Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Карачевська Катерина Олександрівна. Клінічні та морфофункціональні особливості ураження тканин пародонта у дітей, хворих на цукровий діабет I типу, їх лікування та профілактика : дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 134арк. — Бібліогр.: арк. 115-134.



Анотація до роботи:

Карачевська К.О. Клінічні та морфофункціональні особливості ураження тканин пародонта у дітей, хворих на цукровий діабет 1 типу, їх лікування та профілактика. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22. – стоматологія. – Національний медичний університет
ім. О.О. Богомольця, Київ, 2007.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності лікування і профілактики захворювань тканин пародонта у дітей, хворих на цукровий діабет 1 типу. У обстежених дітей виявлено високу поширеність захворювань тканин пародонта, найбільш розповсюдженим серед них був хронічний катаральний гінгівіт (64,8%).

У дітей, хворих на цукровий діабет 1 типу, що мають клінічно інтактний пародонт виявлено морфофункціональні зміни в тканинах пародонта, які проявляються дискоординацією активності окисно-відновних ферментів в епітеліальних та сполучнотканинних клітинах: зниження активності ферментів дихання, пентозного циклу та термінального окислення при одночасному наростанні активності ензимів гліколізу, що свідчить про розвиток в яснах ознак тканинної гіпоксії. Виявлені зміни дозволили виділити у таких дітей доклінічну стадію хронічного катарального гінгівіту.

Запропоновано комплекс лікувально-профілактичних заходів для попередження і лікування захворювань тканин пародонта у даного контингенту дітей, що включає застосування антигомотоксичних препаратів Лімфоміозот, Коензим композитум, Ангіо-ін’єль, Траумель С.

В дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення та вирішення актуальної задачі сучасної стоматології, що полягає у підвищенні ефективності профілактики та лікування захворювань пародонта у дітей, хворих на ЦД 1 типу, шляхом вивчення клінічних проявів, структурних та метаболічних змін в яснах на різних стадіях розвитку запалення та розробки патогенетично обгрунтованих способів їх фармакологічної корекції.

1. Поширеність хвороб пародонта серед дітей, хворих на ЦД 1 типу є високою і становить 76% проти 51,59% в контрольній групі. У 64,8% дітей цього контингенту діагностовано хронічний катаральний гінгівіт, 4,0% мали загострення хронічного катарального гінгівіту, 3,2% – хронічний гіпертрофічний гінгівіт. У 4,0% дітей з цукровим діабетом діагностовано хронічний генералізований пародонтит.

2. Клінічний перебіг хронічного катарального гінгівіту у дітей, хворих на ЦД 1 типу характеризується зміною індексних показників в залежності від тривалості діабету: ЦД терміном до 5-ти років – РМА=23,59% проти 15,53% в контрольній групі; середня кількість секстантів з кровоточивістю – 2,11, проти 1,94 в контролі; значення індексу OHI-S -0,84; ЦД терміном більше 5-ти років – відповідно: 31,63%, 2,57, 1,2 (всі показники p < 0,05), що в цілому свідчить про пряму залежність прогресування змін в тканинах пародонта від тривалості основного захворювання.

3. В патологічному процесі ушкодження тканин пародонта у дітей, хворих на ЦД 1 типу, доцільно виділяти доклінічну стадію. Вона характеризується відсутністю клінічної симптоматики запалення і наявністю комплексу метаболічних і структурних порушень. Важливими серед них є морфологічні зміни артеріолярної та капілярної ланок гемомікроциркуляторного русла ясен з нерівномірним звуженням його просвітів та тенденцією до зниження рівня енергетичного обміну в усіх структурах ясен. Розвиток клінічної симптоматики пов’язаний з виникненням первинно хронічного запалення, про що свідчить клітинний склад інфільтратів (переважання в клітинному складі інфільтратів лімфоцитів та плазматичних клітин з високим енергетичним рівнем).

4. Розвиток запального процесу в яснах дітей з ЦД 1 типу значною мірою обумовлений дискоординацією активності окисно-відновних ферментів в епітеліальних та сполучнотканинних клітинах: зниження активності ферментів дихання (СДГ, МДГ), пентозного циклу (гл-6ф-ДГ) та термінального окислення (НАД-Н ДГ і НАДФ-Н ДГ) при одночасному вірогідному наростанні активності ензимів гліколізу (ЛДГ, ц-–глДГ), величини котрих прямо корелюють з тривалістю основного захворювання. Це свідчить про розвиток в яснах ознак тканинної гіпоксії, яка за доклінічного ступеня запалення знаходиться в стадії компенсації.

5. Наявність у дітей, хворих на ЦД 1 типу доклінічної стадії розвитку гінгівіту робить доцільним застосування комплексу патогенетично спрямованих заходів. Лікувально-профілактичний комплекс включає загальне лікування антигомотоксичними препаратами Лімфоміозот, Коензим композитум, Ангіо-ін’єль та місцеве застосування Траумель С. Результатом цих заходів є вірогідне (p<0,05) подовження терміну доклінічної стадії гінгівіту. Застосування розроблених нами лікувально-профілактичних заходів при наявності захворювань тканин пародонта на тлі цукрового діабету, забезпечує позитивний лікувальний ефект та подовжує строки ремісії гінгівіту, позитивно впливає на його перебіг та скорочує строки лікування у 1,5 рази.

Практичні рекомендації

Загальне лікування захворювань тканин пародонта слід проводити сумісно з дитячим ендокринологом, шляхом призначення антигомотоксичних препаратів Лімфоміозот, Коензим композитум та Ангіо-Ін’єль.

Для первинної місцевої профілактики захворювань тканин пародонта у дітей, хворих на цукровий діабет 1 типу, рекомендується проводити комплекс заходів, що включає професійну гігієну ротової порожнини, санацію ротової пророжнини, навчання дітей методам чищення зубів, підбір засобів індивідуальної гігієни ротової порожнини, масаж ясен м’якою щіткою з маззю Траумель С 2 рази на день протягом 3 тижнів, 2 рази на рік.

Для місцевого лікування хронічного катарального гінгівіту, окрім вище вказаного, доцільно проводити аплікації на ясна мазі Траумель С (15-20 хвилин) тричі на тиждень протягом 3 тижнів, 2-4 рази на рік.

При загостренні хронічного катарального гінгівіту необхідно додатково призначати препарат Траумель С у вигляді таблеток (по 1 табл. сублінгвально 3 рази на день, протягом 3-х тижнів), проводити професійну гігієну та аплікації з маззю Траумель С (15 хвилин) щодня, № 10. Курсом 3-4 рази на рік.

Схема місцевого лікування хронічного генералізованого пародонтиту повинна включати обробку пародонтальних кишень, зрошення водним розчином Траумель С, інстиляцію в пародонтальні кишені мазі Траумель С (10-15 хвилин). Курс –
3-4 рази на рік.

Дітей, хворих на цукровий діабет, що мають захворювання тканин пародонта, слід включати до 3-ї стоматологічної диспансерної групи, що має проходити огляди 3-4 рази на рік з обов’язковою підтримуючою терапією в залежності від клінічної ситуації.

Публікації автора:

1. Карачевська К.О., Ніфонтова Л.В. Клінічні особливості тканин пародонта у дітей, хворих на інсулінозалежний цукровий діабет // Архів клінічної медицини. – 2004. – № 1 (4). – С. 26-28.

2. Колесова Н.А., Хоменко Л.О., Карачевська К.О. Метаболічні та структурні особливості змін тканин ясен у дітей, що страждають на цукровий діабет // Вісник стоматології. – 2004. – № 4 (45). – С. 67-71.

3. Карачевська К.О. Захворювання тканин пародонта як одне з перших ускладнень цукрового діабету 1-го типу у дітей // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2005. – № 3 (12). – С. 67-71.

4. Карачевська К.О. Клініко-морфологічне обгрунтування методів профілактики і лікування тканин пародонта у дітей з інсулінозалежним цукровим діабетом // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения (труды КГМУ им. С.И. Георгиевского). – 2006. –
Т. 142. – Ч. IV. – С. 31-33.

5. Карачевська К.О., Ніфонтова Л.В. Корекція стану тканин пародонта у дітей на тлі цукрового діабету // Науковий вісник Національного медичного університету імені О.О. Богомольця „Стоматологічне здоров’я – дітям України”. – Київ. –
28-29 вересня 2007. – С. 103-104.

6. Хоменко Л.О., Карачевська К.О. Спосіб лікування хронічного катарального гінгівіту у дітей, хворих на цукровий діабет, патент України № 21667, Бюл. № 3, 2007. – С. 1-6.

7. Карачевська К.О. Морфологічна характеристика тканин пародонта у дітей, які страждають на інсулінозалежний цукровий діабет // Тези XXI науково-практичної конференції студентів і молодих вчених НМУ ім. О.О. Богомольця „Актуальні проблеми сучасної стоматології”. – Київ. – 2003. – С. 8-9.

8. Карачевська К.О. Клініко-морфологічна характеристика тканин пародонта у дітей, які страждають на інсулінозалежний цукровий діабет // М-ли II (IX) з’їзду Асоціації стоматологів України. – 2004. – С. 101-102.

9. Карачевська К.О. Стан тканин пародонта у дітей, хворих на інсулінозалежний цукровий діабет // М-ли науково-практичної конференції молодих вчених „Досягнення молодих вчених – майбутнє медицини”. – Харків. – 2005. –
С. 42.

10. Карачевська К.О. Профілактика і лікування гінгівіту в дітей з інсулінозалежним цукровим діабетом // Український стоматологічний альманах. – Полтава. – 2006. – № 5. – С. 71-72.

11. Карачевська К.О. Застосування антигомотоксичного препарату Траумель С для профілактики і лікування гінгівіту у дітей, хворих на цукровий діабет 1 типу // Український науково-медичний молодіжний журнал. – Київ. – 2006. – С. 102-103.

12. Карачевская Е.А. Особенности профилактики и лечения гингивита у детей, болеющих сахарным диабетом 1 типа // Труды XXIX Итоговой конференции общества молодых ученых МГМСУ. – Москва. – 2007. – С. 151-152.