Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Макієнко Наталія Володимирівна. Клінічна ефективність аміодарону та його комбінацій з метопрололом або карведилолом в терапії пацієнтів з постійною фібриляцією передсердь : дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / АМН України; Інститут кардіології ім. М.Д.Стражеска. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Макієнко Н.В. Клінічна ефективність аміодарона та його комбінацій з метопрололом або карведилолом в терапії пацієнтів з постійною фібриляцією передсердь. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 - кардіологія. Інститут кардіології ім. акад. М.Д. Стражеска АМН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вивченню ефективності довгострокової терапії постійної фібриляції передсердь (ФП) аміодароном та його комбінаціями з метопрололом або карведилолом в контролі ЧСС на основі встановлення її взаємозв’язків з гендерними та віковими чинниками, якістю життя, типом реакцій загальної потужності спектру варіабельності серцевого ритму (ВСР) в гострій фармакологічній пробі (ГФП) і функціональним класом ХСН. Обстежено 110 пацієнтів з постійною ФП. Оцінювали якість життя (ЯЖ), проводили вимірювання артеріального тиску (АТ), електрокардіографію (ЕКГ), ВСР, амбулаторне моніторування (АМ) ЕКГ, ультразвукове дослідження серця. У результаті проведених комплексних досліджень показано ефективний контроль ЧСС у довгостроковій терапії постійної ФП аміодароном та його комбінаціями з метопрололом або карведилолом у пацієнтів з ІХС та АГ. Визначена значущість чинників статі, віку і якості життя пацієнтів, функціонального класу ХСН, рівня і реакцій загальної потужності спектру ВСР в ГФП з аміодароном у плануванні й контролі ЧСС при ФП аміодароном та його комбінаціями з метопрололом або карведилолом. Встановлені критерії призначення монотерапії постійної ФП аміодароном та його комбінування з метопрололом або карведилолом. Для прогнозування ефективного контролю ЧСС аміодароном та його комбінаціями з метопрололом або карведилолом побудовані рівняння розмежувальних функцій з виділенням значущих початкових показників ФП в порівнюваних групах пацієнтів.

В дисертаційній роботі подано теоретичне узагальнення та вирішено наукове завдання, яке полягає в покращенні контролю ЧСС аміодароном та його комбінаціями з метопрололом або карведилолом у довгостроковій терапії постійної ФП на підставі вивчення взаємозв’язку між її перебігом та якістю життя, із сукупністю клініко-інструментальних показників на різних етапах лікування, встановлено прогностичні критерії для ефективного контролю ЧСС аміодароном та його комбінаціями з бета-адреноблокаторами.

1. Довгострокова терапія постійної ФП аміодароном та його комбінаціями з метопрололом або карведилолом без розвитку побічних ефектів та ускладнень можлива у 85,5% пацієнтів. Побічні ефекти та ускладнення розгорталися у 14,5% пацієнтів в перші три місяці від початку терапії, вони не є фатальними та швидко піддаються зворотньому розвитку при переході на терапію іншими антиаритмічними препаратами.

2. Контроль ЧСС, підвищення якості життя пацієнтів, зниження функціонального класу ХСН, покращення показників АМ ЕКГ можливі при монотерапії аміодароном у 22%-45% пацієнтів, а його комбінування з метопрололом або карведилолом потрібне у 55%-78% випадків. За даними АМ ЕКГ значне зменшення кількості бігеміній, шлуночкових екстрасистол відзначається у пацієнтів, що одержують комбінацію аміодарону з метопрололом, та зменшення числа тахікардій, епізодів шлуночкових тахікардій – при його комбінуванні з карведилолом.

3. Досягнення підвищення рівня якості життя, зниження функціонального класу ХСН та контролю ЧСС потребує комбінування аміодарону з метопрололом або карведилолом в 65% випадків у осіб чоловічої та в 74% випадків – жіночої статі, що обумовлено менш тривалим анамнезом ФП, низькою якістю життя, вищими ступенями АГ, функціональним класом ХСН та ЧСС з меншою загальною потужністю спектру ВСР у жінок.

4. Комбінування аміодарону з метопрололом чи карведилолом потрібне в 73% випадків у пацієнтів зрілого віку та в 64% - літніх з досягненням однакових рівнів якості життя, контролю ЧСС при більш значному зниженні функціонального класу ХСН в першому випадку в зв’язку з коротшою тривалістю анамнезу ФП та меншими ступенями АГ, загальною потужністю спектру ВСР, частішим виявленням безбольової ІХС, більш вищими якістю життя, ЧСС та функціональним класом ХСН у пацієнтів зрілого віку.

5. Забезпечення ефективного контролю ЧСС вимагає комбінування аміодарону з метопрололом або карведилолом в 73% випадків у пацієнтів з більш низькою та в 62% випадків - з більш високою якістю життя, що дозволяє також досягти однакового зниження функціонального класу ХСН з більшим підвищенням якості життя в другому випадку при початково більших аритмологічному анамнезі та ступенях АГ, вищих функціональному класі ХСН та ІХС із стабільною стенокардією напруги, менших ЧСС та загальної потужності спектру ВСР у перших.

6. Аміодарон в комбінації з метопрололом або карведилолом забезпечує контроль ЧСС, підвищення якості життя із збереженням частотоадаптивних реакцій в ортостазі в 55% при позитивній реакції та в 78% випадків при негативній реакції загальної потужності спектру ВСР у гострій фармакологічній пробі з аміодароном при коротшому анамнезі ФП та менших ступенях АГ, нижчому функціональному класі ХСН та меншій ЧСС, більш вищій якості життя та ІХС із стабільною стенокардією напруги II – III функціональних класів у останніх.

7. Досягнення контролю ЧСС потребує комбінації аміодарону з метопрололом або карведилолом у 57% випадків з II та в 76% випадків - з III функціональним класом ХСН, де початково менш тривалий анамнез ФП з помірним ступенем АГ, ІХС не вище за II функціональний клас стабільної стенокардії, більш вищими якістю життя та загальною потужністю спектру ВСР, меншою ЧСС.

8. Підвищенню ефективності терапії постійної ФП сприяє її планування шляхом використовування побудови для її початкових показників дискримінантних функцій: для групи, що приймали аміодарон - ЧСС, розмір ЛП, ДАТ, ТР спектру ВСР; аміодарон з метопрололом – ЧСС, ФК ХСН, розмір ЛП, давність ФП; аміодарон з карведилолом – ЧСС, давність ФП, ЗІЯЖ, ТР спектру ВСР.

Публікації автора:

  1. Макиенко Н.В. Функциональный класс хронической сердечной недостаточности и эффективность терапии постоянной формы фибрилляции предсердий амиодароном и его комбинацией с бета-адреноблокаторами у пациентов артериальной гипертензией и ишемической болезнью сердца // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, серія «Медицина».-2004.-вип.9, №639.-С.63-69. (Автор самостійно провела клінічне обстеження пацієнтів, систематизувала отримані данні, обробила та проаналізувала результати дослідження, написала основні розділи статті, забезпечила оформлення статті).

  2. Мартимьянова Л.А., Макиенко Н.В. Устойчивость параметров вариабельности сердечного ритма у больных с мерцательной аритмией в пятиминутных интервалах изменений // Вестник Харьковского национального университета имени В.Н.Каразина, серия “Медицина”. – 2000. – Вып.1, №494.–С.71-75. (Автор провела клінічне обстеження пацієнтів, аналіз та обробку отриманих результатів, узяла участь у написанні основних розділів статті).

  3. Яблучанский Н.И., Мартимьянова Л.А., Макиенко Н.В. Устойчивость пространственно-временных и спектральных показателей вариабельности сердечного ритма у больных ишемической болезнью сердца в пятиминутных интервалах измерений // Вестник неотложной и восстановительной медицины. – 2001. – №2-3. – С.170-173. (Самостійно автором проведено клінічне обстеження пацієнтів, статистичний аналіз та обробка отриманих результатів, узята участь у написанні основних розділів статті).

  4. Макиенко Н.В., Водяницкая Н.А., Лукин А.Н., Яблучанский Н.И. Сравнительная эффективность терапии постоянной фибрилляции предсердий метопрололом, карведилолом, амиодароном и их комбинациями // Актуальные проблемы медицины и биологии. – Киев.- 2003.- №1.-С. 383-389. (Особисто здійснено виконання клінічної частини роботи – обстеження пацієнтів, аналіз даних, узята участь в написанні основних розділів статті).

  5. Макієнко Н.В., Яблучанський М.І., Мартим’янова Л.О., Лисенко Н.В., Бичкова О.Ю. Гендерні особливості ефективності терапії постійної форми фібриляції передсердь у пацієнтів артеріальною гіпертензією і ішемічною хворобою серця // Запорожский медицинский журнал.- 2004.- №6 (27).- С.42-45. (Автором самостійно проведено клінічне обстеження пацієнтів, аналіз та обробка отриманих результатів, написано основні розділи статті).

  6. Макиенко Н.В., Яблучанский Н.И., Бычкова О.Ю. Качество жизни в оценке эффективности терапии постоянной формы фибрилляции предсердий у пациентов с артериальной гипертензией и ишемической болезнью сердца // Вестник неотложной и восстановительной медицины.-2004.-Том.№3.- С.462-465. (Самостійно проведено клінічне обстеження пацієнтів, систематизовано отримані результати, оброблено дані дослідження, написано основні розділи статті, забезпечено оформлення статті).

  1. Макієнко Н.В., Яблучанський М.І. Прогнозування ефективності терапії постійної фібриляції передсердь аміодароном та його комбінаціями з метопрололом і карведилолом // Одеський медичний журнал.- 2005.- №6 (92).-С.83-87. (Провела клінічне обстеження пацієнтів, обробила та проаналізувала отримані результати, написала основні розділи та забезпечила оформлення статті).

  2. Водяницкая Н.А, Яблучанский Н. И., Макиенко Н.В. Эффективность электрической кардиоверсии при фибрилляции предсердий // Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна серія “Медицина”.-2003.-№597.-С.41-43. (Автором здійснено виконання клінічної частини роботи – обстеження пацієнтів, аналіз даних, узята участь в написанні основних розділів статті).

  3. Мартимьянова Л.А., Лысенко Н.В., Бычкова О.Ю., Макиенко Н.В. Прогностическая значимость показателей вариабельности сердечного ритма при персистирующей фибрилляции предсердий // Буковинський медичний вісник.-2004.-Т.8, №3-4.-С.58-61. (Автором забезпечено виконання клінічної частини роботи – обстеження пацієнтів, запис та аналіз варіабельності серцевого ритму, узята участь в написанні основних розділів статті).

  4. Яблучанский Н.И., Макиенко Н.В., Усань Н.Ю., Водяницкая Н.А., Крайз И.Г. Исследование антиаритмической эффективности амиодарона и бетаксолола в суточном контроле ЧСС при постоянной форме фибрилляции предсердий // Запорожский медицинский журнал.-2005.-№4.-С.37-41. (Автором самостійно здійснено клінічне обстеження пацієнтів, обробка та аналіз отриманих результатів, написані основні розділи, проаналізована література та забезпечено оформлення статті).

  5. Макієнко Н.В., Яблучанський М.І. Вік і ефективність терапії постійної форми фібриляції передсердь аміодароном та його комбінацією з бета-адреноблокаторами у пацієнтів з артеріальною гіпертензією та ішемічною хворобою серця // Неотложная медицинская помощь. Сборник статей.- 2005.- вип.8.- С.165-174. (Особисто автором проведено клінічне обстеження пацієнтів, проаналізовані та оброблені отримані результати, узята участь у написанні основних разділів статті).

  6. Водяницька Н.А., Макієнко Н.В., Афанасьев М.В. Менеджмент фібриляції передсердь на різних етапах лікування. // Медицина залізничного транспорту України.-2005.- №1 (9).- С.4-7. (Співавтором проведено клінічне обстеження пацієнтів, узята участь у написанні основних розділів статті та забезпечено ії оформлення).

13.Пат. №66993 А Україна, МПК 7 А61В5/04, А61В5/0402. Спосіб прогнозування терміну відновлення синусового ритму при медикаментозній терапії персистуючої фібриляції передсердь. / Яблучанський М.І., Мартим’янова Л.О., Макієнко Н.В., Лукін О.М. – №2003043023; Заявл. 07.04.2003; Опубл. 15.06.2004. – Бюл. №6. (Співавтором виконана клінічна частина роботи – обстеження пацієнтів, статистичний аналіз даних, патентний пошук, узята участь у написанні, оформленні патента та клінічних прикладів).

14.Пат. №66994 А Україна, МПК 7 А61В5/04, А61В5/0402. Спосіб прогнозування терміну досягнення ефективного контролю частоти скорочення шлуночків при медикаментозній терапії постійної фібриляції передсердь / Яблучанський М.І., Мартим’янова Л.О., Макієнко Н.В., Лукін О.М. – №2003043030; Заявл. 07.04.2003; Опубл. 15.06.2004. – Бюл. №6. (Співавтором забезпечено обстеження пацієнтів, статистичний аналіз даних, патентний пошук, узята участь у написанні, оформленні патента та клінічних прикладів).

15.Макиенко Н.В. Качество жизни в оценке эффективности терапии постоянной фибрилляции предсердий // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції „Терапевтичні читання пам’яті академіка Л.Т. Малої”.-20-21 травня 2004 р., Харків.- С.148. (Автор здійснила обстеження пацієнтів, статистичний аналіз даних, оформлення тез).

16.Макиенко Н.В., Мартимьянова Л.А. Устойчивость параметров вариабельности сердечного ритма у больных с постоянной формой мерцательной аритмии // Материалы 4-го международного медицинского конгресса студентов и молодых учених.- 11-13 травня 2000 р., Тернополь: Укрмедкнига. – 2000. – С.100. (Автором забезпечено виконання клінічної частини роботи, статистичний аналіз даних, узята участь у написанні тез).

17.Макиенко Н.В., Яблучанский Н.И. Устойчивость параметров вариабельности сердечного ритма у больных ишемической болезнью сердца в сочетании с артериальной гипертензией // Медицина третього тисячоліття. Збірник тез конференції молодих вчених Харківського державного медичного університету.-17-18 січня 2001р., частина 1., Харків.- 2001.-С.73 (Автором обстежені пацієнти, запезпечено статистичний аналіз даних, узята участь у написанні тез).

18.Макиенко Н.В., Летяго А.В., Вахренева И.Г., Мартимьянова Л.А. Спектральные показатели вариабельности сердечного ритма у пациентов с мерцательной аритмией по данным Холтеровского мониторирования // Материалы I международной конференции «Анализ вариабельности сердечного ритма в клинической практике». – 24-25 октября 2002 г., Киев. – С.78-79. (Самойстійно автор забезпечила клінічне обстеження пацієнтів, статистичний аналіз даних, узяла участь в написанні тез).

19. Макиенко Н.В., Яблучанский Н.И. Острая фармакологическая проба с амиодароном и типы реакций показателей вариабельности сердечного ритма у пациентов с постоянной фибрилляцией предсердий // Тезисы научно-практического симпозиума «Вариабельность сердечного ритма: от дерзких идей до самых практичных приложений». Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, серія «Медицина».- 17-18 апреля 2003 г., Харьков.- вип.5, № 581.- С.66. (Особисто автор виконала клінічну частину роботи – обстеження пацієнтів, статистичний аналіз даних, узяла участь в написанні та оформленні тез).

20.Макиенко Н.В., Яблучанский Н.И. Острая фармакологическая проба с антиаритмическими препаратами и эффективность терапии постоянной фибрилляции предсердий // Тез. докл. Науково-практичної конференції «Клінічна фармація: 10-років в Україні».- 20-21 листопада 2003 р., Харків. – С. 63. (Автор виконала клінічну частину роботи, статистичний аналіз даних, оформлення тез).

21.Макиенко Н.В., Водяницкая Н.А., Яблучанский Н.И. Эффективность комбинаций амидарона и бета-адреноблокаторов в терапии постоянной фибрилляции предсердий // Вестник аритмологии. Программа, тезисы «VI Международного славянского конгресса по электростимуляции и клинической электрофизиологии сердца. – 5-7 февраля 2004 г., Санкт-Петербург. - № 35.- прил. А, В. – С. 119. (Особисто виконувала клінічну частину роботи, забезпечила статистичний аналіз даних, оформлення тез).

22.Макиенко Н.В., Яблучанский Н.И. Эффективность терапии у пациентов с артериальной гипертензией, осложненной постоянной фибрилляцией предсердий // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю „Діагностика і лікування ураження серця та нирок при артеріальній гіпертензії”.- 9-10 листопада 2004р., Харків.- С.70. (Самостійно виконана клінічна частина роботи, статистичний аналіз даних, забезпечено оформлення тез).

23.Макиенко Н.В., Яблучанский Н.И. Пол и эффективность терапии постоянной фибрилляции предсердий // Матеріали науково-практичної конференції «Терапевтичні читання: алгоритми сучасної діагностики та лікування внутрішніх хвороб» присвячена пам’яті академіка Л.Т. Малої. 21-22 квітня м. Харків, 2005.- С. 144. (Автором виконана клінічна частина роботи, статистичний аналіз даних, оформлення тез).

24.Яблучанский Н.И., Макиенко Н.В. Амиодарон и его комбинации с метопрололом и карведилолом в терапии пациентов с постоянной фибрилляцией предсердий // Вестник аритмологии. Программа, тезисы «VII Международного славянского конгресса по электростимуляции и клинической электрофизиологии сердца. – 9-11 февраля 2006 г., Санкт-Петербург. - прил. А. – С. 43. (Особисто виконала клінічну частину роботи, забезпечила статистичний аналіз даних, оформлення тез).