Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Томей Адріан Іванович. Клініко-епідеміологічна характеристика та біогеохімічна природа патології верхніх відділів травного тракту у дітей. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2008.



Анотація до роботи:

Томей А.І. Клініко-епідеміологічна характеристика та біогеохімічна природа патології верхніх відділів травного тракту у дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького МОЗ України, Львів, 2008.

Наукова робота присвячена вивченню особливостей мінерального гомеостазу у дітей шкільного віку з різних біогеохімічних районів Закарпатського регіону (гірського, передгірського, низинного) та мінерального обміну у дітей з хронічним гастродуоденітом.

На основі проведеного дослідження встановлено, що концентрація есенціальних мікроелементів в біологічних рідинах у досліджуваного дитячого контингенту відрізняється в залежності від району проживання в межах одного регіону.

Отримано дані про дисбаланс есенціальних мікроелементів при хронічному гастродуоденіті, а саме про зниження рівня цинку, заліза, міді, та йоду, що супроводжувалось порушенням цитокінового та гормонального статусу. Виразність даних відхилень залежала від фази патологічного процесу, варіантів перебігу, поєднаної та супутньої патології.

Доведено ефективність вітамінно-мінерального комплексу «Активал Макс» в комплексному лікуванні дітей із хронічним гастродуоденітом. Даний препарат рекомендовано включити в комплекс лікування хворих з хронічним гастродуоденітом у фазі неповної клінічної ремісії.

Розроблена комп’ютерна програма.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення актуальної наукової задачі сучасної педіатрії – удосконалення діагностики та лікувально-профілактичних заходів для дітей з патологією гастродуоденальної зони шляхом включення у діагностичний комплекс дослідження вмісту мікроелементів у біологічних рідинах (крові, сечі), балансу цитокінів, гормонального статусу та впровадження вітамінно-мінеральної корекції на підставі проведеного біомоніторингу.

1. Розбіжності в показниках поширеності та захворюваності по різних районах однієї (Закарпатської) області при однаковій організації медико-профілактичної допомоги підтверджують існування зв’язку розвитку патології органів травлення з місцем проживання. Порівняльна характеристика показників захворюваності органів травлення вказує на превалювання їх у дітей з гірських (109,8) та передгірських (107,9) районів над показниками у дітей з низинних районів (99,2).

2. Виявлено розбіжності в показниках вмісту есенціальних мікроелементів у біологічних рідинах (крові, сечі) дитячого організму в залежності від району проживання. Для дітей з гірського району характерним було збільшення вмісту цинку (1,01±0,04 мг/л) та йоду (0,0460±0,001 мг/л) в сироватці крові (p<0,001). У дітей з передгірського району спостерігалось достовірне зниження вмісту заліза (0,62±0,02 мг/л) та йоду (0,0398±0,001 мг/л), тоді як у дітей з низинного району спостерігалось зниження вмісту цинку (0,65±0,02 мг/л) та міді (0,72±0,02 мг/л) на фоні підвищення вмісту заліза (0,76±0,02 мг/л) в сироватці крові. Медіана йодурії у досліджуваних дітей у всіх трьох районах відповідала легкому ступеню дефіциту йоду (51,13 мкг/л, 69,1 мкг/л, 67,86 мкг/л).

3. У всіх дітей з хронічним гастродуоденітом вміст есенціальних мікроелементів (заліза, цинку, йоду) у сироватці крові був нижчим у порівнянні з практично здоровими дітьми, достовірно нижчими були показники гормонів Т3 та соматотропну, підвищеним вміст цитокінів IL2 та IFNg. Встановлено сильний кореляційний зв'язок між вмістом цинку в сироватці крові з рівнем цитокіна IL2 (r=75) та з вмістом соматотропіну (r=0,72).

4. Встановлено, що зниження вмісту есенціальних мікроелементів при хронічному гастродуоденіті залежить від фази патологічного процесу. У дітей з ХГД у фазі неповної клінічної ремісії зниження цинку спостерігалось у 96,9% випадків, міді - у 62,5%, йоду - у 46,9% і заліза - у 25,0%. У дітей з ХГД у фазі повної клінічної ремісії зниження цинку було реєстровано у 53,3% хворих, заліза - у 40,0%, йоду - у 36,7% та міді - у 13,3% випадків. Отже, найчастіше порушення мінерального гомеостазу (Zn, Cu, I) спостерігаються у дітей з ХГД у фазі неповної клінічної ремісії. Виявлено залежність рівня мікроелементів у сироватці крові від характеру запально-деструктивних змін у гастродуоденальній зоні. Важкі ендоскопічні зміни (ерозії, субатрофія) в слизовій оболонці шлунка та ДПК реєструвались у дітей з найнижчими показниками вмісту цинку (0,41±0,01 мг/л) та йоду (0,035±0,001 мг/л) в сироватці крові.

5. Включення вітамінно-мінерального препарату у терапевтичний комплекс дітям з хронічним гастродуоденітом у фазі неповної ремісії підвищує клінічну ефективність, сприяє більш ранньому зникненню ознак хронічної інтоксикації та основних ознак вітамінно-мінеральної недостатності, позитивно впливає на білковий метаболізм в організмі дитини, призводить до поліпшення складу периферичної крові, зниженню прозапальних цитокінів (IFN, IL2), позитивно впливає на рівень гормонів щитовидної залози (трийодтиронін і соматотропін) та на клінічно значиме підвищення концентрації есенціальних мікроелементів (Zn, Cu, Fe, I) у сироватці крові.

6. Розроблена комп’ютерна програма дозволяє надати важливу додаткову інформацію для своєчасного діагностування дебюту або загострення ХГД у дітей при наявності комплексу диспепсичних проявів та вибору тактики подальшого ведення хворого.

Публікації автора:

  1. Стан ланок гомеостазу як продукт мультикомпонентного екологічного впливу / О. М. Горленко, Н. Г. Мальованик, О. Ю. Александров, А. І. Томей, В. В. Попадинець // Вісник наукових досліджень. – Тернопіль. - 2004. - № 2. – С. 165-166 (дисертантом особисто проведено збір матеріалу, формулювання висновків).

  2. Порушення мінерального гомеостазу у школярів з гепатобіліарною патологією, шляхи корекції / О. М. Горленко, О. Ю. Александров, А. І. Томей, О. А. Пушкаренко, Н. Г. Мальованик, Г. Б. Цяпець, О. А. Передрій // Науковий вісник Ужгородського університету, серія „Медицина”. – 2005. – № 26. – С. 110–113 (дисертантом особисто проведено збір матеріалу, формулювання висновків).

  3. Томей А. І. Особливості мінерального обміну у дітей з асоційованою гастроентерологічною патологією / А. І. Томей // Науковий вісник Ужгородського університету, серія «Медицина». - 2007. - № 31. - С. 94-96.

  4. Горленко О. М. Обґрунтування використання вітамінів та мінералів у лікуванні хронічного гастродуоденіту у дітей / О. М. Горленко, А. І. Томей // Перинатологія та педіатрія. – 2008. - № 1 (33). – С. 93-96.

  5. Томей А. І. Клінічні прояви порушень мінерального гомеостазу в дітей при хронічному гастродуоденіті / А. І. Томей // Науковий вісник Ужгородського університету, серія «Медицина». - 2008. - № 33 - С. 134-136.

  6. Томей А. І. Сучасні погляди на біогеохімічну природу виникнення захворювань у дітей (огляд літератури) / А. І. Томей // Проблеми клінічної педіатрії. – 2007. - № 1. – С. 24-28.

  7. Томей А. І. Клінічне значення дисбалансу мікроелементів у дітей / А. І. Томей, О. В. Губіш, С. В. Голош // Проблеми клінічної педіатрії. – 2007. - № 2. – С. 24-28.

  8. Корелятивні зв’язки ланок мінерального гомеостазу при дослідженні гепатобіліарної системи школярів / О. М. Горленко, Н. Г. Мальованик, А. І. Томей, О. Ю. Александров, Л. В. Фогель, О. А. Передрій // Проблеми остеології. – 2003. - № 2. – С. 51 (дисертантом особисто проведено аналіз даних літератури, збір матеріалу).

  9. Клініко-лабораторна характеристика дитячого контингенту пригірської місцевості Карпатського Єврорегіону / О. М. Горленко, В. В. Поворознюк, В. В. Попадинець, А. І. Томей, О. Ю. Александров, М. М. Сабініна // Проблеми остеології. – 2003. - № 2. – С.49 (дисертантом особисто проведено збір матеріалу, формулювання висновків).