Храпач Василь Васильович. Хірургічне лікування косметичних дефектів голови, тулуба, кінцівок з використанням опорних та фіксаційних систем м'яких тканин : дис... д-ра мед. наук: 14.01.03 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2006. — 312арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 266-312.
Анотація до роботи:
Храпач В.В. Хірургічне лікування косметичних дефектів голови, тулуба, кінцівок з використанням опорних та фіксаційних систем м’яких тканин. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеню доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. - Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика МОЗ України, Київ, 2006.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми довготривалої фіксації та опори м’яких тканин, яке дозволяє поліпшити результати хірургічного лікування косметичних дефектів голови, тулуба, кінцівок шляхом розробки, удосконалення і впровадження нових методів операцій і профілактики ускладнень на підставі стимуляції сполучнотканинної фіксації м’яких тканин до стабільної структури з урахуванням зон післяопераційної напруги тканин. В експериментальній частині роботи проведено моделювання на 50 тваринах (кролях) традиційних та розроблених нами методів операцій. Клінічний розділ роботи висвітлює результати лікування 518 хворих.
Впровадження принципів запропонованої концепції дало змогу підвищити ефективність естетичних операцій на 58,7%, сприяло зменшенню ускладнень на 14%.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми довготривалої фіксації та опори м’яких тканин, яке дозволяє поліпшити результати хірургічного лікування косметичних дефектів голови, тулуба, кінцівок шляхом розробки, удосконалення і впровадження нових методів операцій і профілактики ускладнень на підставі стимуляції сполучнотканинної фіксації м’яких тканин до стабільної структури з урахуванням зон післяопераційної напруги тканин.
Головною, найбільш поширеною, причиною незадовільних результатів хірургічного лікування косметичних дефектів у віддаленому періоді є рецидив первинного косметичного дефекту, що досягає 67% у віддаленому періоді спостереження, згідно результатів аналізу літератури та власних досліджень контрольної групи хворих.
Статистично значущими та достовірними (Р<0,001) фактором рецидиву первинного косметичного дефекту, доведеного за рахунок дискримінантного аналізу, є недостатня опора та фіксація переміщених м’яких тканин до стабільної структури та неврахування зон та напрямків післяопераційної напруги тканин.
Нами розроблена концепція створення опорних та фіксаційних систем шляхом стимуляції формування сполучнотканинної зв’язки для фіксації блоку м’яких тканин до стабільної структури та використання ауто- та алотрансплантатів з урахуванням зон післяопераційної напруги тканин та перерозподілу лінії їх навантаження.
Стимуляція розвитку сполучної тканини, як фактору довготривалого утримання переміщених тканин за допомогою паралігатурної імплантації проленової сітки. Опора м’яких тканин , що забезпечується перерозподілом векторів післяопераційної напруги тканин та перерозподілу ліній їх навантаження, досягається за рахунок використання ауто- та алотрансплантатів, згідно розробленим нами методикам. Впровадження принципів запропонованої концепції дало змогу підвищити ефективність естетичних операцій на 58,7%.
Експериментальним дослідженням достовірно доведена (Р<0,001) неспроможність суто лігатурних методів фіксації м’яких тканин щодо надійного довготривалого утримання масиву тканин у віддаленому післяопераційному періоді, що призводить до рецидиву птозу та косметичного дефекту.
Моделюванням запропонованих нами методів фіксації на дрібних лабораторних тваринах доведено, що на протязі року зберігається міцний сполучнотканинний зв’язок між переміщеними тканинами та стабільною структурою, що доводить спроможність розроблених нами методів стимуляції формування сполученої тканини у паралігатурній ділянці довготривало утримувати м’які тканини на реципієнтному місці.
Виконання фейс-ліфтінгу за розробленими нами методиками забезпечує довготривале утримання дермально-жирових та фасціальних клаптів обличчя при закріпленні останніх до стабільних фасціально-апоневротичних прошарків у ключових точках фіксації за допомогою паралігатурної імплантації проленової сітки та трансплантації дермальних острівців, сприяло поліпшенню результатів операцій щодо тривалості збереження ефекту на 53,4%.
Запропонований метод отопластики з приводу відстовбучення, з використанням додаткової фіксації вушної мушлі шляхом формування у позавушній ділянці сполучнотканинного зв’язку між хрящем та періостом дозволило досягти у 23,3% пацієнтів позитивної динаміки якості отопластики у віддалені строки спостереження.
Запропоновано алгоритм вибору методу операції маммопластики, що базується на принципах диференційованого об’єднання в цій групі мастопексії, редукційної маммопластики різних типів, ендопротезування в залежності від типу косметичного дефекту, форми та розміру, ступеню птозу молочних залоз, дозволило зменшити відсоток випадків недостатньої корекції та раннього рецидиву первинного косметичного дефекту молочних залоз на 7,9%.
Розроблені нами методи операцій маммопластики базуються на укріпленні фіксації дермально-жирового клаптя (в якості аутопротезу) проленовою сіткою або створення опори молочної залози ендопротезом, що забезпечує зменшення навантаження на тканини молочної залози і шкіру та дає змогу забезпечити ефективне довгострокове утримання м’яких тканин на донорському місці ( що підтверджено їх морфогістологічним дослідженням у віддалені строки) та знизити відсоток рецидиву птозу молочної залози, як прояв первинного дефекту при нормомастії на 30 %, а при гіпермастії – на 60%, а загальна кількість добрих віддалених результатів збільшилася, в середньому, на 55,5%.
Одержано морфогістологічні докази повного відновлення лактаційної функції молочної залози після виконання маммопластики з використанням нижнього шкірно-залозистого клаптя за принципом L.Ribeiro у запропонованій нами модифікації.
Запропонований нами алгоритм вибору методу абдомінопластики в залежності від типу деформації і стану передньої черевної стінки, дозволив підвищити рівень позитивних результатів на 18,7% за рахунок зменшення кількості випадків використання помилкової тактики операції.
Результати операцій абдомінопластики, що були виконані за модифікованими нами методами планування, проведення розрізу, переміщення, фіксації тканин, зокрема м’язово-апоневротичного комплексу, вдалося поліпшити на 68,7%.
Належна фіксація тканин передньої черевної стінки призводить до підвищення внутрішньочеревного тиску та, відповідно, загрожує розвитком ускладнень з боку серцево-судинної та дихальної систем у 34,7 % хворих з відповідними супутніми захворюваннями.
Комплексна передопераційна підготовка на протязі 6–12 діб з використанням запропонованих нами методів дозованої компресії передньої черевної стінки достовірно (Р<0,05) дає змогу збільшити життєву ємність та хвилинну вентиляцію легень, показник Тіфно в середньому на 15±2%, поліпшити показники гемодинаміки, кислотно-лужного стану і газового складу крові, та отже, знизити ризик оперативного втручання.
Впровадження в клінічну практику розроблених нами методів передопераційної підготовки серцево-судинної та дихальної систем до підвищеного внутрішньочеревного тиску, методів планування та виконання операції абдомінопластики дозволило зменшити відсоток ускладнень з боку серцево-судинної та дихальної систем на 12%, знизити строк стаціонарного лікування на 5 ± 2 ліжко-днів.
Впровадження принципів запропонованої нами концепції створення опорних та фіксаційних систем у технологію виконання пластики кінцівок, дало змогу отримати позитивну динаміку ефективності втручань у 86% випадків.
Застосування розроблених нами схем та методів профілактики специфічних ускладнень з боку переміщених тканин та системи гемостазу при естетичних операціях сприяло зменшенню ускладнень на 14%.
Публікації автора:
Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Валецький В.Л. Хірургічне лікування косметичних дефектів передньої черевної стінки у хворих з ожирінням. – К.: ВІТ-А-ПОЛ, 2003. – 102 с.
Аспекти пластичної та реконструктивної естетичної хірургії // Лекції з госпітальної хірургії / За ред. проф. В.Г. Мішалова. – Київ: Наук. думка, 2003. – Т. 2. – 407 с.
Лекції з хірургічних хвороб / За ред. проф. В.Г. Мішалова/ Мішалов В.Г., Бідний В.Г., Бондар М.В., Бурка А.О., Валецький В.Л., Кобза І.І., Марку лан Л.Ю., Осадчій О.І., Росновський О.В., Селюк В.М., Терехов С.М., Теслюк І.І., Храпач В.В.// Київ: Наук. думка, 2005. – 400 с.
Мишалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Альошина И.Г. Опыт реэндопротезирования молочных желез // Экспериментальная и клиническая медицина. – 1999. – №3. – С. 115–116.
Храпач В.В., Мішалов В.Г., Балабан О.В., Гончарук А.В. Ефективність операцій ліпопластики //Укр. журн. малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. – 1999. – № 3. – С. 76.
Храпач В.В., Мішалов В.Г., Балабан О.В., Альошина І.Г. Позитивні та негативні риси ліпопластики // Наук. вісн. Ужгород. ун-ту. – 1999. – № 8. – С. 82–83.
Засоби запобігання емболічним ускладненням під час виконання естетичної ліпопластики / Храпач В.В., Мішалов В.Г., Балабан О.В., Селюк В.М., Альошина І.Г. // Клінічна хірургія. – 1999. – № 9. – С. 50–51.
Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В. Результати виконання пластичних естетичних операцій // Экспериментальная и клиническая медицина. – 1999. – № 3. – С. 116–117.
Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В. Ефективність пластичних та реконструктивних естетичних операцій //Науковий вісник Ужгородського університету. – 1999. – № 8. – С. 83–85.
Наш досвід застосування мінірозрізів при хірургічному лікуванні транс- сексуалізму./ Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Літвінова Н.Ю., Альошина І.Г. // Вісник наукових досліджень. – 2000. – №3. – С. 46–48.
Досвід виконання естетичних абдомінопластик та оцінка їх ефективності./ Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Альошина І.Г., Літвінова Н.Ю. //Вісник наукових досліджень. – 2000. – № 4. – С. 58– 60.
Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.О. Опыт применения эндоскопических методов в пластической эстетической хирургии //Укр. журн. малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. – 2001. – Т. 5, № 3. – С. 29.
Загоєння рани після виконання пластичного естетичного втручання ./ Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.О., Гонза Р.В., Левченя О.М //Клінічна хірургія. – 2002. – № 11-12. – С. 74–75.
Аналіз результатов хирургической коррекции пола при транссексуализме./ Мишалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.А., Гонза Р.В., Левченя О.М //Клінічна хірургія. – 2002. – № 11-12. – С. 48-49.
Мишалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.А. Эстетическая маммопластика. Результаты 10-летней работы // Анналы пластической, реконструктивной и эстетической хирургии. – 2002. – №4. – С. 86–87.
Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.О. Досвід виконання естетичних абдомінопластик та оцінка їх ефективності // Пластична та реконструктивна хірургія. – 2003. – № 1. – С. 14–17.
Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.О. Хірургічна корекція контурів тіла при ожирінні //Львів. мед. часопис. – 2003. – Т. 9 (дод.2). – С. 15.
Використання методів естетичної абдомінопластики в хірургічному лікуванні дефектів передньої черевної стінки./ Мішалов В.Г., Бурка А.О., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.О. , Валецький В.Л., Гонза Р.В. //Клінічна хірургія. – 2003. – № 11. – С. 25.
Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.О. Значення фіксації тканин та їх опори в пластичній та реконструктивній хірургії // Пластична та реконструктивна хірургія. – 2004. – №2-с. – С. 140–141.
Применение абдоминопластики в хирургическом лечении дефектов передней брюшной стенки./ Мишалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.А., Валецький В.Л. // Пластична та реконструктивна хірургія. – 2004. – №2-с. – С. 141–142.
Досвід використання алопротезів при формуванні „підтримуючих систем” м’яких тканин молочних залоз./ Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.О., Гонза Р.В. // Пластична та реконструктивна хірургія. – 2004. – №2-с. – С. 144–145.
Эстетическая маммопластика. Анализ результатов работы / Мишалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.А., Гонза Р.В. // Пластична та реконструктивна хірургія. – 2004. – №2-с. – С. 147–148.
Хірургічні методи корекції статі при транссексуалізмі./ Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.О. Гонза Р.В., Левченя О.М. // Здоровье мужчины. – 2004. – №2(9). – С. 64–66.
Мишалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.А. Профилактика тромбоэмболических осложнений при эстетических пластических операциях // Анналы пластической, реконструктивной и эстетической хирургии. – 2004. – № 4. – С. 112–113.
Состояние молочной железы после маммопластики по Рибейро в отдаленном послеоперационном периоде./ Мишалов В.Г., Храпач В.В., Грабовой А.Н., Балабан О.В., Юрченко Д.А., Гонза Р.В. // Анналы пластической, реконструктивной и эстетической хирургии. – 2004. – №4. – С. 114–115 .
Храпач В.В. Ефективність фіксації м’яких тканин в експерименті //Серце і судини. – 2005. – №1 (додаток). – С. 184–186.
Балабан О.В., Храпач В.В., Юрченко Д.А., Гонза Р.В. Аналіз та корекція змін у системі гемостазу при абдомінопластиці // Серце і судини. – 2005. – №1 (додаток). – С. 11–14 .
Балабан О.В., Храпач В.В., Юрченко Д.А., Гонза Р.В. Особливості кровопостачання передньої черевної стінки у хворих з косметичними дефектами передньої черевної стінки і ожирінням ІІ-ІІІ ступеня // Серце і судини. – 2005. – №1 (додаток). – С. 14–16.
Ефективність використання протиемболічних засобів у пластичній та реконструктивній естетичній хірургії/ Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.О., Гонза Р.В., Константинівська О.М. // Серце і судини. – 2005. – №1 (додаток). – С. 187–188.
Храпач В.В. Хірургічне лікування косметичних дефектів голови, тулуба, кінцівок з використанням опорних та фіксаційних систем м’яких тканин //Хірургія України. – 2005. – № 4. – С. 20–25.
Храпач В.В. Профілактика гравітаційного птозу молочної залози при естетичній мамопластиці // Хірургія України. – 2006. – №2. – С. 42–46.
Анализ неудовлетворительных результатов маммопластики/
Состояние молочной железы после маммопластики по Ribeiro в отдаленном послеоперационном периоде/ Мишалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.А., Гонза Р.В. // Медицинский вестник Эребуни. – Ереван, 2006. – №1(25). – С. 130.
Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.О. Досвід використання ендоскопічних методів у пластичній та естетичній хірургії // Альманах клінічної медицини. – 2003. – Вип. №2. – С. 173–174.
Спосіб транспозиції сосково-ареолярного комплексу при естетичній маммопластиці: Рішення про видачу патенту без проведення експертизи по суті 99031704. Україна. МПК 6А 61В 17/00 / Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В. - № 99031704; Заявл. 26.03.99; Опубл. 25.08.99, Бюл.№8 .
Спосіб інтраопераційного визначення реальної довжини шкірно-жирового клаптя: Рішення про видачу патенту без проведення експертизи по суті 99127055. Україна. МПК 6 А61В17/00 / Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В. - №99127055; Заявл.24.12.99 ; Опубл. 11.05.2000, Бюл.№5 .
Спосіб формування пупкового паростка: Рішення про видачу патенту без проведення експертизи по суті 99127056. Україна. МПК6 А61В17/00 / Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В. - № 99127056; Заявл. 24.12.99 ; Опубл. 03.07.2000, Бюл.№7 .
Спосіб формування пупкової ямки: Деклараційний патент на винахід 2003010799. Україна. МПК А61В17/00/ Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В. -№ 60106 А ; Заявл. 30.01.03; Опубл. 15.09.03, бюл. №9.
Земсков В.С., Храпач В.В., Балабан О.В. Показання та ефективність пластичних та реконструктивних естетичних операцій // Питання діагностики та лікування: Зб. наук. статей. – Київ: Б.в, 1995. – С. 73.
Земсков В.С., Храпач В.В., Балабан О.В. Досвід виконання ліпоскульптури // Питання діагностики та лікування: Зб. наук. статей. – Київ: Б.в., 1995. – С. 74 .
Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В. Особливості виконання естетичних абдомінопластик // 125 років Центральній міській клінічній лікарні: Збірник наук.-практ. праць. – Київ: Б.в, 2000. – С. 57–58.
Мішалов В.Г., Храпач В.В. Ефективність використання опірних та фіксаційних систем м’яких тканин в хірургічному лікуванні косметичних дефектів голови, тулуба, кінцівок // Зб. Наук. праць співробітн. НМАПО ім. П.Л.Шупика. – К., 2006. – Вип.. 15, кн. 1.– С. 37 –46.
Храпач В.В., Балабан О.В., Гончарук А.В., Теслюк И.И. Результаты реэндопротезирования молочных желез // Реконструкция – основа современной хирургии: Научн. конф. молодых ученых РАМН. – Москва: Аир-Арт, 1999. – С. 257–259.
Ефективність використання протиемболічних засобів в пластичній та реконструктивній хірургії. / Храпач В.В., Мішалов В.Г., Балабан О.В., Селюк В.М., Гончарук О.В., Альошина І.Г. // Сучасна клінічна фармакологія та імунопрофілактика: Збірник тез науково-практичної медичної конференції (Київ, 23 листопада 1999 р.). – Київ: Б.в, 1999. – С. 123–126.
Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Ткаченко О.А. Результати виконання пластичних естетичних операцій // 125 років Центральній міській клінічній лікарні (Зб. наук.-практ. праць). – Київ: Б.в., 2000. – С. 56–57 .
Зміни в системі гемостазу при абдомінопластиці. Їх профілактика і корекція./ Мішалов В.Г., Балабан О.В., Храпач В.В., Валецький В.Л., Юрченко Д.О. //Гематологія і переливання крові. – 2002. – № 31. – С. 246–252.
Храпач В.В., Мішалов В.Г., Балабан О.В., Юрченко Д.О. Засоби запобігання емболічним ускладненням при виконанні естетичної ліпопластики // Міжвідомчий збірник “Гематологія і переливання крові”. – 2002. – № 31. – С. 336–338.
Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.О. Досвід використання ендоскопічних методів у пластичній та естетичній хірургії // Матеріали ХХ з’їзду хірургів України (Тернопіль, 16–20 вересня 2002 р.). – Тернопіль: Б.в., 2002. – С. 115–116.
Мишалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.А. Эстетическая маммопластика. Результаты 10-летней работы // Перша науково-практична конференція “Актуальні питання пластичної, реконструктивної та естетичної хірургії” (Київ, 18–19 квітня 2002 р.). – С. 122–124.
Мишалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.А. Первый опыт эндопротезирования ягодиц // Третий международный конгресс по пластической, реконструктивной и эстетической хирургии (Москва, 19–21 февраля 2002 г.). – Москва: Б.и., 2002. – С. 99–100.
Мишалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.А. Эстетическая маммопластика // Анализ результатов работы. Пластическая хирургия и эстетическая дерматология: Тезисы докладов IV конгресса по пластической, реконструктивной и эстетической хирургии с международным участием (Ярославль, 8–11 июня 2003 г.). – Ярославль: Б.и., 2003. – С. 100.
Мішалов В.Г., Храпач В.В. Актуальні питання естетичної та реконструктивної хірургії молочної залози // Актуальні питання естетичної та реконструктивної хірургії молочної залози: 60 тез доповідей першої всеукраїнської науково-практичної конференції за участю зарубіжних спеціалістів (Київ, 5–6 лютого 2004 р.) – Київ: Б.в., 2004. – С. 75–77.
Храпач В.В. Стан молочної залози після мамопластики із застосуванням дермально-гландулярного клаптя як аутотрансплантату // Актуальні питання естетичної та реконструктивної хірургії молочної залози: 60 тез доповідей першої всеукраїнської науково-практичної конференції за участю зарубіжних спеціалістів (Київ, 5–6 лютого 2004 р.) – Київ: Б.в., 2004. – С. 107–108.
Храпач В.В., Грабовой О.М. Значення фіксації тканин та їх опори в мамопластиці // Актуальні питання естетичної та реконструктивної хірургії молочної залози 60 тез доповідей першої всеукраїнської науково-практичної конференції за участю зарубіжних спеціалістів (Київ, 5–6 лютого 2004 р.) – Київ: Б.в., 2004. – С. 108–109.
Анализ тактических ошибок и осложнений при маммопластике./ Мишалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.А., Гонза Р.В. // Проблемные ситуации в пластической, реконструктивной и эстетической хирургии и дерматокосметологии: Тезисы докладов первой международной конференции (Москва, 11–13 марта 2004 г.). – Москва: Б.и., 2004. – С. 66–67.
Хірургічна корекція контурів тіла при ожирінні ./ Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.О. Гонза Р.В.// Збірка тез доповідей всеукраїнської міждисциплінарної науково-практичної конференції “Актуальні аспекти проблеми ожиріння” (Запоріжжя, 24–25 вересня 2004 р.). – Запоріжжя: Б.в., 2004. – С. 11–12.
Результати хірургічної корекції контурів тіла при ожирінні./ Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Юрченко Д.О. Гонза Р.В. // Сучасні аспекти ожиріння: клініка, діагностика, лікування: Матеріали науково-практичної конференції (Вінниця, 26 листопада 2004 р.). – Вінниця: Б.в., 2004. – С. 25–27.
Пластичні властивостей сполучних тканин, що виявляються при їх контакті зі штучними полімерами/ Грабовий О.М., Фелештинський Я.П., Храпач В.В., Кузнєцов О.О., Чиньба О.В.// Здобутки клінічної і експериментальної медицини: Матеріали XLVIII підсумкової науково-практичної конференції. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2005. – С. 173–174.
Досвід використання ендоскопічних та малоінвазивних методик у пластичній естетичній хірургії / Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Гонза Р.В., Константинівська О.М.// Матеріали ХХІ з’їзду хірургів України. – Запоріжжя: Б.в., 2005. – С. 327–329.
Состояние молочной железы после маммопластики по Ribeiro в отдаленном послеоперационном периоде/ Мишалов В.Г., Храпач В.В., Грабовой А.Н., Балабан О.В., Юрченко Д.А., Гонза Р.В. // Тезисы VIII Международного конгресса по пластической, эстетической, реконструктивной хирургии, онкологии и дерматологии (Одесса, 23–26 июня 2005 г.). – Одесса: Б.и., 2005. – С. 19.
Храпач В.В., Балабан О.В. Вибір методу операції при естетичній пластиці обличчя // Стандартизація методів лікування в пластичній та реконструктивній хірургії: Збірник тез доповідей другої всеукраїнської науково-практичної конференції (Київ, 2-3 лютого 2006 р.). – Київ: Б.в, 2006. – С. 109.
Храпач В.В., Балабан О.В., Гонза Р.В. Пятилетний прогресс эстетической маммопластики в Украине // Стандартизація методів лікування в пластичній та реконструктивній хірургії: Збірник тез доповідей другої всеукраїнської науково-практичної конференції (Київ, 2–3 лютого 2006 р.). – Київ: Б.в., 2006. – С. 107–108.
Мішалов В.Г., Храпач В.В., Балабан О.В., Унукович Д.В. Естетична корекція кінцівок: можливості і перспективи // Пластична хірургія та естетична медицина: Матеріали ІІ науково-практичної конференції ВАРЕХ (Київ, 7–8 червня 2006 р.). – Київ: Б.в., 2006. – С. 102–103.