Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Серцево-судинна хірургія


Загайнов Микола Юрійович. Хірургічні аспекти радикальної корекції тетради Фалло у дорослих. : Дис... канд. наук: 14.01.04 - 2005.



Анотація до роботи:

Загайнов М.Ю. Хірургічні аспекти радикальної корекції тетради Фалло у дорослих. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.04 – серцево-судинна хірургія. – Інститут серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова АМН України, Київ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена оцінці клінічної, гемодинамічної та функціональної ефективності хірургічного лікування тетраді Фалло у дорослих, а також покращенню результатів оперативного втручання та поліпшення якості життя хворих. На підставі обстеження 200 хворих, прооперованих за тетрадою Фалло у ІССХ ім. М.М. Амосова АМН України з 1981 по 2000 рр., було проаналізовано безпосередні та віддалені результати радикальної корекції цієї вади. Були виділені особливості тактики проведення операції, виявлені фактори ризику та ефективності паліативних втручань. Досліджено основні закономірності морфологічних процесів у міокарді правого шлуночка серця при тетраді Фалло у віковому аспекті. Проаналізовано причини летальних наслідків та ускладнень при оперативному лікуванні дорослих та дітей після одно - та двоетапної корекції вади. Якість життя у віддаленому періоді у групі дорослих гірше, ніж у групі порівняння в аналогічний термін віддаленого періоду, за рахунок міокардіального фактора, передсердних і шлуночкових аритмій, персистування системно-легеневого колатерального повернення та хронічного об'ємного перевантаження лівого шлуночка. Більш рані втручання є кращім рішенням при відборі терміну операції.

1.У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі оцінки клінічної, гемодинамічної та функціональної ефективності хірургічного лікування тетраді Фалло у дорослих.

2. Доопераційна виживаність пов'язана з більш сприятливою анатомічною формою вади у дорослих пацієнтів: рідше зустрічається гіпоплазія стовбура та гілок легеневої артерії (відповідно 42,5% в основний і 57,7% у групі порівняння), менша вираженість стенозу, задовільний об’єм лівого шлуночка. Для цих хворих характерно більш висока сатурація артеріальної крові (84,4±3,9 і 81,8 ± 3,8%), виражена поліцитемія (вміст гемоглобіну - 185,9±23,1 і 172,5±23,4 г/л).

3. Морфологічними закономірностями вікового ремоделювання міокарду правого шлуночка при тетраді Фалло за даними мікроскопії є: більша вираженість, у порівнянні з хворими групи порівняння, гіпертрофічних і дегенеративних змін у міокарді правого шлуночка, фіброзу, високій об'ємній щільності колагену.

4. У дорослих розвиваються вторинні патологічні зміни органів і систем: регургитація на аортальному клапані (14,5% і 2,7%), порушення функції паренхіматозних органів (7,5% і 1%), природний перебіг вади частіше ускладнюється інфекційними ендокардитами (8% і 2,2%) й інсультами (2% і 1,1%).

5. На хірургічну техніку корекції тетради Фалло впливають специфічні для дорослих хворих анатомічні особливості: розширені, звиті, густо покриваючі передню стінку правого шлуночка коронарні артерії, що утрудняють вибір вентрикулотомії, більший обсяг резекції інфундибулярного стенозу і менша необхідність агресивної реконструкції вихідного тракту правого шлуночка і центральних легеневих артерій. Корекція вади у дорослих ускладнюється збільшеним колатеральним поверненням, що в середньому дорівнює 26,7 ± 2,1% у дорослих і 7,51 ± 0,3% у дітей від об'ємної швидкості перфузії.

6. Шпитальна летальність у дорослих хворих дорівнює 20,0% ( у дітей - 9,3%), поступово знижуючись з 23,3% в 1980-1985рр до нуля в 1996-2001 рр. Провідними причинами летальності відповідно були: гостра серцево-судинна недостатність – 25 ± 1,5% і 64,6 ± 1,8%, повітряна емболія – 25 ± 1,5 і 11,8 ± 0,8%, гостра нирково-печінкова недостатність – 30 ± 1,7% і 0%, кровотеча – 17,5 ± 1,3 і 11,8 ± 0,8%, набряк мозку – 2,5 ± 0,5 і 11,8 ± 0,8%.

7. У віддаленому періоді в терміни спостереження 9,1 ± 4,2 роки у всіх хворих відсутня доопераційна симптоматика, гарні результати відзначені у 86%. Актуарна 10-, 15- і 20 літня виживаність дорівнює відповідно 94%, 87,5% і 86%, що гірше, ніж у пацієнтів, оперованих у дитячому віці. Віддалена летальність серед дорослих пацієнтів склала 13,9%, в тому числі раптова смерть (5,9%), відбувалась на фоні миготливої аритмії і трепотіння передсердь – 3,7%, блокади – 1,4%, хронічна застійна серцева недостатність – 2,9%.

8. Необхідність повторних втручань виникла у 7 (4,8%) хворих в зв’язку з аневризмою вихідного тракту правого шлуночка (2 хворих), решунтування (1), залишкового стенозу (1),

аневризми лівої підключичної артерії (3). Аортальна недостатність у віддаленому періоді зустрічалася в 14,5 ± 2,9% основної і 3,4 + 1,5% групи порівняння і має тенденцію до прогресування. Легенева регургітація спостерігається у 95% і більш виражена у дорослих внаслідок підвищеного тиску в легеневій артерії. Вона є основною причиною кардіомегалії та порушень серцевого ритму і раптової смерті.

9. Після радикальної корекції тетради Фалло 95% дорослих пацієнтів знаходяться в I і в II функціональних класах і ведуть нормальний спосіб життя. Фізична працездатність у дорослих хворих після операції нижча, ніж у хворих молодшої групи, відповідно у дорослих 1,5 вт/кг (75% від рівня здорових) і у дітей 2,0 вт/кг (100% від рівня здорових). Гемодинамічне забезпечення фізичних навантажень є менш адекватним, що виявляється у відсутності адекватного росту серцевого індексу.

10. Якість життя у віддаленому періоді гірше, ніж у групі порівняння в аналогічний термін віддаленого періоду, за рахунок міокардіального фактора, передсердних і шлуночкових аритмій, персистування системно-легеневого колатерального повернення та хронічного об'ємного перевантаження лівого шлуночка.

Публікації автора:

  1. Гусак В.К., Дзюгань С.А., Носенко В.М., Загайнов Н.Ю., Кузнецов А.С., Дизик М.Л., Киряев А.А. Особенности обеспечения раннего послеоперационного периода после радикальной коррекции тетрады Фалло // III наукова конференцiя асоцiацiї серцево-судинних хiрургiв України: Тези доповiдей. - К., 1995. - С. 49.

  2. Гусак В.К., Дзюгань С.А., Носенко В.М., Кузнецов А.С., Загайнов Н.Ю. Нарушения транспорта кислорода после радикальной коррекции тетрады Фалло // IV наукова конференцiя асоцiацiї серцево-судинних хiрургiв України: Тези доповiдей. - К., 1996. - С. 50-51.

  3. Антипов Н.В., Кузнецов А.С., Загайнов Н.Ю., Кирьякулов Г.С. Топографо-анатомические и гистоструктурные особенности строения проводящей системы сердца при тетраде Фалло // V наукова конференцiя асоцiацiї серцево-судинних хiрургiв України: Тези доповiдей. - К., 1997.- С. 4-5.

  4. Патент 30289 А Кардiометричний вимiрювач / Гусак В.К., Загайнов Н.Ю., Носенко В.М. – Заявлено 11.01.99; Опубл. 29.12.99 // Бюл. № 8.

  5. Загайнов Н.Ю., Растунцев С.В., Киряев А.А., Конов В.Г. Хирургическая тактика при коррекции дефекта межжелудочковой перегородки в сочетании со стенозом путей оттока правого желудочка // Серцево-судинна хірургія: Щорічник наукових праць Асоціації серцево-судинних хірургів України. Вип. 8. – Київ, 2000. – С. 66-69.

  6. Н.Ю. Загайнов, А.С. Кузнецов. Результаты радикальной коррекции тетрады Фалло у взрослых // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - Том 4, - №1, - 2003.

  7. Загайнов Н.Ю. Особенности внутрисердечной гемодинамики и сократительной функции правого желудочка при тетраде Фалло у взрослых // Серцево-судинна хірургія: Щорічник наукових праць Асоціації серцево-судинних хірургів України. Вип. 11. – Київ, 2003. – С. 120-123.

  8. Зиньковский М.Ф., Загайнов Н.Ю. Особенности радикальной коррекции тетрады Фалло у взрослых // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - Том 4, - №3, - 2003. – С.412 – 415.

  9. Zagainov N. The Adult with Tetralogy of Fallot // Global Forum on Humanitarian Medicine in Cardiology and Cardiac Surgery. – 2003. – P. 114 – 115.

  10. Зиньковский М.Ф., Захарова В.П., Загайнов Н.Ю. Особенности морфологии и морфометрии миокарда при тетраде Фалло //Серце і судини. – 2004. - № 1(6). – С. 71 – 75.