Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Кулікова Галина Валентинівна. Клініко-ехокардіографічна діагностика і моніторинг перебігу інфекційного міокардиту у дітей : дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Дніпропетровська держ. медична академія. — Д., 2007. — 170арк. — Бібліогр.: арк. 152-170.



Анотація до роботи:

Кулікова Г.В. Клініко-ехокардіографічна діагностика і моніторинг перебігу інфекційного міокардиту у дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Дніпропетровська державна медична академія, Дніпропетровськ, 2007.

Дисертацію присвячено удосконаленню клініко-ехокардіографічних критеріїв діагностики та динамічного спостереження за дітьми, що хворіють на інфекційний міокардит, для ефективного контролю за перебігом захворювання та профілактики ускладнень. На підставі катамнестичних спостережень визначено інформативні клінічні, електрокардіографічні та допплерехокардіографічні ознаки ураження серця у дітей з інфекційним міокардитом, ступінь їх інформативністі в різні терміни захворювання. За допомогою комп’ютерної обробки ехокардіограм з визначенням коефіцієнту ультразвукової щільністі оболонок серця розроблено додаткові діагностичні критерії міокардиту. Визначено прогностичні критерії хронізації міокардиту у дітей в залежності від тяжкості перебігу захворювання. Запропоновано заходи для ефективного контролю за перебігом інфекційного міокардиту на підставі клінко-ехокардіографічного моніторингу: терміни і відповідний необхідний об’єм клініко-інструментального обстеження в процесі диспансерного спостереження.

У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється в удосконаленні клініко-ехокардіографічних критеріїв діагностики та динамічного спостереження за дітьми, які хворіють на ІМ, для ефективного контролю за перебігом захворювання, профілактики ускладнень та розвитку інвалідності.

  1. Сучасна клінічна симптоматика ІМ у дітей характеризується різноманіттям (при наявності більше 7 ознак одночасно в 65,6%) і малою специфічністю симптомів у 43,8% випадків. Кількість і частота симптомів збільшуються в залежності від тяжкості міокардиту, а при тяжкій формі обумовлені розвитком прогресуючої СН.

  2. Найбільш стійкими (до 18-24 місяців) і прогностично несприятливими порушеннями біоелектричної активності серця за даними ЕКГ у дітей з ІМ є політопні шлуночкові ЕС, АВ-блокади ІІ-ІІІ ступеня, ознаки підвищення електричної активності ЛШ.

  3. При ІМ у дітей діастолічна дисфункція ЛШ є однією з ранніх ознак розвитку СН та передує як систолічним порушенням, так і клінічним проявам захворювання. Першими змінюються показники трансмітрального кровотоку VЕ і ДТ/RR (р<0,05). Стійке збереження діастолічної дисфункції більше 6 місяців є прогностично несприятливим по формуванню хронічної СН.

  4. Розвиток систолічної дисфункції ЛШ при ІМ достовірно частіше (р<0,05) відбувається при середньотяжких та тяжких формах захворювання. У розвитку систолічної дисфункції найбільш чутливим є показник контрактильності міокарду (нШв.сер.), котрий достовірно знижується (р<0,05) вже у хворих на легку форму захворювання. Регресія систолічної дисфункції у 93,8% хворих відбувається протягом 6 місяців від початку захворювання.

  5. Перебіг ІМ у дітей в 76,6% випадків супроводжується клапанною регургітацією, переважно мітральною (81,7%). У 51,6% хворих мітральна регургітація веде до розвитку недостатності мітрального клапана. Більшість випадків регургітації на мітральному клапані (85,7%) є зворотною, а терміни її регресії залежать від тяжкості захворювання.

  6. Факторами ризику формування хронічного перебігу ІМ у дітей є рання поява ектопічних порушень ритму (політопних та шлуночкових ЕС, частих стійких надшлуночкових ЕС) та АВ-блокад ІІ-ІІІ ступеня стійкого характеру; збереження і/або прогресування дилятації і гіпертрофії ЛШ більше 6 місяців; мітральна регургітація ІІ-ІІІ ступеня і її тривалість більше 3 місяців від початку захворювання.

  7. Додатковими діагностичними критеріями ураження міокарда можна вважати підвищення коефіцієнту ультразвукової щільності (Кущ) міокарда у відповідних зонах на ехокардіограмах. За даними ультразвукової щільності при ІМ у дітей до патологічного процесу залучаються як міокард, так і ендокардіальна поверхня ЛШ та МШП. Ступінь підвищення Кущ міокардіальних структур серця і тривалість його збереження залежить від тяжкості ІМ.

  8. Заходами для ефективного контролю за перебігом ІМ є тривалий (до двох років) ДопплерЕхоКГ-моніторинг за станом систолічної та діастолічної функцій ЛШ і клапанної гемодинаміки, проведення добового моніторування ЕКГ при стійких порушеннях ритму і провідності серця кожні 3 місяці. Тривалість спостереження за хворими з легкою або середньотяжкою і тяжкою формами ІМ повинна бути не меньше 12 та 24 місяців, відповідно.

Публікації автора:

1. Кондратьєв В.О., Ващенко Л.В., Кулікова Г.В. Вікові особливості серцевої діяльності у здорових дітей за даними ехокардіографії// Медичні перспективи.-2004.-Т.IХ.-№3.-С.88-93. Автором проведено добір пацієнтів (здорові діти), їх клінічне та функціональне обстеження, статистична обробка отриманих даних.

2. Кондратьєв В.О., Ващенко Л.В., Кулікова Г.В. Шляхи формування інвалідності дітей з кардіальною патологією// Одеський медичний журнал.-2005.-№2 (88).-С.93-95. Автором проведено ретроспективний аналіз історій хвороб тематичних хворих, статистична обробка отриманих даних.

3. Кондратьєв В.О., Кулікова Г.В. Ультразвукова діагностика ураження оболонок серця у дітей// Український радіологічний журнал.-2005.-№13.-С.539-542. Автором проведено клінічне та ехокардіографічне обстеження хворих, статистична обробка отриманих даних.

4. Кулікова Г.В. Порушення кардіогемодинаміки у дітей з неревматичним міокардитом// Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2005.-№4.-С.27-30.

5. Кондратьєв В.О., Кулікова Г.В. Відновлення серцевої гемодинаміки в перебігу інфекційного міокардиту у дітей // Медичні перспективи.-2006.-Т. ХI.-№4.-С.63-67. Автором проведений добір тематичних хворих, їх клінічне та функціональне обстеження, статистична обробка отриманих даних.

6. Пат. 62810 А Україна, Кл. А61В8/00. Спосіб ультразвукової діагностики щільності оболонок серця та його структур/ Кондратьєв В.О., Ващенко Л.В., Кулікова Г.В. (Україна). № 2003065181; Заявл. 05.06.2003; Опублік. 15.12.2003, Бюл.№12. Автором проведено патентно-інформаційний пошук, добір тематичних хворих, їх клінічне та ехокардіографічне обстеження.

7. Куликова Г.В. Клинические особенности неревматических кардитов у детей на современном этапе// Медицина-здоров’я ХХI сторіччя: Тези IV міжнар. конф. студентів і молодих вчених.- Дніпропетровськ, 2003.-С.128-129.

8. Кондратьев В.А, Кондратьев Е.В., Куликова Г.В. Диагностические возможности компьютерной обработки эхокардиограмм у детей// Вестник аритмологии.-2004.-№35.- приложение А.-С.57. Автором проведений добір тематичних хворих, їх ехокардіографічне обстеження, статистична обробка отриманих даних.

9. Кондратьев В.А., Ващенко Л.В., Куликова Г.В., Абатурова Н.И. Новые возможности эхокардиографической диагностики воспалительных изменений в сердце у детей// Актуальні проблеми педіатрії на сучасному етапі: Матеріали 11-го зїзду педіатрів України.-Київ, 2004.-С.143-144. Автором проведений добір тематичних пацієнтів, їх клінічне та ехокардіографічне обстеження, статистична обробка отриманих даних. Сумісно проаналізовано отримані результати.

10. Кондратьев В.А., Ващенко Л.В., Куликова Г.В., Абатурова Н.И., Паталах Д.П. Лечебная тактика при неревматических кардитах у детей// Таврический медико-биологический вестник.- 2005.- Т.8.-№2.-С. 14. Автору належить ідея тез, особисто проведений добір та обстеження хворих, статистична обробка отриманих даних.

11. Куликова Г.В. Динамическое наблюдение за нарушениями ритма и проводимости сердца у детей с миокардитами// Новини і перспективи медичної науки: Тези VI міжнар. конф. студентів і молодих вчених.- Дніпропетровськ, 2006.-С.86.

12. Куликова Г.В. Клинико-функциональная характеристика течения инфекционного миокардита у детей// Таврический медико-биологический вестник.- 2006.-Т.9.-№2.-С. 114-115.

13. Кондратьєв В.О., Кулікова Г.В. Динаміка запальних змін в серці при інфекційному міокардиті у дітей// Актуальні питання педіатрії: (Тези VIII Всеукраїнської науково-практичної конференції).-Київ, 2006.-С.38-39. Автором проведений добір тематичних хворих, їх клінічне та допплерехокардіографічне обстеження, статистична обробка отриманих даних.