Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


825. Чижевський Іван Володимирович. Клінічне та гігієнічне обгрунтування профілактики карієсу зубів у дітей в промислово розвиненому регіоні: дис... д-ра мед. наук: 14.01.22 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Чижевський І.В. Клінічне та гігієнічне обґрунтування профілактики карієсу зубів в промислово розвиненому регіоні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.22. – стоматологія. – Національний медичний університет імені О.О.Богомольця. – Київ, 2004.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності профілактики карієсу зубів у дітей, які мешкають в регіоні, насиченому великими підприємствами металургійної, коксохімічної промисловості та вуглевидобування. Вивчена захворюваність карієсом дітей різних вікових груп в Донецькому промисловому регіоні після 20 років фторування питної води. Встановлений високий рівень ураження зубів карієсом, що свідчить про недостатній ефект від фторування питної води. Отримані дані стали підґрунтям для відміни фторування питної води в Донбасі. В роботі проведено визначення сумарного добового споживання фтору дітьми після припинення фторування, доведена достатність надходженя фтору з водою та їжею. Моніторинг захворюваності на карієс дітей після припинення фторування води, проведений автором, не виявив його зростання.

Вивчення чинників ризику карієсу в групах дітей 6 та 10 років дозволило встановити, що найбільш суттєво на захворюваність впливають гігієна порожнини рота, водневий показник змішаної слини, раннє прорізування зубів, токсикози вагітності матері.

Загальний та місцевий імунітет визначався в двох групах дітей: карієсрезистентній з одного боку та з множинним карієсом. Встановлено зниження всіх показників як Т, так і В-системи імунітету в групі дітей з множинним карієсом. Така ж закономірність встановлена і для факторів неспецифічної резистентності. В групі дітей з множинним карієсом спостерігаються зниження показників імунітету, порівняно з групою карієсрезистентних.

Порівняльна оцінка різних засобів профілактики карієсу в умовах великого промислового центру проведена в 7 группах дітей 9-річного віку. Використані 4 ендогенних та 3 екзогенних засоби профілактики. При порівнянні з контрольною групою найвищі показники редукції річного приросту карієсу отримані при використанні лактату кальцію (70%), серед екзогенних засобів – фторвмісного лаку (70% редукції).

Автором запропоновано та апробовано в умовах експерименту 1% фторвмісний лак на основі олігоуретану в органічному розчиннику. Доведена його високу карієспрофілактичну дію, яка переважає існуючий лак в 2,5 рази.

Проведені автором епідеміологічні дослідження, оцінка факторів ризику карієсу, результати імунологічних досліджень та вивчена ефективності різних засобів профілактики карієсу дозволили запропонувати концепцію створення програми попередження карієсу для дітей промислово розвиненого регіону. Вона передбачає природоохоронні заходи для зменшення впливу промислових викидів на соматичне та стоматологічне здоров'я населення. В містах з розвиненою важкою промисловістю слід виключати ендогенне застосування фтору. Необхідною мірою в умовах імунодефіциту є використання імуномодуляторів або адаптогенів. Як альтернативний ендогенній фтопрофілактиці засіб пропонується використання препаратів кальцію. Доведена необхідність покращення гігієнічного навчання та виховання дитячого населення.

В дисертаційній роботі автором вирішена актуальна проблема медицини – проведено клініко-гігієнічне та патогенетичне обґрунтування створення програми профілактики карієсу зубів у дітей в промислово розвиненому регіоні, яка забезпечує редукцію річного приросту карієсу на 60-70%.

  1. Захворюваність на карієс дитячого населення Донецького промислового регіону є високою: індекс поширеності його у 12-річніх дітей становить 78%, досягаючи в деяких населених пунктах 100% у 7 та 15 років. Інтенсивність карієсу становить 4,7±0,3 у семирічних дітей, які мешкають у містах та 5,5±0,2 – у сільських мешканців. У 15-річних дітей інтенсивність карієсу постійних зубів в місті складає 4,0±0,4, у сільських дітей – 4,5±0,3.

  2. Припинення фторування питної води в Донецькому регіоні не призвело до підвищення захворюваності дітей на карієс, що підтверджують дані моніторингу за динамікою захворюваності протягом трьох років після відміни фторування. При цьому сумарне добове споживання фторидів залишилось на рівні фізіологічних норм і складає для дітей 1-3 років 0,85 мг при оптимальній кількості 0,6 мг. В 7-14 років рівень добового споживання становить 2,0 мг при оптимальних значеннях 1,8 мг на добу.

  3. Серед чинників ризику карієсу найбільш суттєвий вплив на стан твердих тканин зубів виявляють гігієнічний стан порожнини рота, раннє прорізування зубів, водневий показник ротової рідини, гестози матері в період вагітності. Ступінь кореляції цих показників з захворюваністю на карієс складає 95-99%. Дещо нижчою є кореляція перенесених дитиною захворювань, надмірне вживання солодощів з ураженням зубів карієсом.

  4. В умовах екологічного неблагополуччя промислово розвиненого регіону, насиченого підприємствами важкої промисловості, спостерігається пригнічення клітинного та гуморального імунітету, а також чинників неспецифічної резистентності у дітей, які мають множинний карієс. Знижена кількість та активність Т-лімфоцитів. ЕТ знаходиться на рівні 22,16±8,23% при нормі 49,5%, ЕС 33,6±9,72% при нормі 62,6. Спостерігається дисбаланс між кількістю та функціональним станом В-лімфоцитів. Кількість В-лімфоцитів складає 19,64±8,69% при нормі 10,0. Їх активність на рівні 9,6±5,46, проти 12,6 в нормі. При множинному карієсі також має місце пригнічення рівня лізоциму в крові і слині.

  5. Найбільшу ефективність в профілактиці карієсу зубів у міських дітей Донбасу виявляють препарати кальцію для ендогенного застосування, розчини фториду натрію, фтористий лак та сольові полоскання, як екзогенні засоби профілактики. Редукція річного приросту карієсу після 2 років використання лактату кальцію досягла 70%. Аналогічні результати були одержані при застосуванні фтористого лаку. Полоскання насиченим розчином кухонної солі забезпечило редукцію карієсу на 60%. Ротові ванночки з 0,2% розчином фториду натрію дозволили отримати редукцію карієсу на 40%.

  6. Розроблено та апробовано фторовмісний лак на основі олігоуретану і фторсиланів, який значно перевищує відомий вітчизняний фторлак за своєю карієспрофілактичною дією, що доведено в експерименті. Запропонований лак з 1% концентрацією фтору в 4 рази зменшив ураження зубів у щурів, які утримувались на карієсогенній дієті.

  7. Програми профілактики карієсу зубів для дітей Донецького регіону повинні створюватись диференційовано для сільської місцевості і для промислових центрів. Вони повинні передбачати оздоровчі заходи та застосування імуномодуляторів і адаптогенів. В промислових центрах ендогенна фторпрофілактика є недоцільною, раціональним є місцеве застосування фторидів (лаки, гелі, розчини). В сільській місцевості за умови зниженого вмісту фтору в питній воді, крім місцевої флюоризації зубів, доцільним є дозоване застосування фторованої кухонної солі.

Публікації автора:

  1. Чижевский И.В., Забышная С.В. Новый принцип создания программы профилактики стоматологических заболеваний у детей промышленных регионов // Медицинская наука-здравоохранению Донбасса. – Донецк, 1990. – с. 132.

Здобувачеві належить ідея нових підходів до профілактики карієсу у дітей промислового регіону, ним проведений аналіз і узагальнення отриманих даних.

  1. Чижевский И.В., Забышная С.В., Першина Е.Н., Галенко В.В. Массовое прогнозирование заболеваемости кариесом зубов у детей Донбасса // Актуальные вопросы стоматологии: Тез. докл. конф. посвященной 70-летию института. – Полтава, 1991. – с.246.

Здобувачеві належать результати визначення показників резистентності до карієсу у половини дітей, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  1. Чижевский И.В., Удовицкая Е.В., Смоляр Н.И. Забышная С.В., Першин С.В., Кузнецова Л.В., Настоящий В.И., Ванханен В.Д., Коваленко А.А., Артемов А.А., Выхованец Ю.Г. Организация профилактики кариеса с учетом средовых факторов // Методические рекомендации. – Донецк, 1992.

Здобувачеві належать результати епідеміологічного обстеження дітей Донецького промислового регіону, визначення кількості фторидів у питній воді, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  1. Чижевский И.В. Фагоцитарная активность лейкоцитов периферической крови детей, страдающих кариесом и проживающих в различных экологических районах // Актуальные вопросы гигиены и эпидемиологии Донбасса: Тез. докл. научно-практической конференции. – Донецк, 1993. – с. 50-51.

  2. Чижевский И.В. Заболеваемость кариесом зубов детского населения различных экологических районов Донбасса // Проблемы охраны здоровья детского населения Донбасса: Мат. научно-практической конференции. – Донецк, 1992. – с.35-37.

  3. Ванханен В.Д., Агарков В.И., Чижевский И.В., Першин С.В., Артемов А.А., Выхованец Ю.Г., Коваленко А.А. К вопросу коррекции фторнагрузки при кариесе // Стоматология. – 1993. - № 2. – с.66-67. Здобувачеві належить підбір і аналіз літератури з масової профілактики карієсу, узагальнення даних.

  4. Ванханен В.Д., Агарков В.И., Чижевский И.В., Артемов А.А., Выхованец Ю.Г., Гребняк Н.П., Смоленская И.Я., Першин С.В. Влияние длительного потребления фторированной воды на поражаемость кариесом зубов и здоровье детского населения // Архив клинической и экспериментальной медицины. – 1993. – т.2. - № 1. – с.82-85.

Здобувачем особисто здійснено підбір і аналіз літератури з питання впливу довгострокового споживання фторованої води на захворюваність карієсом, отримані та проаналізовані дані про епідеміологію карієсу у дітей регіону.

  1. Чижевский И.В. Сравнительная оценка заболеваемости кариесом зубов детей городской и сельской местности Донецкого региона // Вестник стоматологии. – 1994. - № 2. – с.66-67.

  2. Ванханен В.В., Чижевский И.В., Ванханен В.Д., Денисенко В.И., Артемов А.А., Трофимец Е.К., Першин С.В. Фторпрофилактика кариеса зубов в различных биогеохимических регионах Украины // Врачебное дело. 1997. - № 3. – С. 17-20.

Здобувачеві належить підбір літератури та написання розділу про екзогенні засоби профілактики карієсу.

10.Чижевский И.В., Настоящий В.И., Григорова О.Н. Сравнительная оценка некоторых кариеспрофилактических средств // Сучасні проблеми стоматологіі: Матеріали доповідей міжнародноі наукової конференції. – Львів, 1996. – С. 167-168.

Здобувачеві належить ідея експериментальної моделі, обробка і аналіз одержаних результатів.

11.Чижевський І.В. Залежність ураження карієсом тимчасових зубів від рівня гігієни порожнини рота у дітей // Актуальні проблеми стоматології: Мат-ли. наук.-практ. конференції. – Львів. – Галдент. – 1998. – С. 154-155.

12.Чижевский И.В. Эпидемиология кариеса зубов у детей Донбасса // Вестник гигиены и эпидемиологии. – 1999. – т. 3. - № 1. – с.150-155.

13.Чижевский И.В. Роль углеводов в патогенезе кариеса зубов у детей Донецкого промышленного региона // Український медичний альманах. 2000. – т.3. - № 2. – С. 173-177.

14.Чижевський І.В. Захворювання на карієс постійних зубів у дітей 10- річного віку та його залежність від деяких карієсогенних чинників у промисловому регіоні // Матеріали 1 (VIII) з'їзду Асоціації стоматологів України, Київ, 1999. – С. 106-107.

15.Чижевский И.В. Гигиенические факторы в патогенезе кариеса постоянных зубов у детей промышленно развитого региона // Український медичний альманах. – 2000. - № 4. – С. 217-220.

16. Чижевский И.В. Эффективность профилактики кариеса зубов у детей Донецкого промышленного региона с использованием фторирования питьевой воды // Вісник стоматології. – 2001. - № 5. – С.145-146.

17. Чижевский И.В. Роль некоторых риск-факторов кариеса зубов у детей // Вісник стоматології – 2001. - № 2. – С. 40-43.

18. Чижевский И.В. Иммунный статус у детей Донбасса, резистентных к кариесу // Вісник стоматології. – 2001. - № 3. – С. 24-26.

19.Чижевский И.В. Факторы риска кариеса у 6-летних детей Донецкого промышленного региона // Вестник гигиены и эпидемиологии. – 2000. – т.4. - № 2. – С.208-211.

20.Чижевский И.В. Сравнительная оценка эффективности некоторых экзогенных и эндогенных методов профилактики кариеса зубов у детей // Проблеми екології та медицини. – 2001. - № 5-6. – С. 29-32.

21.Чижевский И.В., Настоящий В.И. Эффективность новых кариеспрофилактических средств в эксперименте // Український стоматологічний альманах. – 2001. - № 5. – С. 58-61.

Здобувачеві належить проведення експерименту, аналіз морфометричного матеріалу, статистична обробка, аналіз та узагальнення матеріалу.

22. Чижевский И.В. Кальций и фосфор в биоптатх эмали детей различных возрастных групп // Український стоматологічний альманах. – 2001. - № 6. – С.88-91.

23.Чижевский И.В. Усовершенствование методики кислотной биопсии эмали зубов // Проблеми екології та медицини. – 2001. – № 3-4. – С. 44-46.

24.Чижевский И.В. О минерализующем потенциале слюны у детей с различной кариесрезистентностью // Проблеми екології та медицини. – 2002. - № 1-2. – С. 36-39.

25.Чижевский И.В. Динамика заболеваемости кариесом зубов у детей Донбасса после отмены фторирования питьевой воды // Современная стоматология. – 2002. - № 1. – С. 53-56.

26.Чижевский И.В. Клеточная система иммунитета у детей с множественным кариесом зубов // Современная стоматология. – 2002. - № 4. – С. 46-47.

27.Чижевский И.В. Региональные особенности профилактики кариеса зубов у детей Донбасса // Проблеми екології та медицини. – 2002. - № 6. – С. 27-29.

28.Чижевский И.В. Применение математического анализа иммунологических показателей у детей с различной кариесрезистентностью // Вестник гигиены и эпидемиологии. – 2002. – т. 6. - № 6. – С. 55-59.

29.Патент на изобретение № 1811399 А 3 от 10.10.1992. Госкомизобретений СССР А 61 К 6/08, 7/16. Лак для зубов. Чижевский И.В., Настоящий В.И. Донецкий государственный медицинский институт им.М.Горького.

Здобувачеві належить ідея винаходу, розроблені технічні умови на матеріал, підготовлене і здійснене експериментальне випробування матеріалу.

30.Патент на винахід № 23736 А від 16.06.1998. Україна А 61 К 6/08. Лак для зубів. Чижевський І.В., Настоящий В.І., Карат Л.Д. Донецький державний медичний університет ім М. Горького.

Здобувачеві належить ідея винаходу, ним розроблені технічні умови на матеріал, підготовлене і здійснене експериментальне випробування матеріалу.

31.Деклараційний патент на винахід № 43172 А від 15.11.2001 Україна А 61 В 10/00 Спосіб виявлення карієутворення при проведенні масових оглядів. Чижевський І.В., Колеснікова Г.Г. Донецький державний медичний університет ім. М. Горького.

Здобувачеві належить одержання імунологічних показників, математична обробка отриманих результатів.