693. Слєпов Олексій Костянтинович. Хірургічне лікування внутрішньогрудних компресій дихальних шляхів у дітей: дис... д-ра мед. наук: 14.01.09 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Слєпов О.К. Хірургічне лікування внутрішньогрудних компресій дихальних шляхів у дітей. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.09 – дитяча хірургія. Національний медичний університет ім.О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2004.
Дисертацію присвячено вирішенню актуальних питань хірургічного лікування внутрішньогрудних компресій дихальних шляхів (ВКДШ) у дітей. Проведено аналіз результатів обстеження і лікування 116 дітей у віці від 1 місяця до 14 років з аномаліями розвитку дуги аорти, її гілок і легеневої артерії; кістами та пухлинами межистіння. Вивчено частоту, клініко-анатомічні особливості та ускладнення ВКДШ судинного та пухлинного генезу. Запропоновано класифікацію ВКДШ у дітей. Розроблено та удосконалено тактику та методи хірургічного лікування ВКДШ різної етіології з урахуванням їх ускладнень. Упровадження цих методів дало можливість покращити результати лікування ВКДШ у дітей.
В роботі вирішена актуальна проблема дитячої хірургії – покращення результатів лікування внутрішньогрудних компресій дихальних шляхів на основі розробки та удосконалення методів хірургічної корекції цієї патології з урахуванням її етіології, вивчення клініко-анатомічних особливостей та ускладнень, включаючи морфологічні зміни стінки трахеї в зоні ураження.
Внутрішньогрудна компресія дихальних шляхів – тяжкий за перебігом та маловивчений поліетіологічний синдром, який спостерігається за нашими даними у дітей в 100% випадків при аномаліях судинного кільця та у 57,3% – при новоутвореннях межистіння.
Клінічні та анатомічні особливості ВКДШ (вираженість респіраторних порушень, локалізація, протяжність та ступінь звуження дихальних шляхів) залежать від характеру АСК та НМ, величини їх компресії та наявності трахеобронхолегеневих ускладнень. ВКДШ, як судинного, так і пухлинного генезу, ускладнюються запальними бронхолегеневими захворюваннями, обструктивною емфіземою легень, ателектазом легень та вторинною трахеомаляцією, яка характеризується морфологічними змінами стінки трахеї в зоні компресії у вигляді дегенерації хрящових напівкілець з порушенням її каркасності.
Запропонована класифікація ВКДШ з урахуванням її етіології, локалізації, протяжності та величини компресійного звуження, а також ускладнень дозволяє виробити оптимальну лікувальну та хірургічну тактику при цій патології.
Наявність ВКДШ, що викликана АСК або НМ, є абсолютним показанням до хірургічного лікування. При ВКДШ IV стадії з необхідністю інтубації трахеї показана невідкладна операція, при I – III стадіях – термінове хірургічне втручання після проведення передопераційної підготовки. Вона повинна бути спрямованою на зменшення гостроти запальних трахеобронхолегеневих процесів, покращення прохідності дихальних шляхів та підтримку нормальної серцевої діяльності.
Для хірургічної корекції ВКДШ судинного генезу при усіх анатомічних варіантах АСК оптимальним хірургічним доступом є виключно ліва торакотомія (бокова або задньо-бокова) в III або IV міжребер’ях. При ВКДШ пухлинного походження хірургічний доступ обирається в залежності від локалізації та величини новоутворення межистіння. Найбільш часто застосовується бокова торакотомія в III – VI міжребер’ях на тому боці, на котрий розширюється межистіння. При виході новоутворення в суміжну анатомічну ділянку застосовується комбінований одночасний або послідовний торако-цервікальний, торако-абдомінальний або торако-ламінарний доступи.
Декомпресія дихальних шляхів при подвійній дузі аорти досягається методом пересічення однієї з двох аортальних дуг. Розроблений диференційований підхід до методу хірургічної корекції ВКДШ при цій судинній аномалії з урахуванням її анатомічних особливостей та віку хворих дозволяє безпечно пересікати як ліву, так і праву аортальні дуги у дітей різного віку з однобічного хірургічного доступу – лівої торакотомії.
При ВКДШ, обумовленій правобічною дугою аорти, для ефективної їх декомпресії слід пересікати лівобічну артеріальну зв’язку або протоку і виконувати задню аортопексію при збереженні компресії трахеї аортальним дивертикулом та аберантною лівою підключичною артерією. Ліквідація компресії дихальних шляхів при лівобічній дузі аорти з аберантною правою підключичною артерією досягається методом пересічення останньої з виведенням її дистальної кукси за межі заднього межистіння. Декомпресію дихальних шляхів при петлі легеневої артерії необхідно виконувати методом пересічення артеріальної зв’язки та петлі легеневої артерії з виведенням її попереду від трахеї та анастомозуванням у легеневий стовбур.
При ВКДШ пухлинного генезу декомпресія дихальних шляхів здійснюється методом видалення новоутворення межистіння. Застосований при цьому комплекс технічних прийомів дає можливість зменшити кількість інтраопераційних ускладнень. При наявності НМ із суміжною локалізацією доцільно виконувати одночасне їх видалення із двох суміжних анатомічних ділянок.
При наявності вторинної трахеомаляції при ВКДШ, як судинного, так і пухлинного генезу, одночасно з декомпресією дихальних шляхів слід виконувати аортопексію. При наявності дивертикула Коммереля довжиною 1,5 см необхідно виконувати його часткову резекцію, а менше 1,5 см – аортопексію одночасно з реконструкцією судинного кільця. При ВКДШ, ускладненій бронхоектазами, слід робити етапні операції: резекцію ураженої бронхоектазами частки легені з наступною декомпресією дихальних шляхів. При поєднанні ВКДШ з аноректальними аномаліями у дівчаток необхідно усунути хірургічним шляхом компресію дихальних шляхів з наступною етапною корекцією аноректальної вади.
Розроблений спосіб хірургічного лікування трахеомаляції шляхом передньої аортопексії армованим ниткою клаптем із перикарду є безпечним і надійним методом фіксації дуги аорти до передньої грудної стінки, який виключає можливість рецидиву вторинної трахеомаляції.
Хірургічне втручання на органах межистіння на фоні запального процесу в дихальних шляхах та вторинної трахеомаляції потребує проведення після операції інтенсивної терапії, яка повинна включати: респіраторну підтримку, адекватне знеболення, інтенсивне протизапальне лікування, підтримку серцево-судинної діяльності, інфузійну терапію та раціональне харчування. При виникненні післяопераційних ускладнень необхідне раннє їх виявлення та проведення невідкладних лікувальних заходів щодо їх усунення.
Післяопераційна летальність при корекції компресії дихальних шляхів судинного генезу склала 7,3%, а шпитальна – при хірургічному лікуванні ВКДШ пухлинної етіології – 4,6%. Застосування розроблених та удосконалених хірургічної тактики, методів оперативного лікування дозволило досягти у віддалені терміни після операції добрих результатів у 80,6% дітей з ВКДШ судинного генезу та у 83,3% – пухлинного походження, задовільних, відповідно, у 19,4% та 13,3% та незадовільних – у 3,3% при ВКДШ пухлинної етіології.
Публікації автора:
Слєпов О.К. Особливості клінічних проявів та ранньої діагностики аномалій судинного кільця у дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 1998. – №4. – С.41 – 45.
Белебезьев Г.И., Слепов А.К., Кривченя Т.Д., Чумакова Л.Ф. Особенности анестезиологического обеспечения диагностических манипуляций у детей раннего возраста с внутригрудной компрессией дыхательных путей, обусловленной аномалиями магистральных сосудов // Біль, знеболювання, інтенсивна терапія. – 1998. – №3. – С.2 – 6. (Дисертантом зроблено добір та обробку матеріалу, підготовку до друку).
Кривченя Д.Ю., Слепов А.К., Чумакова Л.Ф. Ошибки и опасности в хирургическом лечении сосудистых опухолей средостения, обусловливающих компрессию дыхательных путей, у детей // Клінічна хірургія. – 1999. – №4. – С.36 – 38. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, обґрунтування методів хірургічного лікування і висновків, підготовку до друку).
Слепов А.К. Вторичные бронхолегочные осложнения и их лечение при аномалии сосудистого кольца у детей // Клінічна хірургія. – 1999. – №8. – С.22 – 25.
Кривченя Д.Ю., Слепов А.К., Чумакова Л.Ф. Ранний послеоперационный период у младенцев при аномалиях магистральных сосудов, вызывающих внутригрудную компрессию дыхательных путей // Біль, знеболювання, інтенсивна терапія. – 1999. – №4. – С.2 – 5. (Дисертантом зроблено добір та обробку матеріалу, підготовку до друку).
Кривченя Д.Ю., Слепов А.К., Чумакова Л.Ф. Внутригрудные компрессии дыхательных путей, обусловленные бронхо- и энтерогенными кистами средостения у детей // Лікарська справа. – 1999. – №7 – 8. – С. 87 – 90. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, обґрунтування методів дослідження, аналіз результатів, підготовку до друку).
Слепов А.К. Диагностика и лечение вторичной трахеомаляции при внутригрудной компрессии дыхательных путей, обусловленной аномалией сосудистого кольца у детей // Клінічна хірургія. – 2000. – №1. – С.46 – 48.
Кривченя Д.Ю., Слепов А.К., Чумакова Л.Ф. Варианты внутригрудной компрессии трахеи и главных бронхов при различных типах аномалий сосудистого кольца у детей // Український пульмонологічний журнал. – 2000. – №1. – С.62 – 64. (Дисертантом здійснено добір матеріалу, обґрунтування методів дослідження, аналіз результатів, підготовку до друку).
Слепов А.К. Внутригрудная компрессия дыхательных путей, обусловленная сосудистыми опухолями средостения у детей // Український медичний часопис. – 2000. – №2. – С.143 – 150.
Кривченя Д.Ю., Слепов А.К., Кривченя Т.Д., Чумакова Л.Ф., Голопапа Г.В. Клиника, диагностика и хирургическое лечение внутригрудной компрессии дыхательных путей, обусловленной правосторонней дугой аорты в сочетании с левосторонней артериальной связкой/протоком у детей // Український кардіологічний журнал. – 2000. – №3. – С.66 – 70. (Дисертантом зроблено добір і обробку матеріалу, обґрунтування методів дослідження та хірургічної корекції, підготовку до друку).
Кривченя Д.Ю., Слепов А.К., Кривченя Т.Д., Чумакова Л.Ф. Внутригрудные компрессии дыхательных путей, обусловленные двойной дугой аорты, у детей // Лікарська справа. – 2000. – №5. – С.30 – 36. (Дисертантом зроблено добір і аналіз матеріалу, обґрунтування методів дослідження та висновків, підготовку до друку).
Кривченя Д.Ю., Слепов А.К., Заводий В.Г., Чумакова Л.Ф., Голопапа Г.В. Хирургическая коррекция внутригрудной компрессии дыхательных путей, обусловленной двойной дугой аорты, у детей // Клінічна хірургія. – 2000. – №6. – С.27 – 30. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, обґрунтування методів хірургічної корекції та висновків, підготовку до друку).
Кривченя Д.Ю., Слепов А.К., Заводий В.Г., Чумакова Л.Ф. Левосторонняя дуга аорты в сочетании с аберрантной правой подключичной артерией как причина внутригрудной компрессии дыхательных путей у детей // Серцево –судинна хірургія. – Щоріч. наук. пр. Асоц. серцево – судинних хірургів України. – К., 2000. – вип.8. – С.105 – 107. (Дисертантом виконано обґрунтування методів дослідження та хірургічної корекції, аналіз результатів, підготовку до друку).
Слєпов О.К. Хірургічна корекція внутрішньогрудної обструкції дихальних шляхів за наявності “петлі” легеневої артерії у дітей // Клінічна хірургія. – 2000. – №9. – С.53 – 55.
Слепов А.К. Хирургическое лечение внутригрудной компрессии дыхательных путей, обусловленной аномалией сосудистого кольца у детей // Клінічна хірургія. – 2000. – №10. – С. 59 – 62.
Кривченя Д.Ю., Слепов А.К., Заводий В.Г., Чумакова Л.Ф., Голопапа Г.В. Хирургическое лечение бронхогенной и энтерогенной кисты средостения, осложненной внутригрудной компрессией дыхательных путей, у детей // Клінічна хірургія. – 2001. – №1. – С.26 – 28. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, обґрунтування методів хірургічної корекції та висновків, підготовку до друку).
Кривченя Д.Ю., Слепов А.К., Чумакова Л.Ф. Внутригрудные компрессии дыхательных путей, обусловленные тератодермоидными опухолями средостения у детей // Врачебное дело. – 2001. – №4. – С.92 – 95. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, обґрунтування методів дослідження та висновків, підготовку до друку).
Кривченя Д.Ю., Слепов А.К., Чумакова Л.Ф., Голопапа Г.В. Хирургическое лечение внутригрудной компрессии дыхательных путей, обусловленной тератодермоидной опухолью средостения, у детей // Клінічна хірургія. – 2001. – №5. – С. 41 – 44. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, обґрунтування методів хірургічного лікування, аналіз результатів, підготовку до друку).
Кривченя Д.Ю., Слепов А.К., Лысак С.В., Чумакова Л.Ф., Руденко Е.О. Петля легочной артерии как причина внутригрудной компрессии дыхательных путей у детей // Серцево-судинна хірургія. – Щоріч. наук. пр. Асоц. Серцево-судинних хірургів України. – К., 2001. – вип. 9. – С.183 – 185. (Дисертантом виконано добір матеріалу, обґрунтування методів обстеження, хірургічної корекції та висновків, підготовку до друку).
Слепов А.К. Актуальные вопросы хирургического лечения тимомы у детей // Клінічна хірургія. – 2001. – №9. – С.57 – 59.
Кривченя Д.Ю., Слєпов О.К., Чумакова Л.Ф. Особливості раннього післяопераційного періоду при пухлинах межистіння, ускладнених внутрішньогрудною компресією дихальних шляхів у дітей // Зб. наук. пр. співробіт. КМАПО ім. Шупика П.Л. – К., 2001. – вип.10. – кн. 1. – С.48 – 54. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, статистичну обробку та аналіз результатів, підготовку до друку).
Кривченя Д.Ю., Слепов А.К., Чумакова Л.Ф., Луценко С.В. Хирургическое лечение опухолей вилочковой железы, вызывающих внутригрудную компрессию дыхательных путей, у детей // Зб. наук. пр. співробіт. КМАПО ім. Шупика П.Л. – К., 2001. – вип. 10. – кн. 4. – С.981 – 988. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, обґрунтування методів хірургічного лікування, аналіз результатів, підготовку до друку).
Кривченя Д.Ю., Слепов А.К., Чумакова Л.Ф., Терещенко А.С. Отдаленные результаты хирургического лечения внутригрудной компрессии дыхательных путей, обусловленной левосторонней дугой аорты в сочетании с аберрантной правой подключичной артерией у детей // Серцево-судинна хірургія. – Щоріч. наук. пр. Асоц. серцево-судинних хірургів України. – К., 2002. – вип. 10. – С.155 – 157. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, обґрунтування методів дослідження, аналіз результатів, підготовку до друку).
Кривченя Д.Ю., Слепов А.К., Чумакова Л.Ф., Брусиловская Г.А. Отдаленные результаты хирургической коррекции внутригрудной компрессии дыхательных путей, вызванной двойной дугой аорты у детей // Серцево-судинна хірургія. – Щоріч. наук. пр. Асоц. серцево-судинних хірургів України. – К., 2003. – вип. 11. – С.189 – 191. (Дисертантом виконано добір матеріалу, обґрунтування методів дослідження, аналіз результатів, підготовку до друку).
Руденко Є.О., Слєпов О.К., Кривченя Т.Д., Чумакова Л.Ф., Маркевич О.В. Стридор у дітей як хірургічна проблема // Львівський медичний часопис. – 2003. – Том IX, №4. – С.96 – 101. (Дисертантом проведено добір матеріалу, обґрунтування методів дослідження та висновків, підготовку до друку).
Кривченя Д.Ю., Слепов А.К., Чумакова Л.Ф., Брусиловская Г.А., Руденко Е.О. Отдаленные результаты хирургического лечения внутригрудной компрессии дыхательных путей, обусловленной правосторонней дугой аорты в сочетании с левосторонней артериальной связкой/протоком у детей // Серцево-судинна хірургія. – Щоріч. наук.пр.Асоц.серцево – судинних хірургів України. – К., 2004. – вип.12. – С. 280 – 283. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, обгрунтування методів обстеження, аналіз результатів, підготовку до друку).
Slepov A.K., Krivchenya T.D. Secondary tracheomalacia with anomalies of vascular ring in children // IX zjazd Polskiego towarystwa chirurgow dzieciecych. – Krakow, 1996. – S.45. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, обґрунтування методів дослідження, аналіз результатів, підготовку до друку).
Слепов А.К., Чумакова Л.Ф. Сочетание двойной дуги аорты с мукополисахаридозом у ребенка грудного возраста // Клінічна хірургія. – 1997. – №7 – 8. – С.105. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, аналіз результату, підготовку до друку).
Кривченя Д.Ю., Слєпов О.К., Заводій В.Г., Притула В.П., Кузнєцов В.К., Голопапа Г.В., Чумакова Л.Ф. Виникнення гнійно-запальних захворювань та ускладнень на етапах діагностики та хірургічного лікування складних вад розвитку у дітей // II Конгрес хірургів України. Зб. наук. роб. – Донецьк, 1998. – С.393 – 394. (Дисертантом проведено добір матеріалу, обґрунтування методів дослідження та висновків, підготовку до друку).
Слєпов О.К., Кривченя Т.Д., Чумакова Л.Ф. Інфекційне ураження дихальної системи при внутрішньогрудній компресії дихальних шляхів внаслідок аномалії магістральних судин та новоутворень середостіння у дітей // II Конгрес хірургів України. Зб. наук. роб. – Донецьк, 1998. – С.423 – 424. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, обґрунтування методів дослідження, аналіз результатів, підготовку до друку).
Слєпов О.К., Чумакова Л.Ф. Ентерогенна кіста середостіння та заочеревинного простору з пенетрацією у легені у новонародженого // Клінічна хірургія. – 1998. – №6. – С.48 – 49. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, аналіз результатів, підготовку до друку).
Чумакова Л.Ф., Слепов А.К. Профилактика осложнений анестезиологического обеспечения диагностических манипуляций у младенцев с компрессионными стенозами дыхательных путей, обусловленных сосудистыми аномалиями // Зб. наук. пр. співробіт. КМАПО та дит. анестезіологів України. – К., 1998. – С.56 – 61. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, обґрунтування методів дослідження, аналіз результатів, підготовку до друку).
Слепов А.К., Чумакова Л.Ф., Кривченя Т.Д. Клиника, диагностика и тактика хирургического лечения аномалии магистральных сосудов, образующих сосудистое кольцо у детей // Проблемы медицины. – 1999. – № 1 – 2. – С. 28 – 31. (Дисертантом здійснено добір матеріалу, обґрунтування методів обстеження, тактики хірургічного лікування та висновків, підготовку до друку).
Кривченя Д.Ю., Слєпов О.К., Чумакова Л.Ф. Особливості раннього післяопераційного періоду у немовлят після хірургічної корекції аномалії судинного кільця // Галицький лікарський вісник. – 1999. – №3. – С. 97 – 98. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, аналіз результатів, підготовку до друку).
Слєпов О.К. Особливості внутрішньогрудної компресії дихальних шляхів при аномаліях судинного кільця у дітей // Галицький лікарський вісник. – 1999. – №3. – С.110 – 112.
Слепов А.К., Лысак С.В., Чумакова Л.Ф., Кривченя Т.Д. Рентгенодиагностика аномалий сосудистого кольца у детей // Нові технології ендоваскулярної хірургії. Інтервенційна радіологія в онкології, гепатології та гематології. Зб. наук. пр. – К., 1999. – С.178 – 182. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, обґрунтування методів дослідження та висновків, підготовку до друку).
Кривченя Д.Ю., Слєпов О.К., Заводій В.Г., Руденко Є.О.Нестабільність трахеї як причина респіраторного дистрес синдрому у дітей // Зб. наук. пр. співробіт. КМАПО ім. Шупика П.Л. – К., 2000. – вип. 10. – кн. 1. – С.25 – 32. (Дисертантом зроблено обґрунтування методів дослідження та висновків).
Кривченя Д.Ю., Слєпов О.К., Руденко Є.О. Торакальний стридор: причини, діагностика, лікування // Перша наук. – практ. конф. “Актуальні питання пластичної, реконструктивної та естетичної хірургії”. – К., 2002. – С.87 – 89. (Дисертантом здійснено добір матеріалу, обґрунтування методів дослідження та хірургічного лікування, аналіз результатів).
Krivchenya D.Yu., Slepov А.K., Rudenko E.O., Khursin V.N.Aortоpexy: Indications, Operative Technique, Outcomes. An Analysis of our Own Experience of 40 Operations // 15th International Symposium of Pediatric Surgical Research. – 2002. – University of Graz. – P. 2. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, обґрунтування хірургічної тактики і висновків).
Кривченя Д.Ю., Слєпов О.К., Лисак С.В., Руденко Є.О. Аномалії брахіоцефального стовбура як причина трахеобронхіальної обструкції у дітей // Серцево-судинна хірургія. – Щоріч. наук. пр. Асоц. серцево-судинних хірургів України. – К., 2003. – вип. 11. – С. 186 – 188. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, обґрунтування методів дослідження та висновків).
Деклараційний патент України № 34347 А61В 17/00. Спосіб хірургічного лікування трахеомаляції у дітей / Кривченя Д.Ю., Слєпов О.К., Заводій В.Г., Дубровін О.Г., Притула В.П. (Україна). Заявл. 29.06.99; Опубл. 15.02.2001, Бюл. №1. (Дисертантом проведений патентний пошук, йому належить ідея способу та місця фіксації клаптя із перикарду до передньої грудної стінки).