Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Каніщенко Наталія Генадіївна. Кластеризація як чинник конкурентоспроможності національної економіки. : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Каніщенко Н.Г. Кластеризація як чинник конкурентоспроможності національної економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – економічна теорія та історія економічної думки. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2009.

Дисертація присвячена розвитку теоретичних, методичних і практичних засад формування та функціонування кластерів в Україні, які є новітнім та ефективним інструментом підвищення конкурентоспроможності національної економіки. Обґрунтовано доцільність використання механізму кластеризації в Україні на основі досвіду високорозвинених країн. Удосконалено методичні підходи до порівняльного аналізу стадій розвитку і механізмів ефективного використання економічних переваг кластерів на мікро, мезо і макрорівнях, а також типологізацію кластерів та класифікацію видів кластерних об'єднань, що дозволило ідентифікувати і визначити структуру економічних інтересів учасників кластерів в процесі реалізації відносин конкуренції. Дістали подальшого розвитку визначення і обґрунтування економічного потенціалу коопераційного співробітництва економічних суб'єктів, який передбачає дослідження історичних економічних та інституційних умов розвитку процесів кластеризації, визначення рівня зацікавленості потенційних учасників кластеру. Виявлено механізм формування кластерних об'єднань на основі виявлення основних ринкових тенденцій, визначення організаційних засад та форм взаємодії учасників кластеру, а також технології формування поточних конкурентних переваг в національних галузевих кластерах і підвищення конкурентоспроможності української економіки. Розроблено рекомендації, щодо впровадження кластер них стратегій в економіці України.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичні узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання, що полягає у підвищенні конкурентоспроможності національної економіки шляхом використання переваг економічної кластеризації. Результати проведеного дослідження дозволяють зробити такі висновки:

  1. Сучасний розвиток економічних систем передбачає трансформацію парадигми суспільно-економічних відносин, змістом якої є актуалізація конкурентного протистояння економічних суб’єктів на національному і міжнародному рівнях. Така трансформація відбувається в результаті появи новітніх методів організації виробництва, інтернаціоналізації господарських зв'язків і інтенсифікації методів управління виробничо-комерційною діяльністю суб’єктів підприємництва. Нові тенденції суспільно-економічного розвитку висвітлюються через удосконалення елементів системи суспільно-економічних відносин на макро, мезо і мікро рівнях, найбільш важливим і характерним з яких виступає економічна кластеризація.

  1. Кластеризація є складним і багатоплановим процесом, що враховує потенціал виробничо-комерційної взаємодії окремих суб'єктів господарювання і має на меті мультиплікативне поширення їх управлінських здобутків і переваг та підвищення індивідуальної і сумарної конкурентоспроможності в результаті взаємовигідного коопераційного співробітництва.

  2. Теоретичне дослідження процесів економічної кластеризації виявило необхідність удосконалення категоріального апарату, в першу чергу, наукового обґрунтування економічного змісту терміну “кластеризація економіки”, що характеризує нову якість інтенсифікації взаємодії учасників науково-виробничо-комерційного співробітництва за територіально-галузевим принципом на основі поглиблення поділу праці, спеціалізації та розвитку коопераційних звязків між ними.

  3. Кластерна організація виробництва передбачає інтеграцію економічних мотивацій і інтересів учасників кластеру, сприяє більш продуктивному використанню ними переваг галузевої специфіки регіонів та особливостей національної та міжнародної спеціалізації, що не може бути досягнуто поодинці в процесі реалізації розрізнених виробничо-комерційних програм. Успішність використання кластерного підходу залежить від існування матеріальних і організаційних умов для створення об'єднань підприємств. В Україні потенційно існують умови для використання обґрунтованої кластеризації на засадах: (а) інноваційного розвитку підприємництва і пріоритетної інтенсифікації наукоємних і високотехнологічних виробництв; (б) інтенсифікації економічної взаємодії суб'єктів господарювання і посилення ефекту мультиплікаційної підтримки на всіх рівнях функціонування виробничих систем; (в) активної інтернаціоналізації виробничо-комерційної діяльності вітчизняних підприємств і залучення іноземного капіталу до формування національних кластерних об'єднань; (г) нової якості економічних відносин і способу задоволення економічних інтересів між учасниками галузевих і територіальних кластерів.

  4. В основі формування кластерних систем лежить поглиблення суспільного поділу праці, спонукальним моментом якого виступає посилення конкурентної напруженості і зростання конкурентної агресивності на ринках в умовах їх глобалізації. Сучасні кластерні системи, відповідно до вимог конкурентного захисту, розрізняються за багатьма класифікаційними ознаками, що дозволяє максимізувати суспільно-економічний ефект від їх організації і використання: за видом домінуючої конкуренції в галузі (загальні, предметні, функціональні), за методами (прямі, приховані), за характером цінового впливу (орієнтовані на підвищення/пониження категорії цінового сегменту), за масштабом охоплення (локальні, національні, міжнародні, глобальні), за інтенсивністю (науково-виробничі об'єднання, координаційні центри, виробничо-комерційні), за рівнем диференціації товарів (гомогенні і гетерогенні), за складністю проникнення в галузь (відкриті, закриті), за якістю отриманих результатів (реальні, потенційні), за типом коопераційної взаємодії (вертикальні та горизонтальні).

  5. Прискорення об’єктивних процесів кластерізації економічних систем є необхідною умовою успішного розвитку країн, регіонів і окремих суб’єктів господарювання, а також реальним чинником посилення конкурентних позицій підприємств в умовах нестабільного розвитку товарних ринків. Використання кластерного підходу сприяє підвищенню конкурентоспроможності економічних суб’єктів за рахунок ефективного використання переваг поділу праці з метою: (а) збільшення обміну інформацією між підприємствами галузі, (б) появи нових методів організації виробництва завдяки об’єднанню ідей та матеріальної бази різних підприємств, (в) появі нових інтегрованих виробників, та (г) удосконаленню системи економічних відносин між ними, що дозволяє оперативно вирішувати проблеми і суперечності підприємницької діяльності.

  6. Поява кластерних систем в Україні зумовлена, по-перше, традиціями історичного розвитку економіки, а, по-друге, об’єктивними умовами розвитку виробничих систем, заснованих на використанні природного, індустріального, наукового, кадрового потенціалу країни. Кластеризація вітчизняної економіки є досить суперечливим і багатоплановим процесом, який зачіпає економічні інтереси різних суб’єктів економічної діяльності і визначає їх позиції в конкурентному середовищі. Важливими чинниками формування кластерів, рушійними силами механізму функціонування кластерної взаємодії і оцінки соціально-економічні наслідків розвитку кластерів можна вважати: (а) потужний інноваційний потенціал України; (б) розвиток коопераційних зв'язків між підприємствами, що є традиційним атрибутом та історичним результатом розвитку української економіки; (в) її мультигалузева структура, що створює умови для розширення функціонального розвитку кластерних систем; (г) природно-географічні фактори, що впливають на базові та перспективні конкурентні позиції економічних суб’єктів, залучених до кластеру; (д) кількісна і якісна адекватність національних параметрів економічного розвитку світовим вимогам і стандартам; (е) наявність висококваліфікованих управлінських кадрів (менеджерів), які ще не втратили досвіду спільного (інтегрованого) розвитку, але вже набули певних навичок комерційно обґрунтованої поведінки практично в усіх сферах виробничо-комерційної діяльності.

  7. Успішний розвиток економічних кластерів в Україні вимагає удосконалення інституційних засад їх створення та функціонування. В умовах існування певного протиріччя між теорією і практикою кластеризації ринково-розвинених країн та українськими реаліями трансформаційної економіки ефективний розвиток вітчизняних кластерних систем потребує адаптації сучасних західних технологій і наукового обґрунтування вітчизняного механізму інституційного забезпечення і раціональної управлінської підтримки мотиваційних чинників кластерної взаємодії суб'єктів підприємництва.

  8. Механізм створення національних конкурентних переваг шляхом формування кластерних об'єднань передбачає реалізацію етапних заходів щодо: (1) інформаційно-аналітичного забезпечення (дослідження ринків, вибір потенційних партнерів, узгодження економічних інтересів); (2) субординації цілей та завдань коопераційного співробітництва у межах кластеру; (3) стратегічного вибору і обґрунтування виду кластерної взаємодії та інтегрованої конкурентної мети учасників кластерної системи; (4) розподілу виробничих завдань; (5) контролю ефективності функціонування кластеру з погляду показників сукупної результативності функціонування кластерної системи та рівня задоволення індивідуальних економічних інтересів окремих суб’єктів підприємництва.

  9. Ефективність кластерної діяльності визначається шляхом інтегрального поєднання показників, сформованих на основі різних класифікаційних підходів та критеріїв: соціально-економічних цінностей, якісних та кількісних параметрів, факторів екстенсивного та інтенсивного розвитку, спеціальних вимог тощо. Чітке визначення критеріїв ефективності функціонування кластерних систем дозволяє сформувати систему індикаторів, що мають визначені параметри і дозволяють виявити кількісні та якісні показники результативності на всіх рівнях функціонування кластеру.

  10. Інтенсивний розвиток кластерних систем в Україні передбачає прийняття концепції і розробку загальнонаціональної програми розвитку кластерних об'єднань на основі реалізації моделей кластерного розвитку територій, що складаються з низки послідовних організаційно-економічних взаємоузгоджених заходів, обєднаних в системний механізм. В результаті використання кластерних технологій прискорюється створення внутрішніх і зовнішніх конкурентних переваг економічних суб’єктів, посилюється підтримка конкурентного середовища, що позитивно впливає на підвищення конкурентоспроможності національної економіки.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Каніщенко Н.Г. Економічні передумови формування кластерних систем в Україні / Н.Г. Каніщенко // Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки Донецького економіко-гуманітарний інституту МОН України та Інституту економіко-правових досліджень НАН України. – 2008. – Вип. 1 (25). – С. 297–302 (0,5 друк. арк.).

  2. Каніщенко Н.Г. Інституційні засади розвитку кластерних систем / Н.Г. Каніщенко // Теоретичні та прикладні питання економіки: зб. наук. пр. – 2008. – Вип. 16. – С. 281–286 (0,4 друк. арк.).

  3. Каніщенко Н.Г. Концептуальні засади створення кластерів в Україні / Н.Г. Каніщенко // Науковий вісник Національного гірничого університету: наук.-техн. журн. – 2008. – № 10. – С. 92–98 (0,7 друк. арк.).

  4. Каніщенко Н.Г. Роль держави у формуванні конкурентоспроможності національної економіки / Н.Г. Каніщенко // Вісник Львівської комерційної академії. Серія Економічна. – 2006. – Вип. 23. – С. 181–185 (0,4 друк. арк.).

  5. Каніщенко Н.Г. Вища економічна освіта в системі виробничих кластерів України / Н.Г. Каніщенко // Науковий вісник Національного гірничого університету: наук.-техн. журн. – 2006. – № 4. – С. 108–111 (0,4 друк. арк.).

  6. Каніщенко Н.Г. Формування національних галузевих кластерів в умовах інтернаціоналізації / Н.Г. Каніщенко // Формування ринкових відносин в Україні: зб. наук. пр. – 2006. – Вип.. 4 (59). – С. 70 – 73 (0,4 друк. арк.).

  7. Каніщенко Н.Г. Кластери в системі національної конкурентоспроможності / Н.Г. Каніщенко // Вісник КНУ. Серія Економіка. – 2006. – Вип. 85. – С. 14–16 (0,4 друк. арк.).

  8. Каніщенко Н.Г. Фактори конкурентної поведінки українських підприємств в умовах глобалізації / О.Л. Каніщенко, Н.Г. Каніщенко // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. – 2006. – Вип. 211. В 4 т. Том ІІ. – 2006. – С. 417- 426. (Автором розглянуто теоретичні і практичні аспекти створення та використання стратегічних переваг в конкурентному середовищі сучасного міжнародного ринку; 0,3 друк. арк.).

Публікації у інших виданнях:

  1. Державна регіональна політика України: особливості та стратегічні пріоритети: Монографія / За ред. З.С. Варналія. – К.: НІСД, 2007. – 768 с. (Автору належить підрозділ "Критерії оцінки ефективності кластерних систем" – 0,7 друк.арк.).

  1. Kanishchenko N. Economic Clusters in Ukraine: objectives and perspectives / N.Kanishchenko // Majesty of Marketing: Materials of the Conference for the students and junior research staff. – Dnipropetrovs'k: National Mining University, 2007. – P. 55–56. (0,1 друк. арк.).

  2. Каніщенко Н.Г. Роль кластерных объединений в системе национальной экономики страны / Н.Г. Каніщенко // Предпринимательство и реформы в России: Материалы Двенадцатой международной конференции молодых ученых-экономистов, 23-24 ноября 2006 р. – СПб., 2006. – С. 23 (0,1 друк. арк.).

  3. Каніщенко Н.Г. Формування кластерних систем як чинник розвитку національної економіки / Н.Г. Каніщенко // Теорія та практика економіки і підприємництва: Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції, 11-13 травня 2006 р. – Алушта, 2006. – С. 218–219. (0,1 друк. арк.).

  4. Каніщенко Н.Г. Формування регіональних кластерів в Україні / Н.Г. Каніщенко // Актуальні проблеми соціально-економічного розвитку регіонів: Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції, 7 квітня 2006 р. – Сімферополь, 2006. – С. 69–70. (0,1 друк. арк.).

  5. Каніщенко Н.Г. Кластери як фактор інноваційного розвитку регіонів / Н.Г. Каніщенко // Роль інноваційних моделей розвитку у підвищенні конкурентноздатності товарів та послуг: Матеріали VІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів і молодих вчених. – Донецьк, 2006. – С. 111-113. (0,1 друк. арк.).

  6. Каніщенко Н.Г. Кластерізація як фактор підвищення конкурентоспроможності національної економіки / Н. Г. Каніщенко // Шевченківська весна: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених. – Вип. ІV. У 3-х част. – Ч.2 / За заг. ред. проф. В.Д. Базилевича. – К.: Логос, 2006. – С. 84-86. (0,1 друк. арк.).

  7. Каніщенко Н.Г. Фактори конкурентної поведінки українських підприємств в умовах глобалізації // Інвестиційні стратегії підприємств України на міжнародних товарних і фінансових ринках: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, 3-4 лютого 2006 р. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – С. 35–36. (0,1 друк. арк.).