Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Мікробіологія


Нехороших Зоя Миколаївна. Хламідіози в південному регіоні України (мікробіологічні та еколого-епідеміологічні аспекти) : Дис... д-ра наук: 03.00.07 - 2006.



Анотація до роботи:

Нехороших З.М. Хламідіози в південному регіоні України (мікробіологічні та еколого-епідеміологічні аспекти) - Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 03.00.07- мікробіологія. - Інститут мікробіології та імунології ім. І.І.Мечникова АМН України, Харків, 2006.

Встановлені еколого-епідеміологічні особливості зоонозних та антропонозних хламідіозів в південному регіоні України. Вперше в зазначеному регіоні виявлено широку циркуляцію хламідій C.psittaci, C.trachomatis, C.pneumoniae в популяціях птахів, тварин та людей. Встановлено високу зараженість C.psittaci диких птахів та ссавців, визначена етіологічна роль C.psittaci, C.trachomatis, C.pneumoniae при широкому спектрі патології у жінок, чоловіків та дітей. Удосконалена специфічна діагностика хламідіозів (а.с.№1723129, патент 59959 А, Україна, оформлено лабораторний регламент на імуноферментну тест-систему). Розроблено алгоритм діагностики хламідійної інфекції у хворих з різним перебігом інфекційного процесу. Наведена порівняльна характеристика біологічних властивостей регіональних штамів C.trachomatis і C.psittaci. Виявлені нові ензоотичні території з орнітозу, підтверджено високий епізоотичний потенціал природного осередку орнітозу в Чорноморському біосферному заповіднику. Встановлено антропургічний осередок зоонозних хламідіозів на території тваринницького комплексу. Виявлена висока інфікованість хламідіями осіб, що віднесені до "груп епідризику". Зареєстровано широке розповсюдження урогенітальних та екстрагенітальних форм хламідійної інфекції серед хворих з різною патологією, підтверджена можливість формування родинних осередків хламідіозів. Вперше встановлена in vitro антихламідійна активність мірамістину та показана висока ефективність етіопатогенетичного лікування хворих на різні форми хламідіозів при місцевому застосуванні препарату. Розроблено комплекс науково обґрунтованих рекомендацій з удосконалення системи профілактики зоонозних та антропонозних хламідіозів.

В дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми, що полягає в удосконаленні діагностики, системи профілактики зоонозних і антропонозних хламідіозів з метою їх своєчасного виявлення, адекватного лікування, обмеження розповсюдження, зменшення негативних наслідків для здоров’я населення та народного господарства.

  1. Комплексні мікробіологічні та еколого-епідеміологічні дослідження з виявлення ХІ, що проведені на великому матеріалі (польовому та клінічному), встановили значну питому вагу зоонозних і антропонозних хламідіозів в крайовій інфекційній патології південного регіону України. Вперше в зазначеному регіоні виявлено широку циркуляцію хламідій C.psittaci, C.trachomatis, C.pneumoniae в

популяціях птахів, тварин та людей. Встановлено зараженість C.psittaci птахів та ссавців різних видів, визначена етіологічна роль хламідій C.psittaci, C.trachomatis, C.pneumoniae при широкому спектрі патології у жінок, чоловіків та дітей.

2. Удосконалена діагностика різних форм хламідіозів на основі розробки: "Способу виділення C.trachomatis" (а.с.№1723129), експериментальної ІМФТС (оформлено лабораторний регламент), "Способу одержання препарату для діагностики хламідійної інфекції" (патент 59959 А, Україна). Визначена діагностична значимість сучасних методів дослідження (культуральний, ПІФ, РНІФ, ПЛР, ІФА, цитоморфологічний) для виявлення хламідіозів різної локалізації.

3. Ізольовані штами C.trachomatis від чоловіків, жінок, хворих на різні форми УГХ та дітей з патологією респіраторного тракту (секційний матеріал) з використанням розробленого методу (а.с. №1723129). Встановлено, що при адекватних умовах культивування і однаковій заражуючій дозі штами C.trachomatis характеризувались менш вираженими вірулентними, антигенними, алергенними властивостями, ніж штами С.psittaci. Показана стабільність біологічних властивостей еталонного штаму "В" та авторського штаму "К" (С.psittacі) при тривалому зберіганні після ліофілізації.

4. На півдні України виявлена висока зараженість хламідіями 80 видів диких птахів (53,4+1,2%). Найбільш епідеміологічно значущими при орнітозі в зазначеному регіоні є водоплавні, синантропні та напівсинантропні екологічні групи диких птахів, мисливські види і представники загону горобиних. Вперше орнітозна інфекція встановлена у 26 нових видів диких пернатих. Одержані дані розширили уявлення про носіїв ХІ в дикій природі. Щільний контакт диких перелітних птахів, які високо інфіковані C.psittaci, з осілими птахами різних видів, особливо синантропними, свійськими птахами, дикими та свійськими тваринами, а також людиною, складає постійну загрозу епізоотичних і епідемічних ускладнень.

5. Вперше на території південного регіону України визначена висока зараженість хламідіями диких ссавців 18 видів (40,1+1,3%) - додаткового резервуару ХІ в дикій природі, що може сприяти формуванню як природних, так і природно-антропургічних осередків зоонозних хламідіозів.

6. Встановлено новий епізоотичний природний осередок орнітозу на о. Круглому, ензоотичну територію з орнітозу на лимані Куяльник. Зареєстровані епізоотії з залученням нових видів диких птахів - строкатоносої крачки (2000 р., 2001р.), гаги звичайної (2003р.), чайки – реготухи (2005р.), куликів різних видів (2005р.) свідчать про циркуляцію в популяції диких пернатих C.psittaci з високою вірулентністю. Підтверджено високий епізоотичний потенціал, стійкість, тривале функціонування, полігостальність природного осередку орнітозу в ЧБЗ. Наявність природного осередку орнітозу, нових виявлених ензоотичних територій підтверджує положення про те, що південний регіон України є територією з високим епізоотичним та епідемічним ризиком з орнітозу.

7. Вперше у ряді біотопів південного регіону України виявлені поліінфектні природні осередки (орнітоз, туляремія, лептоспіроз). Необхідний полінозологічний підхід до моніторингу функціонуючих та потенційних поліінфектних осередків для оцінки їх епізоотичної активності, зважаючи на ареал розповсюдження спільних видів носіїв та переносників збудників різних інфекцій.

8. Визначена висока зараженість хламідіями ВРХ (27,5%-88,5%) в тваринницьких господарствах півдня України. Підтверджена хламідійна етіологія масової епізоотії тварин на агрофірмі №3 з залученням до епідпроцесу обслуговуючого персоналу. Встановлено антропургічний осередок зоонозних хламідіозів на території зазначеної агрофірми.

9. Виявлена висока інфікованість хворих з сигнальними ознаками ХІ (43,7+2,7 -61,2+2,5%) та осіб, що відносяться до професійних контингентів (54,5+8,7 -58,7+10,4%). Визначені "групи епідризику" зоонозних хламідіозів.

10. Комплексне обстеження хворих жінок та чоловіків з різною патологією урогенітальної системи та дітей з запальними захворюваннями органів дихання виявило ХІ в 38,5+3,7 - 71,3+5,1%, 35,3+3,1 - 63,4+4,7% і 32,8+2,5 - 51,2+3,9% випадків відповідно. Показана висока інформативність та продуктивність комплексного обстеження хворих на різну патологію урогенітального тракту, органу зору та суглобів з використанням комерційних та експериментальних діагностичних тест-систем, які дозволяють своєчасно виявляти урогенітальні та екстрагенітальні форми хламідіозів. Розроблено алгоритм діагностики ХІ у хворих з різним перебігом інфекційного процесу захворювання (гострим, хронічним, персистентним).

11. Зареєстровані екстрагенітальні форми ХІ при обстеженні хворих чоловіків, жінок та дітей із запальними захворюваннями органу зору (44,0+3,5 - 49,8+4,1%), патологією суглобів (27,8+2,9 - 39,7+5,3%). Сполучення у хворих урогенітальної патології з офтальмохламідіозом, патологією суглобів, а також тривалий хронічний перебіг інфекційного процесу свідчить про системний характер захворювання.

12. Підтверджена можливість формування родинних осередків хламідіозів, в яких встановлений епідеміологічний зв’язок "батьки - діти" (в 45 родинах у батьків та дітей діагностована ХІ різної локалізації). Діти з родинних осередків хламідіозу повинні бути віднесені до "груп епідризику".

13. Вперше експериментально в системі культури клітин виявлена антихламідійна активність антисептика мірамістину, що дало змогу пропонувати препарат для місцевого застосування при лікуванні ХІ. Встановлена висока клінічна ефективність лікування хворих на різні форми урогенітальних та офтальмохламідіозів при місцевому застосуванні мірамістину на фоні комплексної етіопатогенетичної терапії.

14. На основі аналізу встановлених еколого-епідеміологічних особливостей зоонозних та антропонозних хламідіозів у південному регіоні розроблено комплекс науково обґрунтованих рекомендацій з метою удосконалення системи профілактики хламідіозів різного походження в Україні.

Практичні рекомендації

Зоонозні хламідіози

Рекомендації нашого інституту, що є центром в Україні з орнітозу, ввійшли до наступних наказів:

  1. Наказ МОЗ № 596 від 22.10.1986 р. "Про міри з організації боротьби з хламідійними, мікоплазменими та урогенітальними вірусними інфекціями";

  2. Наказ МОЗ № 654 від 13.12.1989 р. "Про удосконалення системи обліку окремих інфекційних та паразитарних хвороб" (п.1.5.28-орнітоз-пситакоз (073) – про обов`язкову реєстрацію орнітозу);

  3. Наказ Одеського Облвідділу ОЗ №427 від 17.11.1989 р. "Про міри з організації боротьби з хламідійними, мікоплазменими та урогенітальними вірусними інфекціями";

  4. Наказ МОЗ України №133 від 19.07.1995 р. "Про затвердження переліку особливо небезпечних, небезпечних інфекційних, паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб" (п.18 - про обов’язкову реєстрацію орнітозу).

На основі проведених досліджень видані та впроваджені наступні інформаційно-методичні матеріали:

Методичні рекомендації:

  1. "Організація та проведення заходів з профілактики орнітозу на птахофабриках" (Одеса, 1987);

  2. Комплекс заходів з профілактики грипу серед робітників підприємств тваринницьких та птахівницьких виробництв (Одеса, 1990);

  3. Лабораторна діагностика хламідіозів (представлено розділ з діагностики зоонозних хламідіозів) (Москва, 1991);

  4. Розроблені методичні вказівки "Організація та проведення комплексних лабораторних досліджень польового матеріалу для виявлення збудників особливо небезпечних інфекцій при епізоотологічній розвідці території".

Інформаційні листи:

  1. Діагностика орнітозу за допомогою внутрішньошкірної проби (Київ, 1986);

  2. Виявлення інфікованих і хворих на токсоплазмоз і орнітоз у професійних колективах в умовах щорічної диспансеризації сільського населення (Одеса, 1987);

  3. Про посилення заходів щодо профілактики орнітозу (Київ, 1988);

  4. Використання цитоморфологічного методу для прискореної діагностики вірусних і хламідійних інфекцій (Київ, 1988);

  5. Перелік основних регламентуючих методичних і інформаційних матеріалів з діагностики, епідеміології, профілактики орнітозу та інших зоонозних хламідіозів (Одеса, 1990).

Рекомендації з удосконалення системи профілактики зоонозних хламідіозів представлені на засіданні спільної розширеної Колегії МОЗ України і Департаменту ветеринарної медицини "Профілактика інфекційних хвороб, спільних для тварин та людей" (Черкаси, 2000).

Антропонозні хламідіози:

Результати вивчення проблеми антропонозних хламідіозів дозволили обґрунтувати рекомендації з тактики діагностики та профілактики різних клінічних форм ХІ, що викладені в ряді інформаційно-методичних документів:

Методичні рекомендації:

  1. Лабораторна діагностика хламідіозів (представлено розділ з діагностики антропонозних хламідіозів) (Москва, 1991);

  2. Епідеміологія, діагностика, лікування, профілактика захворювань, які передаються статевим шляхом, у плавскладу (Одеса, 1992);

  3. Клініка, діагностика та лікування перинатальних захворювань з групи TORCH (Одеса, 1997);

  4. TORCH-інфекції у вагітних (клініка, діагностика, лікування, профілактика) (Одеса, 1998).

Інформаційні листи:

  1. Організація диспансерного спостереження хворих на урогенітальні хламідіози (Одеса, 1989);

  2. Виявлення хламідійної інфекції при диспансеризації вагітних жінок (Одеса,1990);

  3. Клініко-лабораторна діагностика і лікування респіраторних хламідіозів у дітей молодшого віку (Одеса, 1996);

  4. Метод застосування етіотропної терапії інфекцій групи TORCH у вагітних жінок і дітей раннього віку (Одеса, 1998);

  5. Лікування хламідійних уретритів та простатовезикулітів з використанням мірамістину (Одеса, 1998).

Публікації автора:

1. Эпизоотологическое значение ржанкообразных птиц / Греков В.С., Степанковская Л.Д., Маликова М.В., Соломко Р.М., Нехороших З.Н. // Колониальные гидрофильные птицы юга Украины. – Київ: Наукова думка, 1988. – С.153 – 158. (Дисертант проводила лабораторні дослідження з виявлення ХІ у диких птахів, брала участь в аналізі результатів).

2. Нехороших З.М. Біологічні властивості хламідій різних видів //Iнфекційні хвороби. – 1998.– №2.–С. 46 – 47.

3. Нехороших З.М. Шляхи удосконалення специфічної діагностики хламідіозів // Iнфекційні хвороби. – 1998. – №4. – С. 63–64

4. Нехороших З.Н., Маликова М.В. Хламидии и хламидиозы (этиология, диагностика / Франція та Україна, науково-практичний досвід у контексті діалогу національних культур: Збірник наук. праць в 2-х частинах. – Дніпропетровськ, 1998, Т.І, Ч.ІІ. – С.143 – 149. (Дисертант проводила дослідження з виявлення різних форм хламідіозів, аналізувала результати).

5. Комплексное лечение различных форм хламидиозов с применением мирамистина / Нехороших З.Н., Маликова М.В., Кривошеин Ю.С., Бордюжевич И.В., Шелудченко И.И., Петровский Ю.Б. // Таврический медико-биологический вестник. – 1999. – № 1–2. – С.13 – 17. (Дисертант проводила дослідження з вивчення ефективності системного лікування хламідіозів з застосуванням мірамістину).

6. Нехороших З.М. Сучасне уявлення про хламідіози // Одеський медичний журнал.– 1999.- №6 (56). –С. 8 – 11.

7. Применение мирамистина в комплексном лечении офтальмохламидиозов / Шелудченко И. И., Венгер Г.Е., Нехороших З.Н., Кривошеин Ю.С., Маликова М.В. // Проблеми екології та медичної генетики і клінічної імунології. – Київ, Луганськ, Харків, 1999.–Вип.5/25. - С.117 – 121. (Дисертант діагностувала ХІ у хворих з патологією органа зору, аналізувала дані).

8. Розповсюдження та клінічні прояви серед новонароджених уроджених інфекцій групи ТОRCH в південно-західному регіоні України /Кольцова І.Г., Трубіна Л.М., Тишечкіна В.А., Зубкова І.М., Нехороших З.М., Поздняков С.В. // Одеський медичний журнал. – 2000. – №3 (59). – С.39–41. (Дисертант проводила дослідження з діагностики ХІ у новонароджених дітей, аналізувала матеріали).

9. Нехороших З.М. Вивчення в експерименті антихламідійної дії мірамістину // Одеський медичний журнал. – 2000. – №1(57). – С.35 – 37.

10. Эколого–эпидемиологические особенности хламидиозов на юге Украины / Нехороших З.Н., Маликова М.В., Мальцева Т.В., Бощенко Ю.А. //Анали Мечниківського інституту. – 2001. – №1. – С.58–63. (Дисертант виконувала дослідження з виявлення зоонозних і антропонозних хламідіозів, аналізувала результати роботи).

11. Нехороших З.Н., Маликова М.В. Эпизоотолого-эпидемиологические аспекты зоонозных хламидиозов в Украине // Імунологія та алергологія.–2001. – №1. – С.91. (Дисертант діагностувала ХІ та аналізувала матеріали з поширеності зоонозних хламідіозів в Україні).

12. Нехороших З.Н., Маликова М.В. Специфическая диагностика различных форм хламидиозов // Імунологія та алергологія.–2001.- №1.- С.47 – 51. (Дисертант проводила дослідження з діагностики ХІ у хворих, аналізувала результати).

13. Нехороших З.Н., Маликова М.В. Эпидемиологические аспекты зооантропонозных хламидиозов на территории Украины // Експериментальна і клінічна медицина. – 2001. – №2. – С.122–124. (Дисертант проводила дослідження з вивчення зоонозних хламідіозів, розробляла заходи щодо їх профілактики).

14. Нехороших З.Н., Маликова М.В. Зооантропонозные хламидиозы в Украине // Імунологія та алергологія. – 2002. – № 3. – С.22–26. (Дисертант проводила дослідження з виявлення ХІ, розробляла пропозиції з системи епіднагляду).

15. Нехороших З.Н., Маликова М.В., Бощенко Ю.А. Природновогнищеві інфекції півдня України (епізоотолого-епідеміологічні аспекти) // Проблеми епідеміології, діагностики, клініки, лікування та профілактики інф.хвороб. – Київ, 2002. – С.103–107. (Дисертант проводила дослідження з діагностики ХІ, аналізувала епізоотологічну та епідеміологічну обстановку з орнітозу,туляремії, лептоспірозу).

16. Зоонозные хламидиозы в южном регионе Украины / Нехороших З.Н., Маликова М.В., Бощенко Ю.А., Греков В.С., Атамась В.А., Ушаков В.М. //Аграрний вісник Причорномор’я: Збірник наукових праць. Ветеринарні науки. – 2002. – С.25 – 33. (Дисертант проводила лабораторні дослідження з виявлення ХІ у птахів і ссавців, аналізувала отримані дані).

17. Нехороших З.Н., Маликова М.В. Опыт выявления очагов семейного хламидиоза // Імунологія та алергологія.–2002.–№3–С.61. (Дисертант проводила клініко-лабораторні дослідження з виявлення осередків родинного хламідіозу).

18. Циркуляция хламидий разных видов на территории юга Украины и Молдавии / Нехороших З.Н., Маликова М.В., Мочалов О.В., Джуртубаева Г.Н., Шевчук Л.И. // Імунологія та алергологія.–2003.–№4.–С.86. (Дисертант проводила дослідження з виявлення ХІ у хворих, аналізувала результати).

19. Застосування сучасних діагностичних технологій для виявлення різних форм хламідіозів / Нехороших З.М., Малікова М.В., Бощенко Ю.А., Греков В.С.// Інфекційні хвороби. – 2004. – №1. – С.22-24. (Дисертант проводила експериментальні дослідження з розробки та удосконалення ряду методів діагностики хламідіозів).

20. Нехороших З.Н., Маликова М.В. Изоляция, идентификация, изучение биологических свойств штаммов хламидий разных видов //Методи одержання чистих культур мікроорганізмів та їх довгострокового зберігання в колекціях. Роботи співробітників Музею патогенних для людини мікроорганізмів ІЕІХ ім. Л.В. Громашевського. – 2004. – Вип.3. – С.99 – 110. (Дисертант проводила дослідження з ізоляції, ідентифікації, вивчення біології штамів хламідій, аналізувала результати).

21. Обзор эпизоотологического значения веслоногих и голенастых птиц на примере Азово-Черноморского региона / Греков В.С., Русев И.Т., Нехороших З.Н., Шевчук Л.И., Маликова М.В., Варищева Т.Н., Джуртубаева Г.Н., Степанковская Л.А., Могилевская З.И. // Сб.научн.трудов Азово-Черноморской орнитол.станции.–2004.–№7.–С.215–240 (Дисертант проводила лабораторні дослідження з виявлення ХІ у диких птахів, брала участь в аналізі отриманих результатів).

22. Применение мирамистина и циклоферона в комплексной терапии урогенитальных и экстрагенитальных форм хламидиозов / Нехороших З.Н., Маликова М.В., Кривошеин Ю.С., Венгер Г.Е., Бордюжевич И.В., Шелудченко И.И., Петровский Ю.Б.// Імунологія та алергологія. – 2004.–№1.–С.68–69. (Дисертант вивчала клінічну і етіологічну ефективність системної терапії хламідіозів з застосуванням мірамістину і циклоферону).

23. Нехороших З.Н. Современная таксономия порядка Chlamydiales // Методи одержання чистих культур мікроорганізмів та їх довгострокового зберігання в колекціях. Роботи співробітників Музею патогенних для людини мікроорганізмів ІЕІХ ім.Л.В.Громашевського. – 2005. - Вип.4. –С.18–26.

24. Профессиональные зоонозы хламидийной этиологии / Нехороших З.Н., Бощенко Ю.А., Маликова М.В., Мальцева Т.В., Брошков М.М., Шевчук Л.И., Джуртубаева Г.Н.// Анали Мечниківського інституту. – 2005. – №2.– www.imiamn.hutl.ru/journ (Дисертант проводила дослідження з виявлення ХІ в групах епідризику, аналізувала отримані результати).

25. Микробиологические и экологические аспекты хламидийной инфекции в южном регионе Украины / Маликова М. В., Нехороших З. Н. Федчук В.П., Лебедюк М.Н., Глущенко З.А., Бордюжевич И.В., Бойченко О.Н. // Микробиологический журнал. – 1994. – Т.56, №1. – С.78–79. (Дисертант виконувала лабораторні дослідження з виявлення ХІ у хворих, аналізувала результати).

26. Маликова М.В., Федоров А.И., Нехороших З.Н. Штам хламідій (Chlamydia psittaci "К"), використовуваний для приготування алергену: рішення про видачу патенту на винахід 28.05.1997, реєстр № заявки 93121890, дата подання 23.03.1993. – 8 с. (Дисертант вивчала біологічні властивості штаму, аналізувала дані, брала участь в розробці формули винаходу).

27. Способ выявления C.trachomatis: А.с.№1723129А1, МКИ С12Q1/04 / Лебедюк М.Н., Нехороших З.Н., Маликова М.В., Федчук В.П. - №4823490/13; заявл. 07.05.90; опубл. 30.03.92р., Бюл.№12. – 6 с. (Дисертантом виконані розділи з виділення хламідій, їх культивування , вивчення ефективності розробленого тесту в порівнянні з традиційними методами).

28. Пат. 59959 А Украина, МКИ С12N1/02. Спосіб одержання препарату для діагностики хламідійної інфекції / Нехороших З.Н., Маликова М.В. - № 2002129961; Заявл. 11.12.02; Опубл. 15.09.03. Бюл.№ 3. – 7 с. (Дисертантом виконана вся експериментальна робота, розроблена формула винаходу).

29. Маликова М.В., Нехороших В.Н., Греков В.С. Экологические и эпидемиологические аспекты орнитоза на Украине // Теоретические проблемы эпидемиологии и инфекционной патологии на современном этапе: Тез.научн.конф. – Нальчик, 1986. – С. 106–108. (Дисертант проводила лабораторні дослідження з виявлення ХІ, брала участь в узагальненні результатів).

30. Выявление хламидийной инфекции при некоторых хронических заболеваниях урогенитального тракта / Маликова М.В., Нехороших З.Н., Бордюжевич И.В., Лебедюк М.Н., Грабазюк В.С., Федчук В.П., Трусов В.И., Поздняков С.В., Горелюк Г.Ф., Глущенко В.А., Кравченко Н.Г. //Хламидийные инфекции: Сб.науч.трудов. – Москва, 1986. – С. 69–72. (Дисертант проводила діагностичні дослідження з виявлення ХІ, аналізувала отримані результати).

31. Основные резервуары орнитозной инфекции на Украине / Нехороших З.Н., Маликова М.В., Приз Н.Н., Греков В.С., Поздняков В.П., Федчук В.П., Лебедюк М.Н., Ткачук В.В., Борщ В.В. // Эпизоотология, эпидемиология, средства диагностики, терапии и специфической профилактики инфекционных болезней, общих для человека и животных: Матер. Всесоюзной конф. – Львов, 1988. – С. 115. (Дисертант діагностувала ХІ у диких птахів, аналізувала дані).

32. Результати клініко-лабораторного обстеження на хламідійну інфекцію хворих різних “груп ризику”/ Малікова М.В., Нехороших З.М., Федчук В.П., Лебедюк М.Н., Бордюжевич І.В., Мартинов В.Н., Бойченко О.Н., Біньковська М.Г.// ХІІ Український республіканський з’їзд мікробіологів і паразитологів: Тези допов. – Київ, 1991. - Т.ІІ. – С. 26-27. (Дисертант діагностувала ХІ у хворих різних “груп епідризику”, аналізувала результати).

33. Клинико-эпидемиологические и патоморфологические особенности хламидийной инфекции у детей / Федчук В.П., Нехороших З.Н, Маликова М.В., Лебедюк М.Н., Бордюжевич И.В., Крыжановская О.В. // Актуальные вопросы микробиологии, эпидемиологии, иммунологии, инфекционных болезней: Тез. докл. научно–практ. конф. (8 – 10 июня 1993 г.). –Харків, 1993.– С.349. (Дисертант проводила дослідження з специфічної діагностики ХІ у новонароджених дітей, аналізувала матеріали).

34. Нехороших З.Н., Маликова М.В., Кривошеин Ю.С. Разработка иммуноферментной тест-системы для диагностики хламидиозов и стандартизации диагностических препаратов // Современная вакцинология: Тез. докл. Международн. конф.– Пермь, 1998.–С.173. (Дисертант одержувала біомасу хламідій, готувала експериментальні серії хламідійних антигенів, вивчала їхню активність, аналізувала отримані результати).

35. Усовершенствование специфической диагностики и лечения урогенитальной хламидийной и смешанной инфекции у женщин / Маликова М.В., Нехороших З.Н, Кривошеин Ю.С., Бордюжевич И.В., Джуртубаева Г.М., Трипольская Л.С., Тихенко Н.Н., Шевчук В.А., Кулик А.Б. // Внутрішньоутробні (вроджені) інфекції новонароджених: Матер. І Конгресу неонатологів України. – Харків, 1998.– С.74–76. (Дисертант проводила дослідження з виявлення ХІ у жінок, аналізувала результати).

36. Маликова М.В., Шелудченко М.И., Нехороших З.Н. Опыт специфической диагностики воспалительных заболеваний роговицы хламидийной этиологии // Матер. ІV Міжнародної конф. з офтальмології (1 – 2 жовтня 1998 р. – Київ, 1998.–С.120. (Дисертант проводила дослідження з виявлення ХІ у хворих з різною патологією органа зору).

37. Этиологическое значение хламидий при суставной патологии /Нехороших З.Н., Маликова М.В., Базарченко М.М., Джуртубаева Г.М., Шелудченко И.И. // Современные технологии диагностики и терапии инфекционных болезней: Тез. докл. научн. конф. (27 – 28 октября 1999 г.). – С.–Петербург, 1999. – С.205–206. (Дисертант проводила дослідження з виявлення ХІ у хворих з патологією суглобів, узагальнювала отримані результати).

38. Опыт применения мирамистина в комплексном лечении различных форм хламидиозов / Нехороших З.М., Маликова М.В., Кривошеин Ю.С., Бордюжевич И.В., Шелудченко И.И., Петровский Ю.В. //Генодиагностика в современной медицине: Тез.докл. ІІІ Всеросс.конф. (25 – 27 января 2000г.). –Москва, 2000.–С.25–28.(Дисертант аналізувала клінічну і етіологічну ефективність етіопатогенетичної терапії з місцевим застосуванням мірамістіну).

39. Результати комплексної діагностики та лікування різних форм хламідіозів / Нехороших З.М., Малікова М.В., Кривошеін Ю.С., Шелудченко І.І., Петровський Ю.Б., Бордюжевич І.В. // Тези доповідей VІІІ конгресу СФУЛТ.–Львів, 2000.–С.282. (Дисертант проводила дослідження з діагностики ХІ, аналізувала ефективність системної терапії хворих).

40. Результаты комплексного лечения офтальмохламидиозов с применением препарата мирамистина / Нехороших З.Н., Маликова М.В., Кривошеин Ю.С., Шелудченко И.И., Биньковская Н.Г., Шевчук Л.И.// Человек и лекарство: Тез.докладов VII Российского Национального Конгресса (10 – 14 апреля 2000г.). – Москва, 2000.–С.290. (Дисертант діагностувала ХІ та вивчала клінічну ефективність лікування хворих з використанням мірамістину).

41. Применение мирамистина в комплексном этиопатогенетическом лечении урогенитального хламидиоза / Нехороших З.Н., Маликова М.В., Бордюжевич И.В., Кривошеин Ю.С., Петровський Ю.Б., Биньковская Н.Г., Шевчук Л.И. // Человек и лекарство: Тез.докладов VII Российского Национального Конгресса (10 – 14 апреля 2000г.). – Москва, 2000. – С. 303 (Дисертант проводила дослідження з виявлення ХІ та вивчала ефективність мірамістину при комплексній терапії хворих на хламідіоз).

42. Нехороших З.Н. Усовершенствование специфической диагностики хламидиозов // Епідеміологія, імунопатогенез, діагностика та лікування хламідіозу: Тези допов. симпозіуму (20 – 21 квітня 2000р.). –Київ, 2000.–С.22.

43.The role of the biotechnology in the improvement of the chlamydiosis prevention system / Nekhoroshikh Z., Malikova M., Boshchenko Y., Grekov V.// Scient. Mater. of International workshop on biotechnology commercialization and security.–Taschkent, 2003.–P.58. (Дисертант брала участь у розробці експериментальних тест-систем).

44. Cormorant as reservoir of numbers dangerous infections (arboviruses, chlamidius) in NW coast of the Black Sea / Grekov V., Boshenko Y., Nekhoroshikh Z., Rusev I., Schevchuk L., Djurtubaeva G., Malikova M., Mogilevskaya Z.// 6th International Conference on Cormorants. – Odessa, 2003.–Р.32–34. (Дисертант проводила дослідження з виявлення ХІ у диких птахів, брала участь в аналізі даних).

45. Особо опасные инфекции (лептоспироз, туляремия, орнитоз) в южном регионе Украины / Нехороших З.Н., Маликова М.В., Бощенко Ю.А., Русев И.Т., Греков В.С., Джуртубаева Г.Н., Толпина З.А. //Матер. VI Российского съезда врачей инфекционистов. – С.–Петербург, 2003. – С.272–273. (Дисертант проводила дослідження з виявлення ХІ, аналізувала епізоотологічну та епідеміологічну обстановку з особливо-небезпечних інфекцій).

46. Виявлення поліінфектних осередків особливо небезпечних інфекцій у Північно-Західному Причорномор’і / Нехороших З.М., Бощенко Ю.А., Малікова М.В., Греков В.С., Савченко Б.І., Шевчук Л.І., Ковбасюк О.В., Могілевський Б.Ю., Волков О.В.// Актуальні питання контролю за особливо небезпечними та керованими інфекціями в Україні: Матер.конфер.–Львів, 2004.–С.67–68. (Дисертант проводила дослідження з вивчення розповсюдження ХІ, туляремії, лептоспірозу).

47. Комплексная диагностика и терапия различных форм хламидиозов /Нехороших З.Н., Маликова М.В, Лебедюк М.Н., Федчук В.П., Кривошеин Ю.С., Рудько А.П., Шевчук Л.И., Джуртубаева Г.М., Котлик Л.С. // Актуальные проблемы дерматовенерологии и косметологии: Тез. докладов научно–практ. конф. (22 октября 2004г.). –Одесса, 2004. – С.80–82. (Дисертант діагностувала ХІ у хворих, аналізувала ефективність комплексної терапії різних форм хламідіозів).

48. Нехороших З.М., Малікова М.В., Новицький В.І. Досвід використання регіональних штамів хламідій для виготовлення діагностичних тест-систем // Тези доп.Х з’їзду Товариства мікробіологів України (15 – 17 вересня 2004р.). – Одеса, 2004.–С.104. (Дисертант узагальнювала досвід застосування регіональних штамів хламідій в якості продуцентів при розробці хламідійних тест-систем).

49. Хламідіоз ссавців в Одеській області / Нехороших З.М., Малікова М.В., Бощенко Ю.А, Брошков М.М., Шевчук Л.І., Ушаков А.М., Джуртубаєва Г.М. // Сучасні проблеми епідеміології, мікробіології та гігієни: Матер. конф. – Львів, 2004.–С.99–100. (Дисертант проводила дослідження з виявлення ХІ у ссавців різних видів, аналізувала матеріали).

50. Екстрагенітальні форми хламідіозів / Нехороших З.М., Малікова М.В., Венгер Г.Ю., Шелудченко І.І., Шевчук Л.І., Джуртубаєва Г.М. // Вірусні хвороби. Токсоплазмоз. Хламідіоз: Матер.науково–практ. конф. (5-6 травня 2004р.). –Тернопіль, 2004.–С.278–279. (Дисертант діагностувала ХІ, аналізувала отримані результати).

51. Епізоотологічний моніторинг особливо небезпечних інфекцій у північно-західному Причорномор’ї / Нехороших З.М., Бощенко Ю.А., Малікова М.В., Русев І.Т., Шевчук Л.І., Греков В.С., Ковбасюк О.В., Джуртубаєва Г.М., Могілевський Б.Ю., Ігнатенко В.А., Купрієнко Г.А., Хабло З.А. // Тези доп. ХІV з’їзду мікробіологів та паразитологів. – Полтава, 2004.–С.198. (Дисертант проводила дослідження з виявлення особливо небезпечних інфекцій, аналізувала результати).

52. Хламідіози: сучасні підходи до діагностики / Нехороших З.М., Малікова М.В., Шевчук Л.І., Джуртубаєва Г.М., Котлик Л.С., Скопенко А.В., Брошков М.М., Новицький В.І. // Від фундаментальних досліджень - до прогресу в медицині: Матер. міжнародної науково–практ. конф. (17-18 січня 2005 р.). – Харків, 2005. – С.213–214. (Дисертант аналізувала результати досліджень з специфічної діагностики хламідіозів).

53. Красная лисица в экосистемах северо-западного Причерноморья /Греков В.С., Нехороших З.Н., Бощенко Ю.А., Рынгач В.Д., Лобков В.А., Варишева Т.Н., Маликова М.В. // Современные проблемы зоологии и экологии: Матер.междунар. конф.–Одеса, 2005.–С.59–62. (Дисертант проводила дослідження з діагностики ХІ у диких ссавців, брала участь в аналізі результатів).

54. О возможности формирования природного очага орнитоза на о.Круглый / Нехороших З.Н., Маликова М.В., Русев И.Т., Петрович З.И., Греков В.С., Закусило В.М., Руденко А.Г., Яременченко О.А., Шевчук Л.И., Джуртубаева Г.Н., Овчаров А.А..//Современные проблемы зоологии и экологии: Матер.междунар. конф.– Одеса, 2005.–С.195–196. (Дисертант діагностувала ХІ у диких птахів та вивчала умови формування нового природного осередку орнітозу).

55. Проблема орнітозу в Україні в сучасних умовах/ Нехороших З.М., Малікова М.В., Бощенко Ю.А., Русев І.Т., Греков В.С.// З питань особливо небезпечних інфекцій, біологічної безпеки та протидії біологічному тероризму: Матер.наук.практ.конф.–Іллічівськ, 2005. – С.226 – 228. (Дисертант аналізувала результати досліджень з проблеми зоонозних хламідіозів ).

56. Нехороших З.Н., Маликова М.В. Спорадические случаи орнитоза в Украине // Анали Мечниківського інституту. – 2005.–№2.– www.imiamn.hutl.ru/journ (Дисертант проводила дослідження з виявлення ХІ у хворих, аналізувала отримані результати).

57. The epizootological/epidemiological control of the zoonotic chlamydiosis in the Ukraine / Nekhoroshikh Z., Malikova M., Boshchenko Y., Rusev I., Grekov V.// The Third World Congress on Chemical, Biological and Radiological Terrorism.–Dubrovnik, Croatia, 2005.–P.38 (Дисертант діагностувала ХІ, брала участь у розробці системи профілактики зоонозних хламідіозів в Україні).