

  14. Дубинская О. И. Новые подходы к методам вторичной
    профилактики цереброваскулярных заболеваний / О. И. Дубинская, Е. Т. Шевченко // Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина, фармація, біотехнологія: тези доповідей III Міжнародної наук.-практ. конф., 10 апреля 2003 р., Харків, Ч. II.— Харків: НФаУ, 2003.—
    С. 70. (Внесок дисертанта — збирання первинного матеріалу з впровадженням до комплексного обстеження хворих, які перенесли ішемічний інсульт, підготовка тез до друку).

  1. Пат. № 68236 А Україна, 7 G 01 N 33/00. Спосіб оцінки перебігу ішемічного інсульту / Григорова І. А., Черних Є. В., Дубівська С. С., Шевченко Є. Т., Дубинська О. І.; заявник та патентовласник ХДМУ.— № 20031110637; заявл. 25.11.2003; опубл. 15.07.2004, Бюл. № 7. (Внесок дисертанта — клінічне обстеження хворих та аналіз і обробка результатів дослідження у хворих, які пренесли ішемічний інсульт).

  2. Пат. № 71780 А Україна, 7А 61В 10/00. Cпосіб визначення ступеню важкості стану хворих, що перенесли гострі порушення мозкового кровообігу інсульту / Григорова І. А., Дубинська О. І., Гелетка О. О.; заявник та патентовласник ХДМУ.— № 20031211954; заявл. 15.12.2004; опубл. 15.07.2004, Бюл. № 7. (Внесок дисертанта — підбір хворих, які перенесли повторний ішемічний інсульт, розробка шкали).

  3. Пат. № 68234 А Україна, 7 А 61 К 31/00, А 61 К 47/00. Спосіб лікування ішемічного інсульту / Григорова І. А, Черних Є. В., Дубівська С. С., Шевченко Є. Т., Дубинська О. І.; заявник та патентовласник ХДМУ.— № 20031110635; заявл. 25.11.2003; опубл. 15.07.2004, Бюл. № 7. (Внесок дисертанта — підбір хворих, які перенесли ішемічний інсульт, з подальшим впровадженням розробленої терапії у клінічну практику).