Журенко Олена Василівна. Клінічні прояви та морфо-функціональні зміни в організмі тварин при моделюванні сетаріозу : дис... канд. вет. наук: 16.00.11 / Національний аграрний ун-т. — К., 2007. — 151арк. — Бібліогр.: арк. 124-146.
Анотація до роботи:
Журенко О.В. Клінічні прояви та морфо-функціональні зміни в організмі тварин при моделюванні сетаріозу – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.11 – паразитологія, гельмінтологія. – Національний аграрний університет, Київ, 2006.
У дисертації викладено матеріали щодо патогенного впливу суспензії, виготовленої із сетарій, на організм лабораторних тварин.
Проведено порівняльний аналіз результатів досліджень у корів при спонтанному зараженні збудником сетаріозу та у лабораторних тварин за умов експериментального введення їм суспензії із сетарій.
Досліджено метаболічні, функціональні і структурні зміни в організмі тварин. Показано патогенну дію прокип’яченої (денатурованої) суспензії із сетарій на організм лабораторних тварин (морських свинок, кролів, щурів).
Гістологічно виявлено ураження печінки, нирок, серця у корів та лабораторних тварин. Виявлено порушення білкового та вуглеводного обмінів. Встановлено зміни активності окремих ферментів (аспартатамінотрансферази, аланінамінотрансферази, лактатдегідрогенази і креатинкінази).
У дисертаційній роботі представлено теоретичне обгрунтування та нове вирішення наукового завдання у встановленні закономірностей морфо-функціональних змін в організмі лабораторних тварин при моделюванні у них сетаріозу шляхом введення суспензії із сетарій; ці зміни ідентичні змінам в організмі корів за спонтанного сетаріозу. Доведена патогенетична роль у розвитку таких змін продуктами життєдіяльності паразитів.
У крові корів, за спонтанного сетаріозу відмічається збільшення кількості лейкоцитів і еозинофілів, а також зниження вмісту білка, концентрації глюкози та підвищення активності трансаміназ.
Введення суспензії із сетарій спричинює у лабораторних тварин зміни їх клінічних показників (прискорення частоти дихання і серцевих скорочень та підвищення температури тіла).
У лабораторних тварин, через 12 годин після введення суспензії із сетарій спостерігаються зміни морфологічних показників крові, а саме лейкоцитоз, еозинофілія, лімфоцитом.
Через 12 і 24 години після введення суспензії відмічено зниження вмісту білка у крові морських свинок на 33 % і 7,1 %, кролів на 8,9 % і 6 %, щурів – 13,4 % і 7 %; збільшення вмісту альбуміну у морських свинок на 11,4 % і 8,3 %, кролів – 24 % та 14,5 %, щурів – 14,3 % та 9,6 %, зниження концентрації глюкози у морських свинок – на 24,7 % та 16,6 %, кролів – на 20,1 % та 1 %, щурів – на 11,9 % та 9,6 %.
Відмічено підвищення активності АлАТ та АсАТ у морських свинок через 12 годин в 1,7 та 2,3 рази, кролів 1,8 та 1,4 рази, щурів 1,4 та 1,7 рази.
У морських свинок введення денатурованої суспензії із сетарій призводить до змін морфологічних та біохімічних показників крові. Повторне введення їм як нативної, так і денатурованої суспензії спричинює анафілактичний шок.
Результати гістологічних досліджень свідчать, що при спонтанному зараженні тварин і шляхом введення суспензії із сетарій лабораторним тваринам вплив паразита і суспензії був однаковий. У міокарді відмічається набряк, зерниста дистрофія кардіоцитів. У печінці кров у багатьох судинах гемолізована. Гепатоцити знаходяться в стані зернистої або жирової дистрофії. У нирках реєструються мікрокрововиливи з гемолізом. У бронхах відмічається дезорганізація і руйнування слизової оболонки.
Публікації автора:
Журенко О.В. Вплив суспензії з самок сетарій на гомогенат печінки морських свинок // Науковий вісник НАУ. – Київ, 2005. – №89. – С. 79-82.
Сорока Н.М., Журенко О.В. Особливості епізоотології і клінічних проявів сетаріозу великої рогатої худоби // Науковий вісник НАУ. – Київ, 2000. – Віп.28. – С. 204-206 (Дисертант відібрала проби крові у великої рогатої худоби і провела гельмінтоларвоскопічні дослідження).
Сорока Н.М., Журенко О.В. Поширення сетаріозної інвазії великої рогатої худоби на Поліссі // Вісник аграрної науки. – Київ, 2001. – №11. – С. 30-31 (Дисертант відібрала проби крові у великої рогатої худоби і провела гельмінтоларвоскопічні дослідження).
Мазуркевич А.Й., Сорока Н.М, Журенко О.В. Структурні зміни у великої рогатої худоби за спонтанного зараження сетаріозом // Науковий вісник НАУ. – Київ, 2004. – Вип.78. – С. 121-125 (Дисертант відібрала проби органів та тканин у великої рогатої худоби і провела гістологічні дослідження).
Мазуркевич А.Й., Сорока Н.М., Журенко О.В. Гістологічні зміни деяких органів і тканин при зараженні морських свинок суспензією сетарій // Наукові праці Кримського державного агротехнологічного університету. – Сімферополь, 2004. – Вип. 85, – С. 136-139 (Дисертант відібрала проби органів та тканин у великої рогатої худоби і провела гістологічні дослідження).
Мазуркевич А.Й., Журенко О.В., Сорока Н.М. Вміст макроелементів у крові при сетаріозі великої рогатої худоби // Тез. наук. конф. проф.-виклад. складу, наук. співроб. та аспір. фак-ту ветерин. медиц. НАУ. – Київ, 2001. – С. 77.
Журенко О.В. Зміна показників лейкограми у морських свинок за введення суспензії із самок сетарій // Тез. доп. наук. конф проф.- викл. складу і аспір. ННІ вет. медиц. НАУ. – К., 2006. – С. 35-36.