Текученко Катерина Василівна. Характеристика cтруктурно-функціонального стану кісткової тканини у дітей, які страждають на ревматоїдний артрит, і корекція виявлених порушень на етапі санаторно-курортної реабілітації. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2007.
Анотація до роботи:
Текученко К.В. Характеристика структурно-функціонального стану кісткової тканини у дітей, що страждають на ревматоїдний артрит, и корекція виявлених порушень на етапі санаторно-курортної реабілітації. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського МОЗ України. – Сiмферополь, 2007.
Дисертація присвячена проблемі підвищення ефективності санаторно-курортної реабілітації дітей, хворих на ЮРА, на підставі вивчення і корекції структурно-функціонального стану кісткової тканини, клініко-функціональної оцінки порушень, що сформувалися. Визначені особливості структурно-функціонального стану кісткової тканини при ЮРА в залежності від форми та тривалості захворювання, рівня фізичного розвитку дітей. Вивчені основні показники маркерів остеогенезу. Встановлено, що показники, які характеризують стан кальцій-фосфорного гомеостазу, структурно-функційного стану кісткової тканини, рівень маркерів остеогенезу залежать від ступеня тяжкості ЮРА, росту та маси тіла хворих.
В роботі обгрунтован спосіб корекції остеопеничного синдрому на фоні ЮРА, направлений на запобігання розвитку та подальшого прогресування патологічного процесу, що значно покращує прогноз при ЮРА. Показана доцільність призначення остеотропного препарата – кальцемін, доведена ефективність використання біорезонансної стимуляції та сочетаної дії фізіо-фармакотерапіїї.
Ефективність запропонованих заходів підтверджується результатами клінічних, иммунологічних, біохімічних, денсітометричних та функціональних методів дослідження після курсу санаторно-курортного лікування.
У роботі представлено теоретичне обґрунтування і вирішення актуальної задачі дитячої ревматології – підвищення ефективності санаторно-курортної реабілітації дітей, хворих на ЮРА, на підставі вивчення в них структурно-функціонального стану кісткової тканини, клініко-функціональної оцінки сформованих порушень, і впровадження в комплекс засобів корекції остеопеничного стану.
1. У хворих на ЮРА рівень фізичного розвитку відстає від відповідних параметрів здорових дітей. У 89,2% дітей, що страждають на ЮРА, відзначався дисгармонійний розвиток, що виявляється зниженою масою тіла у 80,4% дітей, низьким ростом - у 45,6%, що супроводжується відставанням біологічного і кісткового віку від календарного, найбільш виражений у віці 9-12 років, що дозволяє розцінювати їх як предиктор розвитку і прогресування остеопорозу.
2. ЮРА характеризується порушенням метаболізму кісткової тканини, низькою кістковою масою, погіршенням її міцністних характеристик, що виявляється зниженням показників остеоденситометрії (ШОУ, ШПУ, ІЩ), ступінь виразності яких залежала від віку, статі хворих ЮРА, від тривалості, форми захворювання, стану їхнього фізичного розвитку.
3. У хворих на ЮРА середній вміст загального кальцію, неорганічного фосфору, магнію в сироватці крові, знаходився в межах фізіологічної норми при зміненому їхньому нормальному співвідношенні 2:1, що у 42% дітей супроводжується підвищенням активності лужної фосфатази, і свідчить про активацію процесів резорбції кісткової тканини.
4. У хворих на ЮРА відзначалося зниження секреції кальцитоніну, найбільш виражене в хворих із суглобово-вісцеральною формою ЮРА, тривалим перебігом хвороби й у дівчат, що тісно корелює зі зниженими показниками ультразвукової денситометрії, низькою масою тіла і ростом, що вказує на перевагу процесів резорбції кісткової тканини у хворих ЮРА.
5. У хворих ЮРА знижена секреція соматотропного гормону гіпофізу, більш виражена у хлопчиків, що має лінійну залежність з показниками росту хворих і секрецією кальцитоніну.
6. Електрофізиологічні дослідження функціонального стану нервово-м'язового апарату у дітей з ЮРА, свідчить про поразку м'язів антагоністів, близько розташованих до ураженого суглоба. Виявлено взаємозв'язок між порушенням рухових розладів і біоелектричною активністю м'язів, прилеглих до ураженого суглоба, а також з показниками ультразвукової денситометрії (з наростанням ваги знижуються показники, що характеризують стан кісткової тканини), що свідчить про погіршення якості кісткової тканини з наростанням рухових розладів і збільшенням атрофії м'язів, що призводять до розвитку остеопорозу. Кореляційний аналіз між станом электрогенеза м'язів і показниками гемодинамики нижніх кінцівок дозволив виявити прямі сильні зв'язки (r=0,75, р=0,01) між зниженими показниками тонусу артеріол і зниженням електрогенезу м'язової тканини.
7. Дослідження стану периферичного кровообігу у хворих ЮРА виявило перевагу гіпотонії судин великого і середнього калібру в сполученні з гіпертонусом артерій дрібного калібру і утруднення венозного відтоку більш виражені порушення у дітей з довгостроково існуючими руховими розладами і при суглобово-вісцеральній формі захворювання. Виявлено статистично достовірний зворотний кореляційний зв'язок середньої сили між реографічним індексом і індексом щільності кісткової тканини (r=-0,41, р=0,03), між реографичним індексом і швидкістю поширення ультразвуку (r=-0,47, р=0,01), швидкістю наповнення артерій (Vсист) і індексом щільності кісткової тканини (r=-0,42, р=0,02), Vсист і швидкістю поширення ультразвуку (r=-0,47, р=0,01), що переконливо свідчить про гальмування процесу остеогенезу.
8. Комплексне санаторно-курортне лікування сприятливо впливає на стан кісткової тканини, що проявляється у підвищенні основних показників ультразвукової денситометрії, периферичної гемодинаміки, що супроводжується поліпшенням електрогенезу м'язів, і як наслідок веде до стабілізації кальці-фосфорного гомеостазу, у хворих ЮРА, підвищенням активності кальці-регулюючих гормонів. Більш виражена позитивна динамика при остеопенії до 10% від норми.
9. Віддалені результати санаторно-курортного лікування хворих на ЮРА, що супроводжуються пролонгованим прийомом кальцеміну, повторенням курсу БРС сприяють достовірному наростанню ІЩ кісткової тканини, ШПУ, ШРУ більш значному і достовірному збільшенню секреції кальцитоніну і соматотропного гормона гіпофіза.
Публікації автора:
Франко Н.Д., Текученко Е.В., Лямкин Г.В. Факторы риска прогрессирования остеопороза у больных ЮРА // «Вестник физиотерапии и курортологии», 2003. т. .9, № 1, 15. (Підбір літературних джерел, підбір хворих, збір та аналіз матеріалу).
Текученко Е.В., Каладзе Нат.Н. Структурно-функциональное состояние костной системы и тканей пародонта у детей с ревматоидным артритом // Таврический медико-биологический вестник. – 2003. – т.6, №1. – с. 134 -136. (Підбір літературних джерел, збір, підготовка та аналіз матеріалу, підготовка до друку).
Каладзе Н.Н., Текученко Е.В. Характеристика выявленных нарушений структурно-функционального состояния костной ткани у детей, больных ювенильным ревматоидным артритом, и возможности санаторно-курортной коррекции // «Вестник физиотерапии и курортологии». 2005. №2. С. 70-75. (Підбір літературних джерел, збір, підготовка та аналіз матеріалу, написання статті, підготовка до друку).
Текученко Е.В., Тихончук Ю.Г., Савелко Н.В., Ющенко Н.В. Эффективность комплексного реабилитационного лечения детей, больных ювенильным ревматоидным артритом с нарушением структурно-функционального состояния костной ткани, в условиях детского специализированного санатория «Здравница» // Мат. VI науково-практичної конференції з міжнародною участю «Кліматолікувальна фізкультура, механотерапія, бальнеотерапія в комплексному санаторно-курортному лікуванні». М. Євпаторія, 27-29 вересня 2005 р. С. 250-251. Додаток до журналу «Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія» №3, 2005 р. (відбір та обстеження хворих, підготовка та аналіз матеріалу, написання, підготовка до друку)
Текученко Е.В., Савелко Н.В. Оценка эффективности сочетанного комплексного санаторно-курортного лечения и коррегирующей терапии на жесткость н плотность костной тукани детей с ЮРА // Материалы ежегодных научных чтений «Acta Eupatorica» - «Актуальные вопросы санаторно-курортной реабилитации в Евпатории» 22 марта 2006 г. Евпатория в Ж. «Вестник физиотерапии и курортологии». 2006. №1. С. 67-68. (Підбір літературних джерел, збір, підготовка та аналіз матеріалу, написання, підготовка до друку)
Текученко Е.В., Каладзе Н.Н. Общая характеристика физического развититя и структурно-функциональное состояние костной ткани детей, больных ювенильным ревматоидным артритом // «Таврический медико-биологический вестник», 2006. Том 9. №2. С. 49-52. (Підбір літературних джерел, збір, підготовка та аналіз матеріалу, написання статті, підготовка до друку).
Савелко Н.В., Дусалеева Т.М, Текученко Е.В., Варіанти грязелікування при ювенильному ревматоїдоному артриті // Тези VIII Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні питання педіатрії», присвяченої пам`яті члена-кореспондента НАН, АМН України, РАМН, професора В.М.Сідельникова (1928-1997). М. Київ. 16-18 листопада 2006 року. С. 31-32. (Відбір хворих та їх обстеження).
Текученко Е.В., Савелко Н.В. Характеристика физического развития и структурно-функционального состояния костной ткани у детей с ревматоидным артритом, прибывших на санаторно-курортное лечение // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Суглобовий синдром в практиці педіатра».м. Донецьк. 25-26 січня 2007 р. С. 54-55. (Відбір хворих та їх обстеження, аналії та статистична обробка матеріала, написання, підготовка до друку).
Текученко Е.В., Савелко Н.В. Оценка минерального обмена и кальций-регулирующих гормонов у детей, больных ЮРА, на этапе санаторно-курортной реабилитации // Материалы научно-практической конференции «Актуальные вопросы реабилитации детей из регионов антропогенного загрязнения». 23-24 ноября 2006 г. г. Евпатория. Ж. «Вестник физиотерапии и курортологии». 2006. №4. С. 86 (Співав.: Н.В. Савелко). (Підбір літературних джерел, збір, підготовка та аналіз матеріалу, підготовка до друку).
Текученко Е.В., Каладзе Н.Н. Влияние физиофармакотерапии на функциональное состояние организма детей, больных ревматоидным артритом // «Таврический медико-биологический вестник». Т. 10. 2007. №2. С. 13-15. (Підбір літературних джерел, збір, підготовка та аналіз матеріалу, написання статті, підготовка до друку).
Савелко Н.В., Кулик Е.И., Текученко Е.В., Гаас В.Я. Сочетанное применение грязелечения и синусоидальномодулированных токов у детей с ревматоидным артритом // Вестник физиотерапии и курортологии: Материалы конференции «Актуальные вопросы реабилитации детей из регионов антропогенного загрязнения». – 2006. - №4. – с.85. (Відбір хворих та їх обстеження, аналії та статистична обробка матеріала, написання, підготовка до друку).
Гормональная регуляция костного метаболизма и минерального обмена у детей с ревматоидным артритом: Обзор // Перинатология и педиатрия – 2006. - № 3 (27). – с. 144 – 148.
Дусалеева Т.М., Савелко Н.В., Текученко Е.В. Клинико-функциональное состояние детей с ревматоидным артритом на санаторно-курортном этапе реабилитации // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2007. - №2. – с.125-126. (Відбір хворих та їх обстеження, аналії та статистична обробка матеріала, написання, підготовка до друку).
Деклараційний патент на винахід „Спосіб лікування дітей з ювенільним ревматоїдним артритом на санаторно-курортному етапі” (№ 20138 А UA від 15.01.2007).