Липовченко Олена Віталіївна. Клінічна ефективність використання вітамінно-мінерального комплексу та остеопластичного матеріалу в комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту (клініко-експериментальне дослідження) : дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Липовченко О. В. Клінічна ефективність застосування вітамінно-мінерального комплексу та остеопластичного матеріалу в комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту (клініко-експериментальне дослідження).- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом - 14.01.22 – стоматологія. - Інститут стоматології Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2005.
На експериментальній моделі пародонтиту вивчено вплив вітамінів, мінеральних сполук і вітамінно-мінерального комплексу на показники метаболічної системи регуляції кислотно-лужної рівноваги і стан альвеолярних паростків нижньої щелепи. Встановлено, що найбільш вираженою антиацидотичною і пародонтотропною дією є комбінація вітамінів і мінеральних сполук. У ротовій рідині хворих на ГП I, I-II та II- III ступеня встановлено збільшення відновних і зниження окисних властивостей з формуванням діабетоподібної спрямованості процесів обміну та появою ознак МА. Це вказує на обґрунтованість включення в схеми комплексного лікування таких хворих препаратів з антиацидотичним механізмом дії як на системному, так і на місцевому рівнях. Досягнення позитивного клінічного ефекту на фоні усунення біохімічних симптомів порушення з боку метаболічної системи регуляції кислотно-лужного гомеостазу, перекисних та імунних процесів, як безпосередньо після закінчення лікування, так і наявність стійкої стабілізації процесу в тканинах пародонта через 6 і 12 міс. після закінчення лікування свідчать про високу клінічну ефективність поєднання мінерального концентрату "Віта" з полівітамінами "Ундевіт" (перорально) і "Віти-полівітамінної" (місцево) та на патогенетичну обґрунтованість їх застосування в комплексному лікуванні хворих на ГП I, I-II та II- III ступеня. Комплексне лікування хворих на ГП ІІ, ІІ-ІІІ ступеня повинно бути доповнене клаптевими операціями на пародонті з імплантацією остеопластичного матеріалу "ОК-015", що викликає редукцію глибини ПК та рівня втрати зубоясенного епітеліального прикріплення, а також збільшує щільність кісткової тканини, що забезпечує досягнення тривалої стабілізації перебігу ГП. Вивчено лікувально-профілактичні властивості таблетованої форми хлоргексидину – препарату "Себідин", досліджені механізми його дії, визначені показання до застосування в комплексному лікуванні хворих на ХКГ та ГП. Розроблені схеми комплексного лікування впроваджені в практику охорону здоров"я.
В дисертації наведено теоретичне обгрунтування та нове вирішення наукової проблеми, котре постає в підвищенні ефективності лікування хворих на ГП I, I-II та II-III ступеня на підставі комплексного підходу, що поєднує загальне і місцеве лікування з використанням вітамінів та мінеральних сполук в якості засобів з вираженою антиацидотичною та антиоксидантною дією, місцевих антисептиків з пролонгованим механізмом дії, а також доповнення консервативного лікування при глибині ПК 5-8мм клаптевими операціями на пародонті, з використанням для покращення остеопластичних властивостей пародонта, нового вітчизняного остеопластичного композиційного матеріалу – "Остеоапатит керамічний".
На метаболічній моделі пародонтиту, яка була отримана створенням в організмі тварин компенсованого метаболічного ацидозу, встановлено, що вітамінний комплекс "Ундевіт" в поєднанні з мінеральним концентратом "Віта", має найбільш виражений захисний ефект, запобігаючи розвитку резорбції альвеолярних паростків щелеп у порівнянні з самостійним впливом кожного з препаратів.
Поєднане застосування вітамінного комплексу "Ундевіт" і мінерального комплексу "Віта" впливає на нормалізацію співвідношення відновних та окисних властивостей в тканинах печінки, ясен, альвеолярній і тазовій кістках, про що свідчить достовірне підвищення вмісту окислених нікотинамідних коферментів, дисульфідів і відношень НАД/НАДН, зниження вмісту відновлених коферментів, тіолів і відношень SH/SS.
Результати комплексного лікування хворих на ГП, що включають дві схеми застосування "Віти", виявили клінічні переваги при поєднаному використанні "Віти" і полівітамінного комплексу "Ундевіт" для перорального прийому та "Віти-полівітамінної" для місцевого лікування, що полягають у досягненні тривалої ремісії та стійкої стабілізації запально-дистрофічного процесу в тканинах пародонта (через 6 міс. – у 80-87%, через 12 міс. -78-90%), підтверджених достовірною (р<0,05) динамікою пародонтальних індексів (РМА, КПІ, ДПІ) і показниками ортопантомограм, отриманими через 6 і 12 міс. після завершення основного курсу лікування.
Пероральне поєднане застосування у хворих ГП I, I-II, II-III ступеня "Віти" та полівітамінів "Ундевіт" з місцевим використанням "Віти-полівітамінної" призводить до зниження (р<0,01) у ротовій рідині вмісту тіолів у 2,2 рази, відношення SH/SS у 15 разів та нормалізації їх вмісту в ясеневій рідині (зниження SH/SS у 9,3 рази, р<0,001), зниження у ротовій рідині вмісту HAДH в 3,5 разів із збільшенням HAД/HAДH у 11 разів, нормалізації активності фруктозодифосфатази (зниження з 3,0±0,14нмоль/с/мл до 0,68±0,04нмоль/с/мл), що свідчить про більш виражені антиацидотичні властивості такої комбінації порівняно з використанням однієї "Віти".
Пероральне використання у хворих на ГП I, I-II, II-III ступеня комбінації "Віти" та полівітамінів "Ундевіт" з місцевим використанням "Віти-полівітамінної" призводить до зниження (р<0,001) у 7 разів вмісту МДА та активності глутатионредуктази (з 106,5±2,90нмоль/с/мл до 15,52±1,53нмоль/с/мл) порівняно з аналогічними показниками у хворих, пролікованих мінеральним концентратом "Віта", що свідчить про виражену протизапальну дію вивченої комбінації вітамінів і мінеральних сполук.
Препарат "Себідин" має профілактичну дію при застосуванні у осіб з інтактним пародонтом, виражену протизапальну дію при використанні у хворих на ХКГ и ГП I, I-II ступеня. Серед виявлених механізмів дії: препарат "Себідин" перешкоджає відновній модифікації тіолів (зниження SH/SS у 1,8 разів, р<0,01), викликає зниження (р<0,05) у ротовій рідині вмісту HAДH у 1,3 рази із збільшенням HAД/HAДH у 5 разів, знижує активність фруктозодифосфатази (з 1,70±0,04нмоль/с/мл до 0,90±0,03нмоль/с/мл, р<0,05), в цілому нормалізуючи окисно-відновні властивості ротової рідини, з посиленням її антиоксидантних властивостей і підвищенням вмісту Ig А і G.
Показана ефективність використання засобів з антиацидотичним механізмом дії на етапі передопераціїної підготовки хворих на ГП II, II-III супеня до проведення клаптевих операцій. Встановлено клініко-рентгенологічну ефективність нового вітчизняного біоактивного композиційного матеріалу – "Остеоапатит керамічний" (ОК-015) як засобу стимуляції регенерації структури кістки альвеолярного паростку, що підтверджено досягненням стійкої і тривалої ремісії (до 12 міс.) в перебігу ГП II, II-III ступеня та відновленням структури та щільності альвеолярної кістки зі зниженням показника втрати кісткової тканини.
Публікації автора:
Белоклицкая Г.Ф., Липовченко Е.В. Клиническая эффективность препарата "Себидин" при лечении больных с воспалительными заболеваниями пародонта // Современная стоматология. -2002. - №1. - С.43-44.
Дисертантом проведено клінічне обстеження і лікування хворих, аналіз отриманих результатів, статистична обробка результатів, підготовка статті до друку.
Белоклицкая Г.Ф., Липовченко Е.В. Клиническое обоснование применения витаминно-минерального комплекса при лечении больных с обострившимся течением генерализованного пародонтита // Зб. наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – К.,2003. - Вип. 12. Кн. 2. – С.425-429.
Здобувачу належить клініко-лабораторне обстеження хворих на ГП у динаміці лікування, аналіз отриманих результатів, їх статистична обробка, підготовка статті до друку.
Липовченко О.В. Корекція метаболічного ацидозу за допомогою мінерального концентрату при експериментальному пародонтиті // Зб. наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – К.,2001. - Вип. 10. Кн. 3. – С.474-481.
Пат.69950 А Україна, МКІ А61К31/00, А61К33/00. Спосіб комплексного лікування генералізованого пародонтиту: Г.Ф. Білоклицька, О.В. Липовченко, О.О. Протункевич, Л.А. Іванченко, Г.П. Бернадська; № 20031211740; Заявл. 16.12.2003; Опубл. 15.09.2004, Бюл. №3. – 4с.
Дисертанту належить аналіз літературних джерел, лікування хворих, аналіз отриманих результатів, оформлення патентної документації.
Білоклицька Г.Ф., Павленко О.В., Липовченко О.В., Бакало О.В. Застосування “Sebidin” при лікуванні хворих із запальними захворюваннями пародонта // Наук.-практ. і пед. стоматологія: Новиковські читання. Вип.1 - К.: Рута, 2002. - С.35-40.
Дисертантом проведено клінічне обстеження і лікування хворих, аналіз отриманих результатів, їх статистична обробка, підготовка статті до друку.
Липовченко О.В. Використання нового матеріалу ОК-015 для кісткової пластики при генералізованому пародонтиті // Матеріали наук.-практ. конференції "Сучасні проблеми терапевтичної стоматології". – К., 2004. – С.102-104.
Білоклицька Г.Ф., Бернадська Г.П., Липовченко О.В. Підготовка хворих на генералізований пародонтит до дентальної імплантації з використанням остеогенного матеріалу ОК-015 // Матеріали І Укр. Міжнар. конгресу "Стоматологічна імплантація. Остеоінтеграція." – К., 2004. – С.23-24.
Авторуналежить клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз отриманих результатів, їх статистична обробка, підготовка статті до друку.