Ступницький Ростислав Миколайович. Клініко-експериментальне обґрунтування ортопедичного лікування хворих із частковою втратою зубів залежно від стану тканин протезного ложа : Дис... д-ра наук: 14.01.22 - 2009.
Анотація до роботи:
Ступницький Р.М. Клініко-експериментальне обґрунтування ортопедичного лікування хворих із частковою втратою зубів залежно від стану тканин протезного ложа. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького. – Львів, 2008.
Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуальної проблеми сучасної стоматології, яка полягає у встановленні нових підходів до надання стоматологічної ортопедичної допомоги, зокрема обґрунтування концептуальних основ комплексного лікування хворих із частковою втратою зубів.
Встановлено вікові особливості будови кісткової тканини альвеолярних відростків та її морфологічну перебудову у випадку відсутності зубів та після протезування різними видами ортопедичних конструкцій. Вивчено стан показників кісткового метаболізму та цитокінів у залежності від щільності кісткової тканини у хворих із частковою відсутністю зубів. У пацієнтів з різними видами зубних протезів визначено особливості окисно-відновних процесів, які характеризують стан прооксидантно–антиоксидантної системи. Розпрацьовано і математично обґрунтовано конструкції комбінованого зубного протеза на підставі комп’ютерної моделі напружено-деформованого стану системи „протез–опорний зуб–пародонт” у залежності від ступеня атрофії альвеолярного відростка. Для корекції метаболічних процесів у тканинах протезного ложа розпрацьовано комплекс лікувально-профілактичних заходів та оцінено його ефективність.
У дисертаційній роботі здійснено науково-теоретичне обґрунтування нового вирішення актуальної проблеми сучасної стоматології – лікування хворих з дефектами зубних рядів шляхом розпрацювання диференційованого підходу до вибору конструкції протезів і комплексного лікування у залежності від стану тканин протезного ложа.
1. Встановлено, що у хворих з віком збільшується величина дефектів зубних рядів з домінуванням І і ІІ класів (відповідно з 11,3% до 30,2% і з 6,6% до 26,8%) та зменшенням – ІІІ класу за Кеннеді (з 52,5% до 36,1%); при цьому спостерігається поєднання кінцевих і включених дефектів та поява їх у фронтальній ділянці (до 2,3%). Найчастіше причиною ускладнень протезування є невідповідність вибору ортопедичної конструкції метаболічним і функціональним властивостям тканин протезного ложа та стану пародонту опорних зубів.
2. Вікові зміни у кістковій тканині альвеолярних відростків викликані зниженням процесів кісткоутвореня, що характеризуються низькою синтезуючою здатністю остеобластів, зумовленою дегенеративними змінами у них. Дисфункційна атрофія пов’язана з порушенням місцевого кровообігу, внаслідок чого виникає тканинна гіпоксія, що активує систему протеолітичних ферментів остеокластів. Резорбційні процеси у кістковій тканині альвеолярного відростка під дією знімного протеза спричинені місцевим венозним повнокрів’ям, яке зумовлює набряк органічного матриксу як компактної, так і губчастої кісткової тканини.
3. Зниження щільності кісткової тканини супроводжується змінами показників кісткового метаболізму та порушенням цитокінового балансу. При остеопенії спостерігається зростання меркерів резорбції (-СТх до 0,69±0,05нг/мл) та підвищення як прозапальних (ІЛ-1 до 141,4±5,7 пг/мл та ФНП- до 70,1 ± 2,6 пг/мл), так і протизапальних (ІЛ-4 до 158,2 ± 9,3 пг/мл та ІЛ-10 до 52,1 ± 3,8 пг/мл) цитокінів. Остеопороз супроводжується збільшенням маркерів кісткової резорбції (-СТх до 1,33±0,04 нг/мл) і наростанням рівня ІЛ-1 до 386,9 ± 5,5 пг/мл та ФНП- до 195,7 ± 12,4 пг/мл і зниженням рівня ІЛ-4 до 36,6 ± 2,4 пг/мл та ІЛ-10 до 28,9 ± 4,0 пг/мл.
4. Відновлення дефектів зубних рядів різними видами ортопедичних конструкцій призводить до підвищення процесів ліпопероксидації та зниження активності антиоксидантного захисту. Найнижчі показники ПОЛ виявлені при користуванні мостоподібними протезами (ТБК-АП до інкубації на 180-й день – 7,401±0,20 мкмоль/л), а найвищі – при часткових знімних пластинкових протезах (ТБК-АП до інкубації на 180-й день – 7,90±0,49 мкмоль/л).
5. Шляхом математичного моделювання виявлено ділянки концентрації напружень залежно від характеру навантажень та встановлено ступені атрофії альвеолярних відростків біля опорних зубів, критичні для можливості їх використання як опори мостоподібних протезів, спрогнозовано можливі ускладнення та науково обґрунтовано застосування, у таких випадках, раціональної конструкції комбінованого зубного протеза з сідлоподібною проміжною частиною, яка буде перерозподіляти оклюзійне навантаження на беззубу ділянку альвеолярного відростка.
6. Розпрацьовані конструкції комбінованого зубного протеза враховують стан тканин пародонту опорних зубів, величину дефекту зубного ряду, ступінь атрофії та структуру кісткової тканини у ділянці відсутніх зубів, що забезпечує диференційований розподіл жувального навантаження між опорними зубами та кістковою тканиною альвеолярного відростка. У випадку втрати опорного зуба або появи додаткового дефекту з протилежного боку конструкція дозволяє додавати нові елементи до вже існуючої в ротовій порожнині без виготовлення нового протеза.
7. Висока ефективність розпрацьованого лікувально-профілактичного комплексу (альфакальцидол, нуклеїнат і олія з насіння амаранту) підтверджена позитивною динамікою досліджуваних показників, яка проявляється зниженням рівня -СТх до 0,28±0,07 нг/мл, ІЛ-1 до 24,7±5,6 пг/мл, ФНП- до 52,7±6,8 пг/мл, виділення кальцію з сечею до 0,42±0,04 ммоль/л, ТБК-АП до інкубації та активності СОД при різних видах протезування, нормалізацією показника загальної лужної фосфатази (48,2±3,1 МОд/л), та підвищенням рівня ІЛ-4 до 79,6±3,1 пг/мл, кальцію крові до 2,23±0,01 ммоль/л, що призвело до стабілізації обмінних процесів у кістковій тканині та усунення дисбалансу у системі „перекисне окислення ліпідів – антиоксидантний захист” після накладання ортопедичних конструкцій.
Публікації автора:
Макєєв В. Ф. Особливості кісткової будови нижньої щелепи за даними комп’ютерної томографії / В. Ф. Макєєв, Р. М. Ступницький, О. Я. Стиранівська // Новини стоматології. – 2004. – № 3. – С. 9-13. Здобувачем проведено забір матеріалу, аналіз та узагальнення одержаних результатів, зроблені висновки.
Ступницький Р. М. Топографо-анатомічні особливості будови і структура кістки нижньої щелепи з дефектами зубних рядів за результатами рентгенологічного дослідження / Р. М. Ступницький, О. Я. Стиранівська // Acta Medica Leopoliensia. – 2004. – № 3-4. – С. 7-11. Здобувач обґрунтував вибір методів дослідження, взяв участь у їх проведенні, провів аналіз одержаних результатів та сформулював висновки.
Біда В. І. Планування конструкцій зубних протезів в залежності від структури та ступеня атрофії альвеолярних відростків нижньої щелепи / В. І. Біда, Р. М. Ступницький // Збірник наукових праць співробітників НМАПО імені П.Л. Шупика. – К., 2005. – Вип. 14, кн. 1. – С. 237-241. Здобувач провів огляд літератури, обґрунтував актуальність проблеми, зробив висновки.
Тимофєєв О. О. Застосування стереолітографії у діагностиці остеопорозу щелеп / О. О. Тимофєєв, О. В. Горобець, Р. М. Ступницький, О. Я. Стиранівська // Новини стоматології. – 2005. – № 3. – С. 16-20. Здобувач провів огляд літератури, обґрунтував актуальність проблеми, зробив висновки.
Тимофеев А. А. Симптом «ножниц» – объективный прогностический тест неврогенных изменений в челюстно-лицевой области / А. А. Тимофеев, Е. П. Весова, Е. В. Горобец, И. Н. Маньковская, Т. В. Компаниец, Р. М. Ступницкий // Современная стоматология. – 2005. – № 4. – С. 100-106. Здобувач провів огляд літератури, обґрунтував актуальність проблеми, зробив висновки.
Ступницький Р. М. Порівняльна оцінка щільності нижньощелепної кістки у бічних беззубих ділянках за рентгенологічними та гістоморфологічними даними / Р. М. Ступницький // Український стоматологічний альманах. – 2005. – № 4. – С. 9-13.
Братусь Р. Р. Порівняльна характеристика та критерії вибору бар’єрних мембран, яких застосовують у сучасній стоматології / Р. Р. Братусь, Р. М. Ступницький // Acta Medica Leopoliensia. – 2006. – № 1. – С. 191-198. Здобувач провів огляд літератури, аналіз та узагальнення одержаних результатів, зробив висновки.
Ступницький Р. М. Особливості морфології та атрофії кісткової тканини протезного ложа нижньої щелепи / Р. М. Ступницький, Ю. І. Силенко // Український стоматологічний альманах. – 2006. – Т. 3, № 1. – С. 59-60. Здобувач провів аналіз та узагальнення одержаних результатів, зробив висновки.
Ступницький Р. М. Морфометрична будова гаверсових каналів альвеолярного відростка нижньої щелепи залежно від віку / Р. М. Ступницький // Український стоматологічний альманах. – 2006. – № 2. – С. 19-21.
Ступницький Р. М. Морфологічна перебудова альвеолярного відростка нижньої щелепи після екстракції великих кутніх зубів / Р. М. Ступницький // Acta Medica Leopoliensia. – 2006. – № 2. – С. 8-11.
Ступницький Р. М. Розбірна конструкція мостоподібного протеза / Р. М. Ступницький // Новини стоматології. – 2006. – № 2. – С. 66-69.
Ступницький Р. М. Метод вимірювання товщини слизової оболонки альвеолярного відростка при частковій і повній відсутності зубів / Р. М. Ступницький, О. Я. Стиранівська // Современная стоматология. – 2006. – № 3. – С. 133-135. Здобувачем проведено огляд літератури, аналіз та узагальнення одержаних результатів, зроблено висновки.
Ступницький Р. М. Товщина слизової оболонки альвеолярного відростка в ділянках різних за топографією дефектів зубних рядів нижньої щелепи, визначена за рентгенограмами / Р. М. Ступницький, О. Я. Стиранівська // Вісник стоматології. – 2006. – № 3. – С. 32-36. Здобувачем проведено обстеження пацієнтів, аналіз та узагальнення одержаних результатів, зроблено висновки.
Ступницький Р. М. Алгоритм морфологічної перебудови (адаптації) кісткової тканини альвеолярного відростка після екстракції зубів та постійної дії ортопедичної конструкції / Р. М. Ступницький, Д. М. Король, П. А. Гасюк // Український стоматологічний альманах. – 2006. – № 4. – С. 47-49. Здобувач провів огляд літератури, обґрунтував актуальність проблеми, зробив висновки.
Біда В. І. Клінічний досвід підвищеного стирання зубів / В. І. Біда, Р. М. Ступницький // Збірник наукових праць співробітників НМАПО імені П.Л. Шупика. – К., 2007. – Вип. 16, кн. 1. – С. 364-367. Здобувачем проведено обстеження пацієнтів, аналіз та узагальнення одержаних результатів.
Онищенко В. С. Особливості пародонтального статусу у осіб з частковими дефектами зубних рядів, які ускладнені захворюваннями тканин пародонту / В. С. Онищенко, Р. М. Ступницький, О. М. Овчаренко, О. М. Дорошенко, О. А. Трофименко // Український стоматологічний альманах. – 2007. – № 1. – С. 32-36. Здобувач провів огляд літератури, зробив висновки.
Біда В. І. Патогенетичні аспекти та методи лікування синдрому зниження висоти прикусу / В. І. Біда, Р. М. Ступницький // Український стоматологічний альманах. – 2007. – № 2. – С. 15-18. Здобувач провів огляд літератури, обґрунтував актуальність проблеми, зробив висновки.
Тимофеев А. А. Взаимосвязь между электрогальваническим током в полости рта и атрофией челюстных костей / А. А. Тимофеев, Р. М. Ступницький // Современная стоматология. – 2007. – № 3. – С. 137-141. Здобувачем проведено обстеження пацієнтів, аналіз та узагальнення одержаних результатів.
Біда В. І. Обґрунтування застосування незнімних конструкцій зубних протезів для заміщення включених дефектів зубних рядів / В. І. Біда, Р. М. Ступницький, П. В. Леоненко, О. В. Дембіцький // Збірник наукових праць співробітників НМАПО імені П.Л. Шупика. – К., 2007. – Випуск 16, кн. 3. – С. 311-315. Здобувач провів огляд літератури, обґрунтував актуальність проблеми, зробив висновки.
Ступницький Р. М. Комплексне ортопедичне лікування набутих дефектів зубних рядів / Р. М. Ступницький // Acta Medica Leopoliensia. – 2007. – № 4. – С. 12-16.
Ступницький Р. М. Цитокіновий статус у осіб із різною щільністю кісткової тканини альвеолярних відростків / Р. М. Ступницький // Український стоматологічний альманах. – 2008. – № 1. – С. 4-6.
Ступницький Р. М. Стан процесів кісткового метаболізму у осіб з різною щільністю кісткової тканини альвеолярних відростків / Р. М. Ступницький // Практична медицина. – 2008. – Т. 14, № 1. – С. 115-121.
Ступницький Р. М. Обґрунтування вибору ортопедичної конструкції залежно від напружено-деформованого стану системи протез–опорний зуб–пародонт методом математичного моделювання / Р. М. Ступницький // Новини стоматології. – 2008. – № 1. – С. 46-51.
Ступницький Р. М. Морфологічна перебудова кісткової тканини альвеолярного відростка під знімним зубним протезом / Р. М. Ступницький // Acta Medica Leopoliensia. – 2008. – № 1-2. – С. 7-10.
Ступницький Р. М. Вибір тактики лікування дефектів зубних рядів з різним станом кісткової тканини альвеолярних відростків / Р. М. Ступницький // Современная стоматология. – 2008. – № 2. – С. 166-169.
Ступницький Р. М. Стан реакцій ПОЛ та активності антиоксидантних ферментів ротової рідини при комплексному лікуванні хворих з вторинною адентією / Р. М. Ступницький // Український стоматологічний альманах. – 2008. – № 2. – С. 27-30.
Ступницький Р. М. Стан реакцій пероксидації у хворих при користуванні різними видами ортопедичних конструкцій / Р. М. Ступницький // Світ медицини та біології. – 2008. – № 3. – С. 44-47.
Ступницький Р. М. Особливості окислення ліпідів та активності антиоксидантних ферментів у хворих, що користуються ортопедичними конструкціями / Р. М. Ступницький // Вісник стоматології. – 2008. – № 3. – С. 46-51.
Ступницький Р. М. Стан гемокоагулюючих властивостей ротової рідини в осіб, які користуються різними видами ортопедичних конструкцій у процесі лікування / Р. М. Ступницький, Ю. І. Силенко // Український стоматологічний альманах. – 2008. – № 4. – С. 49-51. Здобувач провів обстеження пацієнтів, аналіз та узагальнення одержаних результатів, сформулював висновки та підготував до друку.
Пат. 5809 Україна, МПК А 61 С 13/00. Розбірний мостоподібний протез / Ступницький Р. М.; заявник і патентовласник Львівський нац. мед. ун-т імені Данила Галицького. – № u20040807161; заявл. 30.08.2004; опубл. 15.03.2005, Бюл. № 3.
Пат. 14717 Україна, МПК А 61 С 13/107. Спосіб заміни нижньої щелепи, забраної при аутопсії / Ступницький Р. М., Стиранівська О. Я.; заявник і патентовласник Львівський нац. мед. ун-т імені Данила Галицького. – № u200512246; заявл. 19.12.2005; опубл. 15.05.2006, Бюл. № 5. Здобувач провів патентно-інформаційний пошук, запропонував методику забору матеріалу.
Пат. 17900 Україна, МПК А 61 В 6/14, А 61 С 19/04. Спосіб вимірювання товщини слизової оболонки на верхівці альвеолярного відростка у ділянках відсутніх зубів / Стиранівська О. Я., Ступницький Р. М.; заявник і патентовласник Львівський нац. мед. ун-т імені Данила Галицького. – № u200604457; заявл. 20.04.2006; опубл. 16.10.2006, Бюл. № 10. Здобувач провів патентно-інформаційний пошук, зібрав та систематизував клінічний матеріал, підготував матеріали до друку.
Пат. 24060 Україна, МПК А 61 С 13/007. Спосіб заміщення дефектів зубних рядів / Ступницький Р. М.; заявник і патентовласник Львівський нац. мед. ун-т імені Данила Галицького. – № u200705145; заявл. 11.05.2007; опубл. 11.06.2007, Бюл. № 8.
Пат. 26854 Україна, МПК А 61 С 13/265. Зубний протез з опорою на імплантати / Ступницький Р. М., Стиранівська О. Я.; заявник і патентовласник Львівський нац. мед. ун-т імені Данила Галицького. – № u200705635; заявл. 22.05.2007; опубл. 10.10.2007, Бюл. № 16. Здобувач провів патентно-інформаційний пошук, зібрав та систематизував клінічний матеріал, зробив висновки.
Пат. 26852 Україна, МПК А 61 С 13/007. Розбірний мостоподібний протез / Ступницький Р. М., Стиранівська О. Я.; заявник і патентовласник Львівський нац. мед. ун-т імені Данила Галицького. – № u200705620; заявл. 22.05.2007; опубл. 10.10.2007, Бюл. № 16. Здобувач провів патентно-інформаційний пошук, зібрав та систематизував клінічний матеріал, зробив висновки та підготував матеріали до друку.
Ступницький Р. М. Структура нижньощелепної кістки при повній і частковій адентії у порівняльному аспекті / Р. М. Ступницький, О. Я. Стиранівська // Сучасний стан і актуальні проблеми ортопедичної стоматології : матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Івано-Франківськ, 2005. – С.100. Здобувачем проведено аналіз та узагальнення одержаних результатів, зроблено висновки та підготував до друку.
Ступницький Р. М. Особливості будови нижньої щелепи у беззубих ділянках при повній і частковій відсутності зубів / Р. М. Ступницький, О. Я. Стиранівська // Wyksztacenie i nauka bez granic – ’2005 : мateriay II Midzynarodowej naukowe-praktycznej konferencji. – Przemyl : Sp. Z o.o. „Nauka i studia”, 2005. – T. 16. Medycyna. – S. 3-5. Здобувачем проведено аналіз та узагальнення одержаних результатів, зроблено висновки та підготував до друку.
Ступницький Р. М. Характеристика тканин альвеолярного відростка нижньої щелепи у ділянках відсутніх зубів / Р. М. Ступницький, О. Я. Стиранівська // Інновації в імплантології : програма та матеріали ІІІ Східноєвропейської конференції з проблем стоматологічної імплантації. Симпозіум молодих вчених. – Львів, 2007. – С. 85. Здобувачем проведено аналіз та узагальнення одержаних результатів, зроблено висновки та підготував до друку.
Силенко Ю. І. Патогенез атрофії тканин протезного ложа у хворих, які користуються знімними пластинковими протезами і його профілактика / Ю. І. Силенко, М. В. Хребор, Р. М. Ступницький // ХІ Конгрес світової федерації українських лікарських товариств : тези доповідей. – Полтава, 2006. – С. 199. Здобувач провів огляд літератури, обґрунтував актуальність проблеми, зробив висновки.
Stupnytsky R. Impact of tooth extraction and permanent application of prosthetic construction on morphological remodeling of osseous tissue of the alveolar process in lateral parts of the mandible / R. Stupnytsky // VIII Midzynarodowa konferencja naukowa „Inynieria Stomatologiczna – Biomateriay”. – Ustro, 2007. – S. 36-37.
Ступницький Р. М. Корекція кісткового метаболізму в осіб з частковою втратою зубів / Р. М. Ступницький // Актуальні питання профілактики і лікування хвороб твердих тканин зуба та пародонту : матеріали першої науково-практичної конференції стоматологів Закарпаття (15-16 травня 2008 р.). – Ужгород, 2008. – С. 78-79.
Ступницький Р. М. Стан перикисного окислення ліпідів у пацієнтів із різними конструкціями зубних протезів / Р. М. Ступницький // Підсумки та перспективи розвитку стоматології і щелепно-лицевої хірургії : збірка тезів ювілейної науково-практичної конференції, присвяченої 75-річчю кафедри стоматології, хірургічної стоматології і щелепно-лицевої хірургії Харківської медичної академії післядипломної освіти. – Харків, 2008. – С. 80-81.
Силенко Ю. І. Особливість конструкції мостоподібного протеза при протезуванні малих дефектів третього класу в осіб з остеопорозом / Ю. І. Силенко, М. В. Хребор, А. М. Бусло, Р. М. Ступницький, Д. А. Колісник // Матеріали ІІІ (X) з’їзду Асоціації стоматологів України (16-18 жовтня 2008 р.). – Полтава, 2008. – С. 440. Здобувачем проведено огляд літератури, вибрано методику та конструкцію, обґрунтовано актуальність проблеми, зроблено висновки.
Ступницький Р. М. Прогнозування функції ортопедичної конструкції в залежності від ступеня атрофії альвеолярного відростка / Р. М. Ступницький // Актуальні питання сучасної стоматології : матеріали ювілейної міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 50-річчю стоматологічного факультету ЛНМУ імені Данила Галицького (29жовтня-1листопада 2008 р.). – Львів, 2008. – С. 261-262.
Ступницький Р. М. Профілактика та лікування остеопенічних явищ у кістковій тканині альвеолярних відростків / Р. М. Ступницький, О. Я. Стиранівська // Актуальні питання сучасної стоматології : матеріали ювілейної міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 50-річчю стоматологічного факультету ЛНМУ імені Данила Галицького (29жовтня-1листопада 2008 р.). – Львів, 2008. – С. 262-263. Здобувачем проведено вибір методів обстеження пацієнтів, запропоновано методику лікування, узагальнення результатів, сформульовано висновки та підготовлено до друку.