Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарна мікробіологія та вірусологія


Акулова Тетяна Анатоліївна. Хламідіоз великої рогатої худоби (серологічний моніторинг, виділення, ідентифікація і вивчення біологічних властивостей збудника) : дис... канд. вет. наук: 16.00.03 / Одеський держ. аграрний ун-т. - О., 2005.



Анотація до роботи:

Акулова Т.А. Хламідіоз великої рогатої худоби (серологічний моніторинг, виділення, ідентифікація і вивчення біологічних властивостей збудника) – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю16.00.03 - ветеринарна мікробіологія і вірусологія. Кримський державний агротехнологічний університет. Сімферополь, 2004.

У дисертації викладені матеріали з вивчення хламидиозу великої рогатої худоби у тваринницьких господарствах АР Крим. Вивчені епізоотична ситуація і клінічний прояв хламідіозу цього виду тварин у етіологічній асоціації хламідій з вірусами. Виділено культуру хламідій від великої рогатої худоби, проведена її ідентифікація в порівняльному аспекті з референтним штамом хламідій. Вивчено спектр патогенності виділеного штаму хламідій для курячих ембріонів, що розвиваються, білих мишей, білих пацюків, морських свинок, вагітних морських свинок, здатність розмножуватися в клітинних культурах. Дано порівняльну оцінку ефективності РЗК і реакції ІФА при серологічній діагностиці хламідіозу великої рогатої худоби. Приведено результати етіотропної терапії хламідіозу телят при застосуванні препарату оксиветина, показана її ефективність.

1. У дисертаційній роботі викладені теоретичне узагальнення і рішення наукової задачі, які дозволили на прикладі тваринницьких господарств АР Крим провести серологічний моніторинг і охарактеризувати симптоматику захворювання, установити роль хламідій у етіології абортів і мертвонароджень у корів і нетелів, виділити й ідентифікувати збудника (изолят хламідій 1098) й вивчити його біологічні властивості, удосконалити існуючі методи серологічної діагностики і терапії хламідіоза великої рогатої худоби.

2. Проведення комплексних досліджень дозволило установити епізоотичну ситуацію і етіологічну структуру хламідіозу великої рогатої худоби, вивчити особливості епізоотичного процесу і клінічного прояву хвороби, виділити збудника захворювання (Chlamydіa abortus bovіs) і ідентифікувати його серологічно як мікроорганізм порядку Chlamydіales родини Chlamydіaceae, і як представника роду Chlamydophіla.

3. Після адаптації до оболонок жовткових мішків 6-7-добових курячих ембріонів изолят 1098 добре розмножується в них і накопичується в концентрації 10-5,3 ЭЛД 50/мл3 з рясним накопиченням елементарних тілець хламідій, репродукується в лінії клітин НЕК без прояву цитопатичної дії, є патогенним для білих мишей, морських свинок, вагітних морських свинок і менш патогенним для білих пацюків.

4. За морфологічними, тінкторіальними, серологічними і патогенними властивостями изолят 1098 не відрізняється від штамів хламідій, що знаходяться в колекції ТНДВІ і ВНДТІБП.

5. Симптокомплекс хламідіоза у корів і нетелів при природному перебігу хвороби характеризується рецидивуючою лихоманкою, абортами, народженням мертвих і слаборозвинених телят, затримкою посліду, катаральним запаленням геніталій, у телят – пнемоентеритами, артритами, кон’юнктивітами як у виді моноінфекції, так і в асоціативній формі зі збудником парагриппа-3.

6. Наявність джерела збудника інфекції і стаціонарність хвороби на молочно-товарних фермах обумовлює хламідіоносійство серопозитивними теличками і биками-виробниками що в значній мірі сприяє поширенню захворювання серед маточного поголів’я тварин.

7. Порівняльна діагностика хламідіозу великої рогатої худоби з використанням РЗК і ІФА, показала, що ІФА на 14,8% ефективніше РЗК і може з успіхом замінити її при лабораторній діагностиці хламідійних інфекцій. При цьому в сироватках крові досліджуваних тварин специфічні антитіла, виявлені в РЗК, у 100% випадків виявляються методом ІФА.

8. У виробничих умовах тваринницьких господарствах АР Крим установлена профілактична і терапевтична ефективність препарату пролонгованої дії оксиветина, що дозволяє рекомендувати його для лікування і профілактики хламідіоза великої рогатої худоби .