Бульса Марек Генріх. Клініка, діагностика, профілактика, лікування фіброміоми матки і післяопераційна реабілітація хворих залежно від поєднаної патології та факторів ризику: дисертація д-ра мед. наук: 14.01.01 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Бульса М.Г. Клініка, діагностика, профілактика, лікування фіброміоми матки і післяопераційна реабілітація хворих залежно від поєднаної патології та факторів ризику
– Рукопис
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за фахом 14.01.01. – акушерство та гінекологія.– Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця, Київ, 2003
Дисертація присвячена вивченню особливостей патогенезу та лікування фіброміоми матки. Виявлено підвищення рівня естрадіолу та зниження – прогестерону у жінок з фіброміомою матки та мастопатією. Доведено можливість використання антигену Са125 для діагностики ендометріозу. Показано високу ефективність для лікування фіброміоми матки емболізації маткових артерій у поєднанні з мілдронатом і Магне В6. Доведено доцільність застосування аналогів Гн-РГ для доопераційної підготовки хворих з фіброміомою матки великих розмірів. Застосування внутрішньоматкової спіралі “Мірена” з левоноргестрелом ефективне для зменшення маткових кровотеч, корекції вторинної анемії. Виявлено, що вираженість постоваріоектомічного синдрому залежить від об’єму операції. Для корекції його найефективніше інтраназальне введення естрадіолу в поєднанні з препаратами кальцію, що має також остеопротективний ефект. Перев’язування маткових артерій в експерименті не викликає структурних змін статевих органів та не впливає на репродуктивну функцію.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявилося в оптимізації методів діагностики, лікування, післяопераційної реабілітації та профілактики ускладнень у хворих з доброякісними пухлинами матки залежно від поєднаної патології та факторів ризику. Це наукове завдання вирішено шляхом вивчення клінічних, біохімічних та ендокринологічних показників у жінок з фіброміомою матки та ендометріозом, використання аналогів Гн-РГ, внутрішньоматкової гормональної системи “Мірена” та емболізації маткових артерій з метою лікування фіброміоми матки, кон’югованих естрогенів для профілактики та лікування постоваріоектомічних ускладнень залежно від супутньої патології та факторів ризику, а також експериментального дослідження впливу перев’язування маткових артерій на процеси метаболізму і морфологічний стан матки, яєчників, маткових труб.
За результатами проведених досліджень нами зроблено наступні висновки:
У жінок з фіброміомою матки, спостерігається порушення вмісту статевих гормонів (підвищення рівня естрогенів та зниження рівня гонадотропінів), зростання факторів атерогенезу (холестерину, ліпопротеїнів низької щільності). Зниження маси тіла у таких жінок суттєво не впливає на рівень статевих гормонів, однак супроводжується зниженням вмісту тригліцеридів, загального холестерину і ліпопротеїнів низької щільності та зростанням рівня ліпопротеїнів високої щільності.
У плазмі крові в жінок з фіброміомою, яка супроводжується мастопатією, відмічається підвищення концентрації естрадіолу в фолікуліновій фазі та зниження рівня прогестерону в лютеїновій фазі менструального циклу. Досліджувані показники можуть служити діагностичними критеріями для оцінки ефективності лікування цього виду патології.
Введення прогестагенвмісної внутрішньоматкової спіралі „Мірена” разом з використанням препарату “Оваріум композітум” жінкам з фіброміомою матки у поєднанні з ендометріозом і метрорагіями призводить до затримки росту фіброматозних вузлів, зниження інтенсивності та частоти маткових кровотеч.
Використання аналогів Гн-РГ („Золадекс”) для лікування фіброміом матки та ендометріозу призводить до зменшення об`єму маткового м’яза, сполучної тканини, гетеротипій ендометрію, нормалізації концентрації маркера Са-125, кількості холестерину, ліпопротеїнів низької та високої щільності, зниження ризику серцево-судинних захворювань, але викликає явища штучної менопаузи.
Після перев’язування маткових артерій у ранньому післяопераційному періоді у плазмі крові кролиць спостерігається активація метаболічних ферментів (ЛДГ, АсАТ, КФК), підвищення факторів згортання, показників атерогенезу (холестерину, ліпопротеїнів низької щільності) та порушення співвідношення між показниками перекисного окислення ліпідів та антиокислювальною системою.
Застосування Магне-В6 та Мілдронату після експериментального лігування маткових артерій викликає у кролиць нормалізацію процесів ліпопероксидації та активності ферментів антиоксидантної системи.
Використання емболізації маткових артерій в поєднанні з мілдронатом та Магне В6 у жінок з фіброміомою матки дозволяє досягти зменшення розмірів фіброматозних вузлів на 50 % і нормалізувати рівень естрадіолу.
Куріння негативно впливає на рівень ліпідів у жінок, яким видалили матку без придатків з приводу фіброміоми. Вживання алкоголю в помірній кількості та помірні фізичні навантаження мають позитивний вплив на ліпідний профіль у даної категорії хворих.
У жінок після екстирпації матки з придатками виникає постоваріоектомічний синдром, який призводить до зниження питомої щільності кісток, а застосування кон’югованих естрогенів та препаратів кальцію протидіє розвитку остеопорозу.
Видалення матки з придатками та вилущення фіброматозних вузлів супроводжуються підвищенням рівня фібриногену та надмірним тромбоутворенням, яке найбільше виражене на третю добу післяопераційного періоду.
Серед усіх способів введення естрадіолу найефективнішим є інтраназальний, який, зменшуючи прояви постоваріоектомічного синдрому, не призводить до різких коливань естрогенів в крові, що є більш фізіологічним порівняно з пероральним та трансдермальним введенням.
Публікації автора:
Бульса М.Г. Вплив куріння тютюну, алкоголю та фізичних навантажень на метаболізм ліпідів після видалення матки без придатків у жінок дітородного віку// Медична хімія. – 2002. – Т.4, № 1. – C. 26-32.
Бульса М.Г. Залежність вмісту естрадіолу, гонадотропіну і ліпідів від маси тіла жінок, котрих оперували з приводу фіброміоми матки// Вісник наукових досліджень. – 2002. – № 2 (додаток). – C. 296-297.
Бульса М.Г. Морфологія яєчників та зміни рівнів естрадіолу і ФСГ після перев'язування маткових артерій// Вісник морфології. – 2002. – Т. 8, № 1.– С.128-130.
Бульса М.Г. Зміни щільності кісток та біохімічні показники остеопорозу в сироватці крові жінок, які приймали естрогени після оперативного видалення матки з придатками з приводу фіброміоми// Медична хімія – 2002. – Т.4., № 3. – С. 46-49.
Бульса М.Г. Залежність вмісту фібриногену від фракції ліпідів та рівня естрогенів у жінок дітородного віку після видалення матки// Шпитальна хірургія. – 2002. – № 2. – С. 41-45.
Бульса М. Г. Добові коливання вмісту естрадіолу у сироватці крові жінок з менопаузою після введення його через ніс// Вісник наукових досліджень.– 2002.– № 4.– С. 100-102
Бульса М.Г. Вплив перев’язування маткових артерій на стан внутрішніх статевих органів у кролика // Вісник наукових досліджень. – 2003. – № 1. – с. 81-82.
Бульса M. Г. Вплив перев’язування маткових артерій на концентрацію естрадіолу, прогестерону і гонадотропінів // Мед. хімія.– 2003.– № 1.– С. 71-73
Бульса M. Г. Динаміка змін системи згортання крові після екстирпації матки з придатками та консервативної міомектомії //Шпитальна хірургія.– 2003.– № 1.– С. 40-43
Бульса М.Г. Вплив видалення матки на функцію яєчників у жінок репродуктивного віку// Медичні перспективи.– 2003.– Т.8, № 1.– С. 95-97
Бульса М.Г. Можливі причини виникнення кісти яєчника після видалення матки // Медицина сьогодні і завтра.– 2003.– № 1.– С. 41-44
Бульса М.Г. Вплив перев’язування маткових артерій у кролика на рівні естрадіолу та гонадотропінів і морфологічну структуру внутрішніх статевих органів//Експериментальна і клінічна медицина.– 2003.– № 1.– С. 32-35
Бульса М.Г. Ліпідний профіль, концентрація білків та глюкози у пацієнток з фіброміомою матки та ендометріозом, яких лікували аналогами гонадотропін-рилізинг гормону// Медична хімія.– 2002. – Т. 4, № 4. – С. 27-30.
Бульса М.Г., Хміль С.В. Вміст естрадіолу, гонадотропіну, прогестерону, ліпідів, ліпопротеїнів і фібриногену у сироватці крові жінок дітородного віку після видалення матки// Вісник наукових досліджень. – 2002. – № 2. – C.88-90 (дисертантом проведено клініко-лабораторне обстеження жінок з фіброміомою матки, оперативне лікування, аналіз результатів дослідження, статистична обробка результатів).
Хміль С.В., Бульса М.Г., Ничик А.З. Рівень антигену СА 125 при гострому апендициті, аднекситі та ендометріозі у жінок дітородного віку// Шпитальна хірургія. – 2002. – № 1.– С.59-62 (дисертантом проведено клініко-лабораторне обстеження жінок, аналіз результатів дослідження, статистична обробка результатів).
Хміль С.В., Бульса М.Г., Ничик А.З. Оцінка ефективності застосування аналогу Gn-RH Золадексу при лікування фіброміоми матки та ендометріозу. // Вісник наукових досліджень. – 2002. – № 1. – С. 89-91 (дисертантом проведено клініко-лабораторне обстеження жінок з фіброміомою матки, лікування, аналіз результатів дослідження, статистична обробка результатів).
Хміль С. В., Бульса М.Г. Зміни рівнів естрогенів, гонадотропіну та індексу Купермана у жінок після видалення матки з приводу фіброміоми чи доброякісних пухлин яєчників// Вінницький медичний вісник. – 2002. – Т.6, № 2. – С. 511-513 (дисертантом проведено клініко-лабораторне обстеження жінок з фіброміомою матки, оперативне втручання, аналіз результатів дослідження, статистична обробка результатів).
Хміль С.В., Бульса М.Г. Рівень естрадіолу та гонадотропіну, а також мінеральна щільність кісток у молодих жінок з вторинною аменореєю внаслідок схуднення// Вісник Вінницького державного медичного університету.– 2003.– Т. 7, № 1.– С.102-103 (дисертантом проведено клініко-лабораторне обстеження жінок, аналіз результатів дослідження, статистична обробка результатів).
Хміль С.В., Бульса М.Г. Порівняння ефективності введення естрадіолу через рот, шкіру і ніс при лікуванні клімактеричних симптомів// Вісник наукових досліджень. – 2002. – № 3. – С. 84-86 (дисертантом проведено клініко-лабораторне обстеження жінок, їх лікування, аналіз результатів дослідження, статистична обробка результатів).
Хміль С.В., Бульса М.Г., Ничик А.З. Гормональний профіль і обмін жирів у жінок з фіброміомою матки і циклічним болем у молочних залозах// – Медична хімія. – 2001.– Т.З., № 4. – С. 48-50 (дисертантом проведено клініко-лабораторне обстеження жінок, аналіз результатів дослідження, статистична обробка результатів).
Хмиль С.В., Бульса М.Г. Динамика уровней эстрадиола, прогестерона и гонадотропина у женщин детородного возраста после экстирпации матки без придатков// Здоровье женщины.– 2003.– № 1.– С. 38-40 (дисертантом проведено клініко-лабораторне обстеження жінок, оперативне лікування, аналіз результатів дослідження, статистична обробка результатів).
Хміль С.В., Бульса М.Г. Вплив перев’язування маткових артерій у кроля на рівні індикаторних ферментів і структуру внутрішніх статевих органів// Запорожский медицинский журнал // 2003.– № 1.– С. 88-90 (дисертантом виконано есперимент, проведено аналіз результатів дослідження, статистична обробка результатів).
Хміль С.В., Бульса М.Г. Активність процесів ліпопероксидації та стан антиоксидантної системи у кролиць після перев’язування маткових артерій//Львівський медичний часопис (Acta medica Leopolinesia).– 2003.– Vol.9, № 1.– С. 107-109 (дисертантом виконано есперимент, проведено аналіз результатів дослідження, статистична обробка результатів).
Спосіб лікування метрорагії у жінок з фіброміомою матки та ендометріозом// Патент України на винахід № 56103 А, 11, від 15.04.2003 р., Бюл. № 4 (дисертантом розроблено спосіб лікування, проведено обстеження і лікування жінок).
Хміль С.В., Бульса М.Г. Застосування емболізації маткових артерій для лікування фіброміоми матки // Вісник наукових досліджень.– № 3. – 2003. – С. 156-157(дисертантом проведено клініко-лабораторне обстеження жінок, оперативне лікування, аналіз результатів дослідження, статистична обробка результатів).
Bulsa M., Nowacki M., Persanowski P. Podwjzszonj poziom antigenu CA 125 w chorobach nienowoworowjch miednicy mniejszej u kobiet w wieku rozrodczym.//Ginekologia Polska.–2002.– T. LXXIII, № 6.– S. 517-523 (дисертантом проведено клініко-лабораторне обстеження жінок, аналіз та статистична обробка результатів дослідження).
Bulsa M., Czaja-Bulsa G. Innowacije chirurgiczne Ludwika Pydygiera; w 150 rocznice urodzin // JAMA.– 2001.– № 8.– S. 633-635 (дисертантом проведено огляд літератури по темі статті)
Bulsa M., Rzepka-Gorska I., Kosmowska B., Menkiszak J. Analogi Gn-RG w leczeniu endometriozu i miesniakow macicy // Ginekologia Polska.– 1997.– № 6.– S. 71-73 (дисертантом проведено клініко-лабораторне обстеження та лікування жінок, статистична обробка і аналіз результатів дослідження).
Хміль С.В., Бульса М.Г. Ефективність внутрішньоматкової гормональної системи “Мірена” з левоноргестрелом у жінок з фіброміомою матки та внутрішнім ендометріозом// Вісник наукових досліджень.– 2003.–№ 3.– С. 154-155 (дисертантом проведено клініко-лабораторне обстеження та лікування жінок, статистична обробка і аналіз результатів дослідження).