Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ендокринологія


612. Потолочна Майя Дмитрівна. Характеристика і шляхи корекції порушень серцевого ритму та провідності у хворих на цукровий діабет 2 типу з ішемічною хворобою серця: дис... канд. мед. наук: 14.01.14 / Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка АМН України. - К., 2004. : табл.



Анотація до роботи:

Потолочна М.Д. Характеристика і шляхи корекції порушень серцевого ритму та провідності у хворих на цукровий діабет 2 типу з ішемічною хворобою серця. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.14 – ендокринологія. – Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка АНМ України, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено визначенню особливостей розвитку порушень серцевого ритму та провідності у хворих на цукровий діабет 2-го типу з ішемічною хворобою серця. На підставі даних холтерівського моніторування ЕКГ встановлено характер аритмій у хворих на цукровий діабет 2 типу з ішемічною хворобою серця, серед яких домінуюче положення займає екстрасистолія високих градацій.

Визначено вплив хронічних діабетичних ускладнень, мікросудинної ішемії, різких коливань глікемії протягом доби, станів гіперглікемії і гіпоглікемії, показників артеріального тиску на виникнення аритмій у хворих на цукровий діабет 2 типу.

Описані особливості дисліпідемій, порушень електролітного обміну та реологічних змін крові у хворих ІХС та цукровим діабетом 2 типу, які є патогенетичними чинниками виникнення розладів ритму серця. Встановлено, що насамперед у лікуванні порушень ритму серця є стабілізація показників глікемії, внаслідок якої спостерігалося зменшення частоти аритмій або їх повне зникнення. Вивчено позитивний вплив статинів і препаратів альфа-ліпоєвої кислоти на перебіг аритмій.

За даними доплер-ехокардіографії визначене місце змін показників кардіо- і гемодинаміки у виникненні порушень серцевого ритму та провідності.

Застосування комплексної терапії (ретардної форми верапаміла гідрохлориду, терапевтичних доз мілдроната і препаратів альфа-ліпоєвої кислоти) дало можливість оптимізувати лікування суправентрикулярних аритмій у хворих ЦД 2 типу з ІХС.

  1. У дисертаційній роботі наведено нове вирішення наукового завдання – на основі використання комплексного обстеження (ЕКГ, ХМ ЕКГ, доплер-ехокардіографія, біохімічних методів) вдосконалена діагностика розладів серцевого ритму та провідності у хворих на ЦД 2 типу з ІХС, вивчені закономірності їх виникнення, що сприяє своєчасному призначенню адекватної патогенетичної терапії і визначення її ефективності.

  2. Аналіз ЕКГ досліджень і ХМ ЕКГ свідчить, що в 84,2% хворих на ЦД 2 типу ІХС перебігає з порушенням серцевого ритму і провідності, серед яких 53,9% випадків складає екстрасистолія високих градацій (ІІІ-ІV класи за Wolf, Lown).

  3. У хворих на ЦД 2 типу з ІХС встановлено зв’язок між наявністю екстрасистолії, її клінічним перебігом і нестабільністю показників глікемії впродовж доби (у межах 2,6-22,2 ммоль/л), станами гіперглікемії і гіпоглікемії, показниками артеріального тиску, порушеннями ліпідного і електролітного обмінів, відхиленням від норми реологічних показників кров, ознаками серцевої недостатності та наявністю хронічних діабетичних ускладнень.

  4. У хворих на ЦД 2 типу з ІХС встановлено провідні доплер-ехокардіографічні ознаки розвитку порушень серцевого ритму та провідності: зниження показників і наявність локальних порушень скорочувальної здатності міокарду, “рестриктивний” тип діастолічної дисфункції та гіперкінетичний тип гемодинаміки, пролапс мітрального клапану, асиметрична зміна передньої і бокової стінок лівого шлуночка та базальних відділів міжшлуночкової перетинки з її парадоксальним рухом.

  5. Доведена ефективність запропонованої комплексної терапії суправентрикулярних аритмій у хворих на ЦД 2 типу з ІХС яка включала застосування ретардної форми верапамілу гідрохлориду разом з мілдронатом і препаратами альфа-ліпоєвої кислоти, що сприяло зменшенню кількості або зникненню надшлуночкових розладів серцевого ритму.

Публікації автора:

  1. Потолочная М.Д., Бурвалова Г.И. Частота нарушений сердечного ритма при сахарном диабете (по данным холтеровского мониторинга электрокардиограммы) // Врачебное дело. - 1999. - №6. - С. 27-31. (Автором самостійно здійснювався аналіз літератури, підбір та обстеження хворих, інструментальні дослідження, статистична обробка та узагальнення матеріалів, написання статті).

  2. Потолочна М.Д. Вплив компенсації вуглеводного обміну на провідність і ритм серцевої діяльності у хворих на цукровий діабет ІІ типу // Ендокринологія. - 2000. - Т.5, №2. - С. 163-168.

  3. Потолочная М.Д., Бурвалова Г.И., Пинчук-Николайчук В.П. Изоптин в лечении предсердных нарушений сердечного ритма у больных сахарным диабетом типа 2, сочетающихся с ишемической болезнью сердца // Врачебное дело. - 2001. - №5-6. - С.125-128. (Автором самостійно здійснювався аналіз літератури, підбір та обстеження хворих, інструментальні дослідження, статистична обробка та узагальнення матеріалів, написання статті).

  4. Потолочна М.Д., Бурвалова Г.І. Оцінка ефективності препарату “Ізоптин” в лікуванні пароксизмальної суправентрикулярної тахікардії у хворих на цукровий діабет та ішемічну хворобу серця // ІІІ Національний конгрес геронтологів і геріатрів України. Тези доповідей. - 2000. - С. 27.

  5. Левін І.В., Бурвалова Г.І., Потолочна М.Д. “Досвід застосування препарату амарил у поєднанні з кетостерилом у хворих на діабетичну нефропатію”. Актуальні проблеми нефрології: Зб. наук. праць / За редакцією проф. Т.Д. Никули. - К., 2001. - Вип. 6. - С. 61-64.