Гармаш Ольга Ісааківна. Клініко-функціональне обґрунтування диференційованого застосування фізичних чинників в санаторно-курортному лікуванні дітей з запальними захворюваннями суглобів : Дис... д-ра наук: 14.01.33 - 2007.
Анотація до роботи:
Гармаш О.И. Клініко-функціональне обґрунтування диференційованого застосування фізичних чинників в санаторно-курортному лікуванні дітей з запальними захворюваннями суглобів. –Pукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за фахом 14.01.33 –медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія, Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України, Одеса, 2007.
Дисертація присвячена обгрунтуванню патогенетичних принципів комплексного диференційованного застосування фізичних чинників в санаторно-курортному лікуванні дітей з РеА та ЮРА на основі вивчення клініко-функціональних порушень в стані основних систем організму. Виявлені відмінності в стані электрогенезу м'язів та периферичного кровообігу нижніх кінцівок у дітей з РеА, що виявляються функціональним характером змін, на відміну від більш вираженої поразки, обумовленого тяжкістю захворювання і тривалістю запального процесу при ЮРА. Встановлено дисфункцію ендотелію у дітей з РеА та ЮРА: зниження змісту NO2, збільшення рівнів ендотелина -1, синтази, NO3 в сироватці крові у хворих ЮРА. Визначена ефективність призначення диференційованих методик лазеротерапії з дією на уражені суглоби, додатково стимулюючі рефлексогенні зони, точки акупунктури або судинні пучки, в комплексі з грязьовими аплікаціями або хлоридними натрієвими ваннами. Визначені відмінності у формуванні лікувального ефекту: при грязелікуванні і лазеротерапії вазоконстрикторний ефект з подальшою пресорною дією; при бальнеолікуванніи і лазеротерапії переважання вазодилятаційного ефекту. В віддалених результатах через 1 рік встановлено відсутність загострень запального процесу у хворих РеА і зниження частоти і вираженості загострень при ЮРА (в 3 рази).
Встановлено, що у 70% дітей, хворих на РеА, що виник після носоглоткової і вірусної інфекції, захворювання протікає по типу «інфекційно-алергічного артриту». В прогнозі перебігу захворювання має значення його дебют, тривалість гострого періоду, що визначають характер, частоту і виразність наступних загострень. У 37% випадків при реактивних артритах проявляються загострення різного ступеня виразності і періодичності, що обгрунтовує необхідність відновного лікування в умовах курорту.
При вивченні електрогенезу мязів гомілок у хворих на РеА виявлені зміни нервово-мязового апарата функціонального характеру у вигляді зниження біоелектричної активності мязів. При ювенільному ревматоїдному артриті відмічались глибокі ураження суглобово-мязового комплексу, які зумовлені тяжкістю захворювання і тривалістю запального процесу. Як при РеА, так і ЮРА встановлені зміни периферичного кровообігу функціонального характеру.Для хворих з РеАнайбільш значимі різноспрямовані зміни тонусу судин прекапілярної і венозної системи, які відображають стан трофічних процесів. На відміну, для хворих на ЮРА характерним є зниження рівня кровонаповнення і тонусу дрібних артеріальних і венозних судин, виражене при підвищенні активності процесу і системної форми захворювання .
Виявлено наявність дисфункції ендотелію у дітей з РеА і ЮРА, при цьому зміни рівня ендотеліну -1, синтази і метаболітів оксид азоту в сироватці крові характерні для хворих з РеА (52,2%) і ЮРА (62,5%). Підвищений вміст ендотеліну-1, NO3 у хворих з ЮРА в 1,5 рази переважав рівень аналогічних показників у хворих із РеА, а рівень синтази оксид азоту відповідно в 3 рази. Зниження рівня NO2 в сироватці крові у хворих з ЮРА і РеА, наявність прямих кореляційних звязків між показниками ендотеліну -1, синтази, метаболітів оксид азоту і кровонаповненням периферичних судин підтверджують порушення в регуляції судинного тонусу у цих хворих.
Комплексне використання грязьових аплікацій і диференційованого впливу низькоінтенсивним лазерним випромінюванням на уражені суглоби і рефлексогенні зони, точки акупунктури або судинні пучки у хворих на РеА і ЮРА при суглобовой формі, в більшій мірі, ніж монотерапія даними чинниками, сприяло зменшенню больового синдрому, підвищенню зниженого рівня біоелектричної активності мязів і регуляції тонусу периферичних судин нижніх кінцівок, зменшенню проявів бальнеопатологічних реакцій.
Санаторно-курортне лікування із застосуванням хлоридних натрієвих ванн і аналогічних методик лазеротерапії також сприяло відновленню або поліпшенню нервово- мязового потенціалу, периферичного кровообігу нижніх кінцівок у хворих на РеА і ЮРА. В порівняльному аспекті імунорегулюючий вплив грязелікування і вплив лазерним випромінюванням на область надниркових залоз, точки акупунктури або проекцію судинних пучків більш значимий, ніж після бальнеолікування і лазеротерапії.
Обґрунтовано комплексне застосування бальнеолікування і методики лазеротерапії на суглоби і область надниркових залоз у дітей ЮРА при системній формі захворювання і мінімальній активності процесу, що підтверджувалось поліпшенням клініко-імунологічних показників, підвищенням зниженого рівня функціональної активності мязів, регуляцією кровонаповнення і тонусу магістральних судин. При зниженні біоелектричної активності мязів гомілок, регуляцією кровонаповнення і тонусу магістральних судин.
Відмінності в механізмі впливу фізичних чинників (грязьові аплікації, хлоридні натрієві ванни, лазеротерапія) зумовлені методикою лікування та особливостями клініко-функціонального стану організму хворих з РеА і ЮРА. В процесі санаторно-курортного лікування дітей з артритами виявлені різноспрямовані зміни функціональних показників ендотелію: при грязелікуванні і лазеротерапії – вазоконстрикторний ефект з подальшим формуванням пресорної дії, а при бальнеолікуванні і лазеротерапії переважання вазодилятаційного ефекту.
Визначена ефективність комплексного застосування бальнеогрязелікування і біорезонансної стимуляції мязів, оточуючих уражені суглоби, області проекції надниркових залоз з метою поліпшення периферичного кровообігу при змінах тонусу артеріальних, венозних судин і кровонаповнення у хворих на РеА, що проявлялось в зменьшенні больового синдрому. Найбільш виражені відмінності лікувального ефекту при наявності дисфункції ендотелію: біорезонансна стимуляція в комплексі із грязелікуванням сприяє формуванню вазодилатаційного ефекту, на відміну від механізму лікувальної дії грязелікування і лазеротерапії.
Після санаторно-курортного лікування в найближчому і віддаленому періоді спостережень відмічається поліпшення показників якості життя: зниження больового синдрому, підвищення фізичної активності, життєздатності у дітей з РеА і ЮРА, як у фазі ремісії, так і при мінімальній активності процесу, зменшення негативних проявів психоемоційного стану, що дозволяє їх використовувати як маркер при оцінці лікувального ефекту.
Інформативними критеріями найближчих і віддалених результатів ефективності санаторно-курортного лікування є сукупність клініко-функціональних і імунологічних показників, психоемоційного статусу, як комплексу інтегральної оцінки порушень, сформованих в організмі дітей із захворюваннями суглобів. При оцінці найближчих результатів ефективності лікування клінічне «поліпшення» відмічалось у 22,5% дітей з РеА і 38,6% з ЮРА, по комплексу клініко-імунологічних і функціональних показників у 72,5% дітей з РеА і 51,4% з ЮРА. У віддаленому періоді через рік після санаторно-курортного лікування встановлено відсутність загострень захворювання при РеА, зниження частоти і виразності загострень у хворих на ЮРА, поліпшення клінічного стану та зменшення гострих респіраторних інфекцій в 2,5 рази, підвищення фізичної і соціальної активності, особливо після комплексного застосування природних чинників і лазеротерапії.
На основі виявлених клініко-функціональних і імунних порушень, тривалий час що зберігаються в організмі хворих РеА і ЮРА, обгрунтований диференційований підхід до застосування природних лікувальних чинників, методик лазеротерапии, біорезонансної стимуляції з урахуванням комплексної оцінки стану організму. Відновні процеси і підвищення якості життя найбільш значущі після повторних курсів санаторно-курортної реабілітації як у хворих ЮРА, так і РеА.
Публікації автора:
Гармаш О.И. Изменения уровня электрогенеза мышц нижних конечностей у детей, больных реактивными артритами в процессе комплексного бальнеолечения // Укр. бальнеологический журн. – 2002.– №4. – С.70-73.
Гармаш О.И. Совершенствование показаний к использованию бальнеолечения и лазеротерапии в реабилитации детей с ювенильным ревматоидным артритом // Вестн. физиотерапии и курортологии. – 2003. – №2. – С.79-81.
Гармаш О.И. Комплексное лечение детей с реактивным артритом // Укр. бальнеологический журн.–2003.– № 3.– С.41-45.
Гармаш О.И. Дифференцированные показания к использованию лазеротерапии в процессе санаторно-курортного лечения детей с ювенильным ревматоидным артритом // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации.– Ялта, 2003.– С.121-127.
Гармаш О.И., Поберская В.А., Харитонкина О.Г. Особенности психоэмоционального состояния детей с ювенильным ревматоидным и реактивным артритом в условиях санаторно-курортного лечения // Вестн. физиотерапии и курортологии.–2004.– №2.– С.65-67. (дисертантом проведено аналіз обстеження хворих, обговорення отриманих результатів, підготовлена стаття).
Гармаш О.И.Сравнительная эффективность комплексного санаторно-курортного лечения детей с реактивными артритами // Вестн. физиотерапии и курортологии.–2004.–№3.–С.34-38.
Гармаш О.И. Обоснование показаний к применению хлоридных натриевых ванн и низкоинтенсивного лазерного излучения в комплексном санаторно-курортном лечении детей с реактивными артритами // Вестн. физиотерапии и курортологии.–2005.–№1.–С.49-51.
Гармаш О.И., Поберская В.А Дифференцированный подход к применению грязевых аппликаций и лазеротерапии у детей с реактивными артритами // Мед. реабилитация, курортология, физиотерапия. – 2005.– №2 (42).– С. 3-6. (дисертантом підготовлено аналіз результатів обстеження хворих, обговорення отриманих даних).
Гармаш О.И. Клинико-функциональное состояние организма у детей с реактивными артритами, прибывших на курорт из регионов экологического неблагополучия // Вестн. физиотерапии и курортологии.– 2005.– № 2.– С.68-70.
Гармаш О.И., Курганова А.В., Григорьева Н.С. Состояние электрогенеза мышц и периферического кровообращения нижних конечностей у детей с реактивными артритами, направленных на санаторно-курортное лечение // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 2005.– Т. 141, Ч. 5. – С.33-36. (дисертантом проведено аналіз та обговорення отриманих даних, висновки, підготовлена стаття).
Гармаш О.И. Обоснование комплексного применения грязевых аппликаций и биорезонансной стимуляции в санаторно-курортном лечении детей с реактивными артритами // Вестн. физиотерапии и курортологии. –2005.– №3. –С.44-46.
Гармаш О.И. Показатели дисфункции эндотелия у детей с заболеваниями суставов на санаторно-курортном этапе лечения // Вестн. физиотерапии и курортологии. –2005.– №4.– С.47-50.
Гармаш О.И., Поберская В.А. Качество жизни – как дополнительный критерий эффективности комплексного санаторно-курортного лечения детей с реактивными артропатиями // Мед. реабилитация, курортология, физиотерапия.– 2006.– №1.– С. 3-5. (дисертантом проведена оцінка показників якості життя, аналіз та обговорення отриманих даних, підготовлена стаття).
Гармаш О.И. Показатели функции эндотелия при реактивных артритах в детском возрасте // Вестн. физиотерапии и курортологии. –2006.– № 3.– С.31-34.
Гармаш О.И. Показатели функционального состояния эндотелия при ревматических заболеваниях суставов у детей // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского.– Симферополь, 2005.– Т. 141, Ч. IV.– С.13-16.
Гармаш О.И. Влияние комплексного санаторно-курортного лечения на показатели функционального состояния эндотелия при ревматических заболеваниях суставов у детей // Вестн. физиотерапии и курортологии. –2006.– № 1.– С.26-29.
Гармаш О.И. Патогенетическое обоснование применения грязевых аппликаций и лазеротерапии у детей с реактивными артритами // Мед. гидрология и реабилитация.– 2005.–Т.3, № 4.– С. 21-26.
Гармаш О.И. Динамика показателей дисфункции эндотелия под воздействием грязелечения и физиотерапевтических факторов у детей с ревматическими заболеваниями суставов // Вестн. физиотерапии и курортологии. –2006.– № 2.– С. 23-26.
Гармаш О.И., Дриневский Н.П. Эффективность комплексного применения природных лечебных факторов с биорезонансной стимуляцией у детей с реактивными артропатиями // Збірник наукових праць співробітників КМАПО iм. П.Л. Шупика.– Київ, 2006.– Вип. 15, кн.2.– С. 495-501. (дисертантом проведено аналіз результатів обстеження хворих, обговорення отриманих даних, висновки, підготовлена стаття).
Голубова Т.Ф., Гармаш О.И., Генералов О.В. Динамика показателей клеточного иммунитета у детей с соматической патологией под влиянием комплексного санаторно-курортного лечения // Таврический медико-биологический вестн. – 2006.–Т. 9, №2.– С. 21-24. (результати обстеження хворих, аналіз та обговорення отриманих даних).
Гармаш О.И., Поберская В.А. Интегральные критерии оценки эффективности санаторно-курортного лечения детей с реактивными артропатиями // Мед. реабилитация, курортология, физиотерапия. –2007. – №1. –С.12-15. (дисертантом проведено аналіз результатів обстеження хворих, обговорення отриманих даних, підготовлена стаття).
Гармаш О.И., Поберская В.А. Оценка эффективности санаторно-курортного лечения детей с ювенильным ревматоидным и реактивными артритами по данным ближайших и отдаленных результатов // Укр. бальнеологический журн. – 2007.–№1-2.– С. 34-38 (результати обстеження хворих, аналіз та обговорення отриманих даних).
Иванова М.В., Гармаш О.И., Лебедева Т.В. Состояние показателей эндотелия при ювенильном ревматоидном артрите у детей // Таврический медико-биологический вестн. – 2007.–Т. 10, № 2.– С. 11-13. (результати обстеження хворих, аналіз та обговорення отриманих даних).
Гармаш О.И., Курганова А.В., Пивнева Н.Г. Применение физических факторов в реабилитации детей с заболеваниями суставов // Медико-социальные аспекты реабилитации детей- инвалидов: Матер. науч.-практ. конф. – Харьков: УНИИОЗДП АМН Украины, 2000.–С.24-26. (результати обстеження хворих, аналіз та обговорення отриманих даних, висновки, підготовка до публікації).
Гармаш О.И. Физические факторы в реабилитации детей с реактивным артритом // Материалы II Национального конгресса физиотерапевтов и курортологов.– Славянск, 2002.–С.254-255.
Гармаш О.И., Курганова А.В., Григорьева Н.С., Васильев В.А. Комплексное применение бальнеолечения и лазеротерапии у детей с заболеваниями суставов // Актуальные вопросы кардиоревматологии: Матер. науч.-практ. конф.– Феодосия, 2000.– С.77-78. ( дисертантом проведено аналіз та обговорення отриманих даних, висновки, підготовка до публікації).
Гармаш О.И. Влияние бальнеолечения и лазеротерапии на состояние иммунологической реактивности и симпато-адреналовой системы у детей с заболеваниями суставов // Актуальные проблемы применения минеральных вод в медицинской практике: Матер. науч.-практ. конф. – Трускавец - Моршин, 2001.– С.195.
Гармаш О.И., Дриневский Н.П., Курганова А.В. Применение лазеротерапии в реабилитации детей с заболеваниями суставов // Матер. III нац. конгр. ревматологов Украины Укр.. ревматол. журн.– 2001.–приложение.– С.64. ( дисертантом проведено аналіз результатів обстеження хворих, обговорення отриманих даних, висновки, підготовлена публікація ).
Гармаш О.И., Курганова А.В., Григорьева Н.С., Витринская О.Е., Васильев В.А.Влияние лазеротерапии различной локализации на состояние периферического кровообращения и биоэлектрической активности мышц у детей, больных ювенильным ревматоидным артритом // Медицинская реабилитация в педиатрии: Матер. науч.-практ. конф.– Евпатория, 2002.– Вып.7.– С.32-34. (дисертантом проведено аналіз отриманих даних, зроблені висновки, підготовлена публікація ).
Гармаш О.И., Дриневский Н.П. Оптимизация подходов к назначению пелоидотерапии в комплексном санаторно-курортном лечении детей с реактивными артритами // Лікувальні грязі: екологічні аспекти, раціональна експлуатація та нові технології іх використання: Матер. III наук.-практ. конф.– Бердянськ, 2002.– С.30. ( дисертантом проведен аналіз результатів обстеження хворих, обговорення отриманих даних, підготовка публікації).
Гармаш О.И., Дриневский Н.П., Курганова А.В., Григорьева Н.С., Витринская О.Е., Швец И.Г., Пидгайная А.А. Применение хлоридных натриевых ванн и лазеротерапии у детей с системными проявлениями ювенильного ревматоидного артрита // Актуальные вопросы детской кардиоревматологии: Матер. всеукр. науч.-практ. конф.–Евпатория, 2002.– С.10-11. (результати обстеження хворих, аналіз та обговорення отриманих даних, висновки).
Гармаш О.И., Загоруйченко И.В., Витринская О.Е. Особенности психологического состояния детей с реактивным артритом в условиях санаторно-курортного лечения // Невротичні розлади у дітей та підлітків: клініка, патогенез, реабілітація: Матер. наук. симпоз.- Харків: УНДІОЗДП, 2003.– С.30-31 (результати обстеження хворих, аналіз та обговорення отриманих даних, висновки).
Гармаш О.И., Загоруйченко И.В., Витринская О.Е.. Ющенко Н.В., Пивнева Н.Г. Оценка психологического статуса детей с реактивным и ювенильным ревматоидным артритом на санаторно-курортном этапе // Актуальные вопросы организации курортного дела, курортной политики и физиотерапии: Матер. III конгр. физиотерапевтов и курортологов Крыма.– Евпатория, 2003. – С.32. (результати обстеження хворих, аналіз та обговорення отриманих даних, висновки).
Гармаш О.И., Курганова А.В., Григорьева Н.С., Витринская О.Е., Васильев В.А.Сравнительный анализ комплексного применения грязевых аппликаций и разных методик лазеротерапии у детей с ювенильным ревматоидным и реактивными артритами //Медицинская реабилитация в педиатрии: Матер. науч. симпоз.– Евпатория, 2003.– С.45- 48. (аналіз та обговорення отриманих даних, висновки).
Гармаш О.И., Дриневский Н.П., Поберская В.А., Костюрина Г.Н., Лебец И.С., Богмат Л.Ф, Коломиец А.М., Тихончук Ю.Г., Джигора С.Л. Этапная реабилитация детей, больных ювенильным ревматоидным артритом: Методические рекомендации МОЗ Украины / Укр НИИДКиФ, УНИИОЗДП.– Евпатория, 2003.–27 с. (дисертантом написано розділ санаторно-курортного лікування дітей, хворих на ЮРА).
Гармаш О.І., Дриневський М.П., Курганова О.В., Григорьєва Н.С., Васильєв В.А. Методика використання грязьових аплікацій у поєднанні з лазеротерапією у дітей, хворих на реактивні артрити // Рєєстр галузевих нововведень.– 1999.– №125/11/9.
Гармаш О.І., Дриневський М.П., Курганова О.В., Григорьєва Н.С., Витринська О.Е., Васильєв В.А. Нові технології диференційованого використання лікувальних комплексів з застосуванням грязьових аплікацій та лазеротерапії у дітей, хворих на реактивні артрити // Рєєстр галузевих нововведень.– 2003.–№ 236/19/03.
Гармаш О.И., Курганова А.В., Тихончук Ю.Г., Витринская О.Е., Васильев В.А. Сравнительная оценка воздействия физических факторов на состояние периферического кровообращения у детей с артрологическими заболеваниями // Актуальные вопросы организации курортного дела, курортной политики и физиотерапии: Матер. IV конгр. физиотерапевтов и курортологов Крыма.– Евпатория, 2004. – С.91. (результати обстеження хворих, аналіз та обговорення отриманих даних, висновки).
Гармаш О.И., Курганова А.В., Григорьева Н.С., Витринская О.Е., Ющенко Н.В., Пивнева Н.Г. Клинико-функциональное обоснование принципов санаторно-курортного лечения детей, больных реактивными артритами // Актуальные вопросы детской кардиоревматологии: Матер. всеукр. науч.-практ. конф.– Евпатория, 2004.– С.28. (аналіз та обговорення отриманих даних, висновки) .
Гармаш О.И. Обоснование подходов к санаторно-курортному лечению детей с реактивными артритами //Рання медична реабілітація: здобутки, проблеми, перспективи: Матер. V наук.- практ. конф. з міжнарод. участю. –Ужгород, 2004.– С.76.
Гармаш О.И., Курганова А.В., Григорьева Н.С., Витринская О.Е., Ющенко Н.В., Пивнева Н.Г. Особенности течения реактивных артритов у детей, проживающих в регионах радионуклидного загрязнения // Актуальні проблеми медико-психологічної реабілітації рятувальників, дитячого та дорослого населення, яке постраждало внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру: Матер. науч.- практ. конф.– Евпатория, 2005.– С.19-21. (дисертантом проведено аналіз результатів обстеження хворих, обговорення отриманих даних, рекомендації, підготовлена публікація).
Гармаш О.И. Динамика психоэмоционального состояния у детей с реактивными артритами под влиянием санаторно-курортного лечения // Вестн. физиотерапии и курортологии.– 2005.–Спец выпуск.– С. 50.
Гармаш О.И., Витринская О.Е., Шевлякова Т.В., Яваева Т.Б., Супрун Н.Ф. Динамика клинико-лабораторных показатели у детей с реактивными артритами в ранней стадии под влиянием санаторно-курортного лечения // Вестн. физиотерапии и курортологии.– 2005.–Спец выпуск.– С.49. (дисертантом проведено аналіз результатов обстеження хворих, обговорення отриманих даних, рекомендації, підготовлена публікація).
Гармаш О.И., Курганова А.В., Григорьева Н.С., Витринская О.Е., Ющенко Н.В., Яваева Т.Б. Интегральная оценка клинико-функционального состояния детей с реактивными артритами // Актуальные вопросы детской кардиоревматологии: Матер. всеукр. науч.-практ. конф.– Евпатория, 2005. – С.9. (результати обстеження хворих, аналіз та обговорення отриманих даних, рекомендації).
Гармаш О.И., Курганова А.В., Григорьева Н.С., Витринская О.Е., Баранова Н.П., Васильев В.А., Яваева Т.Б. Обоснование клинико-функциональных показаний к назначению лазеротерапии и биорезонансной стимуляции в комплексном санаторно-курортном лечении детей с реактивными артритами// Актуальные вопросы детской кардиоревматологии: Матер. всеукр. науч.-практ. конф.– Евпатория, 2005. – С.10. (результати обстеження хворих, аналіз та обговорення отриманих даних, висновки).
Гармаш О.И., Сколотенко Т.С, Витринская О.Е., Гаас В.Я., Яваева Т.Б. Клинико-лабораторные особенности течения реактивных артритов у детей при поступлении на санаторно-курортное лечение // Вестн. физиотерапии и курортологии.– 2005.–№1.– С.109 (результати обстеження хворих, аналіз та обговорення отриманих даних, висновки).
Гармаш О.И., Курганова А.В., Григорьева Н.С., Витринсая О.Е., Васильев В.А., Гаас В.Я. Шевлякова Т.В Применение новых методик лазеротерапии в комплексном санаторно-курортном лечении детей с реактивными артропатиями // Актуальные вопросы организации курортного дела, курортной политики и физиотерапии: Матер. VI конгр. физиотерапевтов и курортологов Крыма. –Евпатория, 2006. –С.93-94. (результати обстеження хворих, аналіз та обговорення отриманих даних, висновки).
Гармаш О.И., Еременко С.А., Витринская О.Е., Шевлякова Т.В. Влияние санаторно-курортного лечения на показатели качества жизни у детей с ювенильным ревматоидным артритом // Актуальные вопросы детской кардиоревматологии: Матер. V Всеук. науч.-практ. конф.– Евпатория, 2006. – С.105. (результати обстеження хворих, аналіз та обговорення отриманих даних, висновки).
Гармаш О.И. Влияние комплексного применения бальнеогрязелечения и лазеротерапии на показатели оксида азота у детей с ревматическими заболеваниями суставов // Медична реабілітація – сучасна система відновлення здоров’я: Матер. III нац. конгр. фізіотерапевтів та курортологів.– Ялта, 2006. – С. 290.
Гармаш О.И., Еременко С.А., Витринская О.Е., Ющенко Н.В. Динамика показателей качества жизни у детей с хроническими артритами в процессе санаторно-курортного лечения // Гігієнічні та соціально-психологічні аспекти моніторингу здоров’я школярів: Матер. наук.-практ. конф.– Харків, 2006.– С.31. (результати обстеження хворих, аналіз та обговорення отриманих даних, висновки).
Гармаш О.И., Иванова М.В., Поберская В.А., Ивановский С.В., Курганова А.В., Витринская О.Е., Тихончук Ю.Г. Санаторно-курортное лечение детей с реактивными артропатиями: Методические рекомендации МОЗ Украины / Укр НИИДК и Ф, КГМУ.–Евпатория, 2006.–30 с. (підготовлені дисертантом).
Гармаш О.І., Курганова О.В., Григорьєва Н.С., Бикметов М.С., Витринська О.Е., Тихончук Ю.Г., Васильєв В.А. Показання до призначення грязьових аплікацій та лазеротерапіі на суглоби та судинні пучки у дітей хворих на реактивні артропатії // Рєєстр галузевих нововведень.– 2006.– № 76/24/06.