Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Українська література


Cікорська Вікторія Юріївна. Художній часопростір в історичних романах Павла Загребельного : Дис... канд. наук: 10.01.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Сікорська В.Ю. Художній часопростір в історичних романах Павла Загребельного. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.01.01 – українська література. – Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка. – Кіровоград, 2007.

Дисертацію присвячено дослідженню проблеми художнього часу й художнього простору в історичній романістиці П.Загребельного. На основі системного аналізу в роботі запропоновано класифікацію художніх форм часу і простору у творах письменника. Виділено типи історичних романів за співвідношенням історичного документа та вимислу й домислу в набутку П.Загребельного. Визначено основні тенденції трактування аналізованих категорій у творчості митця та вплив їх на жанр історичного роману. Часопростір осмислено через багатоманіття форм і специфіку їх вияву, що допомогло з’ясуванню взаємозалежності історичного та художнього часопростору. Проаналізовано історичні твори за принципом матеріалізації художнього часу в просторі на рівні сюжетної організації. З’ясовано основні способи функціонування елементів часопросторового континууму на рівні композиційної будови творів. Встановлено повну взаємозалежність часової й просторової інтерпретації й психологічного відчуття часу й простору окремими героями. Розкрито особливості вираження простору й часу як вияву концептуальної моделі існування людини в світі, що реалізується через просторові бінарні опозиції та часову тріаду. Виявлено часопросторові образи, що функціонують на формоорганізуючому, сюжетному, смисловому та характеротворчому рівнях. Досліджено хронотоп в історичному романі як вираження індивідуального стилю автора. Акцентовано, що за допомогою фіксування часу й простору письменницький підхід до висвітлення історії є філософським та глибоко психологічним.

Публікації автора:

  1. Сікорська В. Поетика кольору в розкритті характеру Роксолани в однойменних романах П.Загребельного й О.Назарука // Актуальні проблеми літературознавства. – Дніпропетровськ: Навчальна книга, 2002. – Том 12. С.80-87.

  2. Сікорська В. Авторська модифікація хронотопу в історичному романі П.Загребельного “Тисячолітній Миколай” // Історико-літературний журнал. – Одеса – 2003. – №9. – С.199-208.

  3. Сікорська В. Часопросторовий континуум як засіб психологізму в історичному романі Павла Загребельного “Роксолана” // Мова і культура. – К., 2003. – Вип.6. – Том VI/2.– С.38-45.

  4. Сікорська В. Часопросторові аспекти відтворення образів-символів у історичному романі П.Загребельного “Первоміст” // Нова філологія. – Запоріжжя, 2004. – №1 (20). – С.140-148.

  5. Сікорська В. Еволюція часопросторової організації в жанрі історичного роману (на матеріалі роману “Євпраксія” Павла Загребельного) // Мова і культура. – К., 2004. – Вип.7. – Т.VII/2. – С.65-71.

  6. Сікорська В. Часопросторова організація композиції історичного роману Павла Загребельного “Смерть у Києві” // Література. Фольклор. Проблеми поетики: Зб. наук. пр. – К.: Акцент, 2004. – Вип.18. – Ч.2: Питання менталітету в українській літературі. – С.681-689.

  7. Сікорська В. Своєрідність часових вимірів у романі "Я, Богдан", їх вплив на сюжет і композицію // Мова і культура. – К., 2005. – Вип.7. – Т.VII/2. – С. 232 – 238.

  8. Сікорська В. Принцип дублювання особистісного начала на рівні минулого й сучасного: на матеріалі романів “Диво” та “Тисячолітній Миколай” Павла Загребельного // Мова і культура. – К., 2006. – Вип.8. – Т.VI/1. – С. 232 – 238.