Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Географічна картографія та геоінформатика


Онищенко Марія Григорівна. Картографування телекомунікаційних систем України: теоретико-методологічні основи, практична реалізація : дис... канд. геогр. наук: 11.00.12 / НАН України; Інститут географії. — К., 2006. — 203арк. — Бібліогр.: арк. 191-203.



Анотація до роботи:

Онищенко М.Г. Картографування телекомунікаційних систем України: теоретико-методологічні основи, практична реалізація. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.12 – географічна картографія. – Інститут географії НАН України, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних і методологічних основ картографування телекомунікаційних систем (ТКС) України. У роботі досліджено сутність, структуру, функції, просторову організацію ТКС України, їх місце в сучасній економіці. Визначено поняття карт ТКС. Проаналізовано досвід картографування зв’язку й телекомунікацій. Створено низку структурно-графічних моделей, що впорядковують наукові уявлення про телекомунікації; встановлено загальну класифікацію карт; розроблено теоретичні основи та вихідні методологічні принципи створення карт ТКС. Розроблено концептуальні основи картографічної системи пізнання телекомунікацій на основі структурно-графічного та комп’ютерного моделювання, системного підходу. Визначено основні напрями картографування ТКС, обґрунтовано тематику й зміст карт, вибір системи показників та способів картографічного відображення.

Розроблено технологічну схему створення серії карт ТКС на основі спеціалізованої ГІС, відмічено особливості створення та науково-технічного редагування електронних карт. У результаті досліджень виконано експериментальні роботи з укладання та оформлення серії карт ТКС України.

На підставі проведеного дослідження обґрунтовано теоретико-методологічні основи картографування ТКС України:

1. Розглянуто ТКС України як об’єкт картографування. Це інтегрована поліструктурна гіперсистема (полісистема) у вигляді агрегованих груп видів економічної діяльності підприємств і організацій з виробництва та надання телекомунікаційних послуг та її складові. Об’єктами системного картографування є інтегровані ТКС України, де поєднуються різні види ТКС – кабельні, радіохвильові, супутникові, комп’ютерні: телеграф, телефон, радіо, телебачення, супутники та комп’ютерні мережі.

2. Досвід картографування було ретельно проаналізовано й виявлено нетотожність термінів „телекомунікації” та „зв’язок”. Тому з появою ТКС актуальним завданням стало показати їх місце й роль в економіці, відношення до загальновідомих видів зв’язку, до нових явищ у суспільстві – комп’ютеризації та інформатизації.

3. Розроблено загальні питання теорії картографування ТКС України. Це – поняттєво-термінологічний апарат картографічного дослідження телекомунікацій, цілі та методи картографування, вихідні методологічні принципи створення карт, основні показники картографування, методичні підходи й принципи, напрями системно-картографічного аналізу – синтезу. Карти ТКС класифіковано як карти „межової” тематики, що посідають місце на перетині тематики карт господарства (окремих галузей промисловості, транспорту і зв’язку), науки та культури, карт обслуговування населення та міжнародного співробітництва.

Виходячи із сучасної класифікації видів економічної діяльності, уявлень про ТКС як сферу інтегрованих послуг та обладнання, вперше визначено поняття карт ТКС як просторово-часових образно-знакових моделей структури, взаємозв’язків, функціонування складної інтегрованої системи технічно, технологічно й організаційно пов’язаних підприємств і служб різних галузей сфери виробництва та надання послуг, що виконують функцію зв’язку, надання та передачі інформації, а також обміну даними на відстані.

Спираючись на загальні принципи системного підходу й розглядаючи класифікацію карт ТКС як класифікацію власне ТКС, можна виділити п’ять основних груп карт за змістом: 1) карти соціально-економічних умов і факторів розвитку телекомунікаційних систем; 2) карти мереж і засобів зв’язку; 3) карти інформатизації, мереж і систем передачі даних; 4) карти радіомовлення, радіозв’язку й телебачення; 5) карти телекомунікаційних послуг; 6) карти ринку телекомунікацій; 7) карти інтегрованих телекомунікаційних систем.

4. Розкрито сутність системної методології розробки карт. Обґрунтовано системне картографічне дослідження телекомунікацій як генералізоване виявлення, моделювання й аналіз просторових структур, зв’язків і відношень. Картографічне моделювання просторово-часових взаємозв’язків у ТКС полягає у відображенні просторово-координованих характеристик об’єктів (їх положення, протяжності та відношень), дискретних і континуальних просторових структур, їх тополого-геометричних форм. Всі ТКС, що картографуються, просторові, але мають різні форми існування: точкові об’єкти (підприємства, телекомунікаційні пункти, телекомунікаційні центри), лінійні (системи волоконно-оптичних, радіорелейних і супутникових каналів зв’язку), площинні (системи стільникового зв’язку). Системний підхід і системне моделювання склали теоретико-методологічну основу картографування телекомунікацій на всіх його етапах – від приведення в логічну послідовність попередньо упорядкованої інформації (структурно-графічне моделювання) до автоматизованого створення та використання карт.

5. Визначено основні напрями створення карт ТКС України з використанням ГІС-технологій: умови та фактори розвитку телекомунікацій; розміщення, просторова організація, структура та функціонування телекомунікаційних мереж і засобів зв’язку; розвиток інформатизації, мереж і систем передачі даних; телекомунікаційні послуги; радіомовлення, радіозв’язок і телебачення; ринок телекомунікацій; інтегровані телекомунікації.

6. Для створення системи карт телекомунікацій забезпечено формування, обробку й аналіз та узгоджене використання інформаційних ресурсів про ТКС України, в яких інтегрується різнорівнева різнобічна інформація, що описує модель функціонування й розвитку ТКС. Вперше створені та впорядковані бази даних і бази знань про ТКС України, які містять необхідну тематичну інформацію для геоінформаційного картографування.

7. Обґрунтовано необхідність залучення до картографування ТКС України ГІС-технологій, які дозволяють визначати просторові відношення між об’єктами, що зображені на карті. Апробовано методику комп’ютерної технології обробки вихідної тематичної інформації, що можлива завдяки введенню до ГІС на базі програм ArcView, AutoCADMap вихідних даних.

Систему карт телекомунікацій рекомендується створювати на папері (інших друкованих, твердих носіях) та в електронному вигляді для забезпечення здійснення пізнавальної, комунікативної, оперативно-управлінської функцій картографічного моделювання ТКС України.

Публікації автора:

  1. Онищенко М.Г. Картографування телебачення і радіомовлення України // Проблеми безперервної географічної освіти і картографії: Зб. наук. пр. – Вінниця: Антекс-У ЛТД, 2004. – Вип. 4. – С. 204–206.

  2. Онищенко М.Г. Класифікація карт телекомунікаційних систем України / Національне картографування: стан, проблеми та перспективи розвитку: Зб. наук. праць. – К.: ДНВП „Картографія”, 2005. – Вип. 2. – С. 130–133.

  3. Онищенко М.Г. Концепція розробки карт телекомунікаційних мереж України // Вісн. геодез. та картогр. – 2002. – № 3. – С. 25–31.

  4. Онищенко М.Г. Основні напрями картографування процесу інформатизації в Україні // Вісн. геодез. та картогр. – 2003. – № 3. – С. 19–26.

  5. Онищенко М.Г. Теоретико-методичні основи створення карт зв’язку // Вісн. геодез. та картогр. – 2004.– № 4. – С. 15–20.

  6. Онищенко М.Г. Карти телекомунікацій – нова тематика / Модернізація і реформування середньої, вищої і післядипломної географічної та картографічної освіти в країнах СНД: досвід, проблеми, перспективи: Матеріали ХІІ Міжнародного науково-методичного семінару, Харків, 8–12 вересня 2003 р. – Вінниця: Антекс-У Лтд., 2003. – С. 355–357.

  7. Онищенко М.Г. Картографування мереж і засобів зв’язку України / Національне картографування: Стан, проблеми та перспективи розвитку: Зб. наук. праць. – К.: ДНВП „Картографія”, 2003. – С. 158–161.

  8. Онищенко М.Г. Картографування мереж телекомунікацій // Проблеми безперервної географічної освіти і картографії: Зб. наук. пр. – Вінниця: Консоль, 2002. – Вип. 3. – С. 58–60.

  9. Онищенко М.Г. Картографування розвитку інформатизації, мереж і систем передачі даних в Україні // Геоінформаційне картографування сьогодні: Наук. зб. – К.: Академперіодика, 2002. – С. 65–67.

  10. Онищенко М.Г. Основні етапи створення карт телекомунікаційних мереж України / Україна: географічні проблеми сталого розвитку. Зб. наук. праць. В 4-х т. – К.: ВГЛ Обрії, 2004. – Т. 4.– С. 147–149.