Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Бондаренко Юлія Григорівна. Хірургічне лікування раку щитоподібної залози з ларинготрахеальною інвазією : Дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Український науково-практичний центр ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин МОЗ України. — К., 2002. — 199арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 177-199.



Анотація до роботи:

Бондаренко Ю.Г. Хірургічне лікування раку щитоподібної залози з ларинготрахеальною інвазією. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук зі спеціальності 14.01.03 – хірургія. Інститут хірургії та трансплантології АМН України, Київ, 2002.

Дисертація присвячена вирішенню однієї з актуальних проблем лікування хворих з поширеним раком щитоподібної залози, а саме з інвазією в трахею та гортань – поліпшенню безпосередніх та віддалених результатів хірургічного лікування з застосуванням резекційно-відновних та заощадних операцій.

Екстратиреоїдне поширення раку щитоподібної залози, за даними літератури, виявляють у 20 % хворих, у 7,2 % – з диференційованими формами. Проростання пухлиною трахеї та гортані спостерігають у 10,2 % хворих. Причиною смерті 50 % хворих на тиреоїдний рак є стеноз трахеї та гортані або кровотеча в магістральні дихальні шляхи.

В період 1986 – 1997 рр. з приводу раку щитоподібної залози з ларинготрахеальною інвазією оперовані 160 хворих, в тому числі з ізольованим ураженням дихальних шляхів, а також в поєднанні з ураженням інших анатомічних структур (лімфатичних вузлів, м’язів, стравоходу, судинно-нервового пучка). Вік хворих від 4 до 81 року. Співвідношення дітей та дорослих 1:3, жінок та чоловіків 3:1. Незалежно від гістологічної форми, обсяг оперативного втручання залежав від ступеня інвазії пухлини в стінку трахеї або гортані. Типи (обсяг) виконаних операцій об’єднані в групи: І – видалення РЩЗ з етапом “гоління” – у 97 хворих, ІІ – видалення РЩЗ з сегментами дихальних шляхів – комбінована резекція – у 21, ІІІ – паліативні операції – у 42.

“Гоління” здійснювали при поверхневій інвазії в хрящі з видаленням основної пухлини з висіченням перихондрію.

Хворим ІІ групи виконували комбіновану резекцію, що включала тиреоїдектомію або субтотальную тиреоїдектомію та резекцію сегмента ураженої частини дихальних шляхів з подальшою пластикою. Поряд з онкологічною радикальністю усунений стеноз трахеї, відновлена повітропровідність. В усіх хворих виявлена трахеогортанна локалізація інвазії в дихальні шляхи протягом 1 – 14 кілець трахеї. Принциповим є встановлення ізольованого ураження трахеї чи поєднаного з ураженням гортані. РЩЗ, ускладнений субкомпенсованим та декомпенсованим обструктивним стенозом трахеї, відзначений у 19 (95 %) хворих, в тому числі папілярний рак – у 15, фолікулярний – у 4, медулярний – у 2. Вік хворих від 6 до 64 років. Застосовані такі варіанти трахеогортанної резекції: циркулярна трахеогортанна резекція з накладанням циркулярного анастомозу – у 9 хворих, трахеогортанна резекція з формуванням косого (овального) анастомозу – у 6, циркулярно-клаптикового анастомозу – у 2, фігурна трахеогортанна резекція – у 2, циркулярна резекція трахеї з накладанням анастомозу кінець в кінець – у 1, вікончаста резекція – у 1 хворого. Всі пацієнти виписані в задовільному стані. Тривалість життя в ІІ групі в середньому становила 50,31 міс. Застосування нових способів резекційно-реконструктивних втручань на трахеї та гортані дозволило нам розширити межі резектабельності інвазивних форм РЩЗ, підвищити онкологічну ефективність операцій при задовільному функціональному результаті.

У 42 хворих ІІІ групи, застосовані умовно радикальні та нерадикальні оперативні втручання в обсязі можливого, декомпресивна тиреоїдектомія та трахеотомія. У 37 % хворих виявлені розлади дихання, у 21,4 % з них – внаслідок стенозу трахеї. Тривалість життя хворих цієї групи становила 37,83 міс (з диференційованими формами – 45,2 міс). Госпітальна смертність – 7,14 %.

Детальне обстеження та виділення хворих на РЩЗ з інвазивними формами, своєчасне проведення оптимального хірургічного лікування, впровадження нових реконструктивно-пластичних підходів дало змогу отримати задовільні практичні результати.

Дисертаційна робота містить новий підхід до розв’язання наукової проблеми, що передбачає поліпшення результатів хірургічного лікування хворих з поширеним РЩЗ шляхом розробки та впровадження раціональної схеми доопераційного обстеження, оригінальних та удосконалених способів ТГР з приводу ларинготрахеальної інвазії пухлини, які сприяють підвищенню частоти виконання радикальних втручань і покращують безпосередні та віддалені результати лікування хворих.

1.Значна кількість хворих з РЩЗ з ЛТІ (понад 15,7 %, в тому числі 21,6 % дітей віком до 18 років) і тяжкий загальний стан більшості з них, зумовлюють велику частоту виконання нерадикальних втручань та інвалідизацію, що потребує розробки нових тактичних прийомів та способів хірургічного лікування.

2. Основним методом діагностики РЩЗ з проростанням в магістральні дихальні шляхи є ларинготрахеобронхоскопія з морфологічним дослідженням пухлини або сумнівної ділянки слизової оболонки трахеї.

3.Прогноз захворювання може бути поліпшений шляхом застосування диференційованого хірургічного підходу з використанням резекційно-реконструктивних способів, що забезпечує задовільний онкологічний та функціональний результат: усунення безпосередньої загрози смерті в найближчі строки від асфіксії або кровотечі, відновлення або збереження повітряпровідності та голосу.

4.Тиреоїдектомія з етапом “гоління” є операцією вибору при поверхневому проростанні пухлиною трахеї (гортані), ураженні капсули ЩЗ.

5. При інвазії тиреоїдного раку в перснеподібний хрящ з ураженням до 1/3 його тканини доцільно використовувати резекційні методики з метою збереження функції гортані. При поширеному ураженні дихальних шляхів тотальна мобілізація трахеї та часткова мобілізація гортані дозволяють здійснити резекцію трахеї до 2/3 її довжини та гортані – до рівня голосових складок з одномоментним відновленням цілісності дихальних шляхів.

6.Частота ускладнень при РЩЗ з ЛТІ після комбінованої резекції не перевищує таку після тиреоїдектомії та пластичних операцій з приводу інших захворювань трахеї. Більшість з них належать до специфічних для втручань на трахеї та гортані: парез голосової складки (у 9,52 % та 27 % спостереженнях), неспроможність швів та звуження анастомозу (в 9,52 %), гнійне запалення в дихальних шляхах (у 23,8 %).

7. Застосування резекційних методів при анапластичному РЩЗ не поліпшує результат лікування. На найближчі та віддалені результати впливає ступінь відновлення цілісності дихальних шляхів та кількість анатомічних структур, на яких здійснено резекцію та реконструкцію.

8. Застосування диференційованого підходу під час вибору тактики хірургічного лікування дозволило знизити летальність до 2,5 %, відвернути смерть від асфіксії та кровотечі з дихальних шляхів, збільшити показник виживання протягом першого року до 97,14 % – після тиреоїдектомії з етапом “гоління”, до 82,35 % – після комбінованих операцій, до 63,57 % – після нерадикальних операцій. Показники виживання протягом 5 років становили в І групі – 78,54 %, в ІІ групі – 35,29 %, в ІІІ групі – 21,4 %; 10 років – відповідно 70,58 %, 33,33 %, 7,14 %.

Публікації автора:

1. Багиров М.М., Бондаренко Ю.Г., Комиссаренко И.В. Хирургическое лечение рака щитовидной железы с ларинготрахеальной инвазией // Клін. хірургія. – 2000. – №2. – С. 59 – 63.

2.Бондаренко Ю.Г. Особливості клініки та діагностики раку щитовидної залози, що проростає трахею та гортань // Клін.хірургія. – 2000. – №6. – С.21 – 22.

3.Бондаренко Ю.Г. Хірургічне лікування раку щитоподібної залози з ураженням трахеї та гортані у дітей // Зб. наук. праць співробітників КМАПО ім.П.Л.Шупика. – К., 2001 – Кн. 4. – С. 951-953.

4.Комісаренко І.В., Рибаков С.Й., Багіров М.М., Бондаренко Ю.Г., Шептуха А.І. Хірургічне лікування раку щитовидної залози з дихальними розладами // Клін.хірургія. – 2000. – №9. – С.40–42.

5. Багіров М.М., Бондаренко Ю.Г. Комбіновані операції при сукупній патології трахеї та щитоподібної залози // Зб. наук. праць співробітників КМАПО ім.П.Л.Шупика. – К., 2001 – Кн. 4. – С. 938-940.

6. Багіров М.М., Бондаренко Ю.Г. Хірургічні аспекти лікування раку щитоподібної залози з проростанням в трахею та гортань // Ендокринологія. – 2001. – Т.6, додаток. – С.11.

7. Бондаренко Ю.Г. Багіров М.М., Комісаренко І.В., Рибаков С.Й., Шептуха А.І. Хірургія інвазивного раку щитовидної залози з дихальними розладами // Матеріали X з’їзду онкологів України – Ялта, 2001. – С. 77

8. Bagirov M.M., Bondarenko Y. Surgical treatment of thyroid cancer with tracheal and laryngeal involvement // 39th World Congr. of Surgery. – Brussels, 2001. – Р. 68.

9. Cherenko S.M., Larin A.S., Sheptuha A.J., Sichinava R.M., Palamarchuk V.A., Gorobeyko M.B., Bondarenko Yu.G., Nechay A.P. The results of surgical treatment of thyroid pathology in adult Chernobyl accident survivors // Intern. J. Radiat. Med. – 2001. – Vol.3, №1 – 2. – Р.27.

10. Bondarenko Y., Bagirov M. Airway invasion in childhood thyroid carcinoma // Europ. Respirat. J. – 2002. – Vol. 20, supрl. 38. – P.152.